WOLFPACK SPEECH & DEBATE

2018-19 state aa champions

ORDER STATE CHAMPIONS SHIRTS & HOODIES BY 3/30/19

STATE TEAM WALL OF FAME PICTURE is THURSDAY 2/21/19 AT 3:30pm.

STATE TEAM WILL BE HONORED AT BANNER NIGHT DURING HALFTIME OF THE BB GAME ON FRIDAY (2/22/19)

ANNUAL AWARDS NIGHT WILL BE WEDNESDAY (2/27/19)


KALISPELL KICKOFF (11/3/18): Sweeps: 1-Flathead (199.5). 2-Glacier (184). 3-C. Falls (106). 4-Glacier JV (92.5). 5-Sentinel (82.5). First Place Winners: Simon Roston & Mercedes Altman Rebich (VPD), Alexandria Houseworth & Matt Koenig (NPD), Nick Jaffe (NLD), Galvin Ness (IMP), Bria Anderson (DI), Sierra Riley & Dresden Allred (DUO). Pride Winners: Hallie Nikunen & Brooklyn Lamers.

MISSOULA (11/9/18 & 11/10/18): Sweeps: 1-Flathead (217.5). 2-Glacier (153). 3-Sentinel (122). 4-Big Sky (78). 5-Loyola (70). First Place Winners: Emmett Aschim (NLD), Becca Cross (MPA), Sierra Riley (POI), Drew Lorenc & Zach Hill (DUO). Pride Winners: Isaac Schroeder & Drew Lorenc.

COLUMBIA FALLS (11/17/18): Sweeps: AA Division 1-Glacier JV (134). 2-Flathead JV (73). ABC Division 1-C. Falls (176). 2-Whitefish (84). 3-Frenchtown (41) First Place Winners: Emily Woods (LD), Lauren Stratton (EXT). Pride Winner: Joshua Green.

STEVENSVILLE (12/1/18): Sweeps: AA Division 1-Glacier JV (114). 2-Flathead JV (52). ABC Division 1-C. Falls (123). 2-Loyola-95 3-Frenchtown (80) First Place Winners: Hannah Nikunen & Liv Wilson (PFD), Joshua Green (IMP), Chris Breese (HI). Pride Winner: Hailey Anderson.

BIGFORK (12/8/18) Sweeps: AA Division 1-Glacier JV (81). 2-Flathead JV (22). ABC Division 1-C. Falls (178). 2-Bigfork (101) 3-Polson (100). First Place Winners: none. Pride Winners: Ty Espeseth & Hailee Williams.

BOZEMAN (12/7/18 & 12/8/18): Sweeps: 1-Bozeman (176.5) 2-Glacier (156.5). 3-Flathead (129). 4-Sentinel (78). 5-Hellgate (35). First Place Winners: Drew Lorenc & Zach Hill (DUO), Drew Lorenc (HI), Brooklyn Lamers (IMP), Olivia Kalvig (MPA), Mercedes Rebich & Simon Roston (VPD). Pride Winners: Malea Bauer & Shea Siderius.

FRENCHTOWN (12/15/18) Sweeps: AA Division 1-Glacier JV (85). 2-Sentinel JV (34). 3-Bozeman JV (28). First Place Winners: none. Pride Winners: Ethan Eagleton & Chris Breese.

HELENA (12/14 & 12/15): Sweeps: 1-Flathead (186) 2-Bozeman (151). 3-Glacier (135.5). 4-Sentinel (73). 5-West (69.5). First Place Winners: Drew Lorenc (HI), Galvin Ness (IMP), Akhil Patel & Brady Kazmier (PFD). Pride Winners: Lauren Stratton & Mercedes Rebich.

GONZAGA (1/4 & 1/5/19): Sweeps: 1-Glacier (210). 2-Mead (114). 3-The Oaks (90). 4-Mount Si (60). 5-Lewis & Clark (57). First Place Winners: Drew Lorenc (HI), Jane Trina (DI), Drew Lorenc & Zach HIll (DUO), Sierra Riley (POI), Galvin Ness (OO), Brooklyn Lamers (IMP). Pride Winners: Ashlyn Cleveland, Akhil Patel & Brady Kazmier.

GREAT FALLS (1/11 & 1/12/19): Sweeps: 1-Flathead (151) 2-Glacier (142.5) 3-Bozeman (105). 4-Great Falls (64.5). 5-Sentinel (59). First Place Winners: Malea Bauer (VLD). Pride Winners: Sierra Riley & Galvin Ness.

STATE @ FLATHEAD (1/25 & 1/26/19): Sweeps: 1-Glacier (172.5). 2-Flathead (167). 3-Bozeman (109.5), 4-Sentinel (79.5). 5-Big Sky (36.5). First Place Winners: Malea Bauer (VLD), Akhil Patel & Brady Kazmier (PFD), Mercedes Rebich & Simon Roston (VPD), Drew Lorenc & Zach Hill (DUO), Becca Cross (MPA). Pride Winners: Brooklyn Lamers & Malea Bauer.

MONTANA NSDA DISTRICT TOURNAMENT (2/8 & 2/9/19): National Qualifiers: Akhil Patel & Hannah Nikunen (PFD), Hallie Nikunen & Kaitlyn Carter (PFD), Ashlyn Cleveland (Congressional Debate-Senate), Drew Lorenc (Humorous Interp), Zach Hill (Humorous Interp), Drew Lorenc & Zach Hill (Duo Interp), Dresden Allred & Asher Robinson (DUO), Asher Robinson (POI). Pride Winners: Malea Bauer, Becca Cross, Drew Lorenc, Zach Hill & Akhil Patel.