filmy

1. Nepříjemná pravda (An Inconvenient Truth)

Dokumentární film USA, 2006, 100 min

Všichni sedíme na časované bombě. Pokud mají pravdu pesimistické hlasy, představované drtivou většinou světových klimatologů, máme přibližně deset let na to, abychom odvrátili ekologickou katastrofu nedozírných rozměrů, kterou by doprovázelo extrémní počasí a jež by nenávratně změnila tvář naší planety a život na ní. Pokud jste se teď zarazili, určitě vás zaujme hit filmového festivalu v Sundance, Nepříjemná pravda režiséra Davise Guggenheima. V ní popisuje zanícený souboj jednoho muže s mýty a nepravdami obklopujícími fenomén globálního oteplování a jeho návod na únik ze slepé uličky. Tím mužem je bývalý americký viceprezident Al Gore, který po neúspěšných prezidentských volbách v roce 2000 přesměroval kormidlo svého života vstříc záchraně planety před nezvratnými změnami.(oficiální text distributora)

2. H2Omx

Dokumentární film, Mexiko, 2014, 80 min

Mexico City, město obývané 22 miliony lidí, leží na místě někdejšího jezera. Tam, kde se v minulosti přirozeně shromažďovala voda, je jí dnes alarmující nedostatek a musí se za cenu velkých ztrát přivádět z okolních regionů. Znečištěná odpadní voda z megapole pak v podobě nevábné řeky protéká venkovskými oblastmi, kde ji farmáři používají k zavlažování polí se zeleninou. Obtížná situace má ale řešení. Nadějný inženýrský projekt shromažďování dešťové vody organizace Isla Urbana je však teprve v začátcích. Znepokojivá filmová esej kombinuje odborný pohled s osobním svědectvím lidí, jichž se situace bezprostředně dotýká.(Jeden svět)

3. Země zaslíbená (Ziemia obiecana)

Drama, Polsko, 1974, 138 min

Monumentální epos zachycující přerod feudální společnosti v dravý kapitalismus patří k nejosobitějším dílům polského klasika Andrzeje Wajdy. Tříhodinová adaptace polského nositele Nobelovy ceny Stanislava Reymonta je sugestivní analýzou kariérismu na pozadí přerodu průmyslového města Lodže.(Festival nad řekou) ...

Pozn. TD: V rámci semináře shlédneme kratší verzi.

4.Darwinova noční můra (Le Cauchemar de Darwin)

Dokumentární, Rakousko / Belgie / Francie / Kanada, 2004, 107 min

Ačkoliv se celovečerní dokument známého evropského dokumentaristy soustřeďuje na mikrokosmos u pobřeží Viktoriina jezera v Tanzánii, vypovídá velmi naléhavě o globálních problémech současného světa. V šedesátých letech byl do tohoto největšího tropického jezera na světě (odkud vytéká Nil) vysazen nilský okoun. Tento predátor se zde rozmnožil takovým způsobem, že vyhubil všechno živé. Zároveň se ovšem stal zdrojem obživy pro chudý kraj a významným vývozním artiklem. Ruské dopravní letouny denně odvážejí do Evropy a do Japonska 500 tun ryb (a nazpět nezřídka ilegálně dovážejí zbraně). Vznikly tu moderní rybárny, ale také děsivé pracovní kolonie, v nichž domorodé obyvatele kosí AIDS, alkohol a zločin. Hubert Sauper s kolegou natočili v obtížných podmínkách a pod různým krytím rozhovory s mnoha lidmi: od ruských a ukrajinských pilotů přes nočního strážce a prostitutku až po majitele rybárny a oficiální představitele. (MFF Karlovy Vary)

5. Potraviny, a.s. (Food, Inc.)

Dokumentární, USA, 2008, 90 min

Přesvědčivý depresivní pohled na velkopodnikání ve výrobě potravin nejen popisuje jejich nechutnou cestu z polí a stájí ke spotřebiteli, ale zároveň zkoumá ekonomický řetězec, v němž následky zdánlivě levného jídla, kdy hamburger stojí méně než brokolice, nese celý zdravotní a sociální systém. (MFDF Jihlava 2009 | oficiální text distributora)

6. Finanční krize (Inside job)

Dokumentární, USA, 2010, 120 min

Na Cenu Akademie nominovaný režisér Charles Ferguson (Konec v nedohlednu) uvádí Finanční krizi, první film, který odhaluje šokující pravdu, jež se skrývá za ekonomickou krizí z roku 2008. Globální finanční kolaps přišel na dvacet bilionů dolarů, miliony lidí připravil o práci a jejich domovy. Pomocí rozsáhlého výzkumu a rozhovorů s významnými finančními odborníky, politiky a novináři Finanční krize hledá stopy vzestupu loupeživého průmyslu a odhaluje zhoubné vztahy, které korumpovaly politiky, zákonodárce i akademiky. (oficiální text distributora)

7. Děrsu Uzala (Дерсу Узала)

Dobrodružný / Drama, Sovětský svaz / Japonsko, 1975, 137 min

Příběh sibiřského lovce, který se odehrává na počátku 20. století, byl natočen v sibiřských exteriérech v sovětsko-japonské koprodukci podle literární předlohy ruského cestovatele Vladimíra Arsenieva (Stopař Děrsu Uzala a V lesích ussurijského kraje). Vypráví retrospektivní příběh o setkání dvou světů - dvou civilizací, příběh o majestátnosti země a přátelství dvou mužů, který je naplněn úctou k přírodě. Když v roce 1902 Arseniev jako ruský vojenský průzkumník vedl expedici mapující neprobádaná místa sibiřské tajgy, k jejich výpravě se připojil lovec z kmene Goldi jménem Dersu Uzala. Nevzdělaný stopař, ze kterého si vojáci zpočátku dělali legraci, si všechny získává svou moudrostí, láskou k přírodě a nesobeckostí.

Dílo lze po Kurosawově životní krizi označit za jakýsi nový počátek v tvorbě. Jeho režisérské dílo opět získává významné mezinárodní uznání, o čemž svědčí Oscar z roku 1976 za nejlepší zahraniční film (pro Kurosawu již třetí), ale i hlavní cena z MFF v Moskvě z roku 1975, či ceny francouzských a italských filmových kritiků.

8. Útěk do divočiny (Into the Wild)

Dobrodružný / Drama / Životopisný, USA, 2007, 148 min

Málokdo z nás má takovou odvahu jako Christopher McCandless (Emile Hirsch). Bylo mu dvacet dva, když dostudoval vysokou školu, ale místo toho, aby zaplul do civilizačního proudu, ukázal mu vztyčený prostředník a z naivního snílka se proměnil v symbol jedné generace Američanů. Chris McCandless byl skutečným dobrodruhem, jehož život inspiroval podobně stavěného spisovatele Jona Krakauera k napsání strhující knížky podle jeho nalezených deníkových záznamů.

Chris se vymykal odjakživa, ale to, co uskutečnil bezprostředně po absolvování univerzity, ho dělá výjimečným i mezi výjimečnými. Všechny své dosavadní úspory věnoval charitě a s minimální výbavou a přípravou vyrazil napříč Spojenými státy na Aljašku, kde chtěl vyzkoušet život v divočině. Na své strastiplné cestě, během níž mu šlo několikrát o život, potkal spoustu úžasných bytostí, které zformovaly jeho pohled na svět a pomohly v přípravě na vstup do chrámu přírody na nelítostném americkém severu. Naivní mladík se během této cesty přetransformoval v sebevědomého muže, jenže v lůně aljašské divočiny mu ani tento přerod nebyl moc platný. Splněný sen bohužel někdy stojí víc než hromada peněz. (oficiální text distributora - zkráceno)

9. Gringo trail

Dokumentární film USA / Bhútán / Bolívie / Mali / Thajsko, 2013, 79 min

Gringo Trails raises urgent questions about one of the most powerful global industries of our time: tourism. With stunning footage from Bolivia, Thailand, Mali, and Bhutan, the film follows the well-worn 'gringo trail' travel route in Latin America and beyond, revealing a complex web of relationships between cultures that collide yet need one another: host countries looking for financial security and the tourists who provide it in their quest for authentic experiences. Travelers, transformed by new landscapes and beliefs, also have unforeseeable--sometimes catastrophic effects on the places they visit. Through the life-changing stories of travelers and locals, Gringo Trails explores the dramatic impact of tourism around the world over the past three decades and gives examples of sustainable alternatives. (Written by Anonymous at IMDb)

10. Koyaanisqatsi

Dokumentární / Hudební, USA, 1982, 86 min

Skupina vysokých nehybných postav obrácených k postavě ještě vyšší, nesoucí na hlavě korunu. Jeskynní malby z Horseshoe Canyonu v Utahu jsou prvním i posledním tónem skladby, která diváka provede světem tak, jak ho vidí Godfrey Reggio. Majestátní věkovitost skalních útesů, zdánlivá nehybnost pouště i věčná dynamika mořských vln sugerují prapůvodní čistotu života, do níž náhle, po staletích pozvolného, takřka neměřitelného vývoje, vstupuje člověk, měnící svou energií podobu světa i rytmus plynutí času. Přináší technický pokrok, zrychluje, propadá se do anonymity, přivádí na svět úžasné vynálezy i ničivé prostředky nepředstavitelné síly, zamořuje životní prostředí a vede války. Reggio beze slov, jen prostřednictvím fascinujících obrazů a za doprovodu úchvatně minimalistické hudby Philipa Glasse poprvé komentuje vztah přírody a člověka, resp. destruktivní sílu lidského působení na naši planetu. (AČFK)

11. Andy Goldsworthy (Rivers and Tides)

Dokumentární / Životopisný, Německo / Finsko / Velká Británie, 2001, 90 min

Film o umělci se sám může stát uměleckým dílem. Nabízí jedinečnou cestu do „krajin vnitřních a vnějších“ se skotským výtvarníkem a legendou land artu. Goldsworthy používá materiál, který nachází v krajině, a vytváří z něj díla pro konkrétní prostor (site-specific). Poslední slovo při tvorbě ponechává zvoleným prvkům, místu a klimatu: konstelace dřeva, listů či ledu ožívají pohybem, podléhají erozi a času. Německý filmař Riedelsheimer putoval s Goldsworthym jeden rok. Snímá ho intimně, nechává ho zlehka komentovat jeho snahu pomoci „vidět to, co nikdy dřív, i když to tam po celou dobu bylo, ale byli jsme vůči tomu slepí.“ (FebioFest 2006 | oficiální text distributora)

Alternativy

ThuleTuvalu

Dokumentární film, Švýcarsko/Tuvalu/Grónsko, 2014, 96 min

Grónské městečko Thule je nejseverněji obývaným místem na Zemi. Tuvalu je polynéský ostrovní stát. Místa od sebe vzdálená více než jedenáct tisíc kilometrů jsou však dnes osudově propojena. Tající led v Grónsku zvedá hladinu oceánu, který tak brzy zaplaví nízko položené tichomořské ostrovy. Zatímco se experti dohadují, jak změně klimatu zabránit, obyvatelé Thule a Tuvalu čelí už dnes jejím nezvratným dopadům v každodenním životě. Dokument zblízka sleduje osudy několika místních rodin, které si uvědomují, že jejich tradiční způsob života a obživy spěje rychlostí tajícího ledu ke změně.(Jeden svět)

Fuck For Forest

Dokumentární/Erotický/Drama, Polsko/Německo, 2012, 85 min

Berlínští ekoaktivisté pod heslem Fuck For Forest natáčejí porno, aby za vydělané peníze odkoupili část deštného pralesa a pomohli amazonským domorodcům. Dokument se nežene za senzací, ale citlivě odkrývá motivace milovníků přírody, jejichž cesta k realizaci noblesní myšlenky vede značně trnitou cestou.(Dny evropského filmu)

I am fishead (Ryba smrdí od hlavy)

Dokumentární, Česko, 2011, 80 min

O manipulujících psychopatech, vládcích světa a moci.

V roce 2008 zachvátila svět mohutná finanční krize. Její rozsah šokoval většinu expertů. Spolu s mnoha osobnostmi jsme si položili otázku – jak je to možné? Co je v západním společenském systému hlavou ryby („fishead"), která podle lidového rčení smrdí jako první a způsobuje, že je naše společnost náchylná na nečekané katastrofy takového druhu? Jako by světové elity – bankéři, manažeři i politici – zcela selhali ve svých rolích. Možná stojí za to začít odtud. Kdo jsou lidé, kteří drží moc a jejich rozhodnutí mají přímý či nepřímý dopad na životy milionů ostatních? (Česká televize - zkrácená anotace)