Proroci 1

2

Proroci 1

Nastavljamo naše proučavanje duhovnih darova. Naslov knjige je: „Karizmatski pokret i darovi koji su prestali“. Naime mnogi naučavaju da su neki duhovni darovi prestali i da se, nakon vremena apostola, pojavljuju rijetko ili nikako u Crkvi. Neki to naučavaju otvoreno, a neki tek kad su pritjerani u ćošak priznaju da je tako.

1. Ko naučava da su neki darovi prestali?

Možda ću vas iznenaditi ali vjerujem da možda čak i većina dobro informiranih vjernika misli ovako. Ovo uključuje karizmatike i nekarizmatike.

Prije nego što idemo dalje, moramo definirati pojmove koje koristimo. Ko su karizmatici a ko nekarizmatici? Kada kažem karizmatici, mislim na pentekostalce, karizmatike i treći val. Prvi val (karizmatskog probuđenja) su pentekostalci, drugi val karizmatici. Karizmatici su dakle, u užem smislu drugi val, a u širem smislu sva tri vala.

Šta su pentekostalci, šta karizmatici a šta treći val? Prema Grudemu, pentekostalci su bilo koja denominacija ili grupa koja svoje porijeklo ima u karizmatskom pentekostalnom probuđenju koje se odigralo 1901 godine u SAD. Njihovo naučavanje se prepoznaje po tri specifične doktrine:

1. Krštenje Svetim Duhom je iskustvo koje se dešava nakon obraćenja.

2. Dokaz krštenja Svetim Duhom je govor u jezicima.

3. Svi duhovni darovi spomenuti u Novom Zavjetu se trebaju tražiti i koristiti i danas.

Karizmatici su bilo koja religiozna grupa koja vodi porijeklo od karizmatskog probuđenja iz šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća. I oni smatraju da imaju sve duhovne darove koji su spomenuti u Novom Zavjetu (uključujući proroštvo, iscjeljenje, čudesa, jezike, tumačenje jezika i razlikovanje duhova). Za razliku od pentekostalaca, neki karizmatici (ne svi) ne vjeruju da je krštenje Duhom iskustvo koje se dešava nakon obraćenja i da je govor u jezicima znak krštenja Duhom. Karizmatici često nisu neka posebna denominacija nego sebe vide kao struju obnove unutar mnogih postojećih denominacija, uključujući i Rimokatoličku crkvu.

Treći val je nastao osamdesetih godina prošlog stoljeća. Povezan je sa službom pokojnog Johna Wimbera i Vineyard pokretom. Karizmatici trećeg vala također naučavaju kako svi vjernici trebaju biti poticani da traže i prakticiraju duhovne darove uključujući čudesa, iscjeljenja, jezike i drugo. Naučavaju da propovijedanje Evanđelja obično treba biti popraćeno znacima i čudesima. Za razliku od pentekostalaca i mnogih karizmatika oni naučavaju da se krštenje Svetim Duhom dešava prilikom obraćenja a kasnije iskustvo s Duhom nazivaju ispunjenje Duhom.1 Oni se često ne žele nazivati karizmaticima i pokušavaju se distancirati od njih.2 Međutim, njihovo učenje i praksa se često bitno ne razlikuju od učenja i prakse drugih karizmatika pa ih mi nazivamo karizmaticima.3 Nazivaju se još i neo-karizmatici.4

Karizmatski pokret je veoma šarolik, od istinskih vjernika i dobrih učitelja pa sve do raznoraznih heretika i šarlatana svake vrste. Zato je teško napraviti analizu karizmatskog pokreta. Kada govorim o karizmatskom pokretu i učenju karizmatika, najčešće ću analizirati učenje najkonzervativnijih, ozbiljnih propovjednika i teologa, a ne toliko učenje šarlatana. Moja kritika će biti konstruktivna i u ljubavi. Nekarizmaticima ću nazvati one koji vjeruju da su neki darovi prestali. Ovo se posebno odnosi na dar proroštva, jezika, čudesa i iscjeljenja.

Možda će neko primijetiti kako sam rekao da većina vjernika, i karizmatici i nekarizmatici, vjeruju da su neki darovi prestali. A kada sam definirao karizmatike, sva tri vala, i govorio o njihovom učenju, rekao sam kako vjeruju da Crkva treba tražiti i prakticirati sve darove spomenute u Novom Zavjetu. Da se nisam malo zbunio? Mislim da nisam. Karizmatici naučavaju da svi darovi spomenuti u Novom Zavjetu postoje i danas ali nerado priznaju da su neki prestali.

2. Koji darovi su prestali?

Prema karizmaticima i nekarizmaticima prestali su (između ostalog) sljedeći darovi ili neki aspekti darova: apostolstva, proroštva, jezika, tumačenja jezika, čudesa, iscjeljenja.

Da pobliže objasnim. Kada nekarizmatici govore o daru proroštva, kažu da je on prestao odnosno da su prestali neki aspekti ovog dara. Proroci postoje, ali njihova služba nije objavljivanje neke nove objave, nego propovijedanje i tumačenje objave koja je već dana u Bibliji.

Kada karizmatici govore o daru proroštva, kažu da ovaj dar nije prestao nakon vremena prve Crkve. A kada ih pitamo zašto onda današnji nazovi proroci veoma često izriču lažna proročanstva? Oni će nam odgovoriti da novozavjetni proroci nemaju isti dar kao starozavjetni. Starozavjetni proroci su mogli proricati nepogrešivo, a novozavjetni ne mogu. Drugim riječima: I danas imamo proroke, ali za razliku od biblijskih proroka moderni su jako pogrešivi. Dakle, oni priznaju da je dar nepogrešivog proroštva prestao.

I zbog toga ja tvrdim da i karizmatici i nekarizmatici uče da su neki darovi prestali. Nekarizmatici to otvoreno propovijedaju i naučavaju a karizmatici veoma rijetko objašnjavaju ove stvari.

3. Analiza karizmatskog učenja o daru proroštva

Karizmatsko učenje o daru proroštva

Karizmatici naučavaju da je dar proroštva prisutan u Crkvi i danas. Problem nastaje kada shvatimo da moderni proroci puno puta izriču lažna proročanstva. Jedan poznati prorok je izjavio: „Ako pogodim dvije trećine od onoga što proričem, dobro mi ide“.5 Dakle, otvoreno priznaju da su puno puta rekli lažno proročanstvo.

Biblija puno govori o prorocima koji lažno proriču i zove ih lažnim prorocima. Biblija ustvari govori o samo dvije vrste proroka: pravim i lažnim. Pravi su oni koje je Bog poslao i čija se proročanstva u potpunosti ispunjavaju. Oni nikada ne izriču lažna proročanstva. Prorok čije proročanstvo se ne ispuni jeste lažni prorok i za njega je u Bibliji propisana smrtna kazna.

Test

Postoje četiri biblijska testa kojima provjeravamo proroke. Prvi test je ispunjenje proročanstva. Ukoliko prorok kaže i jedno lažno proročanstvo, on je lažni prorok.

(20) A prorok koji bi se usuđivao govoriti što u moje ime što ja ne budem zapovjedio da govori i koji bi govorio u ime drugih bogova, takav prorok neka se pogubi.' (21) Možda ćeš reći u svome srcu: 'Kako ćemo raspoznati riječ koju Jahve nije izrekao?' (22) Kad prorok govori u ime Jahve pa to ne bude i riječ se ne ispuni, onda je to riječ koje Jahve nije kazao. U drskosti je taj prorok govorio. Nemoj od njega strahovati. (Pnz 18:20-22)

Svi današnji proroci su pali na ovom testu i time pokazali i dokazali da su lažni proroci.

Drugi test je svrha proročke poruke. Biblija govori da se proročanstva lažnog proroka nekada mogu i ispuniti i mogu biti popraćena čudom ili znamenjem. Međutim, čitava svrha tog proroštva čuda i znamenja jeste da ljude odvede od Boga.

(1) Ako se u tvojoj sredini pojavi kakav prorok ili čovjek sa snoviđenjima pa ti iznese kakvo znamenje ili čudo; (2) i to se znamenje ili čudo o kojem ti je govorio ispuni i onda ti on rekne: 'Pođimo sad za drugim bogovima kojih dosad ne poznaješ i njima iskazujmo štovanje', (3) nemoj slušati riječi toga proroka ni sne toga sanjača: ta to vas iskušava Jahve, Bog vaš; hoće da dozna ljubite li zbilja Jahvu, Boga svoga, svim srcem svojim i svom dušom svojom. (Pnz 13:1-3)

Mnogi današnji proroci su pali i na ovom testu. Njihova proroštva ljude odvode u svakovrsne grijehe i hereze. Proroštva pravih Božijih proroka ljude vode k pokajanju i povratku Bogu.

Treći kriterij je pravovjerje. Ono što prorok proriče mora biti u skladu s Biblijom.

(1) Ljubljeni, ne vjerujte svakom duhu, nego provjeravajte duhove jesu li od Boga, jer su mnogi lažni proroci izišli u svijet. (2) Po ovom prepoznajete Duha Božjega: svaki duh koji ispovijeda da je Isus Krist došao u tijelu, od Boga je. (3) A nijedan duh koji ne ispovijeda takva Isusa, nije od Boga: on je Antikristov, a za nj ste čuli da dolazi i sad je već na svijetu. (4) Vi ste, dječice, od Boga i pobijedili ste ih jer je moćniji Onaj koji je u vama nego onaj koji je u svijetu. (5) Oni su od svijeta, zato iz svijeta govore i svijet ih sluša. (6) Mi smo od Boga. Tko poznaje Boga, nas sluša, a tko nije od Boga, ne sluša nas. Po tom prepoznajemo Duha istine i duha zablude. (1 Iv 4:1-6)

Kako prepoznajemo lažnog proroka? Naučava nauku koja nije u skladu s Biblijom. Ne sluša nauku koju su navijestili apostoli i koja je zapisana u Starom i Novom Zavjetu. Kada Ivan kaže: „nas sluša“ on misli na apostole i apostolsku nauku. Lažni prorok naučava drugačije od onog što su naučavali apostoli.

Mnogi današnji proroci su pali i na ovom testu. Ne biste vjerovali da vam pričam kakve sve hereze naučavaju moderni nazovi proroci. Takmiče se ko će veću laž i herezu izmisliti.

Četvrti kriterij je karakter. Prorok mora biti čovjek pobožnog karaktera. Evo šta Petar kaže za lažne proroke i učitelje:

(1) Bilo je u narodu i lažnih proroka, kao što će i među vama biti lažnih učitelja, onih koji će prokrijumčariti pogubna krivovjerja, zanijekati Gospodina koji ih otkupi, i navući na se brzu propast. (2) I mnogi će se povesti za njihovim razvratnostima. Zbog njih će se kuditi put istine. (3) U svojoj će vas lakomosti kupovati izmišljotinama. Njihova osuda već odavna nije dokona i propast im ne drijema. (2 Pt 2:1-3)

Oni su razvratni i lakomi lašci. Mnogi današnji proroci sto posto odgovaraju ovom opisu. Razvratni i lakomi. Bez stida vas na svaki mogući način nagovaraju da im date novac. Kada Isus govori o tome kako možemo prepoznati lažne proroke, On spominje plodove.

"Čuvajte se lažnih proroka koji dolaze k vama u ovčjem odijelu, a iznutra su vuci grabežljivi. Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. Bere li se s trnja grožđe ili s bodljike smokve? Tako svako dobro stablo rađa dobrim plodovima, a nevaljalo stablo rađa plodovima zlim. Ne može dobro stablo donijeti zlih plodova niti nevaljalo stablo dobrih plodova. Svako stablo koje ne rađa dobrim plodom siječe se i u oganj baca. Dakle: po plodovima ćete ih njihovim prepoznati." (Mt 7:15-20)

Šta su plodovi o kojima Isus govori? Nije to uspjeh u službi ili popularnost. Isus nas ne ostavlja da nagađamo. On govori o karakteru proroka. Lažni proroci su grabežljivi vuci. To je plod po kojem ih poznajemo. Međutim to nije sve. Isus ide dalje i daje nam jasniju sliku:

"Neće u kraljevstvo nebesko ući svaki koji mi govori: 'Gospodine, Gospodine!', nego onaj koji vrši volju Oca mojega, koji je na nebesima. Mnogi će me u onaj dan pitati: 'Gospodine, Gospodine! Nismo li mi u tvoje ime prorokovali, u tvoje ime đavle izgonili, u tvoje ime mnoga čudesa činili?' Tada ću im kazati: 'Nikad vas nisam poznavao! Nosite se od mene, vi bezakonici!'" (Mt 7:21-23)

Lažni proroci su, isto kao i svi lažni vjernici, bezakonici. Ljudi koji se ne pokoravaju Bogu i Njegovoj Riječi. Oni govore „Gospodine, Gospodine“, ali Njegovu volju ne izvršavaju. Oni čak i prorokuju, đavle izgone, čudesa čine (ili barem tako misle),, A sam Gospodin će im reći: „Nosite se od mene, vi bezakonici“. Lažni proroci su kao okrečeni grobovi koji se izvana ljudima pričinjavaju lijepi, a iznutra su puni truleži i mrtvačkih kostiju.

Dakle, svi današnji nazovi proroci padaju na biblijskom testu. Time pokazuju i dokazuju da su lažni proroci. Kako onda neki mogu tvrditi da svi biblijski darovi postoje i dan danas? Ako postoje, onda moraju postojati nepogrešivi proroci. Ja za takvog još nisam čuo. Nismo pronašli niti jednog čija se proroštva sto posto ispunjavaju.

Kako karizmatici rješavaju ovaj problem? Primarna taktika je negiranje i okrivljavanje drugih. Drugim riječima proročanstvo se nije ispunilo zato što taj i taj o kome se proricalo nije imao vjere, a ne zato što je proroštvo lažno.6 Međutim, jasno je da se lažni prorok ne može dugo skrivati iza ovakvih izgovora. Ubrzo svima postaje očito da izgovara lažna proroštva. Šta onda? Njihovi teolozi su smislili rješenje: Novozavjetni proroci mogu izricati lažna ili djelimično istinita proročanstva a i dalje biti proroci.

Ja vas pitam: Da li ste ikada u Bibliji pronašli učenje da novozavjetni proroci mogu izricati lažna i djelimično istinita proročanstva? Ja nisam. Mora da se pitate gdje su ga pronašli ovi teolozi? Poznati teolog Sam Storms u jednom članku na svom web sajtu iznosi deset argumenata na temelju kojih tvrdi da novozavjetni proroci mogu pogriješiti.7 Sve i jedan smatram pogrešnim. Danas ćemo pogledati samo jedan najčešći argument na temelju kojeg se uči doktrina o pogrešivim prorocima. Naime, uči se da je novozavjetni prorok Agab pogriješio u svom proricanju.

(10) Kako smo se zadržali mnogo dana, siđe iz Judeje neki prorok imenom Agab, (11) dođe k nama, uze Pavlov pojas, sveza sebi noge i ruke te reče: "Ovo govori Duh Sveti: Čovjeka čiji je ovo pojas ovako će svezati Židovi u Jeruzalemu i predati u ruke pogana." (Dj 21:10-11)

Šta je to Agab navodno pogriješio? Prvo, pogriješio je što je rekao da će Pavla svezati Židovi i, drugo, što je rekao da će ga predati u ruke pogana (Rimljana) jer, navodno, Židovi ga nisu predali, nego su ga Rimljani oteli od Židova. Oni su ovo zaključili čitajući sljedeće tekstove:

(30) Sav se grad uskomeša, nasta strka naroda. Pograbe Pavla i odvuku ga izvan Hrama pa odmah pozatvaraju vrata. (31) Dok su mu o glavi radili, dođe do tisućnika čete glas da je sav Jeruzalem uzavreo. (32) On odmah uze vojnike i satnike pa otrča dolje k njima. Oni pak kako ugledaše tisućnika i vojnike, prestadoše udarati Pavla. (33) Onda se tisućnik približi, uhvati ga, zapovjedi da ga okuju dvojim verigama pa stade ispitivati tko je i što je učinio. (Dj 21:30-33)

Evo, kažu, ne piše da su ga svezali Židovi, nego Rimljani. Rimljani su ga okovali u verige. Šta je moj odgovor? Odgovor je veoma jednostavan: ne piše niti da ga Židovi nisu svezali. Agab je prorokovao da će ga Židovi svezati i to Pavlovim pojasom, i vjerujemo da se tako i dogodilo. Židovi su ga uhvatili i svezali njegovim vlastitim pojasom. Poslije su došli Rimljani i okovali ga u verige.

Karizmatski teolozi dalje kažu da ga Židovi nisu predali Rimljanima, Rimljanima su ga oteli od Židova. Otkuda im ta ideja? Ovo su zaključili na temelju tisućnikovih riječi:

(26) "Klaudije Lizija vrlom upravitelju Feliksu – pozdrav! (27) Ovoga čovjeka Židovi uhvatiše i tek što ga ne smakoše kadli s vojskom pritrčah i istrgoh im ga kada doznah da je Rimljanin. (Dj 23:26-27)

I šta sad? Imamo Agabovo proroštvo nasuprot tisućnikovom izvještaju. Kome ćemo vjerovati? Moderni teolozi izgleda odlučuju vjerovati tisućniku. Međutim, tisućnik se uopće ne doima kao povjerljiva osoba. Ako pažljivo pogledate njegov izvještaj, vidjet ćete da on čitavu priču izvrće naopako. On kaže ovako:

(27) Ovoga čovjeka Židovi uhvatiše i tek što ga ne smakoše kadli s vojskom pritrčah i istrgoh im ga kada doznah da je Rimljanin.

Šta ne štima? Puno toga. Stotnik tvrdi da je prvo saznao kako je Pavao Rimljanin, pa ga je onda spasio. A evanđelista Luka izvještava da ga je prvo spasio, pa je kasnije, kada je htio da ga bičuje, saznao da je Rimljanin. Stotnik namjerno laže da bi se pred šefom predstavio u boljem svjetlu.

Pogledajte šta rade karizmatski teolozi da bi opravdali moderne lažne proroke. Izvještaj lažova vrednuju više nego proroštvo Božijeg proroka.

Ja ću navesti još dva argumenta koji potvrđuju da Agab nije pogriješio. Jedan je biblijski a jedan povijesni. Prvo biblijski. Još jedna činjenica baca veliku sumnju na tumačenje modernih karizmatskih teologa. Naime i sam apostol Pavao tvrdi da su ga Židovi predali Rimljanima.

(16) A kad uđosmo u Rim, Pavlu su dopustili stanovati zasebno, zajedno s vojnikom koji ga je čuvao. (17) Nakon tri dana sazva on židovske prvake. Kad se sabraše, reče im: "Ja, braćo, ne učinih ništa protiv naroda ni običaja otačkih, a ipak me okovana u Jeruzalemu predadoše u ruke Rimljana. (Dj 28:16-17)

Šta karizmatski teolozi kažu na ovo? Kažu da su ga Rimljani predali Rimljanima. No comment. Ali pogledajmo i povjesni argument. Nikada u povijesti Crkve niti jedan kršćanski pisac i teolog nije ni pomislio da je Agab pogrešno proricao. Tek karizmatski teolozi otkrivaju da je Agab pogriješio i da novozavjetni proroci nisu nepogrešivi.8 Zamislite, Crkvi je trebalo dvije tisuće godina da otkrije ovu važnu doktrinu. Zar nije očito da ovakvo učenje nema nikakvu biblijsku osnovu?

Nekarizmatsko učenje o daru proroštva

Nekarizmatici uče da je dar proroštva prestao ili da je prestao jedan aspekt tog dara. Današnji proroci (ako ćemo ih zvati prorocima) više nemaju dar niti mandat da iznose nove objave i otkrivenja nego da poučavaju i objavljuju stare, one koje su zapisane u Bibliji. O tome ćemo više reći u nekoj od narednih propovijedi.

Zaključak

Šta možemo zaključiti? Vidjeli smo da su neki darovi prestali. To se odnosi i na dar proroštva, što priznaju i karizmatici i nekarizmatici. Pitamo se zašto karizmatici tvrde da svi novozavjetni darovi postoje i danas, kada svi znamo da proroci kakvi su postojali u Bibliji više ne postoje? Zašto karizmatici brane one koje Biblija naziva lažnim prorocima? Biblija jako puno govori protiv lažnih proroka a današnji ih karizmatici brane. Evo na kraju i proročanstva protiv lažnih proroka nekadašnjih, a isto važi i za današnje:

(1) I opet mi dođe riječ Jahvina: (2) "Sine čovječji! Prorokuj protiv onih koji se grade prorocima u Izraelu! (3) Reci tim prorocima koji prorokuju po svojoj glavi: 'Čujte riječ Jahvinu! Ovako govori Jahve Gospod: Jao prorocima bezumnim koji duh svoj slijede a ništa ne vide! (4) Ti su tvoji proroci, Izraele, kao lisice usred ruševina. (5) Vi se ne popeste na proboje i ne zidaste zida oko doma Izraelova da se održi u boju u dan Jahvin. (6) Viđenja su njihova isprazna, i lažna su njihova proricanja. Govore 'Riječ Jahvina!' – a Jahve ih nije poslao. I još očekuju da će im se riječi ispuniti. (7) Zar ne vidite da su vam viđenja isprazna i da su vam lažna proricanja kad govorite 'Riječ Jahvina!' - a ja nisam govorio.' (8) Stoga ovako govori Jahve Gospod: 'Zato što govorite isprazno i laž vidite, evo me protiv vas' – riječ je Jahve Gospoda! (9) Evo, ruka moja bit će protiv proroka koji vide isprazno i laž proriču: neće više biti u zboru mojega naroda, neće biti upisani u knjigu doma Izraelova, nikad više neće stupiti na tlo Izraelovo! I znat će da sam ja Jahve Gospod! (Ezek 13:1-9)

Svi koji se prave prorocima, a laž proriču, trebaju se što prije pokajati. Dužnost Crkve je da ih disciplinira. U narednim propovijedima ćemo nastaviti s analizom darova.

1 Wayne Grudem, Systematic Theology, 763, fusnota 2.

2 John MacArthur, Karizmatski pokret, ???

3 Isto.

4 U literaturi se spominje i četvrti val (vidi James Goll, The Fourth Great Wave of the Holy Spirit Has Begun, <https://www.charismanews.com/opinion/56670-the-fourth-great-wave-of-the-holy-spirit-has-begun> 25.06.19.

5 MacArthur, Karizmatski pokret, ...

6 John MacArthur, Karizmatski pokret: zbilja ili zbrka, ???

7 Why NT Prophecy does NOT result in "Scripture-quality" revelatory words (a response to the most frequently cited cessationist argument against the contemporary validity of spiritual gifts), http://samstorms.com/enjoying-god-blog/post/why-nt-prophecy-does-not-result-in--scripture-quality--revelatory-words--a-response-to-the-most-frequently-cited-cessationist-argument-against-the-contemporary-validity-of-spiritual-gifts-

8 Nathan Busenic, A Word from the Lord? Evaluating the Modern Gift of Prophecy, https://www.gty.org/resources/pdf/sermons/TM13-8. I Wayne Grudem ovo prešutno priznaje (Systematic Theology, 1044).

>>>Proroci 2>>>