Новини бібліотеки

«Ніколи знову»

Виставка - експозиція

08.05.2024

Цього року Україна вперше відзначає 8 травня як День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років.

Для Європи 8 травня - точка відліку закінчення війни, перемога над страшним злом нацизму, нагадування про катастрофу, а не про тріумф одних народів над іншими, переможців над переможеними. Пам’ять про війну має вести не до культу перемоги, а розвивати вміння цінувати мир, категорично і безкомпромісно захищати його всіма розумними засобами, а також виховувати сміливість та принциповість у боротьбі з агресією й несправедливістю.

8 травня, в День пам’яті та перемоги, Україна вшановує кожного, хто боровся з нацизмом, а також пам’ять мирних цивільних людей, які загинули або постраждали від бойових дій та окупації їхніх міст і сіл, дітей війни, примусових робітників.

До уваги читачів бібліотекарі підготували виставку - експозицію "Ніколи знову", яка складалася з розділів: "Уклін тобі, солдате", "Безсмертна пам'ять", "Ваш подвиг житиме в віках". Доповнювали виставку відеофільми, презентації з даної теми.

 «Бібліотека - територія творчості»

29.04.2024

Учні театрального гуртка «Посмішка» (керівник Горковенко О.М.) приймали участь у конкурсі, який проходив на базі Кіровоградської обласної дитячої бібліотеки імені Т.Г. Шевченка.

Діти підготували виставу у віршах за творами письменника - земляка П. Чорного. 

Бібліотекар закладу Ленів О.В. ознайомила дітей та батьків з приміщенням обласної дитячої бібліотеки імені Т.Г. Шевченка, розповила про правила користування бібліотекою.

«Чорнобиль застерігає»

Огляд книжкової виставки

26.04.2024

В історії нашого народу чимало скорботних дат, спогад про які пронизує серце гострим болем. Одна з них - 26 квітня 1986 року, коли над квітучим Поліссям здійнявся в нічне небо зловісний вогонь радіаційного вибуху. Чорнобиль і досі є незагоєною раною.

Ця трагедія забрала життя багатьох людей, завдала шкоди здоров’ю мільйонів українців. Її наслідки ще відчуватимуть на собі майбутні покоління. Вона вважається найжахливішою катастрофою в історії людства. Ім’я їй - Чорнобиль.

До 38-ої річниці від дня Чорнобильської трагедії, у читальному  залі  бібліотеки закладу було проведено огляд книжкової виставки "Чорнобиль застерігає", присвячений Міжнародному дню пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф. 

Бібліотекарі підготували розповідь  про найбільшу техногенну та екологічну катастрофу в історії людства, про героїзм ліквідаторів аварії та наслідки, які ця трагедія принесла довкіллю та людям.

Пам’ятаємо та вшановуємо подвиг Героїв – рятувальників!

«Земля - наш рідний дім, нам жити в нім..»

Виховний захід до Міжнародного дня Землі

22.04.2024

Мета цього дня - привернути увагу громадськості до нашого спільного дому - планети Земля, нагадати людям про необхідність дбайливого ставлення до природи і турботу один про одного. Цей день є приводом зайвий раз замислитися про те, що нас оточує. В результаті своєї життєдіяльності людина завдає значної шкоди нашій планеті, що може призвести до її руйнування.

Саме тому бібліотекарі закладу провели для учнів 2Б класу  (вихователь Павлуша О.В.) виховну годину «Земля – наш рідний дім, нам жити в нім…». Бібліотекарі намагалися розширити знання дітей про навколишній світ, виховувати любов до природи, формувати екологічну культуру.

Дітям були запропоновані завдання: «Продовжити прислів’я про Землю», «Відгадати загадки про Землю», створити асоціативний кущ «Земля». Дуже зацікавила учнів гра сортування «Весела планета та сумна планета».

Також до цього свята в читальному залі були розгорнуті книжкові виставки «Земля – наш спільний дім» та «Вчимося любити природу». Бібліотекарі проводили для читачів огляд науково-популярної літератури з теми: «Читаємо про природу», інформаційний дайджест «Правила поведінки на природі».

«Важливо, як ніколи»

Інформаційна виставка до Тижня безпеки життєдіяльності

08.04 - 12.04.2024

Безпека під час воєнного стану починається з обізнаності. Під час воєнних дій дуже важливо не нехтувати своєю безпекою та бути свідомими. 

Саме тому в бібліотеці закладу   оформлено інформаційну виставку - застереження  «Важливо, як ніколи» в рамках проведення Тижня безпеки життєдіяльності на тему: "Дарма не бійся, але стережися" (Психологічна підтримка та дії у надзвичайних ситуаціях під час воєнного стану).

В ній зібрані книжки з  порадами, які допоможуть зберегти здоров’я й життя. Тут є відповіді на найактуальніші запитання воєнного сьогодення, насамперед: що робити під час «Повітряної тривоги», роз’яснення щодо небезпеки мін, бомб, гранат та снарядів. Рекомендації, як діяти під час найрізноманітніших надзвичайних ситуацій: хімічної атаки, радіоактивного забруднення тощо. Розрахована на широке коло читачів.

На сьогодні безпека людини  – одне із пріорітетних завдань, над яким має працювати кожен із нас.


«Птахи весну на крилах принесли»

Огляд літератури

 01.04.2024

Якщо ти любиш природу і не байдужий до долі пернатих друзів, які повертаються із зимівлі на батьківщину, тоді долучайся до святкування Міжнародного дня птахів, який проходить щорічно в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера».

Повернення птахів святкується також як прихід весни. Вперше цей день, як масове дитяче свято, став проводитися в Сполучених Штатах Америки ще з 1894 року. 

Птахи є особливою групою тваринного світу, багато видів якої легко побачити, чи почути їх спів не тільки в дикій природі, але й в населених пунктах і навіть на власному дворі. Вони приваблюють нашу увагу своїм мелодійним співом, красивим забарвленням, граційним польотом, цікавою поведінкою. Нам необхідно зберегти і примножити крилатих друзів, щоб майбутнє покоління бачило їх красу не тільки на картинках книжок, а й у природних умовах рідного краю. 

Птахи мають велике значення в природі і житті людини. Вони є нашими найкращими друзями, з ними людина стає кращою, внутрішньо красивішою, благороднішою, чистішою.

У нашій книгозбірні ти зможеш знайти для себе багато цікавої літератури про птахів. До Міжнародного дня птахів у бібліотеці закладу організовано виставку літератури “Птахи весну на крилах принесли” та  відеовікторина для знавців пташиного світу.

Національний Тиждень читання.

Тиждень поезії

 16.03. - 24.03.2024 

Бібліотека  закладу  активно долучилася до проведення Всеукраїнської акції. В читальному залі бібліотеки була оформлена книжкова виставка - панорама «Магія сторінок», проходив інформаційний дайджест «Книги - ювіляри року», краєзнавчий бібліомікс «Літературні скарби Кіровоградщини».

Для учнів театрального гуртка «Посмішка» працівники бібліотеки провели виховний захід «Книга - вікно у незвіданий світ». Діти підготували виставу у віршах за творами письменника - земляка П. Чорного, бібліотекар презентувала нову книжку віршованих казок автора «Лелека над містом».

В бібліотеці закладу була розгорнута книжкова виставка - портрет «Поетичний камертон Ліни Костенко» до дня народження поетеси, проходили поетичні читання творів з теми: «Поезія - це завжди неповторність». Інтелектуальну гру-конкурс «Найуважніший читач» працівники бібліотеки провели з учнями 5Д класу. 

До Всесвітнього дня поезії працювала виставка - огляд «Магія поетичного слова», поетичний мікрофон «Я вірю в риму, У силу слова незбориму». Для учнів ГПД (3 клас) працівники бібліотеки  підготували поетичну вікторину «Поезія - краса життя земного». 

Протягом Тижня читання  проходили патріотичні голосні читання «Я -Українець! Я - Патріот!», патріотична пізнавальна  мозаїка «Україна - рідний край», працювала тематична книжкова виставка - експозиція «Мій сонячний дім - моя Україна».

Тиждень читання

 «Велична слава Кобзаря»

До 210-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка

 07.03.2024 

З нагоди відзначення 210-річниці від дня народження Тараса Шевченка в читальній залі бібліотеки  оформлено книжкову виставку «Прийшла з теплом і сонцем Шевченкова весна».

Виставка складається з двох розділів. Перший розділ «Кобзареве слово вічне» знайомить з творами великого митця, серед яких можна знайти видання поезій та поем Тараса Шевченка «Думи мої думи», «Пророк», «Кобзар». 

У другому розділі «Шляхом Кобзаря» представлені книги «Вічний як народ», «Життя Тараса Шевченка», «Про життя і твори Тараса Шевченка»  та інші, які зображають непростий життєвий шлях Кобзаря.

7 березня для учнів 5Г класу спільно з вчителем української мови та літератури Гордуз В.В.  бібліотекарі провели літературну вікторину «Що ми знаємо про Тараса Шевченка». Діти відповідали на питання вікторини, відгадували кросворди, читали цитати поета.  Також в цей день бібліотечними  працівниками  для учнів 5В класу  проведено  літературну годину   «Дорогами великого Кобзаря», метою якої є привернути увагу дітей до поетичного слова генія, виховувати справжнiй патріотизм, який  включає i любов до рiдноï мови. Гортаючи сторінки творчості генія, діти усвідомлюють, що Тарас Шевченко це більше, ніж митець. Ця людина давно стала символом, знаком, легендою. Його творчість - не просто поетичні рядки, а філософія, і мудрість.

 «Нові! Цікаві! Яскраві!»

Новинки бібліотеки

26.02.2024

Бібліотека нашого навчального закладу завдяки програмі Креативна Європа отримала нові книжки. Видавництво «Ірбіс Комікси» об’єднує однодумців, які вважають, що комікси та графічні романи – це неймовірно цікавий та ефективний спосіб пізнання нового і корисного. Читання коміксів та графічних новел корисне для дітей тим, що рівномірно активізує дві півкулі мозку, поліпшуючи вміння читати і породжуючи цікавість до цього процесу. А ще комікси неймовірно розвивають уяву. Працівники бібліотеки провели презентацію нових книжок для читачів бібліотеки.

 «Крим у творах українських письменників»

Книжкова виставка до Дня супротиву окупації Криму

 26.02.2024 

В бібліотеці закладу до уваги користувачів була створена книжкова виставка «Крим у творах українських письменників», яка розкриває широку палітру кримського літературного ландшафту. Розділи виставки: «Світ гармонії та краси», «Сторінки історії».

Крим досить яскраво представлений в українській літературі – значно більше, ніж всі інші регіони України разом узяті. Це й не дивно. На багатьох письменників Крим справляв незабутнє враження, добре описане Михайлом Коцюбинським в одному з листів: «Крим зробив на мене таке сильне враження (краса природи не тільки вразила мене, а й пригнітила), що я ходив тут як уві сні…».

Видатні українські письменники Л. Українка, М. Коцюбинський, А. Кримський, М. Рильський, П. Тичина, М. Костомаров, О. Вишня, М. Зеров, П. Панч, З. Тулуб, О. Олесь, С. Руданський, Я. Щоголів, М. Чернявський, О. Кониський, Дніпрова Чайка (Людмила Василевська),  та інші  у своїх творах описували цю благословенну землю та її працелюбних людей. 

Я в горах над морем, на високім Таврі -
Хвилі пнуть на кручу, як іхтіозаври.
А в затоці мирно: тиша там, не бунт,
І розкинувсь город, давній Трапезунд.
Я не зміг остаться зараз там, у місті.
В мене славне свято: з України вісти!
"Україна - вільна!" - вчув я новину.
І подавсь у гори. Легко там зітхну.

(А. Кримський «"В Трапезунті. Спомини з літа 1917 року"»)

 «21 лютого - Міжнародний день рідної мови»

Бібліотечна мозаїка

 21.02.2024 

Щорічно, 21 лютого, люди по всьому світу святкують Міжнародний день рідної мови, свято, яке почали відзначати досить недавно. Воно було встановлено у листопаді 1999 року під час тридцятої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, маючи на меті захист мовної та культурної різноманітності.

Наша здатність спілкуватися між собою зрозумілою мовою в більшості випадків відіграє величезну роль для нас. Мова та її варіанти не лише слугують інструментом комунікації, але також розкривають перед нами широкі можливості. Людина виростає в атмосфері своєї рідної мови настільки, що вона стає необхідною частиною її особистості.

Мовну ідентичність нашої солов'їної намагалися ліквідувати більше, ніж будь-яку іншу мову. Як стверджує Ліна Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирають мову». 

Українці 21 лютого вітають своїх рідних та друзів з Днем рідної мови - української мови, маючи на меті віддати їй шану, зберегти єдність та міцність українського народу, які починаються саме з мови.

В бібліотеці закладу була оформлена книжкова виставка «Мова – душа народу». Протягом дня працівники бібліотеки проводили інформаційні перерви, хвилини цікавих повідомлень, міні-вікторини для користувачів бібліотеки  з нагоди свята. 

 «19 лютого - День Державного Герба України»

Інформаційні перерви 

У читальному залі бібліотеки закладу оформлено тематичну книжкову виставку до Дня Державного Герба України. Державним Гербом України є золотий тризуб на блакитному фоні, затверджений Верховною Радою України 19 лютого 1992 р. Державний Герб – це символ, який презентує певну країну як суверенну незалежну державу, офіційна емблема, зображувана на офіційних документах, печатках, грошових знаках держави.

Бібліотекарі проводили інформаційні перерви, розповідали учням про історію виникнення державного герба, про стародавнє значення символа Тризуб.

 «Історія рідного краю»

Бібліотечний урок

 19.02.2024 

19.02.2024 року згідно плану роботи закладу в шкільній бібліотеці для учнів 3-х класів (ГПД, вихователь Павлуша О.В.) проходив бібліотечний урок «Історія нашого краю».

Працівники бібліотеки  намагалися розширити і поглибити уявлення учнів про рідне місто Кропивницький; формувати почуття гордості за історичне, культурне та духовне життя наших предків; викликати бажання вивчати, берегти і примножувати багатство рідного краю; розвивати увагу, пам’ять, зосередженість, мовлення учнів.

Бібліотекарі розповідали школярам про заснування нашого міста, про фортецю Святої Єлисавети, про видатних людей нашого краю. 

Під час бесіди діти висловлювали свої думки, розповідали про свої враження, дізнавалися багато нового.

Під керівництвом бібліотекаря діти здійснили уявну мандрівку вулицями нашого міста. Називали, що зображено на фотографіях: пам’ятники Б. Хмельницького, Т. Шевченка, В. Винниченка, О. Пашутіна; краєзнавчий музей, філармонія, театр імені М.Л. Кропивницького, театр ляльок, річка Інгул, парки нашого міста та інш.

Зацікавили учнів відео про наше місто: «Кропивницький з висоти пташиного польоту» та «Дендропарк Кропивницького».

Учні написали міні-твір про наше місто, намалювали малюнки з теми: «На згадку про рідний край».

 «16 лютого - День Єднання»

Інформаційний дайджест

 16.02.2024 

16 лютого Україна відзначає День єднання. Його президент України Володимир Зеленський заснував 16 лютого 2022 року на тлі попереджень про можливу війну. 

Для підняття духу і, щоб зменшити психологічний тиск, президент України Володимир Зеленський встановив нове свято, покликане нагадати, що саме в єднанні - наші сила та міць. "Нам кажуть, що 16 лютого стане днем нападу. Ми зробимо його Днем єднання", - сказав тоді президент. Так з'явився День єднання.

До уваги користувачів в бібліотеці закладу була організована тематична книжкова виставка «Нас єднає незалежність». 

Для учнів 5А класу працівники бібліотеки провели інформаційний дайджест «За єдину Україну».

Діти дізналися про історію виникнення свята, передивились відео «Україна. День Єднання» та «В єдності – сила!», відповідали на питання вікторини "Моя Україна".

Друзі, єднаймося, і не цураймося,

бо УКРАЇНА - ОДНА!

 «Україна соборна - моя велич і слава»

Книжкова виставка

                                                                    Ми всі одна сім'я, єдина ми родина

                                                              Мільйони різних "Я", а разом - Україна!

Щороку 22 січня у день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) Україна відзначає день Соборності, що символізує наше єднання та міцність, які дарують нам сили протистояти будь-яким викликам. Сьогодні – особливий день, коли ми вшановуємо історичне об’єднання наших земель, духу боротьби та невгамовного прагнення до свободи.

Наша країна – це неймовірна мозаїка традицій, культур та людей, які об’єднані спільною метою – будувати майбутнє для наших нащадків. Важливо пам’ятати про те, що в єднанні наша сила, і разом ми здатні на неймовірні звершення.

Біблітекарі до цього свята оформили книжково-ілюстративну тематичну виставку  літератури «Україна соборна – моя велич і слава», щоб показати героїзм та жертовність українців у боротьбі за соборність та незалежність України на прикладі героїчних вчинків кращих  представників української нації.

Підбірку книг з фонду книгозбірні доповнюють  цікаві факти про історію виникнення та становлення свята Соборності.

 «Дивосвіт зимових свят»

Книжкова виставка - вернісаж

«Хай рік новий, Різдво Христове,

Вам подарують дні казкові…» 

День за днем, година за годиною наближається до нас Новий 2024 рік! Серед барвистого розмаїття свят найулюбленішими є різдвяно-новорічні. Цих свят з нетерпінням  очікують як діти, так і дорослі .

Зима – це найчарівніша пора року, коли люди поринають в атмосферу дива і дарують собі та своїм близьким незабутню казку.  У грудні всіх охоплює святковий настрій, адже ми відзначаємо різдвяно-новорічні свята. Чарівна новорічна атмосфера запанувала і у бібліотеці нашого закладу.

Напередодні зимових свят у читальній залі бібліотеки гімназії  оформлено виставку – вернісаж «Дивосвіт зимових свят». На виставці представлено книги, які розповідають про українські звичаї та обряди святкування Нового року та Різдва, а розділ «Зимова казка йде у гості» містить чудові історії й казки, які приємно почитати наодинці або всією родиною зимовими вечорами.

Тож завітайте до нашої бібліотеки, на Вас чекає захоплююча подорож в зимові  казки та новорічні історії на нашій святковій виставці-інсталяції.

 «Письменники - ювіляри грудня»

Книжково-ілюстративна виставка  

Вони жили і творили в різні часи, але однаково захоплюють своїми талантами, самобутністю стилів, повнотою сюжетів, що розкривають найважливіше, торкають душу, змушують думати, співпереживати, переосмислювати та розуміти цінність життя як такого.

Це наші грудневі письменники-ювіляри –

Олександр Олесь (145-річчя від дня народження),

Борис Грінченко (160-річчя від дня народження) 

Марко Вовчок (190-річчя від дня народження).

Запрошуємо ознайомитись із книжковою виставкою, присвяченою іменинникам і вкотре насолодитись неповторною та завжди актуальною класикою.

 «Талант надзвичайний та суперечливий»

Книжкова  виставка

13.12.2023

У фокусі Національного тижня читання - постать письменника Миколи Хвильового, адже 13 грудня Україна відзначатиме 130 років від дня його народження. 

Микола Хвильовий  – український прозаїк, поет, публіцист, політичний діяч, один з основоположників пореволюційної української прози. Один з найвідоміших представників Розстріляного відродження, ідейний натхненник гасла «Геть від Москви!».

Книжкова виставка присвячена життю й творчості цій самовідданій, героїчній людині, яка усе своє життя присвятила Україні.

 «Вічне диво, ім'я якому - книга»

Всеукраїнська акція "Національний тиждень читання"

                                                                                        Книга навчає,

Книга допомагає,

Книга захищає від нудьги, самотності,

 безграмотності, шкідливих звичок.


До ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ АКЦІЇ «НАЦІОНАЛЬНИЙ ТИЖДЕНЬ ЧИТАННЯ»  долучився і наш навчальний заклад. До уваги користувачів з 4 по 8 грудня у бібліотеці закладу відбулися різноманітні книжкові події: 

книжкова виставка «Книга навчає, книга допомагає», виставка-інсталяція «Книжка – вікно у світ», виставка малюнків «Чарівний світ казок», виховна година «Українська книга – наш оберіг» (5Г клас), бібліотечне заняття «Правила спілкування з книгою» ,  презентація  книг  «Читання – ліки від позіхання», вікенд «Малюй, грай і книжку читай», виставка- портрет «Талант надзвичайний та суперечливий», виставка - знайомство "Книги - ювіляри року".

 

Книга - наш порадник у всіх життєвих ситуаціях і для  школярів, і для зрілої людини. Недарма в народі кажуть: "  Книга вчить, як на світі жить", "Хто багато читає, той багато знає."

 

Нехай читання нас усіх об'єднує! Будьмо своїми! Читаймо разом!

 «Бути своїми»

Національний тиждень читання

04.12 - 10.12.2023

В Україні стартував третій за рахунком Національний тиждень читання. Тренд 2023 року на Тижні – "Бути своїми". Він об’єднує між собою читачів, видавців, письменників, книгарів зі всієї країни та покликаний розвивати культуру читання серед українців.

Читання книг стимулює розумову діяльність людини, покращує пам'ять і підвищує творчий потенціал. Книжка може надихнути на створення проєктів, ідей або отримання будь-якого іншого цінного досвіду. Читання допомагає розширити словниковий запас і підвищити інтелектуальний рівень.

Читання є важливим у час миру і добробуту, але ще важливішим – у часи випробувань, які випали на нашу долю через війну. Книжки можуть стати нашим захистом і нашою зброєю, друзями і порадниками, вчителями і лікарями.

За допомогою Акції ми хочемо привернути увагу до важливості і приємності читання, надихнути українців відвідати бібліотеку.

 «Класика – назавжди»

Письменники – ювіляри листопада


Книжкові виставки

Твір, який читають, має теперішнє; 

твір, який перечитують, має майбутнє.

О.Дюма 

Листопад 2023 року виявився багатим на ювілеї класиків української літератури. До уваги читачів шкільної бібліотеки – трійця іменинників, без яких неможливо уявити національного культурного простору:

Іван Нечуй-Левицький (25.11.23 - 185 років від дня народження),

Ольга Кобилянська (27.11.23 - 160 років від дня народження),

Григорій Квітка-Основ’яненко (29.11.23 - 245 років від дня народження).

Невимовно пишаємось та запрошуємо читачів ознайомитися з усіма трьома розділами книжкової виставки «Письменники-ювіляри листопада».

Знай наших, цінуй своє, читай українське!  

 «16 днів проти насильства»

Книжкова  виставка 

25.11 - 10.12.2023

З 25 листопада по 10 грудня в Україні триває міжнародна акція «16 днів проти насильства».  Ця щорічна міжнародна кампанія починається 25 листопада, у Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, і триває до 10 грудня – Дня прав людини. з 1991 року акцію «16 днів  проти насильства» підтримують у 100 країнах світу, щоб збільшити розуміння та обізнаність про всі форми насильства і створити соціальний простір, вільний від насильства. В  бібліотеці закладу представлено книжкову виставку, метою якої є привернення уваги користувачів бібліотеки до проблем насилля у суспільстві, адже найвищою цінністю будь-якої держави є людина – її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість та безпека. 

 «Україна пам’ятає»

Виховний захід до Дня вшанування пам’яті жертв Голодоморів

24.11.2023

24 листопада 2023 року для учнів 9Г класу (класний керівник Журавльова С.В.) працівники бібліотеки провели виховний захід «Україна пам’ятає». 

Дітям розповіли  про страшні сторінки історії України. Вразили учнів  спогади очевидців цих жахливих подій, відео «Вбивство голодом» та «Голодомор мовою фактів».

З метою гідного вшанування пам’яті жертв геноциду українського народу бібліотека  пропонує  добірку книг, які варто прочитати, аби краще зрозуміти ці трагічні сторінки історії українського народу. І головне – не забувати, що у Голодоморі винен той самий ворог, який у 2014 році знову прийшов з війною в Україну: "Книга пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років. Кіровоградська область", Улас Самчук "Марія", Василь Барка "Жовтий князь", "Анатолій Дімаров "І будуть люди", Світлана Талан "Розколоте небо"  та інші.

Всі учасники заходу вшанували пам'ять померлих від голоду хвилиною мовчання запаливши свічку пам’яті. 


 «Біль крізь роки»

Книжкова виставка-інсталяція 

до Дня вшанування пам'яті жертв голодоморів

З 23 листопада 2023 року в читальному залі бібліотеки  експонується тематична книжкова виставка – інсталяція  «Біль крізь роки»  до  Дня вшанування пам’яті жертв голодоморів.  В експозиції представлені книги спогадів людей, які пережили трагедію. Тут містяться велика кількість фотографій та іншого ілюстративного матеріалу. З метою гідного вшанування пам’яті жертв геноциду українського народу бібліотека рекомендує книги, які присвячені цій трагічній сторінці нашої історії. Ця виставка – данина пам’яті мільйонів українців, які стали жертвами комуністичного режиму. 

Минуло 90 років від початку Голодомору 1932-1933 років, але російська влада робить спроби знову знищити українську націю, в тому числі голодом. Наслідуючи Сталіна рф вивозить з окупованих територій фактично всі запаси зерна, продуктів харчування, знищує елеватори, зерносховища, агропромислові підприємства, поля й іншу інфраструктуру. Під час постійних обстрілів й захоплення міст люди фактично помирали від голоду не маючи можливість навіть вийти із своїх осель. Так само російська влада приховує свої дії, завдяки дезінформації та пропагандистським кампаніям вона викривлює реальність, намагаючись приховати свої звірства від власного народу та від міжнародного суспільства.

Трагічні події та злочини сьогодення доводять: жива пам’ять надзвичайно важлива; ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви – вшановані.

21 листопада – День Гідності і Свободи

Тематичний дайджест

Небесна сотня в вирій полетіла...

21 листопада увійшов в історію нашої держави як День Гідності та Свободи України. Цього дня шанують пам’ять тих, хто віддав своє життя заради вільної України, а також вшановується патріотизм і мужність громадян, які восени 2004-го і восени (2013 р.), взимку (2014 р.) захистили національні інтереси української держави та її європейський вибір. Майдан 2004 року і Революція 2013 року були надзвичайно складним іспитом для України. Народ продемонстрував своє прагнення до свободи.

Майдан 2004 року та Революція Гідності 2013 року стали символом Свободи і Гідності українського народу та залишили визначальний і незабутній слід в історії. Герої Небесної Сотні заплатили найвищу ціну за свободу нашої держави. Шануймо пам’ять тих, хто віддав своє життя заради вільної України.

Працівники бібліотеки презентували учням 6-Г класу  інформаційно-тематичний дайджест «Майдан. Революція духу», де були представлені  документальні та художні книги сучасних українських авторів про події на Майдані, хронологія подій, а також світлини Героїв Небесної Сотні.

Рідна мова – життя духовного основа

27 жовтня – День української писемності та мови

Цьогоріч Україна вперше відзначатиме День української писемності та мови 27 жовтня. 28 липня 2023 року Президент України підписав указ про зміну дати святкування з 9 листопада на 27 жовтня.

Перенесення відзначення події пов’язане з переходом на новоюліанський календар, бо дата встановлення Дня української писемності та мови визначена у день пам’яті Преподобного Нестора-Літописця.

Безумовно, мова для народу є його скарбницею, живою схованкою людського духу. Рідна мова утворює невидимий зв’язок між усіма поколіннями минулого та майбутнього.

У ці дні, під час війни, мовне питання набуло особливої актуальності у нашому суспільстві. Дуже багато людей, які раніше спілкувалися виключно російською, нині вивчають і використовують у спілкуванні державну. 

Якщо ваша українська наразі не ідеальна, не зважайте! Не потрібно соромитись. Розмовляйте, пишіть, читайте, дивіться, спілкуйтесь українською – і ви обов’язково відчуєте красу і багатство нашої мови.

З нагоди свята та в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек в читальному залі була оформлена книжкова виставка «Мова – душа народу», інформаційна локація " Спілкуйся українською!", проходили виховні заходи: КВК-вікторина «Знавці української мови» (6-Г кл.), літературна гра «Українські прислів’я та приказки» (ГПД).

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек  під гаслом «Вірю в майбутнє твоє, Україно!»

жовтень 2023 р.

З метою привернення уваги до питання патріотичного виховання в нашій державі, утвердження громадянських цінностей,  відданості справі зміцнення державності, активної громадянської позиції, розкриттю виховної функції шкільної бібліотеки, з непохитною вірою в перемогу України з 01 по 31 жовтня 2023 року проходив  Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек  під гаслом «Вірю в майбутнє твоє, Україно!».

У рамках місячника були використані різноманітні за змістом та формою заходи патріотичної тематики: вікторина  «У гості до козаків» (5А кл.),  виховні бесіди «Незламний дух: сила і воля!» (6А, 6В кл.), виховний захід  «Ми – вільні люди!» (5Г кл.), бібліотечні уроки-екскурсії «Знайомство зі шкільною бібліотекою» (1-ші кл.), заочна подорож для учнів ГПД 3-х кл. «Відкрий для себе Україну!», вікторина «Знавці української мови» (6Г кл.), літературна гра «Українські прислів’я та приказки» (ГПД), Поетичні перерви «З Україною в серці в життя я їду», під час яких діти читали вірші про Україну.                         

До уваги користувачів  бібліотекарі підготували інтерактивні ігри та вправи з теми: «Україно, ти моя єдина, невмируща мати і любов»  


Більше інформації можна знайти на сторінці  "Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек"

«Все починається з добра, все починається з любові….»

Виховний захід присвячений творчості В.О. Сухомлинського

                    28 вересня 2023 року 105-а річниця з дня народження

Василя Олександровича Сухомлинського,

видатного педагога Кіровоградщини 


З нагоди відзначення 105 річниці від дня народження українського педагога В.О. Сухомлинського у бібліотеці відбувся виховний захід  «Все починається з добра, все починається з любові…» для учнів 3класів ГПД (вихователь Павлуша О.В.).

Бібліотекарі ознайомили школярів з життєвим та творчим шляхом видатного вчителя та письменника, презентували книжкову виставку «Василь Сухомлинський дітям та дорослим». 

Зацікавили дітей голосні читання творів письменника. Активну участь у цьому брали учні: Хильченко Даніелла (3А), Ніколаєва Анна (3А), Полоз Родіон (3Г кл.), Авєрін Андрій (3А).

Діти читали та обговорювали твори на морально-етичні теми, якими автор спонукає  до самостійних роздумів, висновків. Гра «Чи згодні ви чи ні?» змусила дітей замислитися над питанням: «Так від чого залежить дружба?».

Метою заходу було викликати інтерес до творів Сухомлинського, бажання більше знати, наслідувати позитивні риси героїв прочитаних оповідань, формувати  читацький інтерес.


Рadlet "Василь Сухомлинський - дітям"

21 вересня – Міжнародний день Миру

Книжкова виставка «За світ без війн!»

Мир – головна цінність кожної людини. Захищати його ідеали, зміцнювати дружні відносини між державами, спільними зусиллями працювати для досягнення миру в усьому світі – основні принципи, якими керувалася ООН, заснувавши це свято.

Міжнародний день миру є символом надії та співчуття мільйонів людей у всьому світі, які прагнуть завершення воєнних конфліктів та створення світу без війн. Особливо це відчуття нині актуальне для нас – українців. Цей день – не лише символічна дата, але й важливе нагадування світу про те, що в нашій країні триває жорстока і кривава війна.

З нагоди свята в читальному залі бібліотеки закладу була оформлена інформаційно-ілюстративна виставка «За світ без війн!». Розділи виставки: «З історії свята», «Емблема свята», «Україна бажає миру!». Для учнів 5В класу бібліотекари провели виховний захід «Нехай в Україні буде мир!».


Бібліотека – книжковий дім

Екскурсія до бібліотеки

13.09.23

13 вересня до шкільної бібліотеки завітали учні 1А класу (класний керівник Вишневська І.В.).  Метою екскурсії було ознайомлення учнів з приміщенням бібліотеки, поглиблення знань про бібліотеку та правилами користування нею.

Під час захоплюючої екскурсії у дітей розвивали інтерес до книжок, дбайливе ставлення до них, повагу до праці бібліотекаря.

Вчитель розповіла, що діти не змогли впоратися з домашнім завданням. Треба було вставити слово: «………… світ книжок». Після відвідування бібліотеки, спілкування з працівниками бібліотеки, перегляду книжкових виставок діти самі знаходили потрібне слово:

Таємничий, загадковий, казковий,

цікавий, пізнавальний, чудовий

 світ книжок!

Моя дорога до школи

Інформаційна година

12.09.2023

З 11 по 15 вересня 2023 року в закладі проходив Тиждень безпеки дорожнього руху в умовах воєнного стану на тему: «Правила дорожні – корисні для кожного!».


Бібліотекарі підготували книжкову виставку «Безпечна дорога до школи». Розділи виставки: «Правила переходу», «Наш товариш світлофор», «Увага на дорозі».


Для учнів 5-Б класу бібліотекарі провели інформаційну годину «Моя дорога до школи». Учнів ознайомили з пам’ятками для учнів «Безпека дорожнього руху – це життя», які були представлені на виставці. Зацікавила учнів вікторина для знавців Правил дорожнього руху «Червоний, жовтий, зелений».


Головна  мета заходу - донести  до  дітей   те, що безпечний рух – це найкращий шлях до школи, розвити навички свідомого користування Правилами дорожнього руху та виховати у дітей бажання бути уважними на вулицях і дорогах. 


З книгою – до знань!

22.08 - 29.08.2023 

Видача підручників процес нелегкий і тривалий, особливо якщо в закладі 37 класів. Перед початком навчального року бібліотекарі отримують підручники згідно розподілу в КП «РІПА», доставляють до закладу, перераховують, звіряють з документами, технічно опрацьовують. 

Потім комплектують підручники на кожен клас, складають графік видачі, заповнюють журнал видачі підручників. Класні керівники отримують навчальну літературу та роздають учням.

В цьому навчальному році бібліотека закладу поповнилася новими підручниками для 6 класу: українська мова та література, зарубіжна література, пізнаємо природу, англійська мова, математика, історія, технології. 


Під час видачі навчальної літератури з учнями проводились бесіди про обережне поводження з книгою та  необхідність збереження шкільних підручників.

А над світом українська вишиванка цвіте…

Книжкова виставка

18.05.2023

Всесвітній день вишиванки - молоде свято. Відзначати його почали лише в 2006 році, але за цей час воно стало дуже популярним, до того ж не тільки у нас, в Україні, а й за кордоном. 

Українська вишиванка - не просто святковий одяг. Споконвіку сорочка, вишита дружиною або мамою, вважалася потужним оберегом від нещасть: кожен стібок зберігав у собі любов і тепло душі. У кожному регіоні України є свої традиції вишивання і символізм орнаментів, але незмінно лише одне: вишиванка - це частина генетичного коду українця. 

Зараз День вишиванки має особливий сенс - українці змушені відстоювати свою національну автентичність і боротися за неї, віддаючи свої життя.


Вишиванка в Україні – світ краси й фантазії, поетичного осмислення навколишньої природи, схвильована розповідь про думки й почуття людини, світ натхненних образів, що сягають давньої міфології, звичаїв і уявлень наших предків.

В рамках цьогорічного Дня вишиванки бібліотекарі закладу підготували книжкову виставку «А над світом українська вишиванка цвіте».

26 квітня – День Чорнобильської трагедії

26.04.2023

26 квітня, в день 37 річниці Чорнобильської трагедії, в шкільній бібліотеці була оформлена тематична книжкова виставка «Чорнобиль: загублений світ», на якій були представлені матеріали, що висвітлюють ключові епізоди цієї трагічної події в нашій історії, газетні публікації, спогади очевидців та художня література, де ми спостерігаємо за подією очима авторів.

Зацікавили читачів публікації: «На варті зоні відчуження», «Пересторога всій Землі», «Чорнобильська трагедія мовою фактів»,  «Наче кадри з фантастичного фільму…» та інші.

Працівники бібліотеки підготували рекомендаційний список літератури «Чорнобиль не має минулого часу» та огляд  навчального посібника «Основи екологічних знань» для учнів середніх та старших  класів. 

Книжкова виставка «Військові традиції і сучасність» до Дня Національної гвардії України

26 березня відзначається День Національної гвардії України. Свято було

запроваджено 18 березня 2015 року указом Президента України «Про

День Національної гвардії України».

З нагоди цієї дати в бібліотеці навчального закладу оформлена книжкова

виставка  «Військові традиції і сучасність». Цілісність і єдність

багатонаціонального українського суспільства, повага прав і свобод

людини, дотримання законності та правопорядку - запорука життя і

процвітання держави, її цінності та національна ідея.

На захист цих цінностей покликана еліта українського суспільства –

Національна гвардія України.

Тиждень книги 

2022-2023 н.р.

Відповідно до плану роботи закладу на 2022-2023 навчальний рік  з 13 по 17 березня 2023 року в школі проходив Тиждень дитячої книги.

Протягом Тижня книги проходили: виховна година «Бережи книгу – вона твій друг і порадник»  (3-В клас), бібліотечний урок "Історія створення книги" (4-А клас), інтелектуальна гра "Подорож у країну казок" (5-Б клас), інформ-реліз «Пошук бібліотечних скарбів» (5-6 класи). 

Бібліотекарі організовували відкриті перегляди літератури : книжкова панорама «Люби – рідне, читай – українське» (1-4 кл.), краєзнавчий круїз «Літературні скарби Кіровоградщини» (1-11 кл.),  виставка-огляд «Новинки шкільної бібліотеки» (учні, вчителі), виставка-вікторина «Казка + пригода = читаю з насолодою» (1-4 кл.), виставка-вернісаж «Українська книга – оберег нації, її гордість, її краса» (9-11 кл.), літературна подорож дитячими енциклопедіями «Знання та таємниці на книжкових полицях» (4-5 кл.).

Заходи, проведені в рамках Тижня книги, сприяли популяризації книги та читання, вихованню поваги до книги, підвищенню читацької культури.


Докладніше дізнатися про проведення Тижня дитячої книги можна за посиланням - Тиждень дитячої книги. 

Книжкова виставка «На вічному шляху до Шевченка»

09.03.2023

З плином часу ми все більше переконуємося, що творчість Тараса

Шевченка – то одкровення, які він висловив на адресу минулих, сучасних і

прийдешніх поколінь українців. Задля вшанування пам’яті постаті Кобзаря

в читальному залі шкільної бібліотеки, напередодні 209-річниці від дня

його народження, була розгорнута тематична книжкова виставка «На

вічному шляху до Шевченка». Для експозиції підібрано літературу, що

розкриває творчий та життєвий шлях Тараса Григоровича, його спадок як

письменника, художника, мислителя і борця за волю України, а також

сценарії виховних заходів, присвячених цій визначній особистості, що

стала національним символом українства.

Тарас Шевченко залишив нам неоціненні духовні надбання – твори і

світлу добру пам’ять про себе. Він пробуджував любов до України, кликав

сильних на подвиги, уселяв у слабких надію й віру. Т.Г. Шевченко –

завжди сучасний, актуальний, щоразу звертаючись до його слів, нові

покоління знаходять у них потрібне, цікаве, злободенне. Збагнути цей

феномен – складне завдання. І розв’язати його можна, лише постійно

звертаючись до рядків із творів Кобзаря.

Вогонь її пісень

25 лютого 2023 року виповнилося  152  роки від дня народження Лесі Українки. Якщо кожна епоха породжує своїх співців, то Леся Українка навпаки – витворила свою епоху в українській літературі.

Творчий набуток Лесі Українки невичерпний і неосяжний. В ньому -  сміливість думки й глибина поглядів, громадянська мужність і суворе подвижництво геніальної дочки України. 

Відкрити для себе Лесю Українку, ближче познайомитися з творчою діяльністю, особистим життям видатної української поетеси читачам шкільної бібліотеки допоможе виставка - персоналія «Славетна дочка України».

Під час презентації виставки бібліотекарі пропонували користувачам відповісти на запитання експрес – вікторини  про життя та творчість поетеси, щоб перевірити свої знання.


Бібліотекар закладу Ленів О.В. підготувала презентацію з посиланнями на твори Лесі Українки, які можна читати онлайн (презентація "Голос української душі")



19 лютого – День Державного Герба України

19 лютого 1992 року Верховна Рада України затвердила своєю Постановою Державний Герб незалежної України. Ним став золотий Тризуб на синьому щиті. Державний герб – один із державних символів України нарівні з Конституцією, прапором і гімном.

В шкільній бібліотеці була підготовлена книжкова виставка «День Державного Герба України», яка знайомила учнів з державними символами України.

День дарування книг

14 лютого – Міжнародний день дарування книг (International Book Giving Day).  Це свято з’явилося у 2012 році та покликане об’єднати всіх, хто любить книги. Цього дня прийнято дарувати книги один одному, насамперед дітям,  прищеплювати цим любов до читання, а також тим, чиї можливості доступу до читання книг обмежені. Можливо, подарована книга надасть відповіді на питання тому, кого вони хвилюють, для інших – стане джерелом натхнення, яскравих вражень та емоцій, або навіть дороговказом у житті.

Вважається, що у цей день мають об’єднатися і ті, хто дарує книги, і ті, хто прищеплює любов до читання. 

Фонд бібліотеки нашого навчального закладу поповнився новими дитячими книжечками, які подарували учні 1-А класу (класовод Табальчук Л.М.). 

Дякуємо усім небайдужим, які долучилися до Міжнародного дня дарування книг. Кожна подарована книжечка знайде свого вдячного  читача!.

Журба здоров’я відбирає, а радісна думка - прибавляє

Тиждень безпеки життєдіяльності

30.01 - 03.02.2023

З 30 січня по 03 лютого 2023 року в нашому закладі проходив Тиждень безпеки життєдіяльності на тему: «Журба здоров’я відбирає, а радісна думка прибавляє». В шкільній бібліотеці до уваги користувачів була підготовлена тематична книжкова виставка з даної теми, на якій були представлені такі книжки: 

збірка «Україна сміється», до якої увійшли кращі твори українських сміхотворців, гумористичні твори українського фольклору; «Весела читанка», «Віршики-веселинки» та інші твори для маленьких читачів; «Тореадори з Васюківки» В. Нестайка; цитати, виставка малюнків, плакати.

В рамках Тижня  в бібліотеці проходив виховний захід «Зимове фіточаювання». Були   оформлені виставка-інсталяція «Чай пити - довго жити» та книжковий фуршет «Здоров’я на вашому столі». Користувачі бібліотеки мали змогу дізнатися цікаві факти про чай, історію чайної церемонії, про цілющі властивості трав’яних чаїв та рецепти їх приготування.

29 січня – День пам’яті героїв Крут

29 січня – цей день в історії України нерозривно пов'язаний зі словом Крути. Тоді, в січні 1918, після прийняття IV універсалу, який проголошував повну незалежність Української Народної Республіки, до Києва рвалася армія Михайла Муравйова… На захист УНР стали лише близько 300 чоловік – студенти-добровольці українського народного університету ім. св. Володимира, учні старших класів Кирило-Мефодіївської гімназії…

«Вони загинули за Україну», під такою назвою в бібліотеці закладу була організована книжкова виставка, присвячена пам’яті Героїв Крут.  Серед представлених на виставці видань – книга «Крути, січень 1918 року», куди увійшли невідомі і маловідомі документи, свідчення очевидців, спогади учасників бою під Крутами. Зацікавлять читачів матеріали видань «Героїка трагедії  Крут», збірка «Крути». В цих виданнях на основі спогадів учасників бою, роздумах сучасників осмислюється героїка подвигу юнаків України в ім’я своєї Вітчизни. 

22 січня – День Соборності України

"Слава Вкраїні! Любій отчизні,

Слава довіку однині!

Єдність і згода, право й свобода —

Доля найкраща народа!"

Г. Чупринка


22 січня – День Соборності України. День Соборності України – свято, що відзначається щороку в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві.

Йому передувало підписання (22 січня 1918 р.) Четвертого універсалу Центральної Ради, яким Українську Народну Республіку було проголошено суверенною і незалежною державою. Західно-Українську Народну Республіку було проголошено в листопаді 1918 року. Процес об’єднання України завершився 22 січня 1919 року.

До цієї дати працівники  бібліотеки  підготували тематичну книжкову виставку «Соборна, вільна Україна!».

«Великий поет – вічний супутник свого народу»

Книжкова виставка-портрет

6 січня 2023 року виповнилося 85 років від дня народження Василя Стуса, українського поета. 6 січня 1938 року, на самий Святвечір, народився Василь Стус – видатний український поет ХХ століття, перекладач, прозаїк, мислитель,  правозахисник, борець за незалежність України. Він – один із найактивніших представників українського дисидентського руху, Лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка (1991), Герой України (2005, посмертно). За власні переконання щодо необхідності збереження й розвитку української культури та   мови Василь Стус зазнав репресій з боку радянської влади, його творчість була заборонена, а він сам був засуджений до тривалого перебування в місцях позбавлення волі, де й загинув 4 вересня 1985 року.

Мої права й обов’язки

Виховна година

9 грудня 2022 року бібліотекарі закладу провели виховну годину для учнів 3-А класу «Мої права та обов’язки» з метою формування основ правових знань учнів. До уваги читачів були оформлені книжкові виставки «Життя і право», «Великі права маленької дитини».

Діти переглянули електронну презентацію «Права дитини», читали вірші, ознайомилися з окремими статтями Конвенції про права дитини. Зацікавили учнів такі види діяльності: мовна хвилинка «Правила поведінки», ігри «Вибери правильну відповідь» та  «Я маю право», казкова правознавча вікторина «Відгадай казку».

Працівники бібліотеки презентували дітям книжку «Я - громадянин України». У книзі доступною для дітей мовою  розказано про національну символіку, види влади, конституцію, основні закони, частину української історії, культури, географії та традицій.

Книжкова виставка-інсталяція                                «Україна пам’ятає, світ визнає»

До Дня пам’яті жертв Голодоморів

25 листопада 2022 року працівники бібліотеки презентували книжкову виставку-інсталяцію «Україна пам’ятає, світ визнає». Щорічно в четверту суботу листопада Україна відзначає національний День пам’яті жертв Голодоморів. Український народ віддає шану безневинним жертвам жахливого геноциду, вчиненого проти нього ворогами в минулому сторіччі. Люди відвідують поминальне богослужіння і покладають символічні горщики з зерном та свічками до пам’ятників. В цей день о 16.00 оголошується загальнонаціональна хвилина мовчання, після чого по всій Україні відбувається акція «Запали свічку». Вперше пам’ятну дату було встановлено указом Леоніда Кучми 1998 року. Офіційно він називається Днем пам’яті жертв Голодоморів, адже таких їх було три: у 1921–1923, 1932–1933 та 1946–1947 роках.

Твори, представлені на виставці – це художньо-документальна, хвилююча і болюча розповідь про страшний Голодомор в Україні 1932 - 1933 років. Про розстріляних більшовиками селян, які збирали на полі колоски. Про вмираючих, закопаних напівживими в загальні могильники. Про божевільних матерів, що з’їли своїх дітей. Про тих, які дивом врятувались, і потім все життя ховали під подушкою окраєць хліба на чорний день…

Списання морально застарілої літератури

В жовтні-листопаді 2022 року працівники бібліотеки проводили списання морально застарілої літератури з основного фонду бібліотеки - це російськомовна література, застаріла за змістом, застаріла методична література.  

Кожна книжка коштує грошей, тому є суворий облік. Щоб списати, треба вказати причину: зношена фізично або морально застаріла. Якщо книга морально застаріла, її потрібно списати. 

Тобто це цілий процес: відібрати книжки, скласти акт на списання, порахувати кількість вилученої літератури та її вартість, вилучити її з інвентарних книг, зі всіх журналів, каталогів, картотек, відобразити списання в книзі сумарного обліку основного бібліотечного фонду. Деяка  література вилучається з доступу й переміщується в сховище – вона не у відкритому доступі.


У письменника – ювілей

14 листопада 2022 року виповнилося 110 років від дня народження видатного українського поета-пісняра Андрія Малишка. А. Малишко видав близько сорока збірок. У творчому доробку поета понад сто пісень. Всім нам відомі такі пісні, як «Пісня про рушник»,   «Київський вальс». Багато пісень дійсно стали народними. Поет співпрацював з багатьма композиторами, але найбільше з Платоном Майбородою. Андрій Малишко залишив нам не лише пісенну й поетичну спадщину, він також є автором багатьох  літературно-критичних творів, писав тексти пісень до фільмів. В  бібліотеці було оформлено книжкову виставку-портрет «Сонця і правди сурмач».


День української писемності та мови

Вікторина "Юні мовознавці" (4-ті класи)

9 листопада 2022 року шкільній бібліотеці відбулася вікторина "Юні мовознавці" до Дня української писемності та мови, в якій узяли участь учні 4 А, В та Д класів (класоводи Прокопова Л.Ю., Шевченко Л.В. та Долока С.М.). Було створено 2 команди: "Іменники" та "Прикметники". 

Оцінювало відповіді журі, до складу якого входили вчителі української мови та працівники ДЮЦ.

Школярі змагалися у знанні рідної мови, виконували творчі завдання та навіть складали вірші, чим поглибили та вдосконалили свої знання. Всі учасники отримали заохочувальні призи. 

Бібліотекарі ознайомили учнів з книжковою виставкою "Мова - душа народу". Учнів зацікавили словники, представлені на книжковій виставці: орфографічні, тлумачні, іншомовних слів, словники синонімів та антонимів, англійсько-українські та укрансько-англійські словники.


Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек – 2022

В нашій школі у жовтні 2022 року проходить щорічний місячник шкільних бібліотек під гаслом: «В нас єдина мета - Україна свята, нездоланна ніким і ніколи»

В бібліотеці закладу оформлені книжкові виставки, до уваги представлені інтерактивні ігри, відео,  інформаційні ресурси. 

В рамках місячника проходили голосні читання, усні журнали, інформаційні хвилини, вікторини, огляди літератури, презентації книг.

Більше інформації можна знайти на сторінці "Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек"


Книга-ювіляр

У 2022 році минає 180 років з дня виходу у світ «Енеїди» Івана Котляревського – українського письменника, драматурга, першого класика нової української літератури

«Світове письменство знає чимало травестійних «енеїд», але тільки українська «Енеїда» Котляревського «має самостійну й оригінальну вартість»... Секрет її довговічності — в іскрометному гуморі, у майстерному використанні лексичних багатств української мови...»

   (Альфред Єнсен, шведський учений)  

28 вересня бібліотекарі підготували книжкову виставку «Безсмертна Енеїда» до 180-річчя від дня виходу в світ (1842 р., у Харкові) першого видання поеми 

І. Котляревського «Енеїда».

«Дорожні знаки – наші друзі»

Вікторина для знавців ПДР

19.09.22

Працівники дорожньої поліції систематично повідомляють про дорожньо-транспортні пригоди, що виникли як з вини водіїв, так і з вини пішоходів.

Скільки на дорогах машин! І з кожним роком їх стає все більше і більше. По дорогах нашого міста курсують не тільки державні (вантажний, легковий, пасажирський транспорт), а й приватні  автомобілі. Збільшилась не тільки кількість транспорту,а  й  його щільність. Помітно зросла й швидкість машин. А разом з тим, на жаль, збільшилась і кількість ДТП.

В рамках Тижня безпеки дорожнього руху, який проходив в нашому закладі з 19 по 23 вересня 2022 року, в шкільній бібліотеці були оформлені книжкові виставки: «Знай та вивчай правила дорожнього руху», «Наш товариш світлофор», «Дорожні знаки».

19.09.22 для учнів 2Б класу (класовод Зосім В.М.) працівники бібліотеки підготували вікторину для знавців Правил дорожнього руху «Дорожні знаки – наші друзі!». Також діти переглянули мультфільм «Уроки тітоньки Сови» про правила дорожнього руху та дійшли висновку, що треба бути особливо обережними при переході проїжджої частини, не переходити проїжджу частину поза пішохідним переходом та ні в якому разі не перебігати її.



Книги, що знають все

13 вересня до бібліотеки навчального закладу завітали наші наймолодші школярі - учні 1-А класу  (класовод- Табальчук Л.М ), де для них був проведений бібліотечний  урок «Книги,що знають все».

Більшість дітей потрапили до нас вперше, тому зустріч було вирішено розпочати з екскурсії по книгозбірні, від якої учні отримали цікаву інформацію про роботу та функції кожного з відділів бібліотеки. А показати в нашій бібліотеці є що.

Учні побачили, як багато тут різноманітних цікавих книг, дізналися, що кожна книга має свою класифікацію та своє місце на стелажах, засвоїли бібліотечні правила. Всі бажаючі записалися до бібліотеки .

Метою уроку було ознайомлення учнів з правилами роботи та користування бібліотекою, запис першокласників  до  бібліотеки.

Тож тепер ми з нетерпінням чекаємо в себе юних читачів!


Серпнева конференція для педагогічних працівників «Кропивницький: освітні реалії – курс на життя!»

30 серпня 2022 року на артподвір’ї музичної школи № 1 ім. Г. Нейгауза відбулася традиційна серпнева конференція для педагогічних працівників «Кропивницький: освітні реалії – курс на життя!», яка дала старт новому 2022/2023 навчальному року у місті Кропивницькому.

Перед початком освітнього форуму учасники мали можливість ознайомитися з презентаціями нових підручників для 5 класу Нової Української школи за допомогою QR - кодів, які підготувала творча група бібліотекарів навчальних закладів  міста. Були представлені: мовно – літературна, математична, громадянська та історична, здоров’язбережувальна, мистецька, природнича та інформативна освітні галузі знань. Завдяки QR – коду вчителі та учні можуть за лічені секунди знайти необхідні підручники.

 В складі творчої групи бібліотекарів міста працювала завідуюча бібліотекою нашого навчального закладу Ленів О.В.


З книгою - до знань!

Традиційно протягом  серпня в бібліотеці проходила видача підручників. Класні керівники 1-11 класів отримували підручники, перераховували та роздавали учням.

Видані підручники бібліотекарі  реєстрували  в « Журналі видачі підручників та навальних посібників» згідно «Інструкції про порядок комплектування та облік підручників».  Бібліотекарі забезпечили підручниками учнів 38 класів. 

Бібліотечний фонд підручників нашої бібліотеки на 01.09.22 р. складає 19742 підручника. З них видано учням у користування:

- 1 – 4 класи – 4170 примірників

- 5 – 9 класи – 6732 примірника

- 11 класи – 911 примірників

Всього видано учням у користування  - 11813 примірників. 


Під час видачі навчальної літератури з учнями 

проводились бесіди про обережне поводження з книгою та 

необхідність збереження шкільних підручників



Василь Королів-Старий та його фантастичні казки

16.02.22

Василь Королів-Старий — це псевдонім українського письменника-казкаря Василя Костянтиновича Короліва. Відомий український дитячий письменник А. Костецький зробив припущення, що додатком „Старий” В. Королів хотів підкреслити, „що він начебто такий-собі сивобородий дідусь, який малим онучатам розповідає всілякі химерні казочки. А втім — не виключені, звичайно, й інші інтерпретації вибору псевдоніма”. 

До 143 річниці з дня народження письменника (1878-1941) в шкільній бібліотеці була оформлена книжкова виставка «Василь Королів-Старий та його фантастичні казки». 


«Вітер далеких мандрів»

Книжкова виставка

Цього року виповнюється  194 роки від дня народження великого французького письменника Жуля Габріеля Верна, якого вважають своїм кумиром мільйони читачів у різних куточках світу.

Один з міфів про життя письменника говорить, що він був запеклим домувальником і дуже рідко та неохоче подорожував. Насправді ж Жуль Верн був невтомним мандрівником. Будучи членом географічної спілки Франції, він відвідав Скандинавію, Данію, США, країни Середземномор’я, Алжир тощо. У своїх творах Жуль Верн описував вигадані їм винаходи, багато з яких з’явилися після його смерті, в нашому сучасному світі. Серед них:  факс, автомобіль, літак, гелікоптер і багато чого іншого…

До дня народження Жуля Верна бібліотекарі  підготували книжкову виставку,  короткий огляд творів письменника, критичних і методичних матеріалів про нього.


Інвентаризація бібліотечного фонду


На виконання плану роботи закладу на 2021-2022 навчальний рік  з метою збереження книжкового фонду  в бібліотеці навчального закладу з 01.12.21р. по 20.01.22 р. проходила інвентаризація основного бібліотечного фонду згідно наказу по закладу від 24.11.2021р. 3 538-о.

Інвентаризація (перевірка) фонду бібліотеки – це виявлення наявності зареєстрованих в обліковій документації видань та інших документів в бібліотечному фонді. Регламентуючий документ – наказ МФУ від 02.09.2014 №879 «Про затвердження Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань». Періодичність інвентаризації основного бібліотечного фонду – 1 раз на 5 років. Перевірка здійснюється шляхом звіряння записів в обліковій документації з фондом.

Бібліотекарі перевірили кожну книжку – знімали з полиці, звіряли основні дані: автор, назва книги, рік видання, ціна. В інвентарних книгах проставляли відповідні помітки.

При перевірці фактичної наявності виявлено, що фонд бібліотеки складає 33 420 примірників; з них: кількість підручників - 26 959 примірників; кількість художньої літератури - 6 461 примірник.


Безкровна війна

Книжкова виставка до Дня пам’яті жертв голодомору

Цей День щорічно відзначається в Україні в четверту суботу листопада. В 2021 році цей день припадає на 27 листопада.


Голодомор 1932 - 1933 років в Україні – жахлива сторінка нашої спільної історії. Нині українське суспільство переосмислило наслідки, характер, масштаби трагедії і гідно вшановує пам'ять мільйонів співвітчизників.


З особливою силою правда про Голодомор зазвучала в незалежній Україні після 1991 року. Результатом зусиль громадськості та держави стало визнання Голодомору актом геноциду українського народу. Кожен громадянин повинен знати масштаби цієї трагедії, пам'ятати й передавати ці знання дітям, аби 

подібні  трагедії не могли повторитися ніколи.


В  бібліотеці закладу до Дня пам'яті жертв голодомору оформлена виставка: «Безкровна війна», де кожен бажаючий зможе ознайомитися з літературою про Голодомор –  це документи, свідчення очевидців, а також «Національна книга пам'яті жертв голодомору».


В українській  і світовій літературі в різні часи з’являлося немало творів, у яких знайшли відображення трагічні картини голоду 1933-го року. Грунтовно розробляли цю тему письменники української діаспори Улас Самчук «Марія», Василь Барка «Жовтий князь», Тодось Осьмачка та інші. Ці та інші твори  представлені на книжковій виставці в шкільній бібліотеці.

Шкільна бібліотека

«У школі повинен яскраво горіти невгасимий вогник розумового життя; чим багатші й багатогранніші   інтелектуальні інтереси учнів, чим дорожче для кожного вихованця найважливіше  джерело знань – книга, тим менша небезпека  розумової обмеженості, байдужості до знань».

В.О. Сухомлинський



У нашій школі є бібліотека. Там одержують підручники учні всіх класів від першого до одинадцятого. Можна також прийти і записатися на художній абонемент. У нашій бібліотеці є книжки багатьох великих письменників — і українських,  і зарубіжних.

Любиш казки — будь ласка — проси книжку українських народних казок,  казки Ганса Хрістіана Андерсена, Шарля Перро, братів Грімм. 

Любиш пригоди — вибирай твори Джона Ріда, Жуля Верна, Олександра Дюма, Роберта Стівенсона, Данієля Дефо. 

Любиш вірші — попроси книжку Лесі Українки, Тараса Шевченка, Ліни Костенко, Наталі Забіли.

Є  книжки про тварин, історичні книжки, словники, довідники, науково-популярні видання для тих, хто цікавиться фізикою, біологією, географією. 

В бібліотеці можна підготувати повідомлення, знайти потрібну інформацію, виконати домашнє завдання, цікаво провести дозвілля: грати, малювати, спілкуватися.

Приходь до бібліотеки!



16 листопада – Міжнародний день толерантності

У Міжнародний День толерантності є чудова нагода допомогти дітям зрозуміти себе та інших за допомогою дитячої книги. В нашій бібліотеці для дітей організовані книжкові виставки «Толерантність – це доброта душі…» та «Дружба – найцінніший скарб». 

Також  бібліотекарі підготували для читачів експрес-інформацію «Ми різні, але ми – рівні», з якої  діти дізналися, що таке справжня «толерантність», чому вона вкрай необхідна, чому потрібно цінувати та берегти справжню дружбу, чому треба допомагати іншим людям та ін.

Ти – пішохід

Книжкова виставка

З 15 по 19 листопада 2021 року в рамках 2-го етапу Тижня безпеки дорожнього руху в бібліотеці закладу була оформлена книжкова виставка «Ти – пішохід». 


Бібліотекарі розповідали дітям про важливість дотримання правил дорожнього руху для життя і здоров’я людини, про історію їх виникнення. Учні дізналися, для чого існують дорожні знаки, про перший світлофор, чому бувають нещасні випадки на дорозі.


Сподіваємось, що юні читачі запам’ятали правила дорожнього руху та будуть обережними на дорозі.

Жива криничка поезії

Книжкова виставка – портрет до 85-річчя від дня народження 

М.Ф. Сингаївського (1936-2013)

12 листопада 2021 року виповнилося 85 років від дня народження українського поета Миколи Сингаївського. Поезія Миколи Сингаївського – це суцільна пісня. І не випадково що багато його віршів покладено на музику.  

Одна з найпопулярніших його пісень  «Чорнобривці» добре відома не тільки в  Україні, а й за її межами. Вже кілька поколінь українців співають її, бо в ній звучать найпотаємніші почуття кожної людини – любов до мами, до краси рідного краю.


До ювілею письменника в шкільній бібліотеці було організовано книжкову виставку «Жива криничка поезії».

Всесвітній день науки «Від перших вершин до наукових висот»

Огляд навчальної літератури 

10 листопада 2021 року

Всесвітній день науки відзначається щорічно 10 листопада. З цієї нагоди  бібліотека нашого навчального закладу презентує перегляд навчальної літератури з теми: «Від перших вершин до наукових висот». До уваги читачів представлена література з різних галузей знань серії «Шкільна бібліотека»: «Математика навколо нас», «Фізичні явища навколо нас», «Захопливий світ біології», «Унікальні сторінки географії», «Цікаві факти з історії давніх часів». 

Конкурс читців поезії до Дня української писемності та мови

10 листопада 2021 року

Мова – втiлення думки. Що багатша думка, то багатша мова. 

Любiмо ïï, вивчаймо, розвиваймо! Борiмося за її красу,

 за правильнiсть, за багатство… 

                                                        М.Рильський


10 листопада 2021 року серед учнів 5 – 9 класів у нашому навчальному закладі відбувся конкурс читців  поезії присвячений Дню української  писемності та мови. 


З метою виявлення талановитих, обдарованих дітей, розвитку жанру художнього читання  в бібліотеці закладу  відбувся шкільний етап конкурсу читців поезії.   У конкурсі брали участь учні 5-9 класів.  Конкурс проводився за номінацією «Поезії про мову». 

Майстерність читців художнього слова оцінювало авторитетне журі у складі  заступника директора,  вчителя української мови та літератури й бібліотекарів нашого навчального закладу. Завдання перед журі стояло дуже складне, оскільки конкурсанти читали надзвичайно різноманітні твори українських поетів, і кожен з учасників намагався найяскравіше передати красу рідної мови та велич її слова.

Переможцями стали:

серед учнів 5-х класів: Бондаренко Станіслава (5-В кл.), Дубровський Давид (5-Г кл.), Фалюшнік Анна (5-Б кл).;

серед учнів 6 -х класів: Чернега Яна  (6-Б кл.);

серед учнів 7-х класів: Бесєдіна Софія (7-В кл.), Минайленко Владислав (7-В кл.), Бардиш Анастасія  (7-А кл.);

серед учнів 8-х класів: Антошко Дарія  (8-Б кл.), Чухряєв Іван (8-В кл.);

серед учнів 9- х класів: Канарян Тимофій  (9-А кл.), Левенець Катерина  (9-В кл.);


Щиро вітаємо переможців конкурсу!

День української писемності та мови

9 листопада 2021 року

«Мова – одежа нашого духу;

вона така сама жива істота, 

як і народ, що її витворив.»

П. Мирний


Калиновою, солов’їною назвали прекрасну українську мову поети. Це неповторна мова Шевченка і Франка, Лесі Українки і Коцюбинського , Рильського і Малишка, Ліни Костенко і Василя Симоненко, сучасних представників письменства. 


Культура і мова об’єднані в царині духовних цінностей кожної людини та всього суспільства. Перша ознака культурної людини – високий рівень культури її мовлення. Який у неї запас слів, наскільки правильно вона їх сполучає одне з одним, чи відповідає сучасним нормам їх наголос, граматична форма, чи доречно вживані фразеологізми й крилаті слова. 


Дізнатися про все це вам допоможе книжкова виставка «Живе слово», яка розгорнута в бібліотеці нашого закладу з нагоди цього свята.


У спадок від сотень поколінь дано нам чудовий дар – прекрасну, багату, милозвучну мову. Користуймося нею, зберігаймо і розвиваємо її, щоб із чистим сумлінням передати нашу могутню й ніжну мову прийдешнім поколінням!

«Обережно, вогонь!»

Виставка - застереження

На виконання плану роботи закладу з 1 по 5 листопада 2021 року у школі проходив Тиждень пожежної безпеки на тему: «Добрий і злий сірничок»

В бібліотеці до уваги учнів та вчителів була оформлена тематична книжково-ілюстративна виставка – застереження «Обережно, вогонь!». 

Розділи виставки:

Під час презентації виставки бібліотекарі знайомили учнів з основними правилами пожежної безпеки , читали казки, прислів’я з даної теми. Дітям було запропоновано скласти розповідь за ілюстраціями, відгадати загадки.


Пам’ятай! Вогонь стає ворогом,

якщо з ним поводитись необережно.

День захисників і захисниць України

14 жовтня Україна на державному рівні вшановує своїх захисників. Щорічне державне свято встановлено Указом Президента України “Про День захисника України” від 14 жовтня 2014 року № 806, а 15 липня 2021 року  Верховна Рада перейменувала державне свято «День захисника України» на «День захисників і захисниць України»  на відзначення мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу.

 

У цей день українці поціновують воїнів, які в різні часи обороняли і обороняють нашу незалежність і територіальну цілісність, усіх захисників України незалежно від службового становища та статі.

 

Це свято нероздільно пов’язане з розвитком війська від часів Русі. Найкращі традиції захисників минулого успадкували бійці сучасних Збройних сил України, які сьогодні відстоюють суверенітет України у війні з російським агресором.


Воїне, лицарю славний,

Ти зброю тримаєш в руках,

Щоб на нашу країну-державу

Злий не позарився враг.

Будь мужній і будь достойний

Ти слави своїх батьків,

Відважний вкраїнський воїне,

Нащадку славних козаків!

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек – 2021 

В нашій школі у жовтні 2021 року проходить щорічний місячник шкільних бібліотек під гаслом: «Краєзнавство в шкільній бібліотеці: нові традиції та цінності»

Головна мета Всеукраїнського місячника сприяння поглибленню пізнавального інтересу учнів до рідного краю як складової України, виховання у них поваги і шанобливого ставлення до історико-культурної спадщини, пробудженню почуття національної свідомості, любові та поваги до своєї Батьківщини.


Дізнатися більше про проведення Місячника шкільних бібліотек в нашому закладі ви можете тут.



День працівників освіти

1 жовтня 2021 року в читальній залі бібліотеки відкрита книжкова виставка «Вклоняємося вчителю своєму»

Всесвітній день вчителя – велике свято. Вітаємо Вас, дорогі наші вчителі, від усієї душі! За покликом серця ви обрали благородну, потрібну, але дуже відповідальну професійну стежину – педагогічну. Вчити дітей – це не просто робота, це стиль життя. Адже перша вчителька – це головна людина в житті кожної дитини, у її вихованні, навчанні, у боротьбі за розум, знання, за її майбутнє в цьому світі.

 

Від щирого серця бажаємо терпіння і мудрості, міцного здоров’я та великих творчих успіхів! З днем вчителя!


Щорічно в понад 100 країнах світу відзначається день вчителя, що був заснований в 1994 році як Всесвітній день вчителя (World Teaches Day).

 

А ми, бібліотекарі, запрошуємо всіх працівників нашого закладу  переглянути книжкову виставку, поновити свої знання з історії педагогіки України, пригадати тисячолітні надбання народів світу в царині виховання людини, поповнити професійну скарбничку методами креативної педагогіки.

Бібліотечне заняття «Структура книги»

30.09.2021   |   5-В клас

30.09.2021 року з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек для учнів 5-В класу бібліотекарі спільно з вчителем української мови та літератури Блауцяк Н.В. провели  бібліотечне заняття «Структура книги».

 

Діти закріпили знання правил користування бібліотечними фондами; дізналися, з чого складається кожна книжка; ознайомилися з новими словами: адреса книжки, анотація, бібліографічний апарат; попрацювали з новою літературою;  вивчили багато нового під час практичних занять, групових бесід.


Бібліотекарі провели коментований огляд книжкових виставок: «Знання та таємниці на книжкових полицях», «Скарбниця людської мудрості», присвячених Всеукраїнському дню бібліотек.


Завдання бібліотеки – не тільки допомогти учню разом з учителем засвоїти шкільну програму, а й розширити її, закласти в кожній дитині основи незалежного користувача бібліотеки.

«Бібліотека – дім мудрості, аптека для душі»

Виставка до Всеукраїнського дня бібліотек

30 вересня – Всеукраїнський день бібліотек  


Бібліотеки - це скарбниці всіх

багатств людського духу.

Лейбніц


30 вересня відзначають Всеукраїнський день бібліотек. Цей день встановлено Указом Президента України від 14 травня 1998 року. Як зазначено в Указі, це свято виникло у зв’язку з великим внеском бібліотек України у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури та необхідністю подальшого підвищення їхньої ролі в житті суспільства. Бібліотеки стають своєрідним "вікном у світ".


До Всеукраїнського дня бібліотек в бібліотеці закладу  організовано книжкову виставку-інсталяцію  «Бібліотека – дім мудрості, аптека для душі». На виставці представлено великий макет книги, створений керівниками та вихованцями гуртків. Також представлено чимало цікавих матеріалів, які допоможуть читачам поринути в дивовижний світ книгознавства.  Представлені тут статті, інформаційно-аналітичні матеріали, практичні посібники та світлини допоможуть зазирнути в таємничий та захопливий світ книгозбірень.


Запрошуємо всіх відвідати виставку та бібліотеку!

29 вересня 2021 року – 80 річниця пам’яті жертв Бабиного Яру

Книжкова виставка до Дня пам’яті жертв Бабиного Яру

«Місце злочину – Бабин Яр»

29 вересня – День пам’яті жертв Бабиного Яру – одного з найжахливіших символів Голокосту.

29-30 вересня 1941 року, в окупованому нацистами Києві було проведено перший масовий розстріл військовими беззбройного цивільного населення. Загалом із 29 вересня по 11 жовтня 1941 року есесівці вбили майже все єврейське населення міста – понад 50 тисяч чоловіків, жінок, дітей. Тільки в перші два дні розстрілів було вбито майже 34 тисяч людей. 1, 2, 8 і 11 жовтня розстріляли тих, хто не з’явився за наказом – ще близько 17 тисяч осіб.


Пам'ять про трагедію Бабиного Яру вшановується в Україні на державному рівні й є свідченням того, що в колективній пам’яті народу подібні скорботні події не мають жодних часових проміжків і будь-яких термінів – вони завжди живі, так само, як є живим біль втрати за кожним, хто пройшов дорогою смерті й поліг у братській могилі Бабиного Яру.


До роковин трагедії у бібліотеці організована книжково-ілюстративна виставка «Місто злочину – Бабин Яр». На ній представлені художні та документальні видання, фотоматеріали, історична література.

«Туристичні бібліоподорожі»

27 вересня  - Всесвітній день туризму

27 вересня відзначається Всесвітній день туризму. Туризм є одним з найпопулярніших видів відпочинку. Подорожуючи, люди пізнають світ – історію, культуру, звичаї  Батьківщини, інших країн та свого рідного краю.


До  Всесвітнього дня туризму  в  бібліотеці була розгорнута книжкова виставка-подорож «Туристичні подорожі. Мандруємо Україною разом». Бібліотечні працівники розповіли дітям про цікаві  туристичні місця України, підтверджуючи слова презентацією книжки «Україна дивує». 


У цій книжці розповідається про 100 кращих куточків України, визначні пам’ятки архітектури та природи, їх історію. Нариси чудово ілюструють дивовижне розмаїття України та яскраво описують її історію від сивої давнини до сьогодення. Книжка заохочує до більш детального вивчення історії країни.

26 вересня – Європейський день мов

До Європейського дня мов у читальній залі бібліотеки розгорнута книжкова виставка  «Барви європейських мов», на якій представлені:

- навчальна література з іноземних мов

- підручники для учнів та вчителів

- методична література для вчителів

- художня література на англійській мові

- перекладні словники з фонду шкільної бібліотеки


Європейський день мов вважається традиційним святом у Європі з 2001 року. Його було запроваджено Радою Європи на підтримку лінгвістичного розмаїття, двомовності кожного європейця та розвитку викладання мов у світі. Цього дня в 45 країнах континенту відбуваються заходи, спрямовані на вивчення нерідних мов, передусім малих, рідкісних мов, мов нацменшин та мов, якими розмовляють мігранти. Свято привертає увагу до мовного й культурного різноманіття Європи, яке треба не лише підтримувати, але й усіляко поглиблювати, розширюючи діапазон мов, якими люди спілкуються протягом життя. 


У Європейському Союзі налічується 24 офіційні мови, близько 60 регіональних та понад 175 мов, якими розмовляють мігранти. Усі рішення, що приймають офіційні органи Європейського Союзу, сьогодні перекладають на всі офіційні мови і громадяни ЄС мають право звертатися до органів Євросоюзу та отримувати відповідь на свої запити на будь-якій з офіційних мов.

Виставка-вшанування «Пам’ять про минуле»

Відповідно до Указу Президента України №1020/2001 від 30.10.2001 року 22 вересня в Україні відзначають День партизанської слави.


До уваги учнів та вчителів в бібліотеці нашого навчального закладу оформлено книжкову виставку-вшанування «Пам’ять про минуле».

Самовіддана пожертва, подвиги партизанів та підпільників назавжди будуть для кожного з нас прикладом патріотизму, незламного духу та безмежної любові до України. 


Низький уклін героям і щира подяка за Перемогу!

21 вересня - Міжнародний день миру

Наша країна щороку разом з усім світом 21 вересня відзначає День Миру – День глобального припинення вогню та насильства. Події, які трапилися за останні кілька років в Україні, показують наскільки Міжнародний день миру актуальний в наш час.

Бібліотека підготувала інформаційно-книжкову виставку «Кожна війна закінчується миром», яка інформує  про історію започаткування та відзначення Міжнародного дня миру, про значення миру для всіх людей на землі. Свої малюнки про мир дарують юні відвідувачі бібліотеки.

Мир на землі — це росяні світанки,

Краса і творчість, пісня у гаях.

Мир на землі — це вечори і ранки

Із радістю і щастям у серцях.


Це та земля, де сміх і пісня лине,

А діти йдуть до школи знов і знов.

Й ніколи у боях ніхто не гине,

Бо там господар — щастя і любов


«Історія нашого краю»

Заочна мандрівка до Дня міста

«Місто моє ясне» - так звертався поет В.Гончаренко до міста, як до людини. 15-17 вересня 2021 року в нашій бібліотеці працювала книжкова виставка – панорама «Історія нашого міста».

Бібліотекарі познайомили дітей з історичною довідкою про Кропивницький, розповіли про письменників. Наше рідне місто багате культурно-просвітницькими традиціями. Бібліотекарі разом з дітьми здійснили віртуальну мандрівку вулицями міста. Тут народились і виросли видатний художник Осьмьоркін, поет Андрій Тарковський, композитор і виконавець Генріх Нейгауз. Великий композитор Ференс Ліст у нашому місті давав свій останній концерт. Жив у нашому місті й видатний польський композитор Кароль Шимановський. 

В нашому місті утворився перший український професійний театр. Зараз він дуже гарний, відремонтований. Вдивимось в наші старі будинки, в них вдивлялись генії, що ходили вулицями нашого міста. 

Зацікавила дітей фотовиставка «Цікаві міста нашого міста», яку підготували бібліотекарі.

Отримання літератури 

16 вересня 2021 року згідно наказу КУ «МЦПРПП» міської ради міста Кропивницького на виконання «Обласної програми розвитку книговидання та книгорозповсюдження на 2016-2020 роки» в КП «Регіональна інформаційно-поліграфічна агенція» бібліотекарі закладу отримали  книги сучасних авторів для закладів загальної середньої освіти в кількості 7 примірників:

- Собчук Ольга « Єпістолярна спадщина»

- Клочек Г. «Євген Маланюк. Проза поета»

- Босько В. «Історичний календар Кіровоградщини на 2021 рік»

- Єременко Л. «Вростання в асфальт»

- Митрофаненко Ю. «Роки боротьби 1917-1922 р. на Єлисаветчині»

- Бідненко Н. «Бузковий вечір»

- Царук А. «Коди золотих рун»

 та підручники для 4, 8 класів в кількості 658 примірників.

«Знайомство зі шкільною бібліотекою» 

Бібліотечний урок – екскурсія

13 вересня 2021 року до шкільної бібліотеки завітали учні 1-А класу разом із класним керівником Отлівановою  О.М. в рамках оглядової екскурсії по закладу. 

Шкільні бібліотекарі представили дітям нашу бібліотеку, учні узнали про професію бібліотекаря, про значення книги в житті людини. Діти розповіли про свої враження від перших днів перебування в нашому закладі, про свій клас, про цікаві заняття. 

Дуже зацікавив дітей огляд приміщення шкільної бібліотеки, стелажів з навчальною літературою, книжкових виставок. Діти узнали, що означає слово «Бібліотека», а також нові для них слова: формуляр, стелаж, роздільник та інші.

Вчитель та бібліотекарі побажали дітям навчитися читати, стати активними читачами шкільної бібліотеки, берегти і любити книги та ніколи з ними не розлучатися.


«Вивчаємо, знаємо, виконуємо»

Тиждень безпеки дорожнього руху

З 13 по 17 вересня 2021 року  в закладі проходив  тиждень безпеки дорожнього руху під гаслом «Вивчаємо, знаємо, виконуємо». З цієї нагоди в нашій бібліотеці  була представлена книжкова виставка «Наш товариш - світлофор»

Великого значення набувають знання правил дорожнього руху та їх дотримання, тому що з кожним роком зростає інтенсивність автомобільного руху на дорогах країни. А це, в свою чергу, підвищує відповідальність усіх учасників дорожнього руху: водіїв, пішоходів, пасажирів.

Метою виставки є формування позитивного ставлення до вимог безпеки в учасників дорожнього руху; обґрунтування важливості дотримання безпечної та відповідальної поведінки на дорозі задля збереження життя та здоров'я школярів.

Вересневі зустрічі в шкільній бібліотеці 

У вересні кожного навчального року бібліотека нашого навчального закладу проводить цикл інформаційних заходів «Вересневі зустрічі в шкільній бібліотеці» для учнів 1-11 класів.

Держава витрачає багато коштів, щоб кожен учень отримав підручники. Тому бібліотекарі під час таких зустрічей нагадують про Єдині вимоги до учнів щодо використання та збереження підручників, проводять індивідуальні та групові бесіди з учнями, нагадують про Правила користування шкільною  бібліотекою, звертають увагу користувачів на інформаційні стенди «Куточок читача» та «Живи, книго!».

Бібліотекарі  закладу також проводять коментовані перегляди літератури «Нові надходження до бібліотеки», надають консультації вчителям та учням щодо навчальної літератури.

1 вересня – День знань 

1 вересня – День знань, хвилююче свято для всіх. Не існує людини, котра не пам’ятає день першого дзвоника, першу вчительку, шкільних товаришів. 1 вересня - це всенародне свято, адже завдяки знанням людина досягла сучасного розвитку.

В рамках проведення Дня знань в бібліотеці нашого навчального закладу була оформлена книжкова виставка-панорама «Україна – єдина країна» присвячена 30-річчю незалежності України. Розділи виставки:

-         Україна – моя Батьківщина

-         Символи України

-         Україна. Віхи історії

З нагоди дня знань бібліотека вітає усіх з початком навчального року. Бажаємо міцного здоров'я, впевненості у власних силах та відвертого прагнення до нових знань, адже вони - це сила! 


Видача підручників та навчальної літератури   

Перед початком кожного навчального року, в серпні, бібліотека нашого навчального закладу проводить видачу підручників для учнів 1 – 11 класів згідно «Інструкції про порядок комплектування та облік підручників і навчальних посібників у бібліотечних фондах загальноосвітніх навчальних закладів».

Протягом літа бібліотекарі комплектують підручники для кожного класу, згідно замовлень отримують нову навчальну літературу, технічно опрацьовують, готують для видачі.

Складається графік видачі підручників, повідомляються класні керівники, батьки та учні. Під час видачі підручників класні керівники перераховують отриману літературу, кількість фіксується в «Журналі обліку виданих підручників та навчальної літератури».

У кінці навчального року підручники і навчальні посібники обов’язково повертаються до бібліотечного фонду навчального закладу. Користувачі бібліотечних фондів повинні бережливо ставитися до підручників і навчальних посібників.

В 2021-2022 навчальному році  бібліотекарі закладу забезпечили підручниками учнів 39 класів.


Новому навчальному року – нові підручники! 

18 та 31серпня  2021 року бібліотекарі отримували  нові підручники для 4 та 8 класів в КП «Поліграфія», доставляли підручники, технічно опрацьовували навчальну літературу - звіряли з супроводжувальними документами, записували нові надходження в сумарну книгу підручників, картотеку підручників, реєстраційну картку руху підручників, проводили  сумарний облік надходжень.

Бібліотека навчального закладу отримала підручники:

-         4 клас. Українська мова та читання (у 2 частинах)

-         4 клас. Англійська мова

-         4 клас. Інформатика

-         4 клас. Математика (ч.2)

-         4 клас. Мистецтво

-         4 клас. Я досліджую світ (ч.1)

-         8 клас. Англійська мова

-         8 клас. Хімія

Безпека людини в небезпечних ситуаціях

Книжкова виставка в рамках Тижня знань безпеки життєдіяльності.

До Тижня знань безпеки життєдіяльності на тему «Безпека людини в небезпечних ситуаціях» у бібліотеці закладу була представлена книжкова виставка літератури «Подбай про свою безпеку».

Бібліотека  запропонувала своїм користувачам тематичний огляд літератури  та книжкову виставку, яка допоможе поповнити знання на випадок екстремальних ситуацій.

На книжковій виставці розміщено інформаційні матеріали про порядок дій при виникненні загроз техногенного характеру та небезпеці природного походження.

Чорнобиль: загублений світ

Книжкова виставка 26.04.2021

26 квітня 1986 року. Була весна – квітуча, напоєна запахами землі і нового життя. Ніхто не здогадувався, що ця весна назавжди чорними літерами буде вписана в історію нашого народу і людства, що про невелике місто Чорнобиль дізнається весь світ.

З нагоди відзначення 35-ї річниці від дня катастрофи на Чорнобильській АЕС в читальній залі  бібліотеки оформлено книжкову виставку «Чорнобиль: загублений світ».

Колись звичайна географічна назва Чорнобиль набула багатогранного трагічного звучання…

26 квітня – є днем пам’яті про найбільшу техногенну катастрофу та вшанування героїзму пожежників, експлуатаційного персоналу ЧАЕС, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Подвиг цих людей назавжди записано до літопису людської мужності, він навічно залишиться у пам’яті українського народу. 

Тиждень книги 22.03 - 26.03.2021

Кожного року навесні в Україні проходить Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги.


У сучасному суспільстві новомодні гаджети стрімко витісняють таку важливу складову повноцінного всебічного розвитку особистості як читання книг.


У кращому випадку підростаюче покоління вибирає електронні видання, але не можна уявити сучасне життя без бібліотек, куди кожна людина може прийти, щоб отримати необхідну інформацію та взяти до рук цікаву книгу.


Згідно плану роботи бібліотеки з 22 по 26 березня 2021 року в закладі проходив Тиждень книги, присвячений Міжнародному дню дитячої книги, який щорічно відзначається 2 квітня..  


Дізнатися більше про проведення Тижня книги в нашому закладі  можна тут

Конкурс читців поезії Тараса Григоровича Шевченка

15-16  березня 2021 в бібліотеці нашого навчального закладу відбувся конкурс на кращого читця поезій Великого Кобзаря.


Перед початком конкурсу учасники переглянули тематичу книжкову виставку «На вічному шляху до Шевченка».

Учні 5-11 класів засобами поезії відкривали незвідані обрії рідного слова. Всі учасники підготувалися заздалегідь. Вони не тільки відповідально поставилися до даного конкурсу, а й творчо. Краса української мови ожила в поетичних рядках декламаторів.


Конкурсанти читали різноманітні поетичні твори і кожен з учасників намагався найяскравіше передати красу рідної мови та велич її слова.  

«До дня народження Т.Г. Шевченка»

Книжкова виставка

Напевне, в Україні не знайдеться жодної людини, яка у своєму житті хоча б раз не перегорнула сторінок «Кобзаря» Тараса Шевченка

Творчість цього поета можна не любити, можна критикувати, можна ставитися до неї із великою любов'ю... 

У будь-якому випадку байдужим вона не залишає нікого.

Книжкова виставка "До дня народження Т.Г. Шевченка" покликана ознайомити читачів із творчим доробком Великого Кобзаря, допомогти усвідомити суспільну й художню цінність Шевченкового Слова.

Представлені видання висвітлюють життєвий та творчий шлях Тараса Григоровича, його мандрівки різними куточками світу, спогади про Кобзаря, невідомі епізоди та цікаві факти із життя письменника. 

Книжкова виставка «До Всесвітнього дня безпечного Інтернету» 

09.02.2021   

Всесвітній день безпечного Інтернету проводиться  щорічно другого вівторка лютого з 2004 року.

Мета заходу – пропаганда безпечного і  відповідального використання онлайн – технологій та мобільних телефонів.


Всесвітній день безпечного Інтернету вийшов за межі європейського континенту і відзначається вже у понад 120 країнах світу. В Україні День безпечного Інтернету відзначається з 2009 року.  В цей день в бібліотеках, закладах освіти, дитячих та молодіжних клубах, громадських та бізнес-організаціях, в медіа та на сторінках соціальних мереж обговорюються питання безпечної поведінки в Інтернеті, потенційних загроз, випадки порушення прав людини та механізми їх захисту.


Бібліотека закладу до Всесвітнього дня безпечного Інтернету підготувала книжкову виставку відповідного тематичного спрямування. Запропоновані увазі користувачів  підручники, посібники  допоможуть  на практичних прикладах навчити школярів захищати свою особисту інформацію й дізнатися про права людини в Інтернеті, їх можливі обмеження і доступні засоби правового захисту.

Книжкова виставка буде корисною для всіх користувачів бібліотеки, адже Інтернет - мережа є невід’ємною частиною життя сучасної людини. 

«Обирай здоров’я»   

Відповідно до Положення про проведення Тижнів знань з безпеки життєдіяльності, на виконання наказу управління освіти Міської ради міста Кропивницького від 11 січня 2021 року №05/о «Про проведення Тижня знань»  з метою формування в учасників освітнього процесу свідомого ставлення до свого життя та здоров’я, опанування ними життєвих навичок  безпечної поведінки в повсякденному житті  та в разі виникнення надзвичайних ситуацій з 25 по 29 січня 2021 року в закладі проходить Тиждень на тему: «Здоров’я дорожче за золото».

В шкільній бібліотеці оформлена тематична книжкова виставка «Обирай здоров’я!».

На сайті школи на сторінці «Шкільна бібліотека» до уваги користувачів бібліотеки представлена віртуальна книжкова виставка «Здоров’ю скажемо – ТАК, хворобам – НІ!».  

Нові надходження   

20 січня 2021 року згідно листа Комунальної установи «Міський центр професійного розвитку педагогічних працівників»  від 16.01.2021 №20 «Про отримання навчальної літератури»  бібліотекарі закладу отримали підручники та посібники в Комунальному підприємстві «Регіональна інформаційно-поліграфічна агенція» , а саме:

До Міжнародного дня прав людини у бібліотеці відкрито книжкову виставку 

Щороку 10 грудня святкують Міжнародний день прав людини.

В  бібліотеці закладу оформлено книжкову виставку «Великі права маленької людини», на якій представлені новинки правознавчих видань із фонду бібліотеки. Ці видання сприятимуть поглибленню правових знань та формуванню правової культури наших читачів.

Діти змогли отримати відповіді на такі питання :

- Що таке право?

- Які існують права?

- Де вони записані?

Молодші школярі подорожували з героями казок  по ст. Конвенції про права дитини.

Бібліотекарі підготували рекомендаційний список літератури «Я і мої права». 

Презентація книги «1000 та один поворот»   

З 9 по13 листопада в рамках  2-го етапу Тижня безпеки дорожнього руху в бібліотеці була оформлена  книжкова виставка «Знай та вивчай правила дорожнього руху», бібліотекарі проводили для читачів інформаційні перерви на тему: «Ти - пішохід».

Учнів 2-3 класів зацікавила презентація книги «1000 та 1 поворот». Це унікальне видання про правила поведінки на дорозі, що поєднує якісний гумористичний текст, захоплюючі розвиваючі ігри, чудові емоційні ілюстрації та цікаві факти. Птахи і звірята допоможуть дітям орієнтуватися у різноманітних ситуаціях, які найчастіше трапляються на дорозі.

Книга обов’язково принесе задоволення та захоплення не тільки найменшим учасникам дорожнього руху, але і їхнім дорослим супутникам. 

9 листопада – День української писемності та мови  

В читальному залі бібліотеки закладу  розгорнуто тематичну книжкову виставку, присвячену Дню української писемності та мови.

Це свято було встановлено Указом президента України від 6-го листопада 1997-го року і відзначається щороку на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з Преподобного Нестора-Літописця і починається писемна українська мова.

Мова – духовний скарб нації. Це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе в наших серцях. Українська мова – багата, ніжна й ласкава, мудра, доброзичлива, глибокодумна, чиста, правдива. Багатство української мови виявляється в тому, що нею можна висловити найскладніші думки, найтонші почуття і переживання, передати враження про побачене, почуте, прочитане.

Бажаючих ознайомитися з виданнями,                                                   представленими на виставці,                                                                       чекаємо в читальному залі! 

06.11.2020 Книжкова виставка "Видатний дослідник  запорізького козацтва".  

До 165 – річчя від дня народження Д. І. Яворницького (1855 – 1940), українського історика, археолога, етнографа, фольклориста, письменника.

Дмитро Іванович Яворницький - український історик, археолог, етнограф, фольклорист, лексикограф, письменник, один з найбільших дослідників історії Запорозького козацтва.  Д. Яворницькому належить заслуга створення унікальної колекції матеріальних пам’яток по історії Запоріжжя. Зібрана ним колекція налічує до 75 тис. експонатів.

Переважна більшість наукових праць Дмитра Яворницького присвячена історії Запорізької Січі: «Історія запорізьких козаків» у трьох томах (1892-1897); «Вольності запорізьких козаків» (1890); «Іван Дмитрович Сірко. Славний кошовий отаман запорізьких низових козаків» (1894); «Число і порядок запорізьких січей з топографічним нарисом Запоріжжя» (1884) та ін.

 Д. І. Яворницький – автор ряду художніх творів: збірки віршів «Вечірні зорі» (1910), повістей «За чужий гріх» (1907), «Де люди – там і лихо» (1911).

 На відзнаку 165-річчя від дня народження Дмитра Яворницького в читальному залі бібліотеки закладу підготовлено книжкову виставку. Експозиція презентує науково-літературний доробок, епістолярну спадщину, а також містить літературу, яка висвітлює життєвий та науково-творчий шлях видатного вченого.

02.11-06.11.2020  Тиждень пожежної безпеки  

Вогонь здавна є другом людини. Він допомагає їй обігріватися і одягатися. З його допомогою людина варить метал, готує собі їжу. Вогонь рухає техніку, допомагає людині проникнути в таємниці космосу.

Але вогонь може стати і жорстоким ворогом, якщо з ним необережно поводитись, він виходить з-під контролю людини, може знищити міста і села, будинки, ліси, урожаї, все, що зустрінеться на його шляху. Часто у вогні пожеж гинуть люди.

Приблизно кожна шоста-восьма пожежа в нашій країні виникає від пустощів дітей, від їхнього невмілого, необережного поводження з вогнем. Кожен п’ятий, що загинув під час пожежі – неповнолітній.

Відповідно до виконання плану роботи закладу  з 2 по 6 листопада 2020 року у навчальному закладі проходив Тиждень пожежної безпеки на тему: «Іскру гаси до пожежі, бо вогонь не знає межі». В  бібліотеці до уваги учнів та вчителів була оформлена тематична книжково-ілюстративна виставка  «Сірники не чіпай – вогонь не закликай», проводились інформаційні перерви «Якщо трапилась пожежа» (2-5 класи), проходили голосні читання книг (ГПД) з метою закріпити знання учнів з питань пожежної безпеки, сформувати навички правильних дій при пожежі, виховувати бережливе ставлення до свого здоров’я.


14.10.2020 Козацька слава України 

До Дня українського козацтва та Дня захисника України, що відзначається в Україні 14 жовтня, працівниками  бібліотеки закладу   представлена  книжкова виставка «Козацька слава України», присвячена найбільш яскравим постатям Війська Запорізького та історії виникнення козацтва в Україні.

Про те, хто такі запорожці, про державну діяльність українських вояків, їх  героїчну  звитягу,  походи,  про життя  та побут козаків на Січі, про славні  звичаї, традиції та легенди  можна дізнатися зі сторінок  історичної,  художньої та довідкової  літератури. Читачі можуть ознайомитися з книгами, які дозволять зануритись у неймовірну атмосферу славних героїчних часів козацької доби.

Не випадково, свято українського козацтва співпадає з Днем захисника України. На книжкових полицях   виставки   експонуються  матеріали про подвиги воїнів-захисників, які   і сьогодні продовжують героїчні сторінки нашої історії, захищаючи  кордони від ворогів.

Бажаючих ознайомитися з виставкою запрошуємо до нашого читального залу!  

01.10.2020 Бібліотечний урок-екскурсія «Знайомство зі шкільною бібліотекою»

Для учнів 1В класу (класний керівник Чередник О.В.) бібліотекарі закладу провели бібліотечний урок – екскурсію «Знайомство зі шкільною бібліотекою».

Учням демонстрували книжкові стелажі, книжкові шафи, каталожні шафи, роздільники. Зацікавило учнів саме приміщення бібліотеки – багато книжок, квітів, бібліотечні плакати, стенди. 

Бібліотекарі розповіли учням про те, які книжки вони можуть прочитати в читальному залі бібліотеки, які дитячі журнали можуть подивитися, погортати, які розмальовки можуть розмалювати, як з користю провести свій вільний час.

Також учні ознайомилися з правилами користування шкільною бібліотекою, з правилами збереження підручників. Діти дійшли висновку:

«Книга навчає! Книга допомагає! Книга захищає від нудьги, самотності, безграмотності!»  

30 вересня – всеукраїнський день бібліотек. Майбутнє – за бібліотеками! 

Бібліотека… Серце завмирає,

Коли пірнаю в тишу таємничу,

Святилище пізнання і добра,

Що в майбуття через минуле кличе.

До дива знань і мрій, о друзі, йдіть!

Високий дух летітиме далеко…

Аби сказати: «Зупинися, мить!»

Кажу лише: «Живи, бібліотеко!»

Сподіваємося, що День бібліотек – свято не лише для бібліотечних працівників, але й для усіх наших читачів. Зі святом вас, дорогі друзі! 

26 вересня – Європейський день мов

26 вересня відзначається Європейський день мов, як спосіб підтримки мовного різноманіття, двомовності кожного європейця та розвитку викладання мов у світі. Дійсно, зараз стає все більше і більше людей, які вільно розмовляють, як мінімум, однією іноземною мовою.

Феномен володіння іноземними мовами вивчається вже давно. Ще в XVIII-XIX століттях було модно в суспільстві блиснути знаннями  та ввернути слівце з французької, німецької або латиною. Знання хоча б однієї іноземної мови вважалося нормою.

До Європейського дня мов у читальній  розгорнута книжкова виставка. Тож вивчайте іноземні мови, читайте твори мовою оригіналу. Тому, що знання іноземних мов не тільки розвиває наш інтелект, а й в змозі докорінно змінити світогляд людини.


Всесвітній день миру   «Хай буде мир віднині і довіку» 

Мир, яке коротке, але змістовне слово. Це слово звучить по – різному на континентах Землі, але скрізь воно означає прості й одвічні істини. Воно вміщує в собі яскраве сонце і блакитне небо, радісну працю і теплий хліб, радісний сміх дітей та усміхнені обличчя дорослих.

21 вересня, коли всі люди Землі відзначають Міжнародний день миру, в бібліотеці для читачів була оформлена книжкова виставка «Нам потрібне мирне небо!». Цей день закликає мільйони людей до глобального припинення вогню, відмови від насильства, а також кожного з нас зробити щось заради миру. Нехай усі ми навчимося розуміти і поважати одне – одного та жити в злагоді заради збереження миру на всій Землі.

Драматургія любові і добра 

«…Він був… великим драматургом – рівного не має наша література» І. Франко

17.09.2020 року в бібліотеці про ходила презентація книжкової виставки «Драматургія любові і добра», присвячена 175- річчю від дня народження  Івана Карпенко – Карого (1845 – 1907).

Література представлена на виставці розкриє талант прогресивного діяча української культури, який присвятив своє життя і творчість рідному народові. Геніальний актор, талановитий драматург, видатний режисер і композитор, здібний художник-декоратор, людина високого інтелекту, він зробив значний внесок в історію розвитку української літератури та професійного українського театру.

Творча спадщина Карпенка-Карого включає оповідання «Новобранець»; драматичні твори (18 п'єс і 3 етюди): комедії «Розумний і дурень», «Мартин Боруля», «Сто тисяч», «Хазяїн», «Суєта», «Житейське море», «Паливода XVIII століття»; драми «Бурлака», «Безталанна», «Наймичка», «Понад Дніпром», «Лиха іскра полеспалить і сама щезне», «Гандзя»; трагедії «Бондарівна», «Сава Чалий», а також критичні праці, рецензії і переклади. 

Даніель Дефо і його твори 

У цьому році 8 вересня англійському письменнику і публіцисту Даніелю Дефо (1660—1731 рр.) виповнюється 360 років від дня народження. Його твори це не просто книжки про пригоди. Це також книжки про хоробрість та честь, кмітливість та працелюбність, наполегливість та волю до перемоги, книжки про щиру дружбу та справжнє кохання.

Пропонуємо Вашій увазі книжкову виставку та список літератури для читання.

Читай! Прагни! Перемагай!


Наш товариш – світлофор 

З 7 по 11 вересня 2020 року  в закладі проводився  тиждень безпеки дорожнього руху. З цієї нагоди в нашій бібліотеці  була представлена книжкова виставка «Наш товариш - світлофор».

Метою виставки є формування позитивного ставлення до вимог безпеки в учасників дорожнього руху; обґрунтування важливості дотримання безпечної та відповідальної поведінки на дорозі задля збереження життя та здоров'я школярів.

З кожним роком зростає інтенсивність автомобільного руху на дорогах країни. А це, в свою чергу, підвищує відповідальність усіх учасників дорожнього руху: водіїв, пішоходів, пасажирів. Тому великого значення набувають знання правил дорожнього руху та їх дотримання. 

Новому навчальному року – нові підручники! 

28 серпня та 4 вересня 2020 року бібліотекарі отримували  нові підручники для 3 та 7 класів в КП «Поліграфія», доставляли підручники, технічно опрацьовували навчальну літературу - звіряли з супроводжувальними документами, записували нові надходження в сумарну книгу підручників, картотеку підручників, реєстраційну картку руху підручників, проводили  сумарний облік надходжень.

Учні усіх класів своєчасно забезпечувались підручниками, обов’язково вівся облік виданих підручників  в журналі обліку підручників і навчальних посібників, оформлювалися  акти видачі підручників класним керівникам.

На початку 2020-2021 навчального року  було видано комплекти підручників на 38 класів.


Читаємо англійською! 

У рамках програми  «Smart School» видавництво «MM Publication» надало нашому навчальному закладу безкоштовно навчальну літературу та наочний матеріал. В рамках тижня іноземної мови з 24 по 28 лютого 2020 року в бібліотеці закладу була оформлена книжкова виставка «Читаємо англійською». 

Посібники «Go for ZNO»  рівня В1/В2 допоможуть випускникам у підготовці до ЗНО.  Для ДПА учням надаються посібники «Go for Ukrainian State Exam» .

Художня література англійською мовою представлена творами Чарльза Діккенса, Артура Конан Дойла, Марка Твена та інших письменників.

 Молодші школярі  англійською мовою можуть читати: абетку,  українські народні та літературні казки, вірші, оповідання.  Також відвідувачів бібліотеки можуть зацікавити розмальовки, цікаві ігри, кросворди та інша розвиваюча література. 

21 лютого – Міжнародний день рідної мови 

Мова – це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Це найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління.

З нагоди Міжнародного дня рідної мови бібліотекарі оформили святкову книжкову виставку «Серце нації б’ється у слові», представлену розмаїттям мовознавчих видань, словників, довідників, збірників, рядом публіцистичних статей у періодиці, які присвячені рідній мові, викладками поетичних творів, афоризмів, крилатих висловів, віршів про мову.

Для учнів 6-А класу була проведена вікторина «Знавці української мови». Змагалися дві команди: «Якісні прикметники»  (капітан Протасова І.)  та «Золоті учні» (капітан Просяник Є.). Вікторина складалася з конкурсів: «Розминка», «Фразеологічний аукціон»,  «Знайти значення»,  «Бліц-опитування», «Конкурс капітанів», «Знайти прикметники», «Ребуси». Учасники показали відмінні знання з української мови, пригадали найяскравіші зразки народної мудрості, були активними в конкурсах та вікторинах. З рахунком 169:167 перемогла команда «Якісні прикметники».

Здоров’я дітей – здоров’я нації 

З 20 по 24 січня 2020 року в закладі проходив Тиждень безпеки життєдіяльності на тему: «Здоров’я дітей – здоров’я нації».  В бібліотеці закладу була оформлена книжкова виставка «Обирай здоров’я», яка складалася з розділів: «Без здоров’я немає щастя» та «Зроби свій вибір сьогодні». Для учнів 2-4 класів педагогом-організатором Горковенко О.М. був організований квест на тему : «Бережи своє здоров’я»

В бібліотеці закладу працювала станція «Пізнавальна», дітям було запропоновано виконати завдання – з окремих слів скласти прислів’я та приказки про здоров’я. Допомагала в цьому учням навчальна та науково-популярна література, яку підготували для них бібліотекарі. Також бібліотекарі презентували книжкову виставку, проводили огляд літератури на тему: «Мистецтво бути здоровим».

Конкурси «Відгадай загадку», «Вибери прислів’я про здоров’я», «Пазли»,  голосне читання книги «Абетка здоров’я», гра «Корисно-шкідливо» нікого не залишили байдужими, були цікавими, пізнавальними. 

22 січня – день Соборності України

З нагоди свята в бібліотеці проходила презентація книжкової виставки «Історія української державності».

Розділи виставки:

- «Україна незалежна»

- «Народ мій є! Народ мій завжди буде!»

Виставка містила відомості про становлення державності України в ХХ столітті,  була спрямована на виховання  у читачів патріотизму, громадянської свідомості. Учні повинні знати свою історію, культуру, традиції і пишатися, що живуть в своїй країні.

Бібліотекарі  підготували  рекомендаційний список літератури «Історія в струнах бринить», організовували інформаційні перерви на тему: «День Соборності України».

 

Зупинись на хвилинку – подивись на новинку! 

16 січня 2020 року бібліотека закладу отримала нову навчальну літературу.       Навчально-методичний посібник з «Нова українська школа: порадник для вчителя» містить матеріали та практичні завдання, які допоможуть вчителям. У посібнику висвітлено особливості реформування початкової школи. Пропонуються елементи сучасних методик, методів, прийомів і засобів навчання.

Хрестоматії з художньої літератури з серії «Шкільна бібліотека» знайомлять з  творами сучасних авторів відповідно до навчальних програм з української та зарубіжної літератур. У виданні є також інформація про письменників, аналіз основних сюжетних ліній та образів, коментарі, пояснення незрозумілих слів.

«Захопливий світ біології», «Унікальні сторінки географії», «Цікаві факти з історії давніх часів» - науково-популярні видання, які зацікавлять читачів шкільної бібліотеки.

Рейд з перевірки стану збереження підручників

21.12.19 шкільні бібліотекарі провели рейд з перевірки стану збереження підручників учнями 1-4 класів. Підручники учнів 1-х кл. в цілому доглянуті, але окремим учням були зроблені зауваження. Так, в 1-А класі учням Артеменко П. та Касперському М. було рекомендовано підклеїти та обгорнути підручники. Учням 1-Д класу Костюченко В.,  Ланкмілер М., Пономаренко С. бібліотекарі порадили обгорнути підручники та зробити закладки. Підручники учнів 2-х кл. нові, всі у відмінному стані, але не всі підписані. Підручники учнів 3-х кл. дуже старі, зношені, термін їх використання закінчився. Але учні намагаються їх зберігати. Більшість учнів слідкує за станом навчальної літератури, але в деяких учнів підручники не підписані, без обгорток. Були зроблені зауваження: Гожа А., Руденков А., Сищенко П. (3-Б кл.) - обгорнути підручники,  Процик М. (3-Б кл.) – підклеїти. Костюченко В., Тищенко А. (3-В кл.) – підклеїти, Тітченко Х.(3-В кл) – обгорнути .Учні 4-х класів всі забезпечені підручниками 2015, 2016 років видання, тому стан збереження підручників загалом задовільний. Були зроблені зауваження: Сенченко С. (4-Б кл.), Чернега (4-В кл.)  – підклеїти підручники; Пазауц А. (4-В кл.) – обгорнути.

Під час рейду бібліотекарі розповідали учням  правила збереження шкільних підручників, пояснювали, чому треба берегти підручники, знайомили з пам’яткою по використанню та збереженню підручників.

Зустріч з поетесою

21 листопада 2019 року  в шкільній бібліотеці проходила творча зустріч з цікавою, талановитою людиною. У гості до нас завітала Юхименко – Могильда Ольга Петрівна. Це письменниця, поетеса, вона пише вірші для дорослих і для дітей. Ольга Петрівна випустила вже другу свою збірку, вона має назву «Місія Герди».

Ольга Петрівна працює вчителем української мови та літератури в навчальному закладі № 1 нашого міста, навчає і виховує дітей. Професія вчителя дуже складна, напружена, забирає багато часу та сил.

Але не зважаючи на це, Ольга Петрівна знаходить час, натхнення, щоб виразити свої думки, почуття в поетичних рядках. Рідна земля надихає її на творчість, дарує сили і надію.  Автор тонко помічає красу природи, бачить внутрішній світ речей та явищ. Твори Ольги Петрівни несуть в собі світле начало. Вони пронизані любов’ю і добротою.

Бути поетом – це не професія, не хобі, навіть не бажання. Це – поклик серця. Як писала відома українська поетеса Ліна Костенко: «Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі»

Конкурс читців поезії 

Поезія це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі.  Л.Костенко

Поезія! Яке це милозвучне слово! Здається, воно увібрало в себе найнеймовірніші відтінки кольорової палітри мови. Поетичне слово – це слово істини, добра, краси, віри, надії, любові – золотий ключик до сердець шанувальників віршів.

14-15 листопада 2019 року в бібліотеці НВО-ЗШ І-ІІІ ступенів № 31 пройшов конкурс читців поезії. Учні 5-9 класів взяли участь у заході.

Кожен учасник декламував свій улюблений вірш. А оцінювало майстерність декламаторів журі у складі: Голови журі - заступника директора з навчально-виховної роботи Кісєєвої Н.В., вчителя української мови та літератури  Канарян С.В., бібліотекарів Ленів О.В. та Чорнобай Л.О.

Дякуємо учням та вчителям за якісну підготовку до конкурсу! 

Бібліотечний урок "Історія книги"

Шкільні бібліотекарі разом з вчитлем Гузієвою О.С. провели бібліотечний урок для учнів початкової школи "Історія книги".

Бібліотекарі розповідали дітям про історію створення книги, про роль книги в житті людини, учні переглянули фільм про те, як твориться книга та відповідали на питання вікторин "Юні книголюби", "Телеграма від казкового героя".

Зацікавили учнів енциклопедії з серії "Дітям про все на світі", які презентували їм шкільні бібліотекарі.

Під час заходу діти ознайомились з науково-популярними журналами для дітей, довідковими  виданнями, навчальною літературою, які підготували для них бібліотекарі.

Знайомство з бібліотекою 

З 7 по 10 жовтня для учнів 1-х класів шкільні бібліотекарі провели бібліотечні уроки - екскурсії «Знайомство зі шкільною бібліотекою», метою яких було познайомити учнів зі шкільною бібліотекою, її структурою, ознайомити учнів з правилами користування бібліотекою, популяризувати книгу та бібліотеку, виховати бережливе ставлення до книги та шкільного підручника.

Бібліотекарі  розповідали дітям основні правила поводження в бібліотеці, демонстрували різні книги, найбільшу і найменшу,  наголошували, що в книзі головне - зміст, а не зовнішній вигляд, застосовували ігрові елементи. Це  «Чарівна скринька» з речами, які належать літературним героям,  гра «Назву казки підкажіть».

Презентація книжкової виставки "Чорнобиль - наш біль"

Серед усіх трагедій, які пережило людство, чорнобильська катастрофа не має аналогів за масштабами рукотворного забруднення екологічної сфери, негативного впливу на здоров’я, психіку людей, їхні соціальні, економічні і побутові умови життя.

26 квітня, саме в день техногенної катастрофи, в шкільній бібліотеці була підготовлена книжкова виставка «Чорнобиль – наш біль», яка допомогла вкотре переглянути сторінки Чорнобильської трагедії. Учні дізнались історичні відомості про екологічну катастрофу, дізналися про чорний квітневий день, коли стався вибух, про подвиг ліквідаторів-чорнобильців, які ризикуючи собою першими прийняли на себе вогонь атомної катастрофи. Інформація доповнювалась художніми поезіями на чорнобильську тематику. 

Майстер-клас Ленів О.В. "Бібліотечні заняття як основний засіб  формування інформаційних і читацьких компетентностей школярів"

03-04-2019 бібліотекар Ленів О.В. провела майстер-клас для шкільних бібліотекарів навчальних закладів міста.

План проведення

1. Використання новітніх технологій та методів обслуговування читачів у шкільній бібліотеці. Бібліотечний урок.

2. Фахові конкурси як стимул професійного зростання бібліотекарів навчальних закладів. Всеукраїнський конкурс «Шкільна бібліотека -2017.  Номінація «Бібліотека – виховний простір навчального закладу» Тема: «Розвиток читацьких інтересів як засіб духовно-морального виховання учнів».

3. Практична частина. 

Конкурс читців поезії Т.Г. Шевченка

13 березня 2019 року в НВО-ЗОШ І-ІІІ ступенів № 31 пройшов конкурс читців поезії Т.Г.Шевченка.

Портрети Шевченка, репродукції картин та його вірші стали частиною українського народу. Т.Г. Шевченко  пробудив відданість, гідність та патріотизм. Сьогодні його вірші засяяли новими гранями, стали поштовхом для переосмислення глибокої суті людського буття.

Учні 5-10 класів взяли участь у заході. А оцінювало майстерність декламаторів журі у складі: Голови журі - заступника директора з навчально-виховної роботи Кісєєвої Н.В., вчителів української мови та літератури Несміяна С.Г., Канарян С.В., бібліотекарів Ленів О.В. та Л.О. Чорнобай.

Кожен учасник декламував свої улюблені вірші Т.Г.Шевченка і вплітав їх у символічний вінок вдячності та вічної шани поету.

За підсумками конкурсу журі прийняло рішення щодо переможців:

Серед 5-7 класів:

І місце: Гнатенко Наталя, 5-В, Терехова Лілія, 5-В, Канарян Тимофій, 5-А,  Ніколайчук  Катерина, 6-А, Євладенко Валерія, 7-А,               Керімова Каріна, 7-Б.

Серед 8-10 класів:

І місце: Бабич Катерина, 8-А, Печериця Володимир, 9-В, Труш Аліна, 10-А.

Дякуємо учням та вчителям за якісну підготовку до конкурсу!

Мова – духовний скарб нації 

21 лютого – Міжнародний день рідної мови

Любов до Батьківщини неможлива без любові до рідного слова.

 В. Сухомлинський.

До Міжнародного дня рідної мови шкільна бібліотека представила увазі читачів книжкову виставку «Мова – душа народу».

Презентація книжкової виставки відкрила для вчителів та учнів цікавий світ книг, надала можливість дізнатися про історію рідної мови та її значення в творенні національної держави.

Знання рідної мови поповнює духовну скарбницю нашої душі. 

Шкідливим звичкам скажемо – НІ! 

В рамках проекту «Healthy school» 18.12.2018р. в шкільній бібліотеці проходив бібліотечний урок «Шкідливим звичкам скажемо – НІ!». Бібліотекарі намагалися формувати в учнів негативне ставлення до шкідливих звичок, виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я, популяризувати книгу та бібліотеку.

На початку уроку дітям  була запропонована проблемна ситуація, вони пояснювали своє рішення щодо значення здоров’я в житті людини. Дуже   зацікавила учнів казка «Як Чорні брати вирішили завоювати світ».

Бібліотекарі провели огляд літератури  та представили учням книжкову виставку «Мистецтво бути здоровим», розповіли про корисні та шкідливі звички. З метою виявлення знань учнів про шкідливі звички бібліотекарі провели тестування «Що я знаю про шкідливі звички?».

Щоб розширити знання учнів про вплив шкідливих звичок на організм людини, бібліотекарі продемонстрували електронну презентацію «Шкідливі звички. Зроби свій вибір».

Під час роботи в групах учні обирали фактори, що сприяють та руйнують здоров’я людини. Гра «Корисні та шкідливі звички»  буда цікава дітям та допомогла перевірити, чи знають вони правила збереження та зміцнення здоров’я.

Голосне читання оповідання «Не пробувати, не починати» та бесіда допомогли зробити дітям висновки: які звички ти матимеш, таким і буде твоє здоров’я.

Завершився урок виконанням творчого завдання – зробити плакати, використовуючи малюнки, ілюстрації, вислови на тему «Здоров’я – найдорожчий скарб», «Рости здоровим»

Літературний десант 

14 листопада 2018 року  в нашій школі відбулися творчі зустрічі  учнів 1-7 класів із дитячими письменниками Олегом Чаклуном, Оленою Горобець, Сергієм Товстенко.

Письменники розповіли дітям про своє дитинство та творчість. Вчителі та учні з радістю спілкувалися з авторами, слухали їхні твори. Зустріч із письменниками була щирою і неймовірно емоційною. Всім слухачам сподобалася чудові твори авторів, адже написані вони цікаво та захоплююче.  

Головна мета зустрічей – знайомство дітей з новими творами сучасних письменників, залучення їх до читання, на  яскравому прикладі того, яку роль  книга зіграла в  житті особистості. І як же не сказати  про естетичну насолоду юних читачів від спілкування з талановитими людьми. 

Сподіваємось, що ці зустрічі залишать в дитячих серцях тепло і радість від спілкування, бажання прочитати ще більше творів сучасної української літератури для дітей.

Письменники подарували бібліотеці закладу збірки своїх творів.

Бібліотечний урок «Профілактика інфекційних захворювань» (3А клас)

8.11.2018 р. в шкільній бібліотеці проходив бібліотечний урок «Профілактика інфекційних захворювань». На початку уроку учні працювали з тлумачним та орфографічним словниками: пояснення слів «профілактика», «інфекція», «захворювання», «вірус» та інші. Бібліотекарі презентували книжкову виставку «Мистецтво бути здоровим». З цікавістю діти слухали казку «Про дівчинку Марійку та бабусю Гігієну», обговорювали прочитане. Бібліотекарі розповіли учням про інфекційні хвороби та мікроби, які їх спричиняють. Діти дійшли висновку, що треба робити, щоб мікроби не потрапили в організм людини. Що таке «імунітет» і як підвищити захисні сили організму, учні дізналися, переглядаючи книжково-ілюстративні виставки-інсталяції: «Зелена аптека», «Здоров’я на вашому столі», «Українська кухня. З давнини до сучасності». Конкурси «Відгадай загадку», «Вибери прислів’я про здоров’я», «Пазли», голосне читання книги «Абетка здоров’я», гра «Корисно-шкідливо» нікого не залишили байдужими, були цікавими, пізнавальними. Бібліотекарі пригостили учнів смачними яблуками, адже є англійська приказка: «An apple a day keeps a doctor away».

На вічному шляху до Шевченка

06/03/2018

Заглибитися в духовну спадщину письменника, відчути його невмирущі слова та актуальність творчості в наші дні допоможе користувачам шкільної бібліотеки книжкова виставка «На вічному шляху до Шевченка» присвячена 204 річниці від дня народження видатного сина українського народу.

Проникливо, щиро й задушевно проходили голосні читання творів Т.Г. Шевченка «Тече вода з-під явору» з вихованцями ГПД.

 Слід на все життя

05/03/2018

До 115 –ї річниці від дня народження Наталії Львівни Забіли у бібліотеці закладу була організована книжкова виставка «Слід на все життя».

Чимало поколінь із захватом читали й читають яскраві вірші та захоплюючі казки й оповідання, з любов’ю, незмінною цікавістю сприймають її творчість.

Книги Наталі Забіли можна назвати захоплюючими «Підручниками життя», котрі так цікаво розповідають про навколишній світ, рідну природу, про людське життя, вчать юного читача рости справжньою людиною.

Поезія душі та серця

20/02/2018

20 лютого у відділі краєзнавства Обласної Універсальної Наукової Бібліотеки імені Д.І.Чижевського відбулася зустріч учнів та вчителів нашої школи з Іриною Олександрівною Небеленчук – педагогом, науковцем, поетесою.

Діти читали вірші поетеси, слухали її розповідь про творчий шлях, спілкувалися. Поетичні твори Ірини Небеленчук невеликі за обсягом, але їм притаманна глибока ліричність, яка передає переживання, думки і почуття авторки.

Такі зустрічі духовно збагачують читачів, вчать сприймати, відчувати і розуміти ліричні твори. Саме поезія глибоко проникає в душу і серце людини, бентежить, викликає почуття прекрасного.