Analogické problémy a ich riešenie: Vplyv a funkcia emócií

JURÁSOVÁ K. Analogické problémy a ich riešenie: Vplyv a funkcia emócií. Krakow : Towarzystwo Słowaków w Polsce - FF TU, 2012.

Autor recenzie: Marián Špajdel

Analogické usudzovanie patrí medzi základné formy poznávania, pričom skúmanie jeho charakteristík je v záujme viacerých vedných disciplín. Publikácia sa zameriava na vplyv a funkcie emócií v procese riešenia analogických problémových situácií. Autorka si kladie za cieľ preskúmať otázku, ako vplývajú rôzne emocionálne stavy úspešnosť riešenia analogických problémov. Zameriava sa na odlišný vplyv pozitívnych a negatívnych emócií na riešenie analogických problémových situácií a špecifikuje oblasti v ktorých sa prejaví možný vplyv emócií na analogické usudzovanie. Kladie si tiež otázku, aké faktory vplývajú na rozpoznanie analógie medzi dvoma doménami. Autorka hľadá odpovede otázok jednak analýzou literárnych zdrojov a následne pomocou vlastného výskumu, kde pomocou multivariačného experimentu sa skúma vplyv zdrojového problému, emócií a spôsobu riešenia výnosovej matice na riešenie analogických problémových situácii. Emócie s pozitívnou (pobavenie sa) a negatívnou valenciou (smútok) boli navodené pomocou filmových úryvkov. Analogické problémy sa modelovali počítačovými hrami v ktorých sa stavali mosty a riešili sa labyrinty. Z výsledkov vyplýva, že prítomnosť zdrojového problému skráti čas riešenia analogických problémov a vedie k analogickému riešeniu analogických problémov, hoci i neanalogické riešenie by mohlo byť aplikované. Emócia s negatívnou valenciou facilituje analogické riešenie analogických problémov, kým emócia s pozitívnou valenciou podporuje neanalogické riešenie. Emócie s protikladnou valenciou nemajú za následok odlišnú dĺžku času potrebného pre riešenie analogického problému, zmenenú úspešnosť, či rozdiely v kožnej vodivosti.

Publikácia a predovšetkým získané empirické výsledky môžu byť prínosné v rôznych profesiách, kde analogické usudzovanie a riešenie analogických problémov zohráva dôležitú úlohu, tiež v problémovom vyučovaní, alebo v oblasti konštruovania umelej inteligencie. Prínosom výskumnej procedúry je napr. overenie vhodnosti aplikácie počítačových hier pri modelovaní analogických problémových situácii, sledovanie kožnej vodivosti ako ukazovateľa miery emocionálneho nabudenia, praktické modelovanie výnosovej matice, atď.