Karkkilan puutarhayhdistys r.y.
Pöytäkirja
Johtokunnan kokous to 21.9.2017 klo 18.00 Karkkilan Käsityökahvilassa.
Läsnä: Sinikka Laakso (pj), Ritva Toivonen, Eija Boije, Merja Isomäki, Marjukka Kaakkola, Kalevi Tuominen, Sari Koski, Anne Porttinen.
1 § Kokouksen avaus
Puheenjohtaja avasi kokouksen klo 18.12.
2 § Laillisuuden ja päätösvaltaisuuden toteaminen
Kokous todettiin lailliseksi ja päätösvaltaiseksi.
3 § Työjärjestys
Hyväksyttiin työjärjestys
4 § Edellisen kokouksen pöytäkirjan vahvistaminen
Luettiin ja hyväksyttiin 4.4.2017 pidetyn kokouksen pöytäkirja.
5 § Puutarhaliiton paikallisyhdistysten kesätapaaminen Karkkilassa
Päätettiin, että Karkkilan puutarhayhdistys järjestää perinteisen paikallisyhdistysten kesätapaamisen Karkkilassa. Puutarhaliitololta on saatu asiaan varmistus, päivä on sovittu järjestettäväksi lauantaina 11.8.2018.
Keskusteltiin seuraavista asioista:
- Pj Laakso kysyy museojohtaja Tommi Kuutsalta mahdollisuutta esitellä Fagerkullan museoaluetta ja järjestää hautausmaakävely ja myös Milla Malmbergia esittämään ’Öhmanskaa’.
- Pysäköinti; paikalle on tulossa kenties useita tilausbusseja ja pysäköinti saattaa vaatia ohjausta.
- Pj Laakso selvittää saako tilaisuuden käyttöön Karkkilan Työväen Näyttämön kesäteatterin lavan ja istuimet ja yleiset WC:t.
- Päivän ohjelmaan kuuluisi pihakävelyitä, pihan pitäisi olla avoinna useita tunteja, jotta kenties tilausbusseilla tulijat voivat niihin mennä tutustumaan omaan tahtiinsa. Ehdotettiin pihoiksi Boijen, Laakson, Pöystin, Vainion ja Toivosen pihoja, suostumuksia selvitellään ja mahdollisia pihoja etsitään lisää.
- Päivän ajan avoimiksi kohteiksi ehdotettiin Valimomuseota, Maatalousmuseota Nahkiolla, Perälän taimitarhaa, Sundströmin puutarhaa, Ville Matalan marjatilaa, Fazerin myymälää ja Lihamestari Vaskea, lisääkin kohteita kartoitetaan. Kohteilta on kysyttävä halukkuus osallistua päivään viimeistään kevättalvella 2018.
- Kysellään kevättalvella paikallisilta lounaspaikoilta halukkuutta/mahdollisuutta ottaa vastaan ruokatilauksia suoraan eri puutarhayhdistyksiltä, näin Karkkilan puutarhayhdistyksen ei tarvitse toimia asiassa välikätenä. Alustavasti mainittiin Ravintola Rinne, Valuri, Pohjanpirtti, Rautaruukki, Heinojan kestitupa, ABC, Shell, Pyhäjärven helmi.
- Paikallisia kahviloita tiedotetaan päivästä viimeistään kevättalvella ja kysytään halukkuutta antaa yhteystietonsa tulijoille jaettavan päivän ohjelman liitteeksi.
- Alustavasti sovittiin, että tapahtuman virallinen yhteinen ohjelma alkaa klo 10.00 ja kestää noin kaksi – kolme tuntia (max klo 13.00 saakka), sen jälkeen on mahdollisuus ruokailuun kunkin ryhmän itse sopimassa ja valitsemassa paikassa ja vapaata tutustumista avoimiin pihoihin ja muihin kohteisiin noin klo 16-17 saakka.
- Ilmoittautuminen tapahtumaan tulisi olla juhannukseen 2018 mennessä.
- Merja Isomäki lupasi tiedustella Karkkilan kaupungin tekniseltä johtajalta Ahti Huhtaniskalta kaupungin mahdollisuutta huomioida puutarha-ammattilaisten ja -harrastajien saapuminen kaupunkiin esimerkiksi kesän 2018 istutuksissa.
- Ilmoitetaan Karkkilan kaupungille, että tapahtuma saadaan kaupungin sivuilla olevaan kalenteriin.
- Pj Laakso tekee Puutarhaliitolle sähköpostitse alustavan esityksen päivän kulusta tässä sovitun pohjalta.
6 § Saapuneet kirjelmät
Kirjelmiä ei ollut.
7 § Muut esille tulevat asiat
- Yhdistyksen facebook-sivuja tarvitaan kesän tapahtumaa varten, otetaan yhteyttä sivujen ylläpitäjään.
- Yhdistys ottaa ohjelmaansa joulutorimatkan Tukholmaan, Riikaan ja Tallinnaan 2.-6.12.17, ilmoitautumiset Ritva Toivoselle, vastaava matkanjärjestäjä on Tilausliikenne Pekka Palmgren Ky
8 § Seuraavan kokouksen ajankohta ja paikka
- Seuraavan kokouksen aikaa ei päätetty, Eija Boije selvittelee mahdollisuutta järjestää perinteinen joululounas ja mahdollisesti kokous pidetään samassa yhteydessä.
9 § Kokouksen päättäminen
Puheenjohtaja päätti kokouksen kello 20.10.