Audiophile Music Server jest inspirowany niezawodnymi magnetofonami ReVox

BienSound PC pozwala na archiwizowanie muzyki, jako nowoczesny magnetofon domowy i odtwarzanie jej z tradycyjnym zestawem Hi-Fi.

Szczególna uwaga zwrócona została na stabilność mechaniczna. To było także przez lata była głównym atutem niezawodnych konstrukcji magnetofonów ReVox. 


ReVox to rynkowa marka wysokiej klasy sprzętu audio stworzona w 1951 roku przez szwajcarską firmę Studer, która powstała 3 lata wcześniej.

Ze studyjnego magnetofonu szpulowego Studer J37 korzystano m.in. w słynnych studiach na Abbey Road w Londynie, gdzie powstały przeboje The Beatles.


W latach 1967 - 1977 produkowano magnetofon Revox A77 w wersjach MK I do MK IV, które cieszył się ogromnym powodzeniem. Najlepiej świadczy o tym, że powstało 186 ich wersji, w łącznej ilości ponad 350 tys. szt.

Ten magnetofon stał się ikoną ówczesnej techniki audio i synonimem high-end dla wymagających użytkowników domowych. W późniejszym okresie był również wyposażany w najnowocześniejszy wtedy układ redukcji szumów Dolby B. Od wersji A77 MK II Revox stosował głowice o wydłużonej żywotności „Revodur”, wytwarzane na wyłączne zamówienie firmy ze specjalnego stopu Recovac, opracowanego i produkowanego w zakładach metalurgicznych i hucie „Vacuumschmelze Hanau”.

Produkcję pierwszego magnetofonu rozpoczęto w roku 1949, używając nazwy "Dynavox". W 1955 roku pojawił się szpulowy magnetofon z 3 odrębnymi silnikami – jednym do transportu taśmy i dwoma napędzającymi niezależnie talerzyki szpul. Model A700  pojawił się w 1974 roku i po raz pierwszy zastosowano cyfrowe układy logiki sterowania napędem i kwarcową stabilizację prędkości silnika napędu taśmy.


W roku 1960 zaoferowano magnetofony dla stereofonicznego zapisu dźwięku dwu- (2 ścieżki w jednym kierunku) lub czterościeżkowego (2 ścieżki w każdą ze stron przewijającej się w trakcie nagrywania taśmy, odwracanej po zakończeniu jej zapasu na danej szpuli – tym samym, kosztem nieznacznego pogorszenia jakości, na takiej samej taśmie można było zapisać dwa razy dłuższy materiał dźwiękowy).

Magnetofony Revox wyróżniały obudowy i elementy chassis wykonane z niskorezonansowych odlewów. Magnetofony fabrycznie, indywidualnie kalibrowano osobno dla każdej ze ścieżek i prędkości przesuwu taśmy w odniesieniu do oryginalnych taśm Revox, co pozwalało uzyskać niezwykle liniowe charakterystyki pasma przenoszenia dźwięku.

Takie podejście przy produkcji spowodowało, że żywotność wielu A77 została przedłużona przez liczne wersje modyfikacji wykonywanych przez niezależne warsztaty i hobbystów. Zmodyfikowane A77 były na wyposażeniu wielu startujących rozgłośni, gdy np w  Szwecji zniesiono monopol na transmisje. Teraz są zastąpione przez komputery. 

Nieprawdopodobnie precyzyjna jest również konstrukcja gramofonów Revox z ramieniem tangencjalnym. Pierwszy pojawił się w 1977 roku model B 795.Ten odtwarzacz płyt winylowych rewelacyjnie sprawdzał się w studio tańca. Zapewniał najlepszą możliwą jakość odtwarzania muzyki. Możłiwośc zmiany szybkości odtwarzania była również niezwykle przydatna. Mógł stać w przypadkowym miejscu, bardzo blisko głośników odtwarzjacych muzykę z dużą mocą. Spocona ręka zmęczonej wysiłkiem osoby mogła szybko i przecyzyjne wybrać właściwy moment utworu do odtwarznia, bez ryzyka uszkodzenia płyty. Teraz takie możliwości oferuje PC.

Zmiana szybkości odtwarzania nie była zbyt istotna dla domowego użytku i zaoferowano model B 790, gdzie talerz z płytą napędzano silnikiem z ekstremalnie precyzyjną kontrolę stabilności obrotów. Podstawowa konstrukcja pozostała i gramofon stojący nawet z dużym przechyłem na niestabilnym meblu spisywał się idealnie. Zachowana była oczywiście także sprytna konstrukcja odwróconego pendzelka przy ramieniu, która zapewniała, że igła gramofonowa czyszczona była przy odtwarzaniu każdej płyty.


To udogodnienie zpendzelkierm można było bez żadnych problemów zdemontować i używać np wkładki Shure V15-IV, która czyściła płytę w trakcie odtwarzania. To rozwiąznie zapewniało jeszcze stabilniejsze warunki pracy dla
ramienia tangencjalnego. Najlepszą jakość odtwarzania muzyki zapewniała natomiast wkładka Dynavector Krat 23R z najkrótszym na rynku ramieniem diamentowej igły. Był to precyzyjnie obrobiony sztyft z rubinu, który pozwalał efektywnie zredukować masę zawieszania igły. Kontynuatorem jest DV Karat 17D3. Kombinacja ReVox i 23R dawała rekordowe rozwiązanie na najkrótsze ramie gramofonu i igły.

Wymiana wkładki w ReVox jest jednak przedsięwzięciem wymagającym dużej precyzji, gdzie potrzebna jest specjalna płyta kalibracyjna i właściwy zestaw przyrządów. Jest to szczególnie uciążliwe dla użytkowników preferujących wkładki magnetoelektryczne Moving Coil,gdzie nie można wymienić tylko "igły", jak jest to w elektromagnetycznych Moving Magnet.

Precyzja konstrukcji i innowacyjne rozwiązania są także w serii głośników BX, które pojawiły się w 1977 roku. Chodzi  o precyzyjnie wysterowanie dużej masy membramy. Dwudrożny model nazwano BX 350.  Rok później zaoferowano trójdrożny BX 4100

Użycie w serii BX wielu elementów dla zwiększenia powierzchni membramy nie jest unikalne. Innowacyjne było ich rozmieszczenie w wersji dwudrożnej. Nie ma tego już w droższym modelu trójdrożnym, gdzie zachowano tylko zalety rozwiązania linear-phase system, czyli równej pozycji magnesów, a nie membram zamontowanych elemantów dla różnych pasm częstotliwości.


Ofertą dla stabilnego wysterowania głośników były jednokanałowe wzmacniacze mocy A722, które miały bardzo tradycyjną konstrukcją. Wiele z tych wzamczniaczy jest z pewnością w dalszym użytku, ale doczekały się niejednokrotnie niezależnych modyfikacj. Mało przydatne są w nich archaiczne złącza według standardu 
Deutsches Institut für Normung. Można je bez problemy wymienić na współcześnie stosowane RCA (chinc).

BenOx 4 HD Audio  pozwala w PC rozwijać dobre tradycje niezwodnych konstrukcji szwajcarskiego ReVox

W studio tańca ich analogowe magnetofony nie były praktyczne z powodu czasochłonnego przewijania taśmy. Idelanie sprawdziły się tam ich unikalne odtwarzacze płyt winylowych z tangencjalnym ramieniem i stabilnym zawieszeniem eleastyczny. Teraz idealnym rozwiązaniem jest PC optymalnie skonfigurowany dla najlepszej jakości odtwarzania muzyki.  

W studio radiowym analogowy magnetofon jest już mało użyteczny, bo dźwięk przekazywany jest do transmisji cyfrowo. Muzykę z płyt winylowych warto jednak zgrać z optymalnie dostosowanym w tym celu PC. Jest to szczegółnie korzystne w działaności niezależnych rozgłośni, bo transport płyt prezenterów jest u nich bardziej uciążliwy i z tego powodu w użyciu są często archiwa mp3 z niską jalością nagrania.

Audiophile Music Server jest dla pasjonatów indywidualnego polepszenia jakości odtwarzania muzyki w domowym zaciszu, co ma długie tradycje.

Kiedyś rączki do sprzętu Hi-Fi umożliwiały jego montaż w studyjnych stelażach ze standardem 19" i korzystano z tego także prywatnie. Teraz z myślą o użytkownikach z takim studyjnym podejściem do fukcjonalności sprzętu w domu jest oferta MASTER.

Natomiast oferta MAESTRO przygotowana jest z myślą o salonie melomana, gdzie zaletą jest drewniana obudowa. ReVox stosował ją w magnetofonach i wzmacniaczach. Zapewniało to nie tylko estetyczny wygląd dla sprzętu, ale również dodatkową stabilność konstrukcji.

Taką obudowę można równieź zamówić do PC. Początkowo miała ograniczyć negatywne efekty wad standardowego w PC złącza mini jack. To rozwiąuje teraz BenOx, ale drewniana obudowa nadale redukuje efekty wibracji z wentylatora zasilacza. Na rynku dostępne są płyty główne, które zasilane są bez wentylatora, ale rzadko spełniają inne wymogi komputera dedykowanego potrzebom muzyki. To powoduje, że na biurku sprawdza się MASTER w drewnianej obudowie.

Comments