Staročeský ples v Radomyšli

Datum přidání: Sep 14, 2015 8:56:26 AM

Radomyšl - Pestrá přehlídka nejrůznějších krojů, to byl tradiční Staročeský ples, který v sobotu pořádala Sdružená obec baráčníků v Radomyšli.

Po slavnostním nástupu a svolení rychtáře Josefa Jůzka k zahájení plesu předvedli nejmenší baráčníci co umí. Jejich řady se rozrostly od deset dětí. „Nejmladší z nich je Adélka Hřebejková, je jí tři a půl roku. Nemáme mladé baráčníky jen z Radomyšle, ale i z Rojic, Chrášťovic nebo Petrovic," zmínil Josef Jůzek.

Po vystoupení dětí se všichni baráčníci pustili do téměř patnáctiminutového tance – Moravské besedy. Podle rychtáře Josefa Jůzka se tento tanec společně s dětmi naučili za dva až tři měsíce. „Scházeli jsme se zhruba jednou za týden," řekl.

Přibližně po hodině úvodního programu se parket do posledního místa zaplnil tanečními páry z řad veřejnosti.

Historie radomyšlských baráčníků sahá do roku 1938, kdy bylo zvoleno první konšelstvo, jehož hlavním úkolem je zajistit úřední registraci a schválení nově vzniklého spolku baráčníků v Radomyšli. V lednu 1939 proběhlo úřední schválení a potvrzení Obce baráčníků Radomyšl. Dnes má přibližně šest desítek členů.

Autor: Darina Vernerová

Zdroj: http://strakonicky.denik.cz/kultura_region/obrazem-starocesky-ples-v-radomysli-20150223.html

Fotogalerie