Aplikácia teórie odpovede na položku v psychometrickej analýze a počítačovom adaptívnom testovaní

ŽITNÝ P. Aplikácia teórie odpovede na položku v psychometrickej analýze a počítačovom adaptívnom testovaní. Krakow : Towarzystwo Słowaków w Polsce - FF TU, 2014.

Autor recenzie: Marián Špajdel

Rozvoj klasickej teórie testov založený na konceptoch merania vychádza z princípov, ktoré boli zapožičané z fyzikálnych vied. Nedostatky týchto matematických modelov ako aj samotnej klasickej teórie testov pri aplikácii na požiadavky psychodiagnostickej praxe viedli k vývoju rôznych alternatívnych meracích modelov, pričom jeden z nich je známy pod názvom teória odpovede na položku. Tieto modely sú rozšírením a liberalizáciou klasickej teórie testov. Možno povedať, že práve charakteristiky teórie odpovede na položku napomohli aj vývoju počítačového adaptívneho testovania. Táto publikácia sa zameriava na

V prvej kapitole autor veľmi podrobne rozpracováva základné princípy teórie odpovede na položku, opisuje reliabilitu položiek a informačnú funkciu testu, parametre položiek a modely založené na teórii odpovede na položku. V druhej kapitole autor prezentuje teóriu počítačového adaptívneho testovania, rozoberá základné pojmy, princípy a postupy i praktické aplikácie počítačového adaptívneho testovania v psychologickom testovaní schopností. Prednosťou publikácie je predovšetkým fakt, že nejde o výlučne teoretickú prácu ale publikácia je obohatená o výskumnú časť vo forme dvoch výskumných štúdií. V prvej výskumnej štúdii autor realizuje porovnanie klasickej teórie testov a teórie odpovede na položku v procese psychometrickej analýzy V druhej výskumnej štúdii detailne skúma efektívnosť a validitu počítačového adaptívneho testovania v upravenej verzii testu TIP.

Publikáciu hodnotím ako tematicky veľmi aktuálnu a prínosnú pre všetkých záujemcov o psychometriu a počítačové testovanie schopností.