Brodcasted Music PC Reciver

konfigurowany, by uzyskać optymalną jakość odsłuchu muzyki ze strumieni internetowych

Aktualnie pojawiło się wiele ciekawych ofert z muzyką, które na czas pandemii są udostępnione tylko dla odtwarzania ze stron internetowych. W centrum naszej uwagi znalazło się również to kompromisowe rozwiązanie.

Dostawcy streamingu mają różne sposoby dostarczania muzyki i dla jej odtwarzanie z optymalną jakością potrzeba indywidualnych rozwiązań. Wyższa jakość streamingu, czyli usług ze strumieniową dostawą muzyki rozszerza krąg zastosowania rozwiązań, które są efektem prac z Audiophile PC Reference.

Początkowo prace z Sound PC prowadzone były tylko z myślą o miejscach publicznych i bezpośredniej transmisji przez Internet kameralnych koncertów.

Zakładaliśmy użycie w tym celu kodeka Opus, który pozwala na emisję muzyki ze studyjnym standardem próbkowania 48 kHz z nawet 510 kb/s oraz obsługą bardzo wielu kanałów. Kodek firmowany jest przez Internet Engineering Task Force - nieformalne, międzynarodowe stowarzyszenie osób zainteresowanych ustanawianiem standardów technicznych i organizacyjnych w internecie. Ten otwarty i wolny od tantiem (Royalty-free) format kompresji dźwięku wykorzystuje technologię kodeków SILK Skype i Xiph.Org 's CELT.

Brodcasted Music PC Reciver sprawdza się, jako oddzielne urządzenie do odtwarzania muzyki z Internetu z domowym zestawem audio lub nagłośnieniem w barze.

W ostatnich latach ogólnodostępne transmisje muzyki w Internecie są już z wyższą jakością. Ta możliwość lepszego odsłuchu z PC nie powinna być łączona z Audiophile Music Server. Ataki z Internetu i ochrona przed nim mogą zakłócić odtwarzanie zebranej na twardym dysku kolekcji płyt lub wręcz ją uszkodzić. Serwer bez dostępu do Internetu nie jest dla audiofila problemem. Plików z niższą jakością nie są w sferze jego zainteresowań. Takie próbki nagrań z muzyką może sobie pobrać z sieci na innym urządzeniu i po sprawdzeniu programem antywirusowym zapisać na dysk.

SOUND HD

BBC nadaje od maja 1998 nocny program, gdzie prezentuje nagrania, które powstały w studiach radiowych lub podczas transmisji ważnych wydarzeń muzycznych. Jest to współpraca w ramach Europejskiej Unii Nadawców (European Broadcasting Union) i program transmitowany jest w 11 krajach. W Polsce to pon-pt w Dwójce z nazwą Muzyczna Noc Euroradia.

Jest to nazwa kreowana przez BBC dla strumienia o przepustowości 320 kbps z kodekiem aac (Advanced Audio Coding ) oraz 16 bitowym próbkowaniem i częstotliwością 48 kHz. Z tymi parametrami Szwedzkie Radio udostępnia transmisje programu drugiego, które można odtwarzać bezpośrednio w np AIMP i nagrywać na twardy dysk

Audiofilski PC dla odbioru transmisji internetowych jest zawsze na indywidualne zamówienie.

W wersji Reference, która pozwala swobodnie testować karty muzyczne i telewizyjne jest standardowa płyta główną ATX z High Quality Onboard Audio Design, gdzie ustawienie CPU 4,8 GHz daje najlepszy rezultat, ale niewspółmierny do kosztów.

Płyty w mniejszych rozmiarach ITX można również zaadoptować i sprawdzą się także w samodzielnym zestawie z aktywnymi monitorkami studyjnymi.

W praktyce świetnie sprawdza się płyta Micro ATX spełniającą wymogi dla odpowiedniej konfiguracji. Zapewnia to np pokazana na zdjęciu poniżej Gigabyte GA-78LMT-S2P, która obsługuje nawet 6-rdzeniowe procesory AMD Phenom™II, ale dla odbioru transmisji internetowych w większości przypadków wystarcza Sempron i korzystniej jest zainwestować w szybsze pamięci RAM z dobrą jakością.

Adapter BenOx pokazany jest na zdjęciu powyżej nad płytą gwarantuje optymalne połączenie wg standardu Intel HD Audio pomiędzy procesorem dźwięku, a analogowym wzmacniaczem, by mógł optymalnie wysterować tradycyjne głośniki, które potocznie nazywamy kolumnami Hi-Fi dla domowego zestawu audio.

NOWOŚĆ - Optymalna jakość odtwarzania muzyki udostępnianej przez stronę internetową

LAV filter dostępny jest bezpłatnie i może zastąpić systemowy kodek Windows. Wystarczy go pobrać i zainstalować. Nie sprawia problemów, lecz nie ma gwarancji, że w jakimś PC to nie wystąpi.

Więcej informacji na ten temat jest na oddzielnej stronie >>>

Usprawnienie są dla obsługi Dolby Vision i Audio, ale powodują także ogólną poprawę. Niezależne rozwiązania zapewniają jeszcze lepsze rezultaty.

Subiektywne wrażenia przy odtwarzaniu muzyki z nagrań udostępnianych na stronie nowojorskiej opery są, że z:

  • Google Chrome - scena jest głównie na stole lub komodzie w domu

  • Microsoft Egde - słuchamy siedząc na scenie w miejsca dla suflera

  • Opcją niezależną - jesteśmy na widowni (z LAV bliżej, a bez dalej)

Microsoft wprowadził nową jakość z przeglądarką Edge i Windows 10

Bezpośrednie odtwarzanie ze strumienia z Internetu lub transmisji TV z satelity, jak i z dystrybucji kablowej

Najlepszą jakość odsłuchu transmisji fonii zapewnia tryb WASAPI w bezpłatnym programie AIMP i dla filmów z muzyką w Light Alloy, a dla odbioru z tunerem w ProgDVB

AIMP z odtwarzaniem WASAPI ustawionym na 32 bity i 192 kHz zapewnia najlepszą możliwą jakość dźwięku i te wspaniałe właściwości dostępne są dla także odbioru radia internetowego, a polskojęzyczne forum udostępnia liczne skórki i rady dla pełnego komfortu użytkowania.

Light Alloy to relatywnie nowy program, który ustawiony w trybie WASAPI rewelacyjnie radzi sobie z odtwarzaniem filmów z muzyką i tańcem z Internetu, co wypada jeszcze lepiej, gdy jest to kopia zapisana na dysku. Ten darmowy program nie potrzebuje zewnętrznych kodeków, bo ma je wbudowane. Warto go mieć zawsze na pendrive. Jeżeli się go zapomni, to ściąganie jego z sieci zajmuje chwilkę i można to zrobić przez komórkę, nawet przy wysokich kosztach roamingu w innym kraju. Program ma polskie menu, podobnie jak ich strona internetowa.

ProgDVB to program osługujący telewizję cyfrową z nadajników naziemych jak i internetu. Dobrą jakość dźwięku zapewnia ustawienie WASAPI. Optymalne rezultaty daje wersja 64-bit z podobnymi kodekami. Program jest często aktualizowany i ma również wersję bezpłatną.

PotPlayer to 64 bitowy odtwarzacz plików audio i video, który może być praktyczną alternatywą dla wszystkich formatów i jest ławieszy dla samodzielnej konfiguracji w j. polskim.

Audiofilski Serwer Muzyki oraz Brodcasted Music PC Reciver można wyposażyć w tuner

Domowy serwer muzyki bez dostępu do Internetu można skompletować dla odbioru cyfrowego radia DAB+. Obecnie oferujemy odbiornik DVB-T i DAB+, który jest urządzeniem na USB. Najlepiej jest zamontować je we wnętrzu obudowy, by nie narażać na uszkodzenie mechaniczne, co rozwiązuje dodatkowo problem z chłodzeniem, z którym często borykaja się takie urządzenia.

Zamontowanie tunera PCI dla odbioru transmisji satelitarnych pozwala delektować się np programami muzycznymi transmitowanymi przez francuskie Mezzo, wyświetlając obraz z wysoką rozdzielczością przez dobrej klasy projektor wideo. W Polsce ten kanał dostępny jest standardzie DVB-C lub DVB-S i wymaga dekodera, przez co bardziej praktyczne może być podłączenie z niego fonii kablem S/PDIF. Lepszą alternatywą jest HDMI, ale rzadkością są płyty główne do PC, które mogą to obsłużyć >>>