Saarijärven seudun ryijyjä Satakunnan Museossa
kuvat ja tekstit Satakunnan Museon kokoelmat
Autio
Valmistustapa ja rakenne: Yksilevyinen, yksipuolinen. Loimi kaksinkertaista rohdinlankaa. 14 kudelankaa nukkarivin välissä, väli 14 mm. Kolmen langan nukka, nukan pituus 2 cm. Koko pinta nukan peittämä.
Koristelu ja värit: Pohjaväri vaaleansininen; kuviot: keltainen, luonnonmusta ja luonnonvalkoinen. Keskuskuviossa luonnonmusta, sininen ja luonnonvalkoinen kehys. Siihen on kuvattu kaksi istuvaa miestä ja kaksi naista, joilla shakkiruudulliset siniset ja luonnonmustat puvut, sekä kaksi palvelevaa poikaa. Ryijyn yläreunassa on 10 ihmishahmoa, ja alareunassa puita ja naisia, jotka kantavat koreja päänsä päällä. Myös kummallakin sivulla on henkilöhahmo. Kuvat esittävät erään tulkinnan mukaan Joosefin ja hänen veljiensä vaiheita. Reunuksessa on kaksi osaa, ulommassa osassa kirkkaansininen pohja, jossa kukkaköynnös. Sisempi neljän nukan levyinen luonnonvalkeiden ja keltaisten ruutujen muodostama. Nurjapuoli on sininen.
Kekkilä
Ryijy on kudottu pellavaloimeen, loimen tiheys lankaa/cm. Sekä pohjakude että nukka on villaa: 3:n langan nukat, nukkarivien väli 1,5 cm, rivivälissä 12 lankaa pohjakudetta.
Kuvion väritys: pohja lampaanmusta, kuvioissa kermankeltaista, vihreää ja sinistä. Nukkalanka on kiiltävää.
Kuviointi:Keltareunaisessa keskuskuviossa (70 x 50 cm) vihreällä pohjalla Jehova kerubiineineen. Keskuskuvion yläpuolella Abraham ojentamassa kättään poikaansa kohti ja vieressä sarvistaan pensaaseen tarttunut oinas. Sivuilla Eliaan meno tulisilla vaunuilla taivaaseen ja torveen puhaltava enkeli. Alareunassa Kaanaan häissä karkeloiva ihmisryhmä. Muu osa keskustasta on kerubien - osa torvea soittavia - peittämä. Ryijyä kiertää kolmiosainen reunus: uloinna 4-5cm leveä lampaanmusta kehä, sen sisäpuolella vaaleansinisellä pohjalla ensin epäsäännöllisiä ruutuja ja sisinnä keltainen polvekeraita. Ryijyssä ei ole nimikirjaimia tai vuosilukua. Koristelu: koko pinnan peittävä nukkakuviointi.
Purola
Valmistustapa ja rakenne: Yksipuolinen, yksilevyinen. Loimi kaksinkertaista rohdinlankaa. 28 kudelankaa nukkarivin välissä, väli 14 mm. Neljän langan nukka, nukan pituus 2 cm. Koko pinta nukan peittämä.
Koristelu: Ryijyn pohjaväri on heleän sininen, kuviot: keltainen, luonnonvalkoinen, luonnonmusta. Keskuskuvio suorakaiteen muotoinen, sen pohjaväri keltainen, reunassa sininen ja valkea polviraita. Siihen on kuvattu valtaistuimellaan istuva kuningas ympärillään kummallakin puolella vartiomies. Ryijyn yläreunassa kuusi naista, päät alaspäin. Alareunassa kuusi miestä, viidellä miekka ylös ojennettuna, laitimmaisena oikealla olevalla lippu kädessä. Molemmilla sivuilla vielä mies ja nainen. Reunus kolmiosainen. Uloin osa yksivärinen luonnonmusta, keskimmäinen sini-valko-kelta ruudullinen. Nurjapuoli värjäämättömän pellavan värinen.
Salonsaari
Valmistustapa ja rakenne: Yksilevyinen, yksipuolinen. Loimi kahdenkertaista pellavan rohdinlankaa. 18 kudelankaa nukkarivien välissä, väli 12 mm. 3 langan nukka, nukan pituus 15 mm.
Kuviointi: Keskialasta hahmotettavissa neliö ja sen ympärillä naishahmot. Ala- ja ylälaidassa ihmisrivit. Kummassakin laidassa tummansininen, kelta-valkoinen juova. Parhaiten on säilynyt reunuksen lampaanmusta pohja ja siinä näkyvä leveä keltainen-sininen-valkoinen polviraita. Nurja puoli on vaaleansininen.
Tannermäki
Valmistustapa ja rakenne: Yksilevyinen, kaksipuolinen. Materiaalit villa ja pellava. Loimi on pellavaa. 15 kudelankaa nukkarivien välissä, väli 12 mm. Päällä 3-4 langan nukka, nukan pituus 20 mm. Nurjalla puolella 3 langan nukka, nukan pituus 30 mm.
Kuviointi: Ryijyn keskiala on tummansinireunaisten pienten vinoneliöiden peittämä, paitsi alareunassa on epäsäännöllisiä koukeroita. Keskialan hallitseva väri on sininen. Suurin osa vinoneliöistä on vaaleansinisiä. Näiden joukkoon on sijoitettu epäsymmetrisesti punaisia, ruskeita, keltaisia ja sinivihreitä vinoneliöitä. Muiden (paitsi punaisten, jossa on sininen) keskellä punainen täplä. Reunus on kaksiosainen. Keskialaa kiertää 4 nukan levyinen vaaleansininen raita ja uloinna leveä reunus; ylälaidassa tummansininen, muualla lampaanmusta. Nurjan puolen nukitus on luonnonvalkoinen.