Сторінка 

Психолога

Кваліфікаційна категорія - "спеціаліст другої категорії"

Ступінь вищої освіти магістр

Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка, 2020 р.

Спеціальність: Дошкільна освіта

Професійна кваліфікація: "Магістр дошкільної освіти. Вихователь дітей дошкільного віку. Викладач педагогіки і психології та методик дошкільної освіти".


Як підготувати дитину до школи


Психологічна готовність дитини до шкільного навчання полягає в тому ,щоб до часу вступу до школи в неї склалися психологічні риси,які властиві школяру.

  У дошкільному віці виникають поки що тільки задатки цього перетворення в учня: бажання вчитися, стати школярем, уміння керувати своєю поведінкою і діяльністю,достатній рівень розумового розвитку й розвитку мовлення, наявність пізнавальних інтересів, звичайно знань і навичок необхідних до шкільного навчання.

  Накопичення цих передумов – непроста справа. Що ж можна і чого не можна робити до школи ?

   Не слід :

  – до приходу в школу змінювати режим дня дитини, позбавляти її   денного сну , довгих прогулянок , ігор у достатній кількості;

   – оцінювати все що робить малюк , так ,як слід оцінювати діяльність учня;

  – проходити з дитиною програму першого класу ,насильно змінючи гру навчанням.

Необхідно:

  – прищепити дитині інтерес до пізнання навколишнього світу,навчити спостерігати , думати , осмислювати побачене і почуте;

  – навчити долати труднощі ,планувати свої дії ,цінувати час.

  – вчити дитину слухати своє оточення , поважати чужу думку, розуміти ,що своє бажання потрібно узгоджувати з бажаннями інших людей – дітей і дорослих ,прагнути реально оцінювати свої дії і досягнення .

  Світогляд дитини ,її знання – це те ,про що вона дізналася з вашою допомогою за усі дошкільні роки – знання про навколишній світ ,від найближчих його виявів , які вона безпосередньо засвоїла ,і до віддалених , які дитина засвоїла , коли їй пощастила подорожувати з вами , з ваших розповідей,бесід, домашніх занять .


ЕМОЦІЙНА ВТОМА ВІД ОЧІКУВАННЯ ПЕРЕМОГИ НА ВІЙНІ

Коли ми чогось довго чекаємо, накопичується почуття емоційної втоми, з’являється роздратування, злість і образа на відсутність позитивного результату.

Як знайти стабілізацію, на що «спиратися» в моменти кризи та змін?

Як розвивати резильєнтність, виховуючи в собі ментальну пружність і зміцнювати стабілізацію в непростий час змін?

Харчування + сон + фізична активність.



Дорослі відповідають за дитячу безпеку.

1. Перше, що вони мають зробити при дитячій агресії — зупинити фізичний контакт, розвівши дітей у сторони.

2. Коли діти охолонуть, дорослий має запитати, що сталося та вислухати кожну із сторін. Допомогти дітям проговорити свої почуття та бажання.

3. Дорослому варто спитати дітей, як вони можуть вирішити цю проблему. Дати можливість поговорити та домовитись між собою.

4. Якщо діти не можуть самостійно домовитись, дорослий може запропонувати декілька варіантів рішень.

Дітям до 3-х років варто пояснювати ситуацію, проговорювати почуття та правила. Наприклад: «Розумію, ти захотів взяти цю іграшку, бо вона тобі дуже сподобалася. Але це не твоя іграшка, а того хлопчика. Ти можеш спитати його дозволу або помінятися з ним своєю машинкою. Хлопчик має право не ділитися, як і ти. Не можна битися і відбирати іграшки, можеш попрости. Говори словами, що хочеш.»

Діти у садочку і навіть у школі ще не достатньо дорослі, щоб вирішувати всі конфлікти самостійно!

Їм потрібні дорослі для того, щоб вислухати, зрозуміти та зорієнтувати дитину.

При цьому, дорослим не варто вирішувати дитячі конфлікти замість дітей — це інша крайність. Треба підказати дитині, як захищати себе самостійно, які слова говорити і як застосовувати правило «стоп».

Занадто агресивну дитину та надто сором‘язливу добре відвести на заняття із східних бойових мистецтв, де вчать правильно направляти свою агресію та захищати себе.


5 кроків, аби адаптація до садка 

була успішною


ПЕРЕДАЙТЕ ПРИВ’ЯЗАНІСТЬ

Заздалегідь познайомте дитину з вихователем. Розкажіть їй про дорослого, який за нею надалі доглядатиме. Використовуйте теплу й доброзичливу інтонацію. Обов’язково скажіть дитині, як звуть вихователя. Для цього поцікавтеся у педагога, як він відрекомендовується перед дітьми. А вихователю розкажіть про особливості вашого малюка, його звички, інтереси.Під час першої зустрічі важливо транслювати доброзичливе ставлення одне до одного. І провідна роль тут належить вихователю — дорослий він. Не вимагайте від дитини, аби вона усміхнулась вихователю, взяла його за руку або хоча б підійшла до нього.

ПОБУДУЙТЕ «МОСТИ»

Щоб дитині було легше адаптуватися до умов дитячого садка, подбайте про емоційні та пізнавальні з’єднання між домом і дитячим садком. Для цього підлаштуйте розпорядок дня вдома до розпорядку в групі. Поцікавтеся, яке меню у дитячому садку. Подбайте, щоб у домашньому раціоні було хоча б декілька таких самих страв. Найліпше зв’язки між дитячим садком і домом формувати за допомогою фраз на кшталт «У нас у дворі така сама гірка! Тут вона гарно пофарбована і перила не хитаються». У формулі «… така (-ий) сама (-ий), як у нас вдома/у дворі» перевагу слід віддати предметам із дитячого садка: такий самий, але у садку ліпший, чистіший, безпечніший тощо. Налаштувати зв’язки дадуть змогу і речі з дому, які можна принести в дитячий садок. Крім іграшки, це можуть бути домашня чашка чи наволочка, рушничок абощо. 

СФОРМУЙТЕ САМОСТІЙНІСТЬ

Навчіть дитину самостійно їсти, хоча б частково роздягатися і вдягатися, проситися в туалет, користуватися горщиком тощо. Це додасть вашому малюку впевненості в новій незнайомій обстановці та дасть змогу не звертатися до «чужої тьоті» по допомогу. 

КОМПЕНСУЙТЕ ЕМОЦІЙНИЙ 

І ТІЛЕСНИЙ ДЕФІЦИТ

Коли повернетеся додому, пограйте з дитиною в ігри, які передбачають обійми, прогладжування, доторки, або зробіть їй ігровий масаж. Водночас із таким тілесним насиченням нормалізується і емоційний стан дитини. Усім дітям важливо чути від тата і мами «Я тебе люблю!», а деяким також важливо отримати і фізичне підтвердження цього — обійми. Пам’ятайте, у період адаптації ця потреба загострюється. 

БУДЬТЕ УВАЖНІ ДО ДИТИНИ

Уважно спостерігайте за станом дитини, зокрема впродовж перших двох тижнів. Якщо її емоційний і психологічний стан лише погіршується, обговоріть ситуацію з вихователями та практичним психологом.



Гіперопіка - завжди шкодить дітям. А Ваші діти "купаються" у гіперопіці? Невеликий тест допоможе це зрозуміти.


Підведемо підсумки. Чим більше разів ви сказали «правильно», тим більша ймовірність того, що причина небажання дитини ходити в садок - занадто сильна прихильність до рідних, а зовсім не «злі» вихователі або відсутність індивідуального підходу. Вам потрібна велика робота!