Дрогобицький клуб туристів "Бескид"

Головна

    Судячи з тої інформації, що є в мережі а також з розповідей знайомих туристів, Дрогобицький клуб туристів "Бескид" був мабуть одним з найкращих туристичних клубів в Західній Україні. Кілька років тому, відвідуючи Дрогобич, з метою набрати якогось матеріалу по історії клубу, я пробував знайти якихось контактів з бувшими туристами того клубу. Втім швидко зрозумів, що доля архівів того клубу така ж як у всіх туристичних клубів чи різного рівня Рад туризму. Ставши в один час безхазяйними, вони просто пропали.

І потім одного року, випадкове знайомство в мережі і подальше спілкування з Зінаїдою Іванівною Філіповою, дружиною голови клубу Зенона Філіпова, привели до того, що я отримав від неї частину туристичного архіву її чоловіка. Тих матеріалів було небагато — чотири туристичні звіти, діапозитиви, газетні вирізки. В подальшому я знайшов ще три звіти в бібліотеці звітів спортивних походів, заснованій на базі архіву Московського міського центрального туристичного клуба — два звіти Зенона Філіпова і один Яківа Гольберга. З цієї всієї невеликої кількості матеріалу, з оцифрованих звітів і оцифрованих і по можливості реставрованих діапозитивів, я почав майструвати цей сайт, в надії що в майбутньому віднайдеться ще щось з історії Дрогобицького клубу туристів "Бескид". 

Декілька слів про діапозитиви, т.з. слайди. Це є діапозитиви зняті на НДР-ській плівці, зняті давно і вони вже втратили свої якості. Навіть німецька хімія має термін придатності. Їх треба було цифрувати ще в 90-і роки. Втрачаються кольори і втрачена різкість. Тому я робив копії розміром від 500 до 700 кілобайт і з них неможливо робити великі фотографії. Втрата різкості стає помітна. Кольори відновлені автоматичною програмою, на деяких(небагато) я робив кольори вручну. Великий мінус що багато діапозитивів зберігаються в паперових рамках. Ці рамки дають паперовий пил і паперові ворсини, вони налипають на емульсію, їх неможливо видалити механічно. При редагуванні велике сміття ще видаляється але повністю той пил видалити неможливо. Це замітно і цінність таких копій невелика. Всі діапозитиви зберігаються в коробках, деякі підписані, частина без підписів. Тобто приходилось іноді пробувати вгадувати в якому поході вони були зняті. Причому навіть у підписаних коробках позитиви розміщені хаотично, не прив’язані до хронології маршруту і не виключено що в коробці попадаються позитиви з різних походів. Очевидно це вже неможливо поправити.

Зауваження і пропозиції для публікації можна висилати упоряднику на адресу

anatolijdutcak4@gmail.com

Анатолій Дутчак

Ось невелика історія дрогобицького туризму, розміщена в мережі ветераном туризму Віталієм Петліним.

" Історія дрогобицького туризму налічує багато років. Можна напевно віднести початок його до часів нашого великого земляка І.Я.Франка, який у 1883 р. організував "Кружок етнографічно-статистичний для студіювання життя і світогляду народу", згодом "Кружок для устроювання мандрівок по нашім краю". Приблизно в ті самі роки створилося Галицьке Товариство Татр (Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie), згодом, Польське Товариство Татр (Polskie Towarzystwo Tatrzańskie), з діяльністю якого пов’язане мало відоме широкому загалу ім΄я Станіслава Гронського. Дрогобичанин за походженням, він у 30-40-х роках минулого століття здійснив чимало сходжень у Татрах, Бескидах, Альпах, та навіть у Африці. Сподіваюсь, що біографія цього видатного дрогобичанина ще чекає свого дослідника, а може хтось знайомий із нею і висвітлить свій погляд на цю постать на шпальтах нашого сайту.

У 60-ті роки минулого століття дрогобицький туризм отримав потужний поштовх до розвитку і становлення в основному завдяки великому ентузіасту туризму і видатному подвижнику у цій справі – Гаховій Клавдії Миколаївні, вчительці школи №3, яка заснувала клуб туристів "Бескид". Ця мужня жінка буквально "протаранила" тодішню міську владу - міськом партії, який виділив приміщення для клубу у центрі міста, на тодішній площі Леніна (тепер площа Ринок). У витоків клубу стояли такі корифеї як Малиновський О.І, Філіпов З.І, Боліжевський В.К. З того часу і почався стрімкий розвиток клубу. Популярність клубу сягнула всесоюзного масштабу, розширилася геогріфія походів. Ці прізвища були відомі далеко за межами України: Я.Гольберг, О.Стеценко, В.Лєсков, Ю.Мороз, В.Вольський, В.Іванов, О. Шаблигін, І.Бичко, В.Андрієнко, В.Кириленко, В, Гаєвський, Я.Далявський, А.Бєльчикова, В.Собків, Ю.Михайлишин, М.Снятинський, І.Романюк, Є.Кесельман, В.Возняк.

Важко навіть всіх перерахувати, шкода когось забути – сподіваюсь не образяться.

Багато туристів з інших міст брали учась у походах, які організовував клуб. Географія походів була широкою: Карпати, Кавказ, Памір, Саяни, Тянь-Шань, Алтай, Паміро-Алай.

А які цікаві пішоходні походи здійснювалися під керівництвом та за участі майстра спорту З.І.Філіпова!Окремим рядком слід згадати такі масові заходи, як "Говерляна", зіркові сходження на найвищу вершину Львівщини - г.Пікуй, різноманітні змагання з туризму – "Веснянки", "Оснянки" тощо. Не одне покоління туристів вважало за честь бути членом клубу туристів "Бескид".

Важко у такому короткому дописі відобразити всю діяльність клубу. Одне напевно можна сказати – цю величезну кількість молоді, що займалася в клубі, сміливо можна назвати справжніми патріотами рідного краю. Шкода тільки, що з вини чиновників від туризму ДКТ "Бескид" припинив своє існування.

А наш туристичний клуб "Віват" прагне бути достойним послідовником славного клубу "Бескид". Хочемо долучити дрогобичан та гостей нашого старовинного міста до ознайомлення з його історією, природою нашого рідного Карпатського краю і України в цілому. У цьому нам допомагають наші партнери – справжні ентузіасти туризму з різних регіонів України, провідні туристичні фірми. Сподіваємося і на міжнародні контакти, насамперед наших найближчих сусідів з Польщі, Прибалтики.

Закликаємо також небайдужих людей долучитися до цієї справи. Наша спільна любов до рідного краю, сподіваюсь, додасть бодай невеликого поштовху і до розвитку Держави.

Цим хочемо започаткувати рубрику з історії туризму Дрогобиччини з подальшими коментуваннями про сучасний стан туризму та майбутні його перспективи. Пропонуємо долучитися до цього усіх бажаючих. Висилайте свої статті, спогади, фото та інші матеріали стосовно вказаної тематики на нашу поштову адресу tkvivat@rambler.ru."

 Віталій Петлін  01.06.2012

http://droginfo.com.ua/content/view/3485/

http://vivat.drogobych.com/2012/05/blog-post_18.html

В мережі є змонтований з фотографій фільм Івана Борковського "Дрогобич ТК Бескид Гори"

https://www.youtube.com/watch?v=NgPm4fBVYgU&feature=emb_logo

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Спогади Якова Гольберга

В Дрогобыче в начале 60-х годов было три центра, занимавшихся развитием туризма: первый - Детская турбаза (осталась от Дрогобычской обласной детской экскурсионно-туристской станции), существовавшей в то время, когда город был областным центром). Здесь существовал кружок юных туристов, затем осталась только турбаза, обслуживавшая детские передвижные автобусные экскурсии и пункт проката снаряжения (рюкзаки, палатки, спальные мешки и т. д). Услугами этого пункта пользовались очень многие. Последним директором турбазы был Иван Андреевич Коврига. Второй - кружок туризма при доме пионеров. Вела его Грищенко Мария Ивановна. От туризма она была достаточно далека, но несколько групп детей туда ходило. Она читала лекции по краеведению, во дворе учились ставить палатки, иногда проводились однодневные походы, а в конце учебного года -двухдневный. (я, кстати, начинал свою туристскую деятельность там. И до сих пор помню с первого занятия, что «Дрогобыч находится в Каменко-Бугско - Стырской низменности» - это мы законспектировали). Апофеозом наших занятий в этом кружке стало участие команды в областных школьных соревнованиях (приблизительно в 1963 году), после которых, практически, каждый из нас постарался перебраться в третий туристский центр Дрогобыча – кружок туризма в третьей общеобразовательной школе.

Руководила кружком учитель истории Клавдия Николаевна Гахова. Собирались в выделенном директором школы помещении в подвале здания. Кроме школьников там появлялось много молодежи с предприятий, студентов.

А в 1965 году под руководством К. Гаховой в Дрогобыче создали и зарегистрировали Клуб турис-тов «Бескид», который объединил всех любителей походов и восхождений. Мы принимали участие в мероприятиях Областного совета по туризму и экскурсиям – «Говерлянах» - восхождениях на Говерлу (первая суббота апреля), «Веснянках» - весенних слетах туристов (начало мая), «Оснянках» - осенних слетах туристов, походах на гору Пикуй (начало ноября). С 1966 года начали ходить в спортивные походы. Первым серьезным спортивным мероприятием был поход 3 категории сложности по Карпатам под руководством О. Малиновского.

Начиная с 1967 года клуб проводит «Говерляны» самостоятельно. В 1967 году председатель областного спортивного общества «Авангард» Михаил Иванович Блинда предложил клубу провести областной семинар «Туристских организаторов» (это инструктора походов выходного дня). Провели его на территории базы отдыха Дрогобычского завода газовой аппаратуры в р-не с. Ст.Кропивник. И этот семинар можно назвать отправной точкой начала роста популярности клуба «Бескид». (В дальнейшем очень много соревнований мы проводили вместе с «Авангардом»).

Руководила всем, естественно, К.Н. Гахова. Но уже клуб нельзя было представить без О.Малиновского, З.Филиппова, Ю. Ступака, В.Вольского, Л. Кузьменко, М. Сивохип, В. Рудаковой,В. Дудко, Ю. Антипова и многих других. Заканчивали школу и становились активными членами клуба Я. Гольберг, Е. Калашников, О. Стеценко-Чепешинский, В. Трофимов, Н. Беляева, А. Бельчикова, А. Семенова и многие другие.

В 1968 году появляются секции туризма на предприятиях (крановый завод и т.д.), в пединституте.

В то время, как молодежь занялась спортивным туризмом, К. Н. Гахова с учащимися школы летом занималась путешествиями «автостопом». Самым грандиозным из осуществленных ею проектов стало путешествие группы школьников на попутных машинах по маршруту Дрогобыч – Владивосток. Об этом писала даже центральная пресса.

Примерно, в это же время в город переезжает (по институтскому распределению) В. К. Болижевский, мастер спорта СССР по альпинизму. Он дал старт развитию горного туризма в Дрогобыче, активно помогал в организации восхождений на Говерлу. В 1968 – 1969 годах проведены первые горные походы участниками клуба на Кавказе, а в 1971 году, благодаря В. Болижевскому, 5 туристов клуба совершили первый поход высшей, 5 категории сложности на Юго-Западном Памире в 1971 году (в составе сборов альпинистов Украинского «Буревестника» Это О. Малиновский, В. Вольский, Я. Гольберг, В. Иванов и Ю. Мороз. Примерно, в это же время в 1970 году З. Филиппов попадает на Украинские сборы по пешеходному туризму с участием в походе 5 категории сложности.

Вскоре клуб занимает первое место в стране среди клубов не областных центров (и держит его 5 лет).

Первым мастером спорта СССР по туризму во Львовской области стал львовянин, Ю. Погориляк, а три следующих – дрогобычане: З. Филиппов, Л. Филиппова – по пешеходному туризму и Я. Гольберг – по горному туризму.

Появляются секции и клубы туристов на предприятиях и в пединституте.

Богата география путешествий- Саян, Сихотэ-Алинь, Приполярный Урал, Кавказ, Алтай, Памир, Тянь Шань. Активное участие принимают туристы клуба в республиканских слетах и семинарах туристов. С 1980 года активно сотрудничают с клубом туристов ПРИКВО. Развитие туризма на Украине невозможно описать без участия в нем клуба туристов «Бескид».

------------------------------------------------

Від себе добавлю, що в тих українських зборах керівників пішохідних подорожей, які проводились на Алтаї в 1970 році, брали участь і калуські туристи. В архіві одного з них, Омеляна Куцука, знайшлась фотографія з Зеноном Філіповим.  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

На сторінці “Друзі з Дрогобицька СШ №2” бувший учень цієї школи Мирослав Маринович помістив фотографію з Клавдією Гаховою. Фотографія ним підписана: “Ось фото з вчителькою фізкультури Гаховою в Карпатах (скоріш за все, на скелях Довбуша). Справа біля Гахової стоїть Ігор Яюс, а "великий турист", автор цих слів, - крайній справа у верхньому ряду. В середньому ряду (зліва направо): Люба Гахова (донька вчительки), Рома Жук і Віра Хлопецька. Інші обличчя пам'ятаю, але імена, на мій сором, - ні. (https://www.facebook.com/groups/1684837395126924/)


Там же спогади Ірини Хайрулліної: "Приємно згадати, як з вчителькою історії Клавдією Миколаївною Гаховою ми, семикласниці: Люба Іваськів, Марійка Сивохіп, Галя Валага (Гоценко), і я- Ірина Кудлик (Хайрулліна) та доня Клавдії Миколаївни Люба помандрували Карпатами на перший Всесоюзний зліт туристів-краєзнавців СРСР на Закарпаття в 1961 році, поблизу Сваляви на перевал Уклін. Встановили наші палатки побіля наметового містечка учасників зльоту і кожного дня спостерігали за змаганнями учасників зльоту, а вечорами біля вогнищ дружби знайомилися з туристами, обмінювалися адресами. Особливо активно знайомилася з учасниками зльоту Галя Валага (Гоценко).Уже після зльоту на її шкільну адресу приходило безліч листів з усієї країни. На зльоті ми зустріли учня нашої Дрогобицької другої школи Зеньо Богдана. Він, як переможець конкурсу фотографів газети "Зірка", був нагороджений поїздкою на цей зліт туристів-краєзнавців. Жаль тільки, що не збереглося у нас фотографій цього зльоту", Хосе Турчика: "Початок розквіту туризму в Дрогобичі почався з СШ №2.Співпали в часі ,що школу в цей період очолив Іван Степанович Костомаха -директор новатор і почала працювати Клавдія Миколаівна Гахова.Гахова,фронтова медсестра,нагороджена високими орденами і медалями,важкої долі,неймовірно твердим характером жінка,знайшла свою нішу в туризмі. І Женя Філіпов ,Богдан Зеньо і інші знані туристи учні цієї школи.В третю школу,Гахова перейшла після непорозумінь з новим керівництвом другої школи".

Сторінка Клавдії Гахової на сайті "Память народа"

https://pamyat-naroda.ru/heroes/person-hero93400410/?backurl=%2Fheroes%2F%3Fadv_search%3Dy%26last_name%3D%D0%93%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%B0%26first_name%3D%D0%9A%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B4%D0%B8%D1%8F%26middle_name%3D%26date_birth_from%3D%26static_hash%3D1f308b8dd76f371df34f21fd3410f269v1%26group%3Dall%26types%3Dpamyat_commander%3Anagrady_nagrad_doc%3Anagrady_uchet_kartoteka%3Anagrady_ubilein_kartoteka%3Apdv_kart_in%3Apdv_kart_in_inostranec%3Apamyat_voenkomat%3Apotery_vpp%3Apamyat_zsp_parts%3Akld_ran%3Akld_bolezn%3Akld_polit%3Akld_upk%3Akld_vmf%3Apotery_doneseniya_o_poteryah%3Apotery_gospitali%3Apotery_utochenie_poter%3Apotery_spiski_zahoroneniy%3Apotery_voennoplen%3Apotery_iskluchenie_iz_spiskov%3Apotery_kartoteki%3Asame_doroga%26page%3D1%26grouppersons%3D1&search_view_id=smperson_guk1065324065&fbclid=IwAR1njf94saFW2bT5OVC9lEGM_VTR_-3lS46RGjcGM27Ut1qh1dlG09Qf2Qk




Дата рождения 18.11.1915 

Место рождения Украинская ССР, Харьковская обл., Коломакский р-н, п.г.т. Коломак

 Место призыва Харьковский ГВК, Украинская ССР, Харьковская обл., г. Харьков

 Дата призыва 11.06.1942; __.06.1941 

Воинское звание мл. лейтенант мед. сл.; военфельдшер; мл. лейтенант медслужбы

 Воинская часть 1229 стрелковый полк 371 стрелковой дивизии

107 отдельный дорожно-строительный батальон

эвакуационный госпиталь 1032

1231 стрелковый полк 371 стрелковой дивизии 

Награды                                                 Орден Красной Звезды

Медаль «За оборону Москвы» (2)

Медаль «За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941–1945 гг.»

Медаль «За оборону Москвы» -->



"Говерляна" початку 1980-их років

https://www.youtube.com/watch?v=2S6USlG2Lio


Голова Дрогобицького клубу туристів "Бескид", майстер спорту СРСР з пішохідного туризму Філіпов Зенон Іванович

Ветерани туризму обговорили книгу колеги

Зенон Філіпов – людина добре знана в рідному місті: майстер спорту СРСР з туризму, фотограф, журналіст, колекціонер, знавець мистецтва й директор галереї «Гарт», постійний учасник фестивалів Шульца, викладач педуніверситету… І ось ще одна грань різнобічної діяльности нашого краянина. Тепер він ще й автор навчального посібника.

Нещодавно «Коло» накладом 500 примірників за редакцією професора Миколи Лук’янченка та у майстерному оформленні Ярослава Данилова побачила світ перша книга пана Зенона «Спортивний туризм».

Як зазначила на презентації видання його редактор Тетяна Федак (до речі, посібник – перша книга, повністю підготовлена молодою працівницею Походжаєвого видавництва), серед основних мотивів, що спонукають авторів, можна виділити бажання прославитися, прагнення заробити «касу» й графоманство (таких амбітних «творців» нині, на жаль не бракує). Та є ще один, головний, як зауважила пані Тетяна, мотив – поділитися своїм, часто унікальним досвідом. Ось і пан Філіпов видав унікальну книгу, що має стати в своїй царині знаковою, адже, по-перше, це перший в Україні такого роду посібник. По-друге, у книжці автор, що пішки обійшов свого часу весь колишній Союз і став майстром спорту з туризму, узагальнив свій власний досвід бувалого туриста й досвід своїх друзів і колег – ветеранів дрогобицького туризму, активістів колишнього знаменитого клубу туристів «Бескид», засновником якого була невтомний ентузіаст Клавдія Гахова.

Слід зазначити, що написана книга гарною мовою, легко читається, а сприйняттю й розумінню викладеного допомагають ретельно дібрані чудові ілюстрації. Й більшість світлин виконані самим Зеноном Філіповим.

Автор подякував усім, причетним до видання й наголосив, що це – перший крок із запланованого ним як популяризатором спортивного та масового туризму. Наступним має стати відродження діяльности славнозвісного «Бескиду». За словами пана Філіпова, вже є домовленість з міським головою про виділення клубови приміщення.

Директор «Кола» привітав усіх присутніх із виходом посібника, говорив про неабиякий туристичний потенціал Дрогобича, про те, що книга – не чужа більшости з тих, хто того дня прийшов до світлиці ратуші. До речі сам добродій Походжай не лише постійно мандрує Карпатами, а й залучив до цього свої дітей. Зокрема, його донька Марта, з трьох років супроводжує батьків у їхніх походах.

Також про книгу, автора, туризм в Дрогобичі, необхідність відродження турклубу говорили художник видання Ярослав Данилів, секретар міськради Тарас Метик, завідувач катедри спортивних дисциплін Галина Кондрацька, аксакали-ветерани дрогобицького туризму Орест Малинівський, Мирослав Снятинський, Василь Петранівський, Василь Гурський та інші.

На завершення присутні побажали авторові не лишу успіху в справі відновлення діяльности клубу «Бескид», а й як найшвидшого виходу в світ наступної книги – історії фотографії на Дрогобиччині, адже то має бути так само унікальна праця, яка охоплює історію та розвій фотомистецтва на наших теренах від кінця ХІХ сторіччя до нинішніх днів.

http://maydan.drohobych.net/?p=9107

https://tourlib.net/books_ukr/filipov.htm

Філіпов З.І. Спортивний туризм. Організація і методика спортивно-туристичної роботи

2. ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ТУРИЗМУ НА ТЕРЕНАХ УКРАЇНИ

2.1. Туристичний рух на Західній Україні

2.1.3. Фаза масового туризму

У 1962 р. створено Львівський міський клуб туристів "Карпати". У 1963 році (7-8 листопада) клуб організував перше масове сходження на найвищу вершину Львівщини - гору Пікуй (1408 м).

А перше в Україні масове сходження на найвищу вершину Українських Карпат - гору Говерлу (2061 м) проведено навесні 1964 року.

З 1966 року до масових обласних сходжень долучилися дрогобицькі туристи, а вже з 1967 дрогобицький клуб туристів "Бескид" проводив масові сходження на г. Говерлу та г. Пікуй (до 700 учасників) самостійно.

У Дрогобичі спортивний туризм почав розвиватися з 1965 року, з часу утворення міського клубу туристів "Бескид". Клуб об'єднав поодиноких туристів і вже через декілька років став методичним центром організації оздоровчої, туристичної та спортивної діяльності у Дрогобичі та реґіоні. Були створені туристичні секції практично в усіх підприємствах міста. Найбільшими секціями були - "Меридіан" заводу автомобільних кранів, "Горизонт" заводу газової апаратури, "Кристал" стебниківського калійного комбінату, "Пілігрим" Дрогобицького державного педагогічного інституту ім. І. Франка і секції долотного, нафтопереробного заводу, бориславського НГДУ, УБР.

При клубі "Бескид" працювала секція гірського туризму "Опришки" (голова - Орест Малиновський) та пішохідногого туризму (голова - Зенон Філіпов).

Значну увагу клуб приділяв розвитку дитячого туризму в реґіоні. У всіх школах Дрогобича, Трускавця, Борислава та Стебника створювалися туристичні гуртки. Учні шкіл та ПТУ брали активну участь у масових сходженнях на вершини: Говерлу, Пікуй, Парашку. Щорічно проводилися змагання з туризму серед школярів міста та району.

Беручи участь в обласних туристичних заходах, клуб "Бескид" започаткував та зробив традиційними з 1969 року весняний зліт туристів "Дрогобичанка" та осінній зліт туристів "Осінь Прикарпаття". Завершувало туристичний та спортивний сезон масове сходження на г. Пікуй (найвищу вершину Львівської області) 6-8 листопада щороку.

У грудні проводився щорічний "Вечір туриста", на якому підбивали підсумки спортивного року та визначали кращі туристичні досягнення.

Щороку відбувалися семінари з підготовки та підвищення кваліфікації інструкторів пішохідного та гірського туризму із заліковими походами на Кавказі. Дрогобичани пройшли маршрутами найвищої категорії складності по Центральному та Західному Кавказу, Приполярному Уралу, Кодару, Алтаю, Західному, Центральному та Східному Саянах, Паміру, Тянь-Шаню, Хребту Черського (Якутія), Сіхоте-Аліню.

Планомірне та масове захоплення спортивним туризмом дало і спортивні досягнення. У 1976 році першим майстром спорту СРСР з туризму на Львівщині став дрогобичанин Зенон Філіпов (спортивне товариство "Аванґард"). У 1982 році таке ж звання було присвоєно дрогобичанам Людмилі Філіповій ("Авангард") та Якову Гольбергу ("Аванґард"). Нормативи кандидатів у майстри спорту з туризму виконали дрогобичани Орест Малиновський, Юрій Мороз, Олег Стеценко-Чепешинський, Володимир Лесков, Юліан Ступак, Олександр Шаблигін та новороздолець Андрій Добушовський.

У 1969 та 1976 pp. клуб "Бескид" здобув III місце у Всесоюзному конкурсі на кращий туристичний клуб країни. Чотири рази клуб виборював І місце у республіканських конкурсах. Гахова К.М. (голова правління клубу "Бескид" з 1966 по 1973 р.) та Філіпов 3.І. (голова правління клубу "Бескид" з 1975 по 1985 р.) були нагороджені відзнаками Центральної ради з туризму та екскурсій "За активну роботу з розвитку туризму".

https://tourlib.net/books_ukr/filipov2-1-3.htm


Зенон Філіпов (Zenon Filipow)

Пам'яті Зенона Філіпова

https://www.youtube.com/watch?v=mkHLzZPChhY&t=28s