Csökkenő vízigény

Az intenzív mezőgazdasági termelés szinte elképzelhetetlen öntözés nélkül. Az öntözés kedvező hatásait már a termelés egyetlen ciklusában konkrétan mérhetjük, talajt pusztító hatásai pedig csak több évtizedekben mérhető, viszont annál veszélyesebbek: Megfordíthatatlan folyamatot indít el azzal, hogy az öntözéssel a talaj értékes ásványi anyagokat mosunk ki a termőföldből, rövidebb távon pedig az öntözés tömöríti a földet, a növények gyökerei nem jutnak elég levegőhöz, a tápanyag felvételi képességük csökken. Az öntözővíz ha nem tartalmaz sót, akkor is kell számolnunk az elszikesedéssel, mert a víz sok sót old ki az alsóbb rétegekből, amit a felszínre hoz. Az elszikesedés megállítása, a termőföld rehabilitációja viszont hosszútávon kétségessé teszi az öntözés pozitív hatását.

Mulcs használatával jelentősen csökkenthető az öntözés igénye, mert:

- a mulcs szivacsként tárolja a víz egy részét

- hőszigetelése révén csökkenti a talaj átmelegedését így csökkenti a nedvesség párolgását

- mint a fedő a fazékban, a mulcs a talajba zárja a nedvességet

- a víz általi erózió mértékét jelentősen csökkenti

- a gyomokat a mulcs elnyomja, így azok gyökereiken keresztül nem vesznek fel vizet a haszonnövények rovására

Méréseket végeztünk, és egyértelművé vált: haszonnövényeink növekedéséhez szükséges vízzel gazdálkodhatunk, mindezt a termőföld relatív nedvességének megőrzése mellett.

Akác

Fenti Akác link alatt olyan oldalt talál, ahol az akác fáról, tulajdonságairól, felhasználásáról és akác fa termékekről talál információkat.