Ciekawostki

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Najstarsza książka świata

W bułgarskim Muzeum Narodowym w Sofii można obejrzeć najstarszą książką świata. Wystawiony w muzeum obiekt, to sześć połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota. Są one zapisane językiem Etrusków, którego nikt do tej pory nie zdołał w pełni odczytać. Książka posiada też ilustracje: jeźdźca, syreny, harfy oraz żołnierzy. Jej wiek oszacowano na 2,5 tys. lat. Maleńka książka została odkryta 60 lat temu, podczas kopania kanału w południowo - wschodniej Bułgarii.

Najstarsza gazeta świata

400 lat temu – w 1609 r. ukazała się w Strasburgu pierwsza gazeta. Wydawcą był niemiecki drukarz i księgarz Johann Carolus. Nosiła nazwę „Relation”. Wkrótce pojawiło się „Aviso” – drukowane w Wolfenbüttel. Gazety ukazywały się nieregularnie.

Najmniejsza książka świata

W Piotrowicach w willi Zygmunta Szkocnego znajduje się Muzeum Najmniejszej Książki Świata. Zygmunt Szkocny ur. w 1911 roku był z zawodu architektem. Pierwszym dziełem pana Szkocnego była książeczka o wymiarach 15 x 20 mm, poświęcona historii III powstania śląskiego opisanego w 15280 literach. Kolejne dzieła były coraz mniejsze. Do wybuchu wojny wykonał 12 miniaturowych książeczek.

Wszystkie miniatury są pisane ręcznie, piórkiem technicznym na papierze welurowym lub kancelaryjnym i oprawione zgodnie z regułami sztuki introligatorskiej w cielęcą skórę. Takie zajęcie wymagało niezwykłej cierpliwości, wytrwałości, a przede wszystkim zdolności. Autor najmniejszych książek świata zdobył certyfikat Guinnessa przyznany w 1994 roku.

Największa książka świata

W Malezji wydrukowano największą książkę na świecie. 50-stronicowy album "Ilustrowana historia Sarawaku" ma 3 m wysokości i 2,2 m szerokości. Prace nad nim trwały dwa lata, drukowanie 45 dni, a oprawianie ponad miesiąc. Album trafił na aukcję, a dochód z jego sprzedaży był przeznaczony na cele dobroczynne.

Najgrubsza książka na świecie

Książka, w której zgromadzone zostały wszystkie przygody Panny Marple, postaci stworzonej przez Agathę Christie, została wpisana do księgi Guinnessa. Najgrubsza na świecie lektura liczy sobie 4032 strony, waży około 8 kilogramów i ma 322 mm grubości. Powstało tylko 500 kopii rekordowej książki. Zostaną sprzedane za ok. 1000 funtów.

źródło: http://www.eioba.pl/

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Filipińczyk Hernando Guanlao, aby zachęcić miejscową ludność do czytania książek, przemienił swój dom w bibliotekę publiczną.

Pomysł jest prosty, ale rewolucyjny: jedyną zasadą obowiązującą w bibliotece jest taka, że nie ma żadnych zasad. Czytelnicy mogą brać tyle książek, ile tylko zechcą, na tak długo, jak im się podoba (nawet na stałe), a dostęp do zbiorów możliwy jest przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Wydaje się, że powyższa metoda powinna doprowadzić do rozkradzenia całej kolekcji, tymczasem z roku na rok księgozbiór wciąż się rozrasta, a półki są już niemal przepełnione. „Wiem, że ludzie potrzebują książek i w moim mniemaniu cokolwiek wezmą, nawet wszystko, zwrócone zostanie tysiąckrotnie” – twierdzi mężczyzna.

Sześćdziesięcioletni mieszkaniec Manili, znany w okolicy pod pseudonimem Nanie, założył bibliotekę przed dwunastoma laty, krótko po śmierci swoich rodziców. Szukał sposobu na uczczenie ich pamięci i pomyślał, że promowanie miłości do książek, którą mu zaszczepili, będzie najlepszym rozwiązaniem.

Na początku biblioteka posiadała w swojej ofercie mniej niż 100 książek, ale do dzisiaj kolekcja tak bardzo się powiększyła, że Nanie nie jest w stanie kontrolować ilości posiadanych tytułów. Szacuje się, że przed frontowymi drzwiami jego domu znajduje się około 3 tysięcy pozycji, a biblioteka ciągnie się także wewnątrz domu, gdzie książki poukładane są stosami w całym salonie i na schodach.

„Nie oddasz sprawiedliwości książkom, jeśli umieścisz je w szafce lub kartonie” – twierdzi Nanie. „Książka powinna być wciąż używana. Ona niesie życie i dostarcza wiadomości. Jako opiekun książki stajesz się w pełni człowiekiem.”

###########################################################################

DEFINICJA CZYTANIA

Typowe definicje czytania, to "rozumienie treści, którą zamierzał przekazać autor", "przyswajanie słowa pisanego" lub "asymilacja informacji przekazanych w formie druku". Każda z nich obejmuje jedynie cześć procesu. Dokładna definicja powinna uwzględniać cały zakres umiejętności czytania. Stąd już tylko krok do nowoczesnej definicji czytania.

Opierając się na najnowszych informacjach nt. budowy oraz funkcjonowania mózgu ludzkiego, czytanie można zdefiniować jako 7 częściowy proces składający się z następujących etapów (za: Tony Buzan, Podręcznik szybkiego czytania, Ravi, Łódź 1999.)

1.Rozpoznawanie.

Czytelnik rozpoznaje litery alfabetu. Etap ten zachodzi natychmiast przed rozpoczęciem fizycznej czynności czytania.

2.Asymilacja.

Proces fizyczny, w trakcie, którego światło odbija się od zapisanego słowa, jest przechwytywane przez oko, a następnie przez nerw wzrokowy przesyłane do mózgu.

3.Integracja wewnętrzna.

Odpowiednik zrozumienia podstawowego, odnoszący się do łączenia odczytywanych informacji z innymi, poznanymi wcześniej w trakcie lektury.

4.Integracja zewnętrzna.

Proces, w trakcie, którym łączymy całą swoją dotychczasową wiedzę z tym, co aktualnie czytamy.

5.Przechowywanie.

Można go ująć metaforycznie, jako "magazyn" informacji.

6.Gotowość i trwałość pamięci.

Umiejętność wydobycia z "magazynu" tego, co jest nam w danej chwili potrzebne.

7.Komunikowanie się.

Natychmiastowe lub późniejsze spożytkowanie zdobytej informacji.

Z DZIEJÓW KSIĄŻKI

Warto wiedzieć, że:

· gliniana tabliczka z odciśniętym na niej pismem klinowym to jedna z najdawniejszych form książki. W ten sposób utrwalano i przekazywano myśli ludzkie już co najmniej 3 tys. lat p.n.e. w Mezapotamii.

· -. w bibliotece założonej przez Asurbanipala zgromadzono zbiór wielu tysięcy książek. Były to gliniane tabliczki pokryte pismem klinowym. Do dziś pozostało z tego cennego zbioru 20 tysięcy tabliczek. Przechowywane są pieczołowicie w Muzeum Brytyjskim w Londynie i stanowią cenne źródło dla badaczy świata starożytnego.

· zwój papirusowy to forma praksiążki wywodząca się z Egiptu. Najstarszy zachowany zwój pochodzi z XXX w. P.n.e. Zwoje miały kształt długiej wstęgi o szerokości od 10 do 30 cm., a długość sięgała czasami do kilkudziesięciu metrów przeciętnie (6-8 m.). Tekst pisano tylko po jednej stronie, w poprzek zwoju i w kolumnach szerokich na ok. 40 znaków

· w Chinach i Japonii do dziś wytwarza się prócz zwykłych książek - książki zwoje. Są to zwykle cykle obrazków malowanych ręcznie, którym towarzyszy krótki wypisany pędzelkiem tekst.

· Pliniusz Starszy obliczył żywot karty papirusowej na ok. 200 lat.

· według tradycji, pierwszym który wpadł na pomysł złożenia na pół arkusza papirusu był Juliusz Cezar (I wiek przed naszą erą). Ten pomysł okazał się trwalszy niż jego podboje.

· pergamin to materiał piśmienniczy wyrabiany ze specjalnie wyprawionej skóry zwierzęcej. był on bardzo kosztowny ale zarazem trwały. Pergaminowe arkusze zaczęto składać i zszywać dając w ten sposób znacznie praktyczniejszą od zwoju formę książki - kodeks.

· Skryptorium - to specjalne pomieszczenie w klasztorze lub na dworze królewskim przeznaczone do pracy nad pisaniem ksiąg. Przeważnie były to sale obok biblioteki, a czasami krużganki klasztorne ze względu na dobre oświetlenie. Nad rękopisami pracowano tylko w dzień, przeciętnie 6 godzin.

· papier wynaleźli Chińczycy na przełomie II i I wieku przed naszą erą, podobno przypadkowo przy myciu jedwabnej waty rozpostartej na matach, które polegało na zwilżeniu jej i biciu kijami. Po zdjęciu wypranej waty na matach zostawała cienka warstwa nieznanego tworzywa, która po wyschnięciu nadawała się do pisania. Chińczycy szybko zastąpili włókna jedwabiu włóknami roślinnymi szmatami lnianymi i starymi sieciami rybackimi. Te surowce dominowały w wytwarzaniu papieru do połowy XIX wieku.

· najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Dotychczas wydano ponad 2,5 miliarda jej egzemplarzy. Została przetłumaczona na prawie wszystkie języki i wydana w najmniejszych nawet krajach świata.

· w Średniowieczu za jedną ręcznie pisaną książkę można było kupić kilka wiosek Okładki i brzegi takich książek wykańczane były złotem i drogimi kamieniami. Księgi te, przykute do ściany łańcuchami, przechowywano w pilnie strzeżonych miejscach.

· w Polsce największy zbiór ksiąg łańcuchowych posiada Biblioteka PAN w Gdańsku, a pojedyncze egzemplarze przechowują Biblioteka Narodowa w Warszawie i Uniwersytecka we Wrocławiu.

· na powstanie jednej 100 kartkowej książki potrzeba 2-3 drzewa średniej wielkości. Dlatego coraz częściej produkuje się papier z makulatury

· wynalezienie techniki CD ROM t prawdziwa rewolucja technologiczna porównywalna z rozpoczęciem wykorzystania papirusu do zapisywania informacji. CD ROM nazywany jest nawet "elektronicznym papirusem", ponieważ pozwalał w porównani z innymi materiałami pisarskimi na zapisanie praktycznie nieograniczonej ilości informacji.

· żywotność płyty kompaktowej obliczono na 100 lat.

· CD ROM umożliwia nie tylko zapis tekstu ale także dźwięku, grafiki i animacji. Technika ta nazywana jest technika multimedialną.

· na jednym CD ROMie o pojemności powyżej 600 MB można zapisać 300 - 500 stron tekstu.

· zaliczana przez UNESCO do skarbów światowego dziedzictwa - pochodząca z 13 wieku Tripitaka Koreana, nazywana 'Buddyjska biblią" została przepisana na CD Rom. Ten najobszerniejszy zbiór prac Buddy, który w oryginalnej formie składał się z 81258 rzeźbionych, drewnianych tablic (53 miliony znaków) właśnie dzięki zapisowi na CD ROM-mie został po raz pierwszy udostępniony publicznie.

Testy sprawdzające wiadomości uczniów zastąpią kartkówki w szkołach na Dolnym Śląsku. Dzieci zamiast pisać odpowiedzi na kartkach, będą miały do dyspozycji piloty. Wciśnięcie odpowiedniego guzika, to udzielenie odpowiedzi. Chwilę po tym wynik testu pojawi się na tablicy.

źródło: Polska Dziennik Łódzki

DAJ SIĘ PRZYŁAPAĆ NA CZYTANIU

Burmistrz hiszpańskiej miejscowości Noblejas zamierza płacić za godzinę spędzoną w bibliotece szkolnej z książką w ręku. Augustin Jimenes Crespo chce w ten sposób wspierać rodziców edukacji dzieci, a tym samym wspomóc ich finansowo. Jedno euro- to stawka za 60 minut czytania. Akcja obejmuje maluchy ze szkół podstawowych.

źródło: www.interia.pl

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

„Przyłapany na czytaniu” to hasło Światowego dnia Książki koordynowanego przez Polską Izbę Książki. Na tym można i warto dać się złapać. To nie tylko żaden wstyd, ale wręcz nobilitacja. Tym bardziej, że regularnie czyta książki zdecydowana mniejszość Polaków. W ubiegłym roku co najmniej 7 książek przeczytało zaledwie 17% mieszkańców RP, czyli mniej więcej co szósty z nas. Zatem czytajmy, jak i gdzie się da-dzięki tej prostej, a jednocześnie przyjemnej czynności można stać się członkiem elitarnej grupy ”Przyłapanych na czytaniu”.