Newsy

Literacka Nagroda Nobla 2018 odwołana!

Skandal wokół decyzji Szwedzkiej Akademii

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury w 2018 roku nie zostanie przyznana - Szwedzka Akademia podjęła decyzję. Wszystko przez skandal, jaki miał miejsce wokół komisji przyznającej wyróżnienie.

Fundacja Nobla wydała specjalne oświadczenie, ponieważ przełożenie przyznania nagrody nie zdarza się często:

" Jednym z warunków, które usprawiedliwiają przełożenie przyznania Nagrody jest poważny kryzys w instytucji przyznającej wyróżnienia, który mógłby wpłynąć na uznanie Nagrody za "niewiarygodną". Kryzys w Szwedzkiej Akademii wpłynął na Nagrodę Nobla. Decyzja o odwołaniu przyznania Nagrody ma zabezpieczyć reputację Nagrody w tej kategorii."

- czytamy w oświadczeniu Fundacji Nobla.

Nagrody Nobla w pozostałych kategoriach zostaną przyznane bez zmian. Przełożenie dotyczy wyłącznie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Więcej: http://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114528,23354488,literacka-nagroda-nobla-2018-odwolana-akademia-podjela-decyzje.html

Źródło: http://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114528,23354488,literacka-nagroda-nobla-2018-odwolana-akademia-podjela-decyzje.html

****

Tydzień Bibliotek 2018

Od 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja, ogólnopolską akcję – Tydzień Bibliotek, program promocji czytelnictwa i bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Hasło zostało wybrane przez okręg SBP w Opolu. Autorzy uzasadniają je: w dosłownym znaczeniu słowa "dowolność" oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zależne, wyłączne od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki. (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości.

Jest ono również nawiązaniem do obchodów 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ogólnopolska akcja – Tydzień Bibliotek ma na celu podkreślanie roli czytania oraz bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. Cypriana Norwida włącza się do tej akcji, a jej obchody rozpoczyna 8 maja – w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Przez tydzień w gmachu głównym Biblioteki oraz filiach zorganizujemy szereg atrakcji dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz rodzin i wszystkich, którzy chętnie spędzą z nami czas wolny. W naszym bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie!

Wśród wydarzeń m.in. spotkania autorskie, kiermasz książek, pokaz programowania robotów edukacyjnych Photon, gry i warsztaty dla dzieci oraz wiele interesujących wystaw. Zapraszamy również na Krakowski Salon Poezji w Zielonej Górze z poezją Bolesława Leśmiana w akustycznym wykonaniu zespołu Trupięgi z Sulęcina. Swoje cenne materiały ze szczególnym uwzględnieniem 100-rocznicy odzyskania niepodległości zaprezentuje ponadto Dział Zbiorów Specjalnych. Interesująco zapowiada się również Dzień węgierski i łotewski przygotowany przez Bibliotekę Obcojęzyczną.


Kiermasz „Podziel się książką”

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników książek do wzięcia udziału w tegorocznej, IX edycji kiermaszu „Podziel się książką”, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bytomiu. Kiermasz odbędzie się w dniach od 9 do 10 maja br. w godzinach od 12.00 do 18.00, w Gmachu Głównym Biblioteki. Zachęcamy do przejrzenia swoich domowych księgozbiorów. Książki powinny być w dobrym stanie i wydane po 2010 roku. Za przyniesione książki wydawane będą kupony (jedna książka = jeden kupon). W czasie kiermaszu można będzie wymienić kupony na wybrane przez siebie książki.

Wszelkie informacje dotyczące kiermaszu można uzyskać w Wypożyczalni Literatury Beletrystycznej telefonicznie (nr tel. 32 787 06 01 do 03, wew. 117), bądź mailowo (e-mail wb@biblioteka.bytom.pl)

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach, Filia w Bytomiu

ZAPRASZA

do udziału w obchodach

XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (7-15 MAJA 2018 r.) pod hasłem „DOWOLNOŚĆ CZYTANIA!”

learn 3325483 640

W programie:

7 MAJA – Gry i zabawy oparte na literaturze – zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej

8 MAJA – Dzień Bibliotekarza. – Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkół bytomskich

9 MAJA – Dzień Otwarty dla czytelników. Poznaj nasze zaplecze biblioteczne.

10 MAJA – Origamibook, czyli drugie życie książki – zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej.

11 MAJA – Dowolność czytania – spotkanie z teatrzykiem kamishibai.

****

2 kwietnia Dzień Książki dla Dzieci

Książka dla dzieci jest cudowną siłą, która wyraża pragnienie i zdolność do bycia małej istoty. Pokazuje jej siłę i odwagę, aby żyć – takie zaproszenie wystosowała Łotwa, która jest Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

2 kwietnia to Dzień Książki dla Dzieci i jednocześnie rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena. W 2018 roku gospodarzem święta została Łotwa. Wraz z obchodami wystosowano list do najmłodszych pod tytułem ,,W książce małe jest wielkie”. Plakat zaprojektował Reinis Pētersons. Materiały do pobrania dostępne są na stronie internetowej IBBY.

List do dzieci całego świata

Zachęcam do przeczytania specjalnego listu autorstwa Inese Zandere ,,W książce małe jest wielkie” w tłumaczeniu Katarzyny Ryrych. Tekst w języku angielskim można przeczytać tutaj.

Ludzie skłaniają się ku rytmowi i regularności, tak jak w eksperymencie z fizyki pole magnetyczne układa żelazne opiłki, tak jak płatek śniegu porządkuje kryształki powstałe z wody. W bajce czy w wierszu dzieci cenią sobie powtarzalność, refren i motywy uniwersalne – powtarzane od nowa porządkują tekst, wnosząc do niego regularność. Świat zostaje uporządkowany. Pamiętam, kiedy będąc dzieckiem walczyłam z symetrią i porządkiem, o równe prawa tego co po lewej i tego co po prawej. Jeśli wystukiwałam na blacie stołu rytm, liczyłam, ile razy używałam jakiego palca, tak, aby inny nie czuł się pokrzywdzony. Miałam w zwyczaju klaskać tak, aby najpierw prawa dłoń uderzała o lewą, a następnie robiłam to na odwrót – lewa o prawą. To instynktowne dążenie do zachowania równowagi jest oczywiście zabawne, ale pokazuje, iż w każdym z nas istnieje potrzeba uchronienia świata przed utratą równowagi. Czułam, że jestem tą, która jest odpowiedzialna za ogólną równowagę…

Dziecięca skłonność do wierszy i bajek powstaje z ich potrzeby wnoszenia regularności w chaos świata. Wszystko skłania się ku określonemu porządkowi. Zagadki, ludowe piosenki, bajki, wiersze – wszystkie zrytmizowanie formy pomagają małym ludziom odnaleźć swą obecność w chaosie otoczenia. Tworzą instynktowną świadomość, że porządek w świecie jest możliwy, a każdy ma w nim swoje specjalne miejsce. Wszystko zmierza do jednego celu: rytmicznej organizacji tekstu, rzędu liter i projektowi strony, książki – jako dobrze zorganizowanej całości. Wielkie zawarte jest w małym i odzwierciedlamy to w książkach dla dzieci, nawet wtedy, kiedy nie myślimy o Bogu czy fraktalach. Książka dla dzieci jest cudowną siłą, która wyraża pragnienie i zdolność do bycia małej istoty. Pokazuje jej siłę i odwagę, aby żyć.

W książce małe jest zawsze wielkie, natychmiast, nie tylko w czasie dorosłości. Książka to tajemnica, w której coś, czego nie można odnaleźć – może być znalezione, lub osiągnięte, coś, co znajduje się poza naszym zasięgiem. To, czego czytelnik w określonym wieku nie może pojąć pozostaje wpisane w jego świadomość i działa, nawet wtedy, kiedy nie jest zrozumiane do końca. Książka obrazkowa może funkcjonować jak skrzynia skarbów mądrości i kultury, nawet dla dorosłego, kiedy dziecko sięga po książkę dla starszych i odnajduje swoją historię, znak rozwijającego się życia. Kontekst kulturowy kształtuje ludzi, tworząc grunt pod wrażenia, które nadejdą w przyszłości, podobnie jak doświadczenia, które w ten sposób przetrwają. Książka dla dzieci oznacza respekt i szacunek dla wielkości małego. Oznacza świat, który tworzy się za każdym razem, piękną i radosną powagę, bez czego wszystko, w tym literatura dla dzieci, byłoby tylko pustym, jałowym zajęciem [źródło ibby.pl].

Źródło zdjęć: pixabay.com, ibby.pl

Źródło:lustrobiblioteki.pl/2018/04/miedzynarodowy-dzien-ksiazki-dla-dzieci-2018/

****

Czytniki ebooków i e-papier – co to jest?

Czytnik e-booków to urządzenie na którym czytasz książki.

Spytasz, po co? Specjalnie do czytania książek? Nie można na ekranie komputera?

Mamy dziś masę książek elektronicznych. Rzecz w tym, aby ich czytanie było tak wygodne, jak czytanie zwykłych książek. Dlatego czytniki wygrywają z komputerami. Ludzie mają dosyć patrzenia się w monitor.

Zaczynamy od e-papieru

Nie byłoby jednak czytników, gdyby nie papier elektroniczny.Jeśli nigdy nie widziałeś takiego papieru, pewnie będziesz zaskoczony. Papier elektroniczny to wyświetlacz, który wygląda podobnie jak tradycyjna książka. Czasami nie ma prawie różnicy.Tak naprawdę trudno wyjaśnić, czym jest e-papier komuś, kto nie miał z nim na żywo do czynienia. Twój znajomy ma e-czytnik? Spotkasz w autobusie czy kawiarni kogoś z czytnikiem – poproś, aby dał Ci go potrzymać. Przeczytaj parę zdań. Przejdź do następnej strony. Ale uważaj, to wciąga!

Jak działa e-papier?

W skrócie – e-papier to małe kuleczki atramentu, które za pośrednictwem impulsów elektrycznych układają się w piksele. Mamy więc jasne tło i ciemny atrament, który pokazuje tekst.

Zalety czytników z e-papierem:

  • Ekran nie świeci nam prosto w oczy (nawet jeśli ma dodatkowe diody, to one oświetlają ekran z góry), a więc nie męczy oczu, tak jak przy monitorach LCD.
  • Tekst jest czytelny pod dowolnym kątem.
  • Ekran nie błyszczy i nie odbija mocnego światła – można zatem czytać w pełnym słońcu. Im bardziej słońce świeci w ekran, tym wygodniej się czyta! Tutaj sugestywne porównanie ekranu e-papierowego oraz LCD.
  • Długi czas pracy na baterii. Energia elektryczna zużywana jest przede wszystkim do przełączania stron. Większość czytników Amazonu wytrzymuje z włączonym internetem do 10 dni, a z wyłączonym do 30 dni. Przy intensywnym używaniu jest krócej, ale i tak czas się liczy w dniach, nie w godzinach jak w przypadku tabletów.
  • Czytniki są lekkie i małe. Większość czytników waży 170-250 gram i ma grubość ołówka.

Są i pewne wady:

  • Do czytania potrzebne jest źródło światła, czyli jeśli jest ciemno, musimy zapalić lampkę. No, ale nikt nie mówi, że to jest wada książki papierowej. Od pewnego czasu dostępne są już czytniki z wbudowanym oświetleniem.
  • Słabszy – w stosunku do prawdziwego papieru – kontrast wyświetlaczy e-papierowych, choć lepszy z każdym modelem.
  • Brak koloru. Lepsze czytniki mają 16 poziomów szarości, gorsze 4-8. Zdjęcia wyglądają podobnie jak w czarno białych gazetach.

Jak działa e-czytnik?

Na czytnik musimy wgrać swoje książki w postaci plików.

Są formaty stworzone specjalnie na potrzeby książek elektronicznych, takie jak EPUB i MOBI. W tych formatach książki sprzedają polskie księgarnie.

Jeśli mamy książkę w „zwykłym” formacie (np. DOC, HTML), niektóre czytniki je czytają bezpośrednio, ale możemy je łatwo przekonwertować do formatów e-książkowych. Służą do tego darmowe programy, takie jak Calibre.

Źródło: http://swiatczytnikow.pl

****

BiblioNews - W Krakowie powstała kawiarnia dla fanów Harry'ego Pottera

W lokalu przy ul. Grodzkiej w Krakowie w można zobaczyć wiszące miotły, zagrać w magiczne gry planszowe albo poczytać kultowe historie niezwykłego czarodzieja. Przychodzą tu ludzie, którzy są zakręceni na punkcie bohatera powieści J.K. Rowling.

https://2.bp.blogspot.com/-uXb_wpbNl5g/VtLyvLXCkEI/AAAAAAAANYE/vHk49eHJgQ4/s1600/56d1a3cb717f9_p.jpg

****


Nagroda „Zasłużony dla Polszczyzny”

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda przyznał prof. dr. hab. Jerzemu Bartmińskiemu Nagrodę „Zasłużonego dla Polszczyzny”.

Prof. Bartmiński odbierając nagrodę zaznaczył, że prawdziwym bohaterem uroczystości jest polszczyzna, która „została doceniona przez ustanowienie tego medalu przez poprzednika pana prezydenta Andrzeja Dudy, pana Bronisława Komorowskiego”. – To wielka radość, że ta tradycja jest kontynuowana – powiedział.

Według laureata „polszczyzna jest dzisiaj w potrzebie”, jest zagrożona z zewnątrz, ale też od wewnątrz. – W europejskiej logosferze pozycja języka polskiego jest dość słaba niestety i ulega wciąż osłabieniu na rzecz wszechwładnej, wszechobecnej angielszczyzny. Ale my nie możemy się wyrzec naszego własnego języka, bo tylko w tym języku możemy dobrze wypowiedzieć to, co nas boli, co czujemy, możemy zawrzeć naszą wrażliwość, wyartykułować nasze specyficznie polskie rozumienie rzeczywistości – ocenił językoznawca.

Jak zaznaczył, zagrożenie wewnętrzne dla polszczyzny wynika z postępującej wulgaryzacji, a także pojawiania się wielu zapożyczeń. – Mamy też trzecie, najpoważniejsze zagrożenie; jest nim mowa nienawiści, hejt, który jest łączony z praktyką kłamstw i insynuacji – mówił prof. Bartmiński. Według niego grozi nam „zdziczenie dyskursu publicznego, zwłaszcza w komunikacji internetowej”. Jak dodał, „przed jawnym kłamstwem nie cofa się także marketing polityczny”.

Prezydent, gratulując prof. Bartmińskiemu, podkreślił zasługi językoznawcy zarówno dla współczesnej polszczyzny, jak i dla szerzenia w Polsce wiedzy na temat naszych sąsiadów Słowian. – Pan profesor jest przecież specjalistą z zakresu szeroko pojętej filologii słowiańskiej; jest twórcą wydziałów filologii białoruskiej i ukraińskiej na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie, jest współzałożycielem i członkiem Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej (w Lublinie) – mówił prezydent. Jak dodał, prof. Bartmiński nie tylko jest wielkim naukowcem, ale też sprawnym organizatorem i społecznikiem.

– Jest to dla mnie zaszczyt, że mogłem tę nagrodę w tym roku panu profesorowi wręczyć, kontynuując tradycję zaczętą przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku; bardzo dobrą tradycję, która myślę, że będzie kontynuowana nie tylko przeze mnie, ale też przez następnych prezydentów Rzeczypospolitej – powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że nie byłoby narodu polskiego i kultury polskiej, gdyby nie było języka polskiego. – Nie mówilibyśmy o literaturze polskiej, gdyby nie było języka polskiego. Język stanowi zwornik, który jest fundamentem tego, że możemy się nazywać narodem; jest tym, o co pokolenia Polaków niestety bardzo często musiały walczyć – zaznaczył prezydent.

Nagroda „Zasłużony dla Polszczyzny” jest przyznawana za szczególne zasługi w podnoszeniu świadomości językowej Polaków oraz w krzewieniu kultury języka polskiego. Celem nagrody jest promocja i ochrona języka polskiego, kształtowanie świadomości językowej Polaków, zwiększenie zainteresowania językiem polskim oraz propagowanie dobrych wzorców językowych.

http://www.tvp.info


Andrzej Duda wręczył w poniedziałek Nagrodę Prezydenta RP „Zasłużony dla Polszczyzny” prof. Jerzemu Bartmińskiemu i ogłosił „Quo vadis” lekturą na Narodowe Czytanie 2016. Po uroczystości odbyła się debata pt. „Język wobec zmian społecznych”, zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.Prezydent poinformował, że Narodowe Czytanie „Quo vadis” odbędzie się 3 września. Jak mówił, to „piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić”.Andrzej Duda powiedział, że w plebiscycie oddano w sumie kilkanaście tysięcy głosów. Głosy można było oddawać także na: „Chłopów" Władysława Reymonta, „Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej, „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego oraz „Popioły" Stefana Żeromskiego.We wrześniu 2016 r. prezydent zapowiedział, iż kolejną lekturę na Narodowe Czytanie wybiorą wszyscy Polacy.Kancelaria prezydenta zorganizowała głosowanie internetowe, którego wynik został ogłoszony w poniedziałek. http://www.tvp.info

****

PODSUMOWANIE

OGÓLNOPOLSKICH WYBORÓW KSIĄŻEK 2015

Głosowało 446 989 osób

W tym:

229 648 uczniów szkół podstawowych

106 541 uczniów gimnazjów

110 807 uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Wybory zorganizowało 2368 placówek

1217 szkół podstawowych

683 gimnazja

447 szkół ponadgimnazjalnych

21 bibliotek publicznych lub ich filii

Średnia frekwencja wyniosła 67%

Wybory przeprowadzono w terminie: 7 stycznia - 31 marca 2015 r.

Wyniki

Szkoła podstawowa - klasy I-III

Dzieci z Bullerbyn (Lindgren A.) - 4724

Baśnie (Andersen H. Ch.) - 3623

Martynka (Delahaye G.) - 3459

Mikołajek (Goscinny R., Sempé J. J.) - 3203

Kubuś Puchatek (Milne A. A.) - 2899

Koszmarny Karolek (Simon F.) - 2625

Zaopiekuj się mną (Webb H.) - 2570

Franklin (Bourgeois P.) - 2441

Baśnie (Grimm J., W.) - 2374

O psie, który jeździł koleją (Pisarski R.) - 1873

Szkoła podstawowa - klasy IV-VI

Harry Potter (Rowling J. K.) - 18684

Opowieści z Narnii (Lewis C. S.) - 17945

Hobbit czyli tam i z powrotem (Tolkien J. R. R.) - 14832

Mikołajek (Goscinny R., Sempé J. J.) - 11888

Dziennik Cwaniaczka (Kinney J.) - 10532

Magiczne drzewo (Maleszka A.) - 9400

Koszmarny Karolek (Simon F.) - 6327

Akademia Pana Kleksa (Brzechwa J.) - 5497

Dzieci z Bullerbyn (Lindgren A.) - 5219

Władca pierścieni (Tolkien J. R. R.) - 5136

Gimnazjum

Gwiazd naszych wina (Green J.) - 11217

Harry Potter (Rowling J. K.) - 9299

Hobbit czyli tam i z powrotem (Tolkien J. R. R.) - 8168

Igrzyska śmierci (Collins S.) - 8153

50 twarzy Greya (James E. L.) - 5433

Zostań, jeśli kochasz (Forman G.) - 5350

Wiedźmin: Saga o wiedźminie (Sapkowski A.) - 4996

Władca Pierścieni (Tolkien J. R. R.) - 4722

Niezgodna (Roth V.) - 4074

Zmierzch (Meyer S.) - 2868

Szkoły ponadgimnazjalne

50 twarzy Greya (James E. L.) - 13529

Wiedźmin: Saga o wiedźminie (Sapkowski A.) - 6916

Gwiazd naszych wina (Green J.) - 6678

Igrzyska śmierci (Collins S.) - 5942

Harry Potter (Rowling J. K.) - 5375

Pieśń lodu i ognia (Martin G. R. R.) - 5160

Hobbit czyli tam i z powrotem (Tolkien J. R. R.) - 5053

Władca Pierścieni (Tolkien J. R. R.) - 3666

Uniwersum Metro 2033 (Glukhovsky D.) - 3448

Zmierzch (Meyer S.) - 2593

Źródło: www.wyboryksiazek.pl/

****

,,Być jak Agatha Christie"

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015 ogłosili siódmą edycję ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie kryminalne. Z okazji przypadającej w tym roku 125. rocznicy urodzin Agathy Christie konkurs przybierze nieco inną niż zwykle formę.

Hasło konkursu brzmi: "Być jak Agatha Christie". Zgłaszane opowiadania muszą wykorzystywać schemat "locked room" i być osadzone w czasach współczesnych. Nie mogą się w nich pojawić nazwy postaci występujące w powieściach Agathy Christie.

Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 27-30 maja 2015, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015. Podczas sześciu poprzednich edycji nagrodzonoy już 137 uczestników, a Wydawnictwo Dolnośląskie w roku 2011 opublikowało tom "Zaułki zbrodni" z najlepszymi opowiadaniami z lat 2009 i 2010. Ukazały się także debiuty powieściowe kilku uczestników naszych warsztatów - wśród nich „Ofiara Polikseny” Marty Guzowskiej (W.A.B. 2012), "Morderstwo niedoskonałe" Agnieszki Krawczyk (SOL, 2011), "Jak makiem zasiał" Anny Trojan (Prószyński 2012), "Jasnowidz" Bartłomieja Biesiekirskiego (Prószyński 2013), "Monogram" Joanny Marat (Prószyński 2014), "Zasługa nocy" Mateusza Lemberga (Prószyński 2014) i "Ludzie przechodni" Piotra Bolca (Oficynka 2014). W najbliższych miesiącach nakładem Wydawnictwa EMG ukaże się także wybór najlepszych opowiadań z ostatnich edycji konkursu. Warto zatem próbować!

Termin zgłoszeń mija 31 marca 2015 roku. Spośród autorów wszystkich nadesłanych prac jury złożone z przedstawicieli Wydawnictwa EMG, Wydawnictwa Dolnośląskiego oraz Biura Promocji Urzędu Miasta we Wrocławiu wyłoni maksymalnie 24 osoby, które wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Organizatorzy pokrywają koszty pobytu zwycięzców. Lista zakwalifikowanych uczestników zostanie podana do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do 27 kwietnia 2015.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się w dniach od 26 do 31 maja 2015 roku we Wrocławiu. Więcej informacji na stronie Festiwalu (http://festiwal.portalkryminalny.pl/) oraz na Facebooke (www.facebook.com/FestiwalKryminalu).

Źrodło: http://www.instytutksiazki.pl

****

Nagroda NIKE przyznana

Tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike został Karol Modzelewski za autobiografię „Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca” - ogłoszono na gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku i jest przyznawana corocznie. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł oraz statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły.

Źródło: http://www.tvp.info/17129623/karol-modzelewski-triumfuje-zostal-laureatem-nagrody-literackiej-nike-2014Co czytają polscy politycy?

****

Zaskakujące wyniki "bibliofilskiego" śledztwa dziennikarskiego

Czy to prawda, że Donald Tusk uwielbia krwawe kryminały i historie o okrutnych tyranach? Który z ministrów nazywany jest przez swoich pracowników „papierojadem”, a którego żona namówiła do lektury Zmierzchu? Kiedy Marek Migalski postanowił zostać rewolucjonistą? Dlaczego była spikerka Radia Maryja czyta "biblię" współczesnych lewaków? Co czyta Bronisław Komorowski, Joachim Brudziński i Joanna Senyszyn? Jacy są ulubieni autorzy Jerzego Buzka, Włodzimierza Cimoszewicza i Czesława Bieleckiego? I wreszcie: co na temat czytania sądzi Ędward Ącki, polityk popularny, choć budzący liczne kontrowersje? Największym chyba zaskoczeniem naszego bibliofilskiego śledztwa jest fakt, że polscy politycy okazali się rasowymi molami książkowymi. Przynajmniej jeśli uwierzymy im na słowo. Poniżej kilka wybranych deklaracji miłości naszych polityków do literatury.

Prezydent Bronisław Komorowski: „Zawsze czytałem i wciąż czytam bardzo dużo. Jestem obecnie osobą niezwykle zajętą, ale nie zarzuciłem swojego zamiłowania do literatury”. Rafał Grupiński (poseł PO, były sekretarz stanu w kancelarii premiera): „Czy lubię czytać książki? Raczej powinienem odpowiedzieć: kocham czytanie książek i zawsze odkąd pamiętam świat literatury wciągał mnie bez reszty”. Grzegorz Napieralski (przewodniczący SLD): „Czytanie książek jest dla mnie ważne, mimo wielu obowiązków codziennie staram się znaleźć chwilę czasu na lekturę”. Jerzy Buzek (premier w latach 1997-2001, obecnie przewodniczący Parlamentu Europejskiego): „Sięgam po książkę, kiedy tylko mogę”. Joachim Brudziński (poseł PiS): „Obkładam się książkami, czytam zawsze kilka tytułów w tym samym czasie”. Jarosław Gowin (poseł PO): „Jestem od dzieciństwa nałogowym pożeraczem książek”. Artur Górski (poseł PiS): Czytam, dużo czytam. I piszę dużo, a żeby pisać, trzeba czytać. W zasadzie nie ma dnia, abym nie zajrzał do książki”. Joanna Mucha (posłanka PO): „Na czytanie muszę mieć czas i nie ma takiej możliwości, bym tego czasu nie znalazła”. Rekordzistą w tym gronie zdaje się być jednak minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, który wcześniej czytał nawet 2-3 książki dziennie, a obecnie konsumuje od 200 do 400 stron w ciągu doby. Trudno się więc dziwić, że pracownicy ministerstwa nazywają go żartobliwie "papierojadem”.

Zapytaliśmy polskich polityków o to, które książki i których autorów cenią najbardziej? W jakiego rodzaju lekturach zaczytują się najchętniej i najczęściej? Do których pisarzy nieustannie wracają i od lat uważają ich za swoich ulubionych?

Premier Donald Tusk zaczytuje się w thrillerach i kryminałach. W czasie ostatnich wakacji fotografowi „Faktu” udało się „przyłapać” Premiera na lekturze Zaginionej Harlana Cobena, autora bestsellerowych thrillerów. Rafał Grupiński, były sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, wspominał w „Rzeczpospolitej”, że Donald Tusk lubi także książki poświęcone starożytnej Grecji i Rzymowi , a z autorów współczesnych – Andrzeja Stasiuka i Janusza Głowackiego. Z kolei Janusz Palikot donosił w listopadzie ubiegłego roku na łamach „Polska The Times”, że ulubionymi lekturami premiera są „opowieści o małych tyranach z IV, V w. p.n.e. ze starożytnej Grecji. Takie drobne opowiastki porozrzucane po różnych autorach, są choćby u Herodota. Trzy, cztery stronice o jakimś tyranie w Syrakuzach, jak zaczął panować, kogo zamordował i wykończył, jak to się skończyło. Taka krótka lektura na 15 minut. I to są ulubione lektury Tuska, on to zawsze ma przy sobie, czyta przed zaśnięciem. On to uwielbia, czyta w kółko. [...] Nie znam innego człowieka, który byłby takim specjalistą w historii tyranów. Może tylko Machiavelli miał podobną orientację”.

Marek Migalski najbardziej lubi literaturę piękną, ze szczególnym uwzględnieniem literatury rosyjskiej. Jego ukochane dzieła to dramaty Czechowa oraz I powraca wiatr Władimira Bukowskiego, które skomentował następująco: „Po przeczytaniu tej książki wiedziałem, że moje życie już nie będzie takie samo. Właśnie wtedy postanowiłem, że zostanę rewolucjonistą”.

Bogdan Zdrojewski preferuje różnego rodzaju monografie, książki historyczne, pogłębione analizy różnego rodzaju zachowań i postaw. Bardzo wysoko ceni twórczość Reymonta i Prusa („przeczytałem ich wszystkie książki, dosłownie wszystkie”), a także Sienkiewicza. Uważa tych pisarzy za autorów genialnych scenariuszy filmowych, których – dodaje – „w Polsce tak bardzo brakuje”. Zdrojewski przeczytał również wszystkie książki Czechowa i Dostojewskiego, a swoje uwielbienie do literatury rosyjskiej dzieli z innymi polskimi politykami, m.in. Rafałem Grupińskim, Ryszardem Czarneckim i Ryszardem Legutką.

Ryszard Czarnecki przyznaje, że nie lubi rosyjskiej polityki, ale ceni literaturę tego kraju (m.in. Aleksander Sołżenicyn, Władimir Bukowski i Mikołaj Gogol). Wiele fragmentów z Rewizora Gogola – dodaje Czarnecki – w dalszym ciągu pasuje jak ulał do polskiej polityki. Rafała Grupińskiego początkowo fascynowali Iwan Turgieniew i Iwan Bunin, których zastąpił później Fiodor Dostojewski: „Idiota pozostaje dla mnie wciąż jedną z najważniejszych i najgłębiej chrześcijańskich powieści”. Idiota i Biesy Dostojewskiego to także ulubione powieści Joanny Muchy, która oprócz tego uwielbia Czarodziejską górę Tomasza Manna, książki Milana Kundery i Sándora Máraiego oraz Grę szklanych paciorkówHermanna Hessego.

Tę ostatnią powieść bardzo wysoko ceni również Czesław Bielecki, który nota bene jest kolejnym miłośnikiem literatury rosyjskiej, gdyż obok powieści Hessego jako swoje ulubione książki wymienił także Opowiadania odeskie i Konarmię Izaaka Babla.

Więcej na: http://ksiazki.wp.pl

****

Urodziny Kaczora Donalda

Kaczor Donald – najzabawniejsze pismo świata zadebiutowało na rynku 28 kwietnia 1994 roku. Kaczora Donalda nie trzeba nikomu przedstawiać - tę kultową postać znają mali i duzi. Jest on pozytywnym bohaterem z dzieciństwa, który pomimo wiecznie prześladującego go pecha, swoją dobrą energią i poczuciem humoru wciąż łączy pokolenia. Kaczor Donald po raz pierwszy pojawił się na ekranach kin w 1934 roku. Szybko stał się również bohaterem komiksów, których najpopularniejszymi rysownikami byli Carl Barks i Don Rosa. Pierwsze wydanie pisma Kaczor Donald na świecie ukazało się w 1949 roku. Obecnie ukazuje się w ponad 40 krajach. W polskich kioskach drukowane przygody Donalda można śledzić od 1991 roku – początkowe publikacje to miesięcznik DONALD DUCK i MICKEY MOUSE. Oba miały po 32 strony komiksowe. Po 2. latach funkcjonowania miesięcznik DONALD DUCK został zamknięty, a pismo MICKEY MOUSE stało się dwutygodnikiem. 28 kwietnia 1994 roku to ważna data dla wszystkich kaczko-fanów, wtedy bowiem w miejsce MICKEY MOUSE pojawił się nowy dwutygodnik KACZOR DONALD. Pismo składało się z 48 stron, do każdego numeru dołączona była dodatkowa atrakcja.

http://ksiazki.wp.pl

****

Prof. Miodek laureatem nagrody "Zasłużony dla polszczyzny"

Prof. Jan Miodek został laureatem nagrody "Zasłużony dla polszczyzny". Wręczyła mu ją małżonka prezydenta Anna Komorowska podczas piątkowej gali "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w warszawskim Teatrze Polskim, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

Nagrodę "Zasłużony dla polszczyzny" ustanowił prezydent Bronisław Komorowski trzy lata temu, aby uhonorować osoby mające szczególne zasługi w podnoszeniu świadomości językowej Polaków. Prof. Jan Miodek jest jej trzecim laureatem, w poprzednich latach nagrodzono prof. Walerego Pisarka i prof. Jadwigę Puzyninę. W uzasadnieniu przyznania nagrody prof. Miodkowi podkreślono, że zajmuje się on badaniem języka polskiego od 45 lat, jest znanym popularyzatorem wiedzy o języku polskim, a także twórcą popularnego hasła "Ojczyzna-polszczyzna".

Więcej na ten temat znajdziecie na stronie

****

Festiwal Fantastyki Pyrkon 2014

Organizowany przez Klub Fantastyki „Druga Era” już za miesiąc! Odbędzie się w dniach 21-23 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To największa impreza poświęcona fanom fantastyki i popkultury w Polsce. Nie zabraknie podczas niej atrakcji dla fanów literatury.

Szczegóły na stronie

****

02 Grudzień 2013

"Joanna Olczak-Ronikier laureatką Nagrody Jerzego Turowicza

Pisarka i scenarzystka Joanna Olczak-Ronikier została w piątek laureatką pierwszej edycji Nagrody Jerzego Turowicza za wydaną w 2011 roku książkę "Korczak. Próba biografii". "Pisanie tej książki było dla mnie, jak stąpanie po brzytwie" - wyznała laureatka.

Nagroda Jerzego Turowicza przyznawana jest za wybitne i oryginalne dzieło literackie, naukowe, plastyczne, muzyczne, teatralne lub filmowe, znajdujące się w kręgu tematów, do których Jerzy Turowicz wracał w swojej publicystyce i działalności publicznej, oraz reprezentujące wartości, które były mu bliskie.

Jak podkreślił przewodniczy kapituły i prezes Fundacji Jerzego Turowicza Tomasz Fiałkowski książka "Korczak. Próba biografii" odtwarzająca życiorys wielkiego pedagoga i pisarza, który zginął wraz ze swymi wychowankami w Treblince, "na nowo portretuje Korczaka, wyjmuje go z ram świeckiego świętego, przedstawia, jako człowieka z krwi i kości, zarazem z jakąś wewnętrzną tajemnicą".

Kapituła zwróciła uwagę na szerokie historyczne tło publikacji, ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-żydowskich i dramatu Żydów polskich, którzy wybrali polską kulturę, nie wyrzekając się jednak swoich korzeni.

Ogłoszenie zwycięzcy i wręczenie nagrody nastąpiło podczas piątkowej uroczystości w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha na dwa tygodnie przed 101. rocznicą urodzin Jerzego Turowicza. Laureatka otrzymała statuetkę oraz 10 tys. złotych.

Nagrodę wręczyła córka Jerzego Turowicza, Elżbieta Jogałła. "Myślę, że teraz przez tę nagrodę on chce ci teraz powiedzieć: +Joanno, tak trzymaj+" - powiedziała.

Statuetka pomysłu Krystyny Zachwatowicz przedstawia stos gazet, jakich wiele zajmowało miejsce na podłodze krakowskiego mieszkania Turowicza przy ul. Lenartowicza 3. Statuetka znajduje się na kawałku dębowej klepki parkietowej pochodzącej z tego mieskania. "Myślę, że ta statuetka będzie stanowić wspaniały przycisk do papieru na biurko laureata" - mówiła córka Turowicza.

Joanna Olczak-Ronikier dziękując za nagrodę mówiła, że pracując nad książką bardzo się namordowała, była dla niej jak "stąpanie po brzytwie". "Jeżeli się jest takim spolonizowanym Żydem, ma się po przodkach odziedziczoną taką miłość do Polski, taką przesadzoną, pełną takiego pietyzmu, wdzięczności, że przygarnęła, że stała się matką, i potem wypisywać te wszystkie antysemickie inwektywy, to co się działo w Polsce, to naprawdę się czułam, jak w zbójnickiej torturze, co rozdzierają człowieka na pół" - wyznała.

"Nie umiem mówić źle o Polsce, a z drugiej strony mam takie poczucie, że pewne rzeczy muszą zostać powiedziane (?). Jaki to jest trudny los być polskim Żydem, Polakiem żydowskiego pochodzenia, ale nie oddałabym tego losu za żadne skarby świata" - podkreśliła laureatka.

Nagrodę ustanowiła w tym roku Fundacja Jerzego Turowicza, która opiekuje się spuścizną Jerzego Turowicza, utrwala pamięć o nim i przypomina o ideach, które starał się zaszczepić, redagując pismo.

Kapitule nagrody przewodniczy dziennikarz "Tygodnika Powszechnego" i prezes Fundacji Jerzego Turowicza Tomasz Fiałkowski, a zasiadają w niej: Teresa Bogucka, Józefa Hennelowa, Dominika Kozłowska, Marcin Król, Tomasz Cyz, Jarosław Makowski, Wawrzyniec Smoczyński i Adam Szostkiewicz.

Spośród zgłoszonych propozycji kapituła w tym roku nominowała siedem książek: "Stacja Muranów" Beaty Chomątowskiej, "Jest taki piękny, słoneczny dzień... Losy Żydów szukających ratunku na wsi polskiej 1942-1945" Barbary Engelking, "Ocaleni z XX wieku" Mikołaja Grynberga, "Korczak. Próba biografii" Joanny Olczak-Ronikier, "Dziennik" Jerzego Pilcha, "Integracja społeczna i gospodarcza imigrantów wyznania muzułmańskiego w Polsce" Radosława Stryjewskiego i "Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki" Karoliny Wigury.

Joanna Olczak-Ronikier jest pisarką i scenarzystką, współtwórczynią kabaretu Piwnica pod Baranami. Jest autorką sztuki teatralnej "Ja - Napoleon", scenariusza widowiska teatralnego "Z biegiem lat, z biegiem dni...", wystawionego przez krakowski Stary Teatr, oraz serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem, wyreżyserowanego przez Andrzeja Wajdę (1980). Wydała monografię "Piwnica pod Baranami. Koncert ambitnych samouków" (1994) i biografię Piotra Skrzyneckiego "Piotr" (1998). Za książkę "W ogrodzie pamięci" (2001), opisującą historię własnej rodziny - rozgałęzionego rodu Horwitzów, przełożoną już na dziesięć języków, otrzymała Nagrodę Literacką Nike.

Patron nagrody Jerzy Turowicz urodził się 10 grudnia 1912 r. w Krakowie. Był redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego" od 1945 r. do śmierci w 1999 r., z przerwą w latach 1953-1956, gdy odmówił publikacji nekrologu po śmierci Stalina. Turowicz był zaangażowany w nurt odnowy Kościoła, związany z II Soborem Watykańskim. Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, kawalerem Orderu Orła Białego. Zmarł 27 stycznia 1999 r. Został pochowany na cmentarzu w podkrakowskim Tyńcu."

http://ksiazki.wp.pl

****

70. rocznica wydania "Małego Księcia"

Książka Antoine'a de Saint-Exupéry'ego została po raz pierwszy wydana w 1943 roku. Do dziś zachwyca swoją prostotą i przenikliwością, a cytaty z "Małego Księcia" zna właściwie każdy.

Jeden z najbardziej znanych to ten o dorosłych i liczbach:

Dorośli są zakochani w cyfrach. Jeżeli opowiadacie im o nowym przyjacielu, nigdy nie spytają o rzeczy najważniejsze. Nigdy nie usłyszycie:, „Jaki jest dźwięk jego głosu? W co lubi się bawić? Czy zbiera motyle?”

Oni spytają was: „Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile waży? Ile zarabia jego ojciec?” Wówczas dopiero sądzą, że coś wiedzą o waszym przyjacielu.

Jeżeli mówicie dorosłym: „Widziałem piękny dom z czerwonej cegły, z geranium w oknach i gołębiami na dachu” – nie potrafią sobie wyobrazić tego domu. Trzeba im powiedzieć: „Widziałem dom za sto tysięcy złotych”. Wtedy krzykną: „Jaki to piękny dom!”

oraz oczywiście słynna myśl:

Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

W Polsce "Mały Książę" został po raz pierwszy wydany w 1947 roku.

Na podstawie tej książki powstała nawet gra planszowa, w której każdy przyjaciel Małego Księcia buduje dla niego własną planetę, dom dla jego ukochanych zwierząt (lisa, owcy, słonia i węża) i postaci, które Mały Książę spotkał w czasie swojej podróży.

http://www.ksiazka.net.pl

****

Międzynarodowy tydzień e-książki

W dniach 3 - 9 marca 2013 roku obchodzimy międzynarodowe święto miłośników książki elektronicznej.

Międzynarodowy tydzień e-książki to również wspaniała okazja, aby poznać zalety książek elektronicznych i promować je wśród czytelników, autorów i wydawców. To również dobry moment, aby dowiedzieć się jaki jest e-czytelnik, na jakich urządzeniach oddaje się pasji czytania i jakie e-booki najczęściej wybiera.

Obserwując trendy na świecie i dynamiczny wzrost sprzedaży e-booków, nie ma wątpliwości, że e-czytanie staje się coraz bardziej popularne. W komunikacji miejskiej coraz częściej widać osoby pogrążone w lekturze na swoich elektronicznych czytnikach, które umilają im podróż. Czytnik stał się niezastąpionym towarzyszem, bez którego część osób nie wyobraża sobie wyjścia z domu. Co prawda badania czytelnictwa zaprezentowane przez Bibliotekę Narodową sprzed 2 lat nie napawają optymizmem - jakikolwiek kontakt z dowolną książką zadeklarowało wówczas zaledwie 44% badanych, po książkę sięgnęło 38% mężczyzn i 50% kobiet.

Międzynarodowego tydzień e-książki to wyjątkowa okazja, aby skorzystać z licznych promocji i akcji, które z myślą o aktualnych i przyszłych e-czytelnikach są organizowane w serwisach społecznościowych, tradycyjnych bibliotekach oraz w wirtualnych księgarniach.

http://www.ksiazka.net.pl/index.php?id=126&tx_ttnews[tt_news]=15696&tx_ttnews[backPid]=125&cHash=d750611440

****

5 grudnia - Dzień Wolontariusza

W 1986 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych w dowód uznania dla wielu niestrudzonych ochotników, którzy swój czas i umiejętności darowują innym, wyznaczyła dzień 5 grudnia jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W tym czasie na całym świecie odbywa się mnóstwo spotkań i imprez.

Zachęcamy aby w tym dniu w sposób szczególny pamiętać o swoich wolontariuszach, spotkać się z nimi, podziękować za ich pracę. Formy tych spotkań, okolicznościowych uroczystości mogą być rozmaite. To od Was i waszej pomysłowości zależy na ile będą atrakcyjne i jak długo zapadną w pamięci wolontariuszy.

Centra Wolontariatu również włączają się w obchody tego wyjątkowego dnia. Podczas spotkań wolontariusze są wyróżniani pamiątkowymi dyplomami i okolicznościowymi znaczkami z logo wolontariatu. Począwszy od roku 2001 (Światowy Rok Wolontariatu) Sieć Centrów Wolontariatu w Polsce corocznie z okazji Dnia Wolontariusza organizuje konkurs "Barwy Wolontariatu".

Konkurs ten ma na celu prezentowanie ciekawych sylwetek wolontariuszy, wyróżnienie ich okolicznościowymi statuetkami, a przede wszystkim ma on wymiar edukacyjny. Pokazuje bowiem jak wiele dobrego można robić na rzecz innych czerpiąc jednocześnie dla siebie wiele satysfakcji i zadowolenia. Rozstrzygnięciem konkursu jest uroczysta Gala Wolontariatu, transmitowana corocznie na żywo przez Program 2 TVP.

****

16 listopada - Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji, święto ustanowione w 1995 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień Tolerancji został zaproponowany przez ONZ jako święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.

16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony w 1995 roku przez ONZ z inicjatywy UNESCO. Była to odpowiedź wielu społeczności na rosnącą nietolerancję, ksenofobię, nacjonalizm oraz akty przemocy i terroryzmu. Zgodnie z „Deklaracją zasad tolerancji" przyjętą 16 listopada 1995 roku przez państwa członkowskie UNESCO, tolerancja to m.in. respektowanie cudzych praw i własności, uznanie i akceptacja różnic indywidualnych, umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych oraz docenianie rozmaitości kultur.

Tolerancja nie jest kwestią instynktu, lecz świadomości. Często pewne zachowania nietolerancyjne mogą wynikać z niewiedzy, stereotypów czy też mitów krążących w społeczeństwie.

Obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji służyć mają przede wszystkim zwróceniu uwagi na niebezpieczeństwa związane z nietolerancją i rasizmem, a także promowaniu szacunku wobec różnorodności kulturowej.

W „Deklaracji…” państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji. Według zapisów tolerancja to:

  • respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
  • uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
  • umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
  • docenianie rozmaitości kultur;
  • otwarcie na cudze myśli i filozofię;
  • ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
  • uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych. Tego dnia warto zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy. Wiele instytucji organizuje 16 listopada specjalnie spotkania, na których poruszany jest temat tolerancji na każdej płaszczyźnie życia. W niektórych miastach Polski Dzień Tolerancji to okazja do specjalnych seansów kinowych czy spotkań kulturalnych.

****

PAŹDZIERNIK - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Kto wymyślił takie święto?

W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest w czwarty poniedziałek października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Od 4 lat to świętowanie przedłużyło się do całego miesiąca.

Co oznacza słowo "biblioteka"?

Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych.

Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych.

"Biblioteki szkolne - klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości"

****

Książki młodzieżowe najbardziej popularne - Top 20

****

5 minut dla książki – cała Polska czyta pod chmurką!

22 kwietnia o godzinie 17:00 miłośnicy książki spotkają się w centralnych punktach co najmniej 24 miast i miejscowości, by wspólnie przeczytać fragment książki Marii Pruszkowskiej „Przyślę Panu list i klucz” oraz żeby zachęcać przechodniów, by częściej sięgali po dobrą lekturę. Wszystko to w ramach drugiej edycji akcji „5 minut dla książki”, organizowanej pod hasłem „Czytamy pod chmurką”.

- Media regularnie informują o stale malejącym poziomie czytelnictwa w Polsce. W roku 2011 sprzedaż książek spadła o ponad 8%, w 2010 roku ponad połowa Polaków nie miała z książką żadnej styczności – wylicza Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl – Mamy nadzieję, że spotkanie w centrach przynajmniej 23 miast Polski i jednego miasta w Hiszpanii będzie okazją do tego, by taką styczność z literaturą zapewnić tysiącom przypadkowych przechodniów. By zachęcić ich do odwiedzenia biblioteki czy księgarni, do sięgnięcia po książkę.

Spotkania odbędą się w Arucas (Gran Canaria), Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gryficach, Kamiennej Górze, Kielcach, Kraśniku, Lublinie, Łodzi, Nasielsku, Olsztynie, Pabianicach, Pawonkowie, Piekarach Śląskich, Poznaniu, Rumi, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wągrowcu oraz Wrocławiu. Szczegółowy wykaz punktów, w których spotkają się „mole książkowe” opublikowany został na blogu organizatorów: http://5minutdlaksiazki.blogspot.com Tam też znaleźć można bannery promujące przedsięwzięcie oraz fragment, który uczestnicy spotkania będą czytać.

- Przygotowania w kolejnych miastach (między innymi w Katowicach) już trwają, a akcję w swoim mieście może zorganizować każdy miłośnik książki, który skontaktuje się z koordynatorami – podkreśla Grzegorz Raczek z serwisu DuzeKa.pl. – Wciąż jeszcze nie jest zbyt późno, by wziąć się do pracy, wciąż jeszcze można zaprosić przyjaciół oraz znajomych i zaplanować na to niedzielne popołudnie wspólne wyjście do centrum w celu promocji książki.

- Czytanie nie jest powodem do wstydu. Dlatego już dziś namawiamy, by podkreślić, że weźmie się udział w naszym wydarzeniu poprzez kliknięcie przycisku „Dołącz” na podstronie na Facebooku: http://www.facebook.com/events/330829593640414/ oraz przez skorzystanie z opcji „Zaproś znajomych” – dodaje Kamil Świątkowski, redaktor serwisu PrzyKominku.com. Pokażmy, że czytamy i że jesteśmy z tego dumni!

Akcję zdecydowali się już wesprzeć polscy pisarze. Od początku z organizatorami współpracuje bestsellerowa autorka, Małgorzata Gutowska-Adamczyk. W Gdańsku wydarzenie wspiera Anna Klejzerowicz, w Warszawie – Jolanta Kwiatkowska i Maria Ulatowska.

- Warto, by również inni twórcy zdecydowali się w tym dniu dołączyć do miłośników książki, by wraz z nimi czytali pod chmurką – zaprasza „kolegów po piórze” Małgorzata Gutowska-Adamczyk. – Warto zadeklarować udział w wydarzeniu również w korespondencji z organizatorami. Wsparcie osób znanych jest bardzo ważne, bo pomaga przekonać czytelników, a w końcu troska o przyszłość czytelnictwa dotyczy nas wszystkich.

Poprzednia edycja przedsięwzięcia „5 minut do książki” odbyła się w grudniu 2011 roku. Wówczas miłośnicy książki spotkali się w 8 miastach, by wspólnie przeczytać fragment „Opowieści wigilijnej” Dickensa. Przedsięwzięciu przyświecało hasło: „Czytamy pod choinką”. Celem akcji, organizowanej społecznie, jest promocja czytelnictwa w czasach, gdy jego poziom z roku na rok regularnie spada.

Blog akcji: http://5minutdlaksiazki.blogspot.com/

Fanpage: http://www.facebook.com/5minut

Wydarzenie na Facebooku: http://www.facebook.com/events/330829593640414/