Novice s terena

Pregled terenskega dela v 2015

V letu 2015 je bilo na Savskih prodih skupaj opravljeno 17 popisov na 2 transektih, pri Dovježu in na Jarških prodih.

Letošnja sezona je bila v vseh pogledih boljša za dnevne metulje od lanske zaradi bolj ugodnih vremenskih razmer brez daljših hladnih in deževnih obdobij. Posledično je bilo opaženo skoraj dvakrat več osebkov na obeh transektih. Skupno je bilo v dveh sezonah zabeleženo 62 vrst dnevnih metuljev na Jarških prodih in 52 pri Dovježu, kar je izjemo visoka pestrost za osrednjo Slovenijo. Tudi deteljin modrin je bil letos pogostejši, vendar ne moremo trditi, da zaradi delovnih akcij za izboljšanje njegovega habitata, ki so potekale na delih obeh transektov.

Junij 2015

V juniju je bilo na transektu pri Dovježu opaženih skupaj 28 vrst dnevnih metuljev. V začetku junija so po številčnosti prevladovali grmiščni okarčki (Coenonympha arcania), konec junija pa travniški lisarji (Melanargia galathea), ki si jih na travniku lahko srečal res na vsakem koraku. Po pogostosti pa so lisarjem sledili še dolgočrti debeloglavček (Thymelicus sylvestris) in rjasti vihravček (Ochlodes sylvanus). Na tem območju so konec junija tudi že začeli letati okati rjavci (Aphantophus hyperanthus), ki pa se zadržujejo ob gmičevju oziroma ob gozdnem robu in na gozdnih poteh. En osebek deteljinega modrina (Polyommathus tersithes) je bil opažen samo v začetku junija.

Na tem območju je predvsem na enem travniškem odseku transekta veliko zlate rozge, ki pa še ne cveti, manjši del travnika pa je bil že pokošen.

Travniški lisar (Melanargia galathea). Foto: Nika Kogovšek.

Rjasti vihravček (Ochlodes sylvanus). Foto: Nika Kogovšek.

Foto: Nika Kogovšek.

Maj 2015

Opravljeni so bili transektni popisi na Jarških prodih. Sinji modrin (Polyommatus bellargus) je že najpogostejši modrin, čeprav deteljin (P. thersites), ki je sedaj na višku prve generacije, ne zaostaja dosti. Največje presenečenje pa je prvo opažanje turkiznega modrina (P. dorylas) na savskih prodih sploh. Na travniku, kjer je lani dvakrat potekala akcija odstranjevanja zlate rozge, je na delu travnika žal še vedno dominantna.

Transektni popisi pa so bili opravljeni tudi pri Dovježu, kjer je bilo opaženih 15 vrst dnevnih metuljev. Deteljini modrini tudi tam že veselo letajo, opažena pa je bila tudi samica, ki je že odlagala jajčeca na turško deteljo. Travniki po katerih potekajo transekti v tistem času še niso bili pokošeni, na travniku na katerem se pojavlja turška detelja pa se tudi močno razrašča zlata rozga.

Turkizni modrin (Polyommatus dorylas). Foto: Rudi Verovnik.

Samica deteljinega modrina (Polyommatus thersites). Foto: Nika Kogovšek.

Jajčece deteljinega modrina na turški detelji. Foto: Nika Kogovšek.

Mačje uho (Ophrys sp.). Foto: Nika Kogovšek.

Julij

V mesecu juniju smo uspešno zaključili popise rastišč turške detelje na savskih prodih. Stanje na terenu sedaj sproti preverjamo na transektu na Jarških prodih, kjer je bilo sredi julija kar pestro s 25 opažinimi vrstami dnevnih metuljev. Pojavili so se tudi že deteljini modrini druge generacije. Turška detelja je sedaj že večinoma odcvetela in je zopet težko prepoznavna. Med novo opaženimi metulji sta bila pogosti temni poplesovalci (Heteropterus morpheus), okati rjavec (Aphantopus hyperantus), pojavila pa sta se tudi že prvi kraški (Polyommatus coridon) in nazobčani modrin (Polyommatus daphnis).

Temni poplesovalci (Heteropterus morpheus). Foto: Rudi Verovnik.

Kraški modrin (Polyommatus coridon). Foto: Rudi Verovnik.

Nazobčani modrin (Polyommatus daphnis). Foto: Rudi Verovnik.

8. in 9. 6. 2013

Prejšnji vikend se je vreme končno obrnilo v pravo smer in kar nekaj nas je bilo aktivnih na savskih prodih. Našli smo dve novi obsežnejši rastišči turške detelje in tudi deteljinega modrina pri Črnučah ter Sneberjah na drugem bregu Save. Naši popisi rastišč so skoraj pri koncu, saj je ostal le še najbolj vzhodni pa tudi najbolj obdelani del prodov pri Beričevem. Do sedaj nismo evidentirali rastišč tujerodnih rastlin v habitatu deteljinega modrina, se pa ponekod rastišča turške detelje zaraščajo s travami in visokimi steblikami, zato bi bila občasna košnja zaželjena. Največja črna točka je divje odlagališče smeti med gramoznico Dovježi in Gorenjsko avtocesto, kjer pa bi za čiščenje habitata deteljinega modrina rabili soglasje in pomoč Mestne občine Ljubljana. Med novimi najdbami v tem vikendu izstopata veliki kresničar (Neptis rivularis) in hribska rjavka (Aricia artaxerxes).

Divje odlagališče smeti. Foto: Rudi Verovnik.

Hribska rjavka (Aricia artaxerxes). Foto: Rudi Verovnik.

3. 6. 2013

V ponedeljek 3. 6. smo po daljšem deževnem obdobju nadaljevali z delom na projektu na savskih prodih. Zdaj je turška detelja že v polnem razcvetu, izjema so le rastline bolj v senci in v višjem rastju, kjer so še vedno težko opazne. Tudi deteljini modrini so sedaj vsaj na Jarških prodih prisotni v večjem številu, tudi že prva samica. Tako pričakujemo višek sezone prve generacije konec tega tedna in še prihodnji teden. Vsekakor je to dovolj veliko vabilo za vse, ki teh terenov še niste videli. Drugače pa je med metulji malo novega, le grmiščni okarček (Coenonympha arcania) in navadni pisanček (Melitaea athalia) sta bila na novo zabeležena.

Grmiščni okarček (Coenonympha arcania). Foto: Rudi Verovnik.

Turška detelja (Onobrychis sp.). Foto: Rudi Verovnik.

28. 5. 2013

V torek 28. 5. smo pregledovali rastišča turške detelje štirje popisovalci. Zaradi slabega vremena je bilo metuljev bolj malo, so se pa pojavile že nekatere nove vrste. Med njimi izstopajo rumeni senožetnik (Colias alfacariensis), srebrni mnogook (Plebejus argyrognomon), sinji modrin (Polyommatus bellargus), veliki pisanček (Melitaea phoebe) in travniški okarček (Coenonympha glycerion). Videli smo tudi dva samca deteljinega modrina (Polyommatus thersites), enega na isti lokaciji pri gramoznici Dovjež, drugega pa južno od Črnuč, kjer so bila najdena obsežna rastišča hranilne rastline. Turška detelja po večini še ne cveti, zato je iskanje rastlin še vedno zamudno.

Samec deteljinega modrina. Foto: Primož Glogovčan.

Življenjski prostor deteljinega modrina. Foto: Primož Glogovčan.

8. 5. 2013

Med prvim letošnjim terenskim obiskom Jarških prodov je bilo najdenih 12 vrst dnevnih metuljev. Večinoma so bile to zgodnje pomladanske vrste. Kot znanilci pomladi so izstopale zorice (Anthocharis cardamines), grahovčev iskrivček (Glaucopsyche alexis) in lisasti debeloglavec (Carterocephalus palaemon). Deteljin modrin (Polyommatus thersites) se na obiskanem območju še ne pojavlja, saj ni bil opažen še noben osebek te vrste. Zaradi letošnje dolge zime tudi še niso razcvetene turške detelje (Onobrychis sp.), ki so hranilne rastline gosenic deteljinega modrina in vir nektarja odraslim metuljem te vrste.

Zorica (Anthocharis cardamines). Foto: Rudi Verovnik

Lisasti debeloglavec (Carterocephalus palaemon). Foto: Rudi Verovnik

Grahovčev iskrivček (Glaucopsyche alexis). Foto: Rudi Verovnik