Zempléni hiúz

A Zempléni-hegység hiúz nyomai

Kedves Túratársak,

a hegyekben túrázva mindenki élvezi a természet szépségeit, a virágok színét, a fák különlegességét, az őzikék, szarvasok feltűnését, a várak és kolostorok romjainak romantikáját. Ezen kívül, ha valaki még többet akar tudni az állatokról, az állatok nyomairól ,annak a túrázónak is van lehetősége a nyomok felkutatására, elemzésére és fotózására. Az alábbiakban egy rövid ismertetést adok a hiúzokról és a nyomaikról.

Hiúz

Kanadai hiúz (Lynx canadensis)

Elterjedés

A hiúzfajok elterjedési területe.

Fajok

Lynx lynx

Lynx canadensis

Lynx pardinus

Lynx rufus

A hiúz (Lynx) a macskafélék egyik neme. Négy faja van. Az eurázsiai hiúz Európa legnagyobb macskaféléje. szerkesztés]Rendszerezés

A nembe az alábbi fajok tartoznak

Az Afrikában és Nyugat-Ázsiában élő sivatagi hiúz (Caracal caracal) a macskafélék külön nemét alkotja

Előfordulása

A hiúz elterjedési területe egykor az északi félteke szárazföldjeinek tekintélyes hányadát magába foglalta, manapság Ázsia bizonyos területein, Alaszkában, Kanadában és az USA nyugati területein, valamint Európában honos, de a legtöbb területen ritka, gyér az állománya. A Kárpát-medence területén előforduló, vadon élő hiúzok a kárpáti hiúz (Lynx lynx carpathica) alfajba tartoznak. A kárpáti hiúzok Magyarország, Románia, Szlovákia, Lengyelország, Ukrajna és a balkáni országok erdőségeiben élnek. A nagy kiterjedésű, sűrű erdőket kedvelik, különösen akkor, ha az erdő sziklás tisztásokat is rejt. Napjainkra Magyarország hiúzállománya katasztrofális mértékben megritkult, de hasonló a helyzet Európa többi országában is. A spanyol hiúznak (Lynx lynx pardina) például csak egy maroknyi állománya maradt fenn a Coto Dońana Nemzeti Parkban. Megritkulásának nemcsak a vadászat volt az oka, hanem az is, hogy egyre kevesebb a háborítatlan erdőségek száma, ahol a hiúzok meghúzhatnák magukat. A kárpáti hiúz Magyarországon a fokozottan védett fajok közé tartozik.

Testfelépítése

A hiúz testhossza 1 m, további 15 cm-t tesz ki az állat farka. Marmagassága átlagosan 70 cm. Pettyes bundája és sajátságos szakálla mellett egyik feltűnő jellegzetessége a fülek hegyén viselt szőrbojt (pamacs), amelyet a régebbi időkben fülpamatnak is neveztek. Hallása, tapintása fejlett. Hosszú végtagjai és izmos teste még a mély hóban is lehetővé teszi, hogy egyetlen, 3-4m-es ugrással támadja meg áldozatát. Erős, éles karmú mancsa a sikeres zsákmányfogást segíti.

Életmódja, táplálkozása

Aktív ragadozó, különféle madarak, kisrágcsálók éppúgy szerepelnek étlapján, mint őzek, rókakölykök, szarvasborjak vagyvadmalacok. Magányosan élő állat, változatos méretű, 10-100 négyzetkilométer kiterjedésű területet birtokol. A terület központjában, földi üregekben vagy sziklahasadékokban rendezi be vackát.

Szaporodás

A párok csak a párzási időszakban, február és április első fele között vannak együtt. A vemhességi idő 70 nap, az utódok száma ellésenként 2-3 szokott lenni. A kölykök 2-3 éves korukban válnak ivaréretté. Átlagéletkora: vadon 10-12 év.

Érdekességek az állatról

  • Az őstörténeti korokban a hiúz a Brit-szigeteken is honos volt. Feltételezhető, hogy a vadászok már a kőkorszak elején kiirtották.

  • A hiúz latin neve (lynx) az éles látására utal.

Dr. Náhlik András :NYOMKALAUZ c. könyvében található ábra.

A hiúz nyomképe nem téveszthető össze egyetlen más hazai vadfajéval sem. A farkas nyomképén látszanak a karomlenyomatok, a vadmacskáé pedig jóval kisebb. A hiúz nyoma ,körülbelül 50 mm átmérőjű. A párnák lenyomatának kontúrjai élesebbek, mint a vadmacskáé.

Az általam talált nyomok felsorolása:

· Gerendás-rét 2009.05.03

· Regéc 2009.02.21

· Sátoros-hegyek 2010.01.02

· Gerendás-rét 2009.12.31

· Erdőbénye 2010.03.06

Ha megnyerték a tetszésedet a fenti fotók, és van kedved a nyomolvasáshoz, akkor szerencsés kalandot kívánok.

Üdvözlettel: Sin Miklós