Секція «Екологічна біохімія» студентського наукового товариства


Секція наукового товариства «Екологічна біохімія» створене на базі знань з хімії,  біології та екології для здобувачів освіти коледжу.

Метою роботи товариства є:

-  розширення світогляду здобувачів знань у галузі природничих наук;

-  набуття знань про життєві процеси для перспективи керування ними;

- набування уявлень про хімічний склад і молекулярну структуру живих організмів та опанування основними методами їх дослідження;

- вивчення загальних закономірностей обміну речовин і енергії в клітині, його регуляції та зв'язок із фізіологічними функціями організму, умовами його протікання;

- набуття навичок науково-дослідницької роботи, усвідомлення здобувачами освіти конкретних біохімічних механізмів.

Головними завданнями є:

У рамках тижня циклової комісії Природничих дисциплін, спорту та охорони праці 31 березня 2023 року проведено відкрите засідання секції  «Екологічна біохімія» наукового товариства здобувачів освіти ФКТБП ВНУ імені Лесі України на тему: «Переваги здорового та збалансованого харчування».

Під час засідання здобувачі освіти Тимань Катерина, Юхимчук Олег, Сизюк Антон ознайомились з основними принципами здорового та збалансованого харчування, яке забезпечує ріст, нормальний розвиток і життєдіяльність людини та вплив на організм людини корисних продуктів харчування. Піднімалося питання і про позитивний та негативний вплив споживання спортивних добавок.

Гаврилюк Діана, студентка групи Б-21, ознайомила присутніх з результатами наукового дослідження «Особливості фізичного та психічного здоров'я підлітків під час повномасштабної війни та впливом на харчування фізичного та психічного здоров’я підлітків".



    Засідання предметної секції "Екологічна біохімія"

5 грудня 2017 року відбулося засідання предметної секції "Екологічна біохімія" на тему: "Вміст мікроелементів у фіточаях та їх вплив на тривалість життя людини". Метою засідання було показати, що хімія не тільки наука точних визначень і понять, а й тісно пов’язана з харчовими технологіями. Студенти поділилися між собою інформацією  щодо походження та виробництва чаю.

На засіданні секції Алексейчук Віта та Зомбер Катерина провели декілька дослідів, які показали якісний склад різних видів чаю. Керівник секції, викладач хімії Веснянка В. М. подякувала студентам за проведену пошукову та дослідницьку роботу.