Hivatkozásokra vezérlő kalauz

Típusok

  • Webes, általános index:

Google Scholar

Google Scholar Citations (saját szerzői profil regisztrálása)

A Web-tárház tudományos információit indexeli és aratja le automatizált eljárással. Sok korlátos hozzáférésű (előfizetéshez illetve jogosultságokhoz kötött) adatbázist és az azokban tárolt teljesszöveges tartalmakat is végigpásztázza (EBSCO, Springer Link, JSTOR, MUSE stb.). Amennyiben a robot talál hivatkozó cikkeket, azokat hozzákapcsolja a forrástételhez. A relevancia-technológával rendezett találati listában megmutatkozik néhány sor a keresett szó szövegkörnyezetéből. Internetes hozzáférést jelez (tartalomszolgáltató, vásárlási lehetőség stb.). Ha ezek az információk arról szólnak, hogy az adott dokumentum megtalálható pl. az EBSCO adatbázisban, akkor a részletesebb hivatkozási adatok megszerzéséhez, vagyis a teljes cikk letöltése érdekében érdemes az egyes jogosult intézmények hálózatáról megismételni a keresést.

  • Hivatkozásgyűjtő szoftver

Publish&Perish

  • Személyes bibliográfiakezelők, megosztók

Mendeley és mások, rokonságban a tudományos közösségi fájlmegosztókkal.

  • Tudományos "FB-ok" - tudományos fájlmegosztók

ResearchGate, AcademiaEdu stb. Személyes regisztráció szükséges.

  • Digitális dokumentum-tárak hivatkozási index nélkül

Teljes szöveges archívumok, könyvtárak, repozitóriumok

A dokumentumtárolás az elsődleges cél, a forrásművekben lévő bibliográfiát, sem gépi adatelemzéssel is nehezebben azonosítható rejtett hivatkozásokat nem szegmentálják.

Ezek olyan, teljes szövegeket tároló rendszerek, amelyek a hivatkozásokat nem jelölik metaadatokkal, az idéző cikkek, tanulmányok szerzőjét, címét nem regisztrálják rendszerezhető és célzott visszakeresésre alkalmas módon. A teljes szöveg pásztáztatásával, azaz szövegszavas szűréssel viszont rákereshetünk a forrásdokumentum szövegében előforduló névelemwkre, kifejezésre, szavak együttes előfordulására, többek között személynévre (amely viszont egyidejűleg több személyt jelölhet), egy-egy írásmű címére.

Nincs tehát lehetőség a homonímák kiküszöbölésére; a hivatkozott cikkek, tanulmányok szerzőjére, címére sem kereshetünk célirányosan. Ez azért kellemetlen, mert az idézett szerző nevének beírásával például nem kapható meg egy csapásra az idéző művek listája. A találatok közé nagy számban keveredhetnek nem releváns tételek: a "találd meg a szénakazalban a tűt" effektus erőteljesen érvényesül.

Az efféle tárak esetében nagyobb sikerre számíthatnak a ritkább, különlegesebb családnevűek. Az irreleváns tételek száma különféle fortélyok bevetésével csökkenthető:

- a keresési feltételek megadásánál együttesen célszerű lekerestetni a személynév elemeit és a feltehetően hivatkozott mű címének szavait;

- ha a hivatkozott írásmű címe több szóból áll, a keresőfelületen a "pontos kifejezés" (kötött szórend) beállítást adhatjuk meg.

E fortélyok bevetésével természetesen csak írásművenként, külön-külön próbálhatunk szerencsét.

  • Hivatkozási indexek tudományos indexelő rendszerek

ERIH & Dimension ÚJ ÚJ ÚJ

Web of Science

Scopus

  • Szakbibliográfiák

Nemzetközi, hazai szakterületi segédforrások, a szakirodalom követését, áttekintését célozzák. Szerzők számára a tudomáson kívüli recenziók felkutatását segíthetik.

Megjegyzés: Önmagában egy szakbibliográfiába, vagy válogatott áttekintő irodalomjegyzékbe való felvétel nem jelent tudományos hivatkozást, nem számítható be a munkásságot / művet idéző adatkörbe! A szakbibliográfia mechanikus számbavétel, célja az összeírás, tájékoztatás, míg a szakmai hivatkozás szoros, a kutatási eredmények alakulására hatást gyakorló tartalmi kapcsolatot jelent két mű között.

Teljesszövegű archívumok

Szabad szöveges keresés - Szabadon elérhető - vagy legalábbis szabadon kereshető

Hungaricana Közgyűjteményi portál

Magyar Elektronikus Könyvtár - monografikus művek teljes szövege

Kereshetők pl. a Magyar Nyelvjárások utóbbi kötetei. Csekély azon szakirodalmi kiadványok száma, amelyek esetleg tartalmazhatnak érdeklődési körünkbe vágó utalásokat a szerzők idézettségére. Hivatkozások kizárólag szövegszavas szűréssel kereshetők ("keresés a teljes szövegben" vagy azon belül az "összetett" léptetőgombnál nyíló űrlappal, szókombinácós keresési lehetőségekkel).

Elektronikus Periodika Archívum (EPA)

Azon folyóiratcikkek elektronikus szövegeiben lehet keresni, amelyeket az adatbázis ténylegesen saját archívumába vont hosszútávú megőrzés és folyamatos szolgáltatás céljából. Az archivált szövegállományt az "A" betű jelzi.

Hivatkozások kizárólag szövegszavas szűréssel kereshetők ("keresés a teljes szövegben" és azon belül az "összetett" léptetőgombnál nyíló felületen, amelyen a szókombinációs keresési feltétel pontosítható).

Az archívumnak nincs saját repertóriuma. A cikkek tételenkénti kereshetősége részben a MATARKA adatbázison keresztül történik.

CEEOL

Kelet-Közép Európa-i szövegforrások (cikkek, e-könyvek), sokféle nyelven. A tartalomjegyzék és az összefoglalók szabad hozzáférésűek, a teljesszöveg-letöltés térítéses. Az archívum teljes tartalmát a Google Scholar is látja.

A CEEOL keresőfelületén szabadszavasan kereshető a cikkek szövege.

Megjegyzés: Nem közöl információt a CEEOL arról, ha szabadon is elérhető cikkről van szó. A teljes taartalom előfizetéssel érhető el.

Google Book Search

A Google-könyvkereső végigpásztázza a címoldalakat, a tartalomjegyzékeket, a teljes könyves szövegkorpuszokat. A szerzői jogvédelem alatt álló művekből mutatványoldalak, szövegrészletek mutatkoznak meg, további (kereskedelmi és könyvtári) információkkal a hozzáférésről. A szövegközi hivatkozások, a jegyzetek, a bibliográfiák mozaikosan, szószűréssel nézhetők át.

Idézettségi indexek - főként reáltudományok

  • Web of Science

  • Scopus

Szabadon hozzáférhető:

  • Google Scholar

  • Semantic Scholar

  • INSPIRE-HEP - high energy physics

  • PubMed

  • Astrophysics Data System - astronomy and physics

  • Microsoft Academic Search

  • The Lens

  • Semantic Scholar

  • Citation analysis

  • Acknowledgment index

  • Citebase Search

  • CiteSeerX

  • Scientific journal

  • Indian Citation Index

  • Initiative for Open Citations

  • Journal Citation Reports

  • Emerging Sources Citation Index (ESCI)

  • Serbian Citation Index

  • Russian Science Citation Index

  • Chinese Science Citation Database

  • Korea Citation Index

  • SciELO

  • Redalyc

  • Index Copernicus



PPKE adatbázisai

MERSZ, Arcanum, Szaktárs (Osiris, l'Harmattan, továbbá Kossuth, Gondolat stb.),

JSTOR, CEEOL ...

Lásd >> PPKE Adatbázisok >> https://www.szaktars.hu Shibboleth/eduID-bejelentkezéssel

PPKE - előfizetett adatbázisok

Más intézmények adatbázisai: EISZ - Compass


Gyakori kérdések

A válaszok saját álláspontomat is tartalmazhatják (DA)

Mi a tudományos hivatkozás?

Tudományos művekben történő szövegközi hivatkozások/utalások/idézések

Jegyzetapparátusban megjelenő szövegközi utalások (szó szerinti idézések, parafrazeált utalások, általános utalás a mű egészére)

Műre, gondolatra, tézisre, eredményre stb. hivatkoznak

Tudományos mű hivatkozása egy másik tudományos műre

A pályatársak általi fogadtatás dokumentálása

A mű hatása más eredményekre

A tudományos közlés normáinak megfelelő formában, közlésmóddal jelent meg a közleményt szakember írta a szakmai olvasóközönségnek megjelentette a szakterület megfelelő minőségű orgánumában, azaz egy szakpublikációban.

Ellenőrző kérdés: Wikipedia szócikk tudományos szakmai hivatkozás?

Szerkesztő, fordító, forráskiadó

Szerkesztőként, fordítóként, forráskiadásnál mi számít hivatkozásnak?

  • a szerkesztő munkáját vagy a fordító munkáját említik (rendszerint recenzióban)

  • forráskiadásoknál a jegyzetekre hivatkoznak

Recenziók

Akadémiai követelményekben szerepel

A B&T-okban a hivatkozások puszta bibliometriai összesítésénél nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a szakmai bírálatoknak

Mit érdemes felvenni?

Amit igen: A pályatársak által írt, szakmai fórumokon megjelenő ismertetések

Amit nem: Új Könyvpiac, MTI által készített, Kello „recenzió”

MTMT-ben a hivatkozó művek címkézése megkülönbözteti a szorosabb értelemben vett, közvetlen tudományos hivatkozást tartalmazó dokumentumokat a különböző szakmai fogadtatást jelző más műfajoktól (ld. a típus és jelleg szerinti jelöléseket).

Bibliográfiai említás - alsó határok

Ajánlott irodalom; további olvasmányok; szakmai értékelést tartalmazó bibliográfiai áttekintés

Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya; Történettudomány; Művelődéstörténet; Zenetudomány

„teljes értékű hivatkozásnak veendő, ha a kérelmező valamely műve a „felhasznált irodalom”, illetve a „további olvasmányok” típusú jegyzékekben szerepel”

Mit, hogyan kell gyűjteni? - Hamarosan...

Stratégia

A hivatkozásgyűjtési stratégiát meghatározza: hol van a legnagyobb esély az érdemi adatok felkutatására?

Szempontok: Szakterület, a szakterület népessége/nagysága, presztízs, prioritás nemzetközi/regionális/helyi, dokumentumtípus, nyelv, internetes hozzáférhetőség, indexeltség

Dokumentumtípusok: Két kiadványforma és három alapvető dokumentumtípus jellemzi a tudományos írásművek megjelentetését (papír és elektronikus változatban is), ezek a Könyv, Könyvrészlet (fejezet, tanulmány), Folyóiratcikk.

A könyvek dominanciája a bölcsészeti ágazatokban meggyőző, a társadalomtudományok egyes területein szintén jellemző.

Internetes elérés, szabványos, aratható metaadatok, a műben közölt bibliográfia strukturált feldolgozásával, jellemzően a folyóiratcikket érinti, érthető, hogy a cikkek idézettségének felkutatására napjainkban több lehetőség kínálkozik.

Szakbibliográfiába került a cikkem, könyvem...

Bibliográfiai adatbázisok, amelyek a recenziókról, kritikákról, ismertetésekről is szolgáltatnak adatot

Az adott tudományterületre fókuszáló szakbibliográfiák, szakadatbázisok többé-kevésbé regisztrálják a recenziókat is.

Szakterületi bibliográfiák - Főként a recenziók gyűjtéséhez, némelyik nemzetközi a cikkek bibliográfiáját is felveszi, de nem ad saját metrikát.


Mi a repozitórium? Találok-e ezekben hivatkozásokat?

Nyílt hozzáférésű tárolóhelyek, e-print archívumok. A nyílt hozzáférés (Open Access, OA) a tudományos írások digitális közzétételi és terjesztési módja az internet segítségével.

OpenDOAR - Directory of Open Access Repositories

Publications Router (JISC) - melyik kiadó milyen metaadatot tesz elérhetővé az aratórendszerek számára

Többféle digitális gyűjteményhez (archívumhoz), illetve közreadási módhoz kapcsolódhat a hivatkozásgyűjtés kérdése a repozitóriumokhoz és az OA-mozgalomhoz::

(1) referált* tudományos folyóiratok kiadási modellje (pl. a "szerző (szponzor) fizet" üzleti modellben);

(2) intézményi archívumok;

(3) tematikus repozitóriumok.

A digitális archívumok tartalma lehet: publikált folyóiratcikk, különlenyomat (off-print), kéziratos cikkek: kiadásra szánt, továbbfejlesztett vagy kiadatlan tanulmányok, disszertáció, könyv, könyvfejezet, kutatási jelentés, konferenciaanyag, egyéb szürkeirodalom, szoftver stb.

Elsősorban a természettudományos, technikai, orvosi (Science, Technology, Medcine -- STM) területeken alakultak ki ilyen repozitóriumok, de a törekvésre már van példa a társadalomtudományok és bölcsészettudományok ágazatainál is.

Az OpenDOAR a Google-indexekre és -technológiára támaszkodik.

Hivatkozások felderítésére a teljes szövegállomány lekeresésével, általában szószűréssel lehetséges. Egyes archívumok a hivatkozott bibliográfiát külön regisztrálják -- ebben az esetben a hivatkozások követésére is van mód.

Mit nem szükséges feljegyezni:

Szakbibliográfiák

Bibliographie internationale de l'Humanisme et de la Renaissance

Knowledge Organization Literature (ISKO)

MLA International Bibliography

Philosopher's Index

A magyar irodalom és irodalomtudomány bibliográfiája

A magyar ókortudomány bibliográfiája

Szociológiai bibliográfia

BUKSZ: Fontos könyvek jegyzéke

Tartalomjegyzék, átfogó (nemzeti, nemetközi) bibliográfia

Current Content, MATARKA, HUMANUS

Multidiszciplináris, teljes szövegű adatbázisok

EBSCO stb.

Szakterületi teljes szövegű adatbázisban való előfordulás

SzocIndex with Full Text, ATLAS, Philosopher's Index with Full Text stb.

A szürkezóna: Híranyagok, blogok, portálok, tanrendek

Mit mégis?

"Az elmúlt ... évtized legfontosabb írásai„ (cikkben kifejtve)

Szaklexikonok, szakenciklopédiák szócikkeinek irodalomjegyzéke - összevont adatokkal valószínű elegendő utalni, a kézikönyveket természetszerűleg többet idézik, ezek az idézések viszont más jellegűek a szorosabb értelemben vett, - kifejtő tudományos közlemény - hivatkozik másik, hasonló - eredeti kutatási eredményt kifejtően - közlő műre.

Tankönyvek (egyetemi)

Összefoglalók, amelyek csak irodalomjegyzéket közölnek és nem alkalmaznak szövegközi hivatkozásokat

Nevesebb szakmai társaságok, kiadók összefoglaló kézikönyvei, például Oxford Companions és hasonló sorozatok

Felhasznált irodalom, ajánlott olvasmányok - (ezekből lesznek az ún. alapművek). Nem „klasszikus” hivatkozások, külön típus: bibliográfiai említés.

Javasolható: erősen válogatva, csak a jelentősebbek.

Metaadat metakeresője (aratórenszer)



Crossref - https://search.crossref.org/

Metaada-szolgáltató és arató, doi-kiosztó és nyilvántartó. Tudományos kiadókra támaszkodik, adathalmazok azonosítását és keresését is kezeli.