Експериментальна робота 

з розвитку аксіосфери особистості

Тема проєкту: «Створення  системи  розвитку  аксіосфери   особистості   на   засадах  традиційних духовних цінностей».

Підтема дослідно-експериментальної роботи закладу: «Вшанування традиції святкування народних і державних свят як спосіб активізації загальношкільної взаємодії»,  впроваджується з 2014 року.

Науковий керівник: Рогова Олена Георгіївна, професор кафедри філософії освіти ДАНО, кандидат філософських наук.

Основна мета проєкту:  Сприяння духовному розвитку,  формування національної свідомості, морально-духовних якостей особистості через ознайомлення з християнськими моральними цінностями шляхом вшанування традицій святкування народних та державних християнських свят.  Оголошення духовних цінностей на рівні закладу, національне виховання здобувачів освіти.

Головні завдання:

•   Апробація діагностичної бази щодо процесу становлення системи розвитку аксіосфери особистості.

•   Створення системи розвитку аксіосфери особистості учня на основі науково-філософської та духовної, моральної і культурної традицій, формування понять: духовність, духовна культура, духовний світ; сприяння виробленню власної світоглядної позиції.

•  Сприяння набуттю дітьми соціального досвіду, успадкування ними духовних надбань українського народу  шляхом проведення свят,  інсценізацій, вітальних програм, годин спілкування,  інформаційно-пізнавальних годин,  виховних годин, благодійних акцій, екскурсій.

     Самореалізація дитини у різних видах діяльності, розвиток її творчих здібностей.

• Узагальнення наслідків дослідження, розробка науково-методичних рекомендацій щодо системи розвитку аксіосфери учнів на засадах традиційних духовних цінностей.

Очікувані результати:

•   підвищення рівня вихованості учнів;

•   забезпечення духовного та інтелектуального розвитку школярів;

•   засвоєння морально-духовних заповідей;

•   формування поваги до традицій українського народу.

Практична значимість проєкту для закладу:

У результаті розробки інноваційної системи розвитку аксіосфери особистості отримати дані, які визначать вплив традиційних духовних цінностей на становлення духовної, здатної до самовдосконалення та самореалізації особистості. Розроблена система сприятиме проектуванню модернізаційних   змін   у  свідомості учнів  на основі впровадження освітніх траєкторій щодо зміцнення духовно-ціннісного середовища.

Практична  значимість полягає в можливості використання розробленої системи розвитку аксіосфери сучасної особистості на засадах традиційних духовних цінностей в освітньому процесі.

 Результативність:

Експериментальна робота закладу була спрямована на проєктування особистісного духовного розвитку здобувачів освіти, формування патріотизму, національне виховання, що відповідає потребам сучасного українського суспільства. Для  вирішення цих завдань докладені зусилля щодо активізації загальношкільної взаємодії, спрямованої на проведення комплексу виховних заходів з метою святкування народних та державних християнських свят; введення за рахунок варіативної складової навчального плану курсів етичного спрямування; проведення моніторингових досліджень на кожному етапі експерименту з метою корекції дій педколективу. Впроваджувалася активна співпраця із позашкільними установами з метою надання методичної і практичної допомоги. Проводилася робота щодо розробки методичних рекомендацій, конспектів уроків, сценаріїв виховних заходів, оформлення звітів та науково-методичних статей. Головною метою експериментальної діяльності є оголошення духовних цінностей на рівні школи. Зазначимо, що за 3 роки результати рівня розвитку певних аспектів вихованості учнів майже не змінилися, що свідчить про успішність експериментальної діяльності закладу. В цілому протягом експерименту вдалося значно не погіршити результати розвитку аксіосфери особистості та зберегти стабільні позиції виховного впливу навчального закладу на здобувачів освіти.

Хід експерименту висвітлювався на шпальтах періодичних видань; стаття про участь школи в даному проєкті була опублікована у Всеукраїнському альманасі «Бути лідером. Україна 2015»; розробки заходів з духовно-морального виховання школярів друкувалися у фахових журналах та на методичних сайтах. 2 вчителя школи презентували свій досвід з патріотичного виховання на обласній виставці «Педагогічні здобутки освітян Дніпропетровщини 2015»  та були відзначені як переможці. У березні 2017 року  на Міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти 2017» (м. Київ) була представлена робота вчителя школи Гончар О.П. з окремим розділом про експериментальну діяльність закладу і отримала срібну медаль. Педагогами школи були розроблені методичні рекомендації: Цаценко Н.С. «Розвиток духовних, інтелектуальних та творчих здібностей учнів на уроках музичного мистецтва» (2014р.); Алєксєєва Н.Г. «Безсмертний дотик до душі»: збірка позакласних заходів із світової літератури» (2015 р.); Гончарук І.Ю. «Формування духовно-моральних цінностей школярів на уроках зарубіжної літератури» (2019 р.).