Mulcsolás, amikor a növényeink köré olyan anyagokat terítünk, amik segítenek a növénynek a vízháztartásban, akadályozza a gyomnövények fejlődését. A növények számára ez egy természetes eljárás. Megakadályozza a talajvíz gyors elpárolgását, temperál, csökkenti a gyomok életterét, javítja a talaj minőségét. Mulcsolással kis kertünk, gazdaságunk ápolt külsőt nyerhet, de ne felejtsük hogy szakszerűtlen beavatkozással minden jó szándékunk ellenére akár kárt is tehetünk.
A mulcsolással a természetes környezetet utánozzuk. Az erdőben a fák töve körül is láthatjuk az avarréteget, alatta az ásványi anyagokban gazdag humuszréteget. Egyre jellemzőbb az intenzív mezőgazdaság káros mellékhatása: ásványi anyagokban szegényes terméketlen termő réteg. Szakszerű mulcsolással, 5 - 10 cm vastagságban elterített mulcs réteggel biztosíthatjuk növényeink egészséges fejlődését, mindezt környezetet nem terhelő, természetes módon. Az organikus mulcsokat különböző technikájú, nagyságú és márkájú darálógépeken az alapanyag aprításával készítik. Sok gép végtermékének a mérete állítható.
Faipari daráló munka közben
Kétféle mulcsolás lehetséges:
- organikus
- nem organikus
Organikus mulcsolásról akkor beszélünk, ha a felhasznált anyagok növényi eredetűek: darált fa kéreg, fa apríték, fenyő tüske, levelek, széna, szalma ..... Inorganikus mulcolásnak azt nevezzük, ha szervetlen anyagok használatával kívánunk kedvező hatást elérni: murva, kavics, gumi apríték, geotextil neilon fólia .... stb.
Az organikus mulcsolás az inorganikussal szemben segít a tápanyag utánpótlásban, viszont idővel pótolni kell. A nehezen elbomló szerves anyagokból készült mulcsok alapanyaguktól, méretüktől függően 5 - 12 év alatt bomlanak el.
Fenyő kéreg mulcs
Szakszerűtlen mulcsolással sok előnye ellenére kárt is okozhatunk növényeinkben, ezt elkerülendő kell figyelnünk:
- midenképp győződjünk meg a megfelelő víz - elvezetésről, kellő vízelvezetés nélkül a mulcs réteg 5 cm - nél vastagabb nem lehet
- mindaddig ne terítsünk mulcs rétegeket az előzőre, amig azok vastagabbak 5 cm -nél
- ha talaj savassága eltér attól, hogy milyen ph értékű termőföld kedvez a növénynek a jól megválasztott mulccsal kedvező hatást, míg a éppen nem kívánatos mulccsal kedvezőtlen hatást érhetünk el. Ne használjunk például fenyő tüskét, kérget amúgy is savas talajon!
- ne érintkezzen a mulcs a növény törzsével
- csak természetes színezékeket használjunk, ha színezni szeretnénk a mulcsot
- Ne használjunk savanyú szagú, rothadt mulcsot