Зниження рівня тривожності шляхом застосування технік гештальттерапії

Техніки гештальтпсихології широко використовуються задля зниження тривожності та підвищення свідомого сприйняття дійсності. З їх допомогою люди краще усвідомлюють зовнішні впливи, думки та відчуття тіла. У згаданих техніках зазвичай використовуються вправи на концентрацію уваги, які можна застосовувати для дітей всіх вікових груп.

Техніки гештальттерапії особливо ефективні щодо зниження рівня тривожності в підлітків і молодих людей, оскільки в цьому віці підвищується здатність людини усвідомлювати найдрібніші особливості почуттів, думок, емоцій, покращуються навички самоконтролю і збільшується тривалість концентрації уваги. Свідоме тренування з використанням технік гештальттерапії можна розпочинатися з вправи «Техніка усвідомлення зовнішніх і внутрішніх тілесних відчуттів», яка описана в розділі цього сайту, присвяченому дітям початкової школи.

Наступна техніка може використовуватися як наступний крок у навчанні свідомого сприйняття, яку можуть використовувати як підлітки, так і молоді люди.

Зрозуміти сутність тривожних станів і знизити рівень вияву симптомів тривожності

Учні ставлять собі запитання:

  • “Чи погіршує якість мого теперішнього життя хвилювання стосовно мого майбутнього?»

  • Чи хвилююсь я через те, що мої проблеми є серьойзними й нерозв’язними / або через те, що я нічого не роблю для їх вирішення?”

  • «Чи можу я зробити те, чого я боюся зараз?»

Після того як учні відповіли на запитання, вони намагаються подумки уявити всі свої сьогоднішні турботи та прожити їх прямо зараз.

Далі учні намагаються сконцентруватися на навколишній дійсності:

  • Вони намагаються зрозуміти, що вони відчувають у теперішній момент, які звуки чують, звертають увагу на кольори та запахи.

  • Записують все, що вони відчувають, на папері.

  • Далі учні дослухаються до внутрішніх почуттів і записують чітко все те, що вони відчувають.

Мені подобається в собі

Мета: усвідомлення власних позитивних якостей і вчинків.

Учитель пропонує учням записати, а потім назвати якості, які їм подобаються в собі, якими вони задоволені; вчинки, за які їх заохочують і від яких вони відчувають задоволення. Зазначена техніка періодично повторюється: учні мають раніше підготовлений список своїх позитивних якостей і вчинків, який вони доповнюють під час кожного наступного тренування за цією технікою.

Щоденник досягнень

Мета: знизити рівень тривожності шляхом створення позитивного «Я-образу».

На заняттях з корекції тривожності учні щоденно записують усе, що їм вдалося зробити, всі свої досягнення за день (записів має бути не менше 5) у спеціально створений «Щоденник досягнень». Усе погане забувається і не включається в щоденник.

Після запису учні беруть участь в обговоренні своїх записів.

  • Що було дуже важким досягненням?

  • Що було найлегшим досягненням за день?

  • Які з досягнень помітили інші люди (однокласники, учителі, класний керівник)?

Метод незакінчених речень

Застосування методу незакінчених речень задля усвідомлення сильних сторін власної особистості є ефективним для зниження тривожності в підлітків.

У підлітковому віці рекомендується починати тренування щодо зниження тривожності за допомогою методики незакінченого речення з усвідомлення тривожності та її причин, використовуючи техніку «Я відчуваю тривожність, коли...», яка описана в розділі цього сайту, присвяченому дітям початкової школи. На наступному етапі ви переходите до техніки усвідомлення сильних сторін особистості, яка описана нижче.