Бібліотеки Болехівщини
Місія бібліотек сьогодні – збереження та активна популяризація бібліотечних ресурсів, забезпечення вільного доступу користувачів до краєзнавства, вітчизняних і світових документальних та інформаційних ресурсів мережі Інтернет, організація відпочинку і дозвілля всіх категорій користувачів.
Основні напрямки та завдання роботи бібліотек Болехівської ЦМБ ЦБС:
-виконання основних контрольних показників роботи і залучення нових користувачів до бібліотеки;
-підвищення комфортності бібліотечного обслуговування, позитивного іміджу бібліотеки;
-забезпечення користувачів інформацією, організація відпочинку і дозвілля користувачів;
-стимулювання та підтримка інтересу до бібліотеки, співробітництво з владними структурами та громадськими організаціями;
-організація краєзнавчої діяльності;
-участь в реалізації національних, обласних, районних програм, визначних подій та ювілейних дат літературного календаря поточного року.
Пріоритетним напрямком роботи бібліотек Болехівщини є краєзнавча діяльність. До послуг користувачів сільських бібліотек обласна газета «Галичина», газета «Журавлик» та періодичні видання, які передплачують за власні кошти спонсори бібліотек. Тематичні папки-накопичувачі з історії сіл, про видатні постаті , про звичаї ,традиції, легенди та перекази нашого краю, міні-музей, музейні та краєзнавчі кутки постійно доповнюються новими матеріалами та своїм змістом суттєво доповнюють основні фонди бібліотек. Кожна бібліотека Болехівської ЦБС займається активною масовою та індивідуальною популяризацією книги – організовує різножанрові книжкові виставки, години цікавих повідомлень, літературні вікторини,тематичні вечори, презентації книг, фольклорні свята, зустрічі з цікавими особистостями та інші заходи. До послуг відвідувачів організовано кутки регіональної інформації, які формують громадську думку, забезпечують співпрацю населення з владними структурами . У 2012 році бібліотеки Болехівської ЦМБ ЦБС стали одними із переможців 3-го руанду програми «Бібліоміст». Користувачі 4-х бібліотек системи – сіл Міжріччя, Тисова, центральної бібліотеки м. Болехова та міської бібліотеки для дітей отримали комп’ютерне обладнання та доступ до мережі Інтернет. На даний час до послуг наших користувачів додались :
-першочерговість безкоштовного пошуку інформації у мережі «Інтернет»;
-консультації, уроки комп’ютерної грамотності;
-послуги з ксерокопіювання, сканування, запису на електронні носії;
-можливість безкоштовного спілкування в соціальних мережах та ін.
Надіємось, що знайомство з бібліотеками Болехівщини, їх ресурсами і послугами буде корисним та приємним.
Мальовниче село Бубнище відноситься до Поляницької сільської ради. Село невеличке – 440 жителів. В селі є церква, початкова школа, клуб, бібліотека, ФАП. Село тихе, спокійне, люди віруючі.
Бібліотека дає можливість користувачам відвідувати масові заходи, що допомагають спілкуватися,пізнавати обряди та традиції нашого народу, виховувати доброту, знайомитись з творчістю українських та зарубіжних письменників, поетів. Отримувати інформацію можна не лише через книги, а й через періодичні видання, які отримує бібліотека, тематичні папки з краєзнавства. Саме з цих джерел користувачі дізнаються найсвіжіші факти на будь-який смак – моду, здоров'я, життєві історії, корисні поради, кулінарні рецепти, а в тематичних папках доступно викладено матеріал з історії села. Бібліотека знаходиться за 2 км. від Скель Довбуша, в центрі села, тому відвідувачі бібліотеки не тількижителі села, а й туристи та дослідники краю, яких приваблює це неповторне місце. Чисте гірське повітря, чарівні краєвиди зачаровуючого спокоєм лісу, особлива аура – все це Скелі Довбуша сьогодні.
Можемо дякувати Всевишньому, що у нас є таке неповторне місце.
«Село наше рідне! У тихім розмаї
Які ми щасливі, що тут проживаєм,
Лежить наше село у долині
Немов би сховалось, як пташка в калині
В зелених дібровах хатини біленькі,
Собі виглядають такі чепурненькі …
Поглянеш навколо, аж серце радіє
Це ти , наш Гузіїв, це ти, наша мрія.
Лутчин М. М.
Село Гузіїв розкинулось на мальовничих берегах бистроплинної річки Свічі, що розділяє село із сходу сонця із селом Підбереж, а на півночі межує із сусіднім селом Міжріччя, на заході із м. Болеховом, на півдні із селом Гошів.
Бібліотека с. Гузіїв обслуговує 600 користувачів, відвідування становить 4530, книговидача - 12000прим. Книжковий фонд бібліотеки -10000 прим. Велику фінансову допомогу сільській бібліотеці надає Гузіївська сільська рада, а також актив бібліотеки. Зокрема, колишній читач подарував для потреб бібліотеки комп’ютер. З 2010 року завідує бібліотекою Дяків Віра Михайлівна, яка активно співпрацює із загальноосвітньою школою та педколективом. Бібліотека є культурно-просвітницьким центром села, активно проводить найрізноманітніші заходи дозвілля, вона відкрита для допитливих і намагається задовільняти найрізноманітніші запити користувачів.
Нове краєзнавче видання подароване бібліотеці автором - Світланою Швець з 2020 року стало частиною фонду нашої бібліотеки. Запрошуємо до читання !
Історія села Гузіїв
Швець С. Історія села Гузіїв / Світлана Швець, Василь Лаба. – Львів : [б. в.], 2020. – 728 с. : іл.
У дослідженні вивчена на основі архівних документів історія розвитку села Гузіїв. Книга написана нашою краянкою, краєзнавцем Світланою Швець у співпраці з відомим істориком Василем Лабою. Кожен історичний факт у книзі автор подала з чітким посиланням на документи. Видання складається з двох частин – історії села від найдавніших часів до 1939 року та історії села після 1939 року. До розділів додаються окремі списки незрозумілих слів і скорочень та списки використаних джерел. Світлини для книги взяті з родинних фотоальбомів мешканців села Гузіїв.
Між високими Карпатськими горами причаїлося село Козаківка, захищене горами Плаю, Набивок, Магури, оповите гірськими бистроплинними ріками – Сукілем та Брязою. До 1944 року село називалося Бряза. Перша письмова згадка про село належить до 1578 року. Живуть тут щирі душею, працьовиті люди, які люблять свій край та свято бережуть свої звичаї і традиції.
На березі річки проживали сестри Степана Бандери, уродженець села – ЮрійМушак став професором Львівського університету ім. І. Я. Франка, знав багато мов, став перекладачем. У віршах Ганни Чолій відображені чисті помисли про Україну, її історію, природу, життя. Для добра, достатку, краси односельчан працюють козаківські різьбярі : Мушак В.П. та його син Мушак П.В.
Бібліотека у селі посідає важливу роль у житті кожного жителя. Вона слугує культурно-просвітницьким центром села, місцем збереження книжкових скарбів, територією цікавого спілкування й відкриття прекрасного, тут яскраво й неповторно проходять просвітницькі заходи, які виховують патріотів рідної землі, виховують доброту й повагу до старших, розвивають інтелектуальний рівень відвідувачів. Зав. бібліотекою Дмитрів Олександра Василівна працює тут з 2006 року.
Село Міжріччя знаходиться за 12 км на схід від м. Болехова, вздовж мальовничого берега річки Свіча, за річкою – друга частина села – Заріччя. Тут справжній прикарпатський краєвид. Традиції та обряди села тут оберігають з давніх давен.
При бібліотеці створений клуб за інтересами «Берегиня», який поставив собі за мету організовувати літературно-мистецькі заходи популяризуючи літературу з питань народознавства.Робота клубу сприяє пізнанню, збереженню звичаїв, традицій та обрядів села, сприяє живому спілкуванню юнаків та дівчат, розширенню їх світогляду.
Полинь віночку по бистрій хвилі ,
Поплив віночок долі водою,
Серце дівчини забрав із собою.
Полинь віночку де живе милий.
В народній творчості є прикмети : якщо вінок пливе добре і свічка горить, то дівчина впродовж року вийде заміж, а якщо крутиться на місці – доведеться їй ще трохи дівувати. Якщо вінок відпливе далеко й пристане до якогось берега, то з тієї сторони й прийде наречений дівчини. Головною розвагою на цьому святі були стрибки через багаття. Існують прикмети пов’язані з цим : якщо стрибнути дуже швидко, то вважають, що буде гарне здоров’я, коли вдало перескочать через полум’я закохані, то вони скоро поберуться. І не дай Боже вскочити у вогонь – біди впродовж року не уникнути.
Бібліотека завжди відкрита для допитливих, приємно коли користувачі приходять до бібліотеки за потрібною їм інформацією, і попри те, що нових книг надходить мало, вони завжди знаходять для себе потрібний їм матеріал у газетах, журналах, тематичних папках та енциклопедіях.
Ще донедавна у сільській бібліотеці Інтернет був міфом. Сьогодні це реалія життя. Бібліотека с. Міжріччя одна із 4-х бібліотек Болехівської ЦМБ ЦБС , що у 2012 році стала переможцем програми «Бібліоміст». В даний час бібліотека с. Міжріччя обслуговує 1050 користувачів,з них – 250 дітей
Бібліотека с. Поляниця працює для збереження національних традицій і звичаїв, історії рідного села. У бібліотеці створено краєзнавчий куток, своєрідний міні-музей. До його створення долучились активні молоді користувачі бібліотеки, які теж малюють, вишивають і деякі роботи дарують бібліотеці. Багатий матеріал зібрано у тематичні папки з розвитку сільського зеленого туризму. Тут завжди є відвідувачі. Завідує бібліотекою Кам’янецька Оксана Іванівна вже 33 роки. Вона тісно співпрацює з виконавчим комітетом сільської ради, сільським клубом, громадськими організаціями села. Велику увагу приділяє бібліотека популяризації літератури про наш край. Уродженка с. Поляниця п. Дарія Зуб-Яцинин написала книгу присвячену історії золотарства у Галичині «Нариси з історії золотарства Галичини»та один її примірник подарувала сільській книгозбірні. У 2008-му році проходила акція «Мистецтво одного села», при активній співпраці зав. бібліотекою був знятий фільм про с. Поляницю «Казку можна почути, можна прочитати , а можна й побачити…». Культурно-мистецьке життя села наповнене цікавими подіями, бо тут живуть люди, закохані у світ прекрасного.
Село Сукіль розташоване в мальовничому куточку Карпат. З усіх сторін його оточують гірські безкиди, чисті струмочки , животворні ліси які створюють неперевершені захоплюючі краєвиди. Найбільша гора – Набивки, 1225 метрів над рівнем моря. В селі проживає 506 мешканців, налічується 180 господарств.
Бібліотека в с. Сукіль налічує 6006 примірників книг, обслуговує 423 користувачі, значну увагу приділяє краєзнавчій роботі, патріотичному вихованню дітей та молоді, використовує всі методи масової та індивідуальної популяризації книги.Особливу увагу приділяє роботі з дітьми та молоддю, адже вони – майбутнє нашої держави.
Головна мета, яку бібліотекар Мандрик Люба Федорівна ставить перед собою – це виховання у підростаючого покоління любові до рідного краю, до його історії, рідної природи з використанням краєзнавчої інформації, удосконалення та впровадження нових форм роботи з популяризації літератури краєзнавчої тематики.
Тисівська сільська бібліотека – сучасна скарбниця інформації. Ця бібліотека є переможцем програми «Бібліоміст» 3-го раунду 2012 року. Основна місія бібліотеки с. Тисів полягає в популяризації народознавчих традицій села, сприянні творчому розвитку юних талантів, наданні вільного доступу до широкого кола інформаційних ресурсів всім, хто цього потребує. Серед головних функцій бібліотеки – забезпечення громади села інформацією щодо діяльності місцевих органів влади та самоврядування, економічного стану регіону, соціальних та правових питань.
В бібліотеці с. Тисів - затишні , охайні, просторі дві зали, вирізняються наповненістю різноманітної інформації , які доступно популяризують фонд бібліотеки. Кожна виставка – це ціла пошукова робота зав. бібліотекою Стефанів Оксана Федорівна. Бібліотекар Яцинин Оксана Дмитрівна налагоджує співпрацю з педколективом школи, сільською владою, активом бібліотеки. Бібліотека є активним учасником всеукраїнських та обласних акцій, конкурсів творчої майстерності.
Однією із важливих складових національно-патріотичної роботи є краєзнавча діяльність. Адже не знаючи минулого свого краю, не можеш стати освіченою людиною, патріотом своєї Батьківщини. Бібліотекарі разом зі своїми читачами вивчають історію свого села, відкривають його невідомі сторінки. Впродовж останніх років в бібліотеці зібрано цікаві матеріали про історію села , про історію такої давньої народознавчої традиції як вінкоплетення .