Potraviny

Od decembra 2018 funguje v Modre Komunitná špajza. Skúste použiteľné nadbytočné potraviny zaniesť tam. Pomôžete iným, ktorí to potrebujú a nevyhodíte to, čo sami nedokážete skomzumovať.

Účinnejšie je však potravinami neplytvať!

Doma najčastejšie vyhadzujeme potraviny preto, lebo ich poriadne neskladujeme alebo sme zmätení rôznymi označeniami dátumu spotreby. Ďalším dôvodom je to, že si na tanier naložíme priveľa jedla a potom ho nevládzeme dojesť. Všetko čo potrebujeme vedieť, je niekoľko trikov a plytvanie potravinami zmizne! Nasledovné tipy sú zo stránky Jedlá zmena.

Skladujte rozumnejšie

Občas skontrolujte potraviny v zadnej časti chladničky. To, čo potrebujete skonzumovať ako prvé, presuňte dopredu. Takto na nič nezabudnete.

Šalát, brokolica, zeler a jarná cibuľka sa správajú ako kvety. Vydržia omnoho dlhšie, ak ich dáte do vody.

Ak chcete skladovať mrkvu, odrežte zelené časti, a uložte ju do uzatvoriteľnej dózy naplnenej vodou. Toto ich udrží čerstvé naozaj dlho!

Potrebujete spracovať staršie ovocie? Zhnednuté banány budú skvelé v banánovom chlebíku alebo smoothie. Z jabĺk môže byť štrúdľa alebo jablčník. A na internete je ešte veľa receptov, ktoré sa oplatí vyskúšať.

Až 45% ovocia, zeleniny, koreňov a hľúz na celom svete sa vyhodí. Ovocie a zeleninu vyhadzujeme najviac! Hlavne preto, že ľahko podliehajú skaze a treba ich skonzumovať krátko po ich nákupe.

Na celom svete sa vyhodí až 35% ulovených rýb a morských plodov. Vedeli ste, že svetové zásoby rýb sa vyčerpávajú? Znamená to, že ryby z oceánov lovíme rýchlejšie ako sa stihnú rozmnožovať.

Až 30% vypestovaných obilnín na celom svete sa vyhodí. Medzi najpestovanejšie obilniny patrí kukurica, pšenica a ryža. Plodiny, ktoré najviac konzumujú ľudia sú pšenica a ryža, pričom kukurica sa väčšinou využíva na kŕmenie hospodárskych zvierat. Hlavne pšenicu možno nájsť v obrovskom množstve potravín, od pečiva až po rezance, sušienky a keksíky.

Až 20% mliečnych výrobkov na celom svete sa vyhodí. Mliečne výrobky pochádzajú zo zvierat, čo tiež vyžaduje veľké množstvo zdrojov.

Až 20% mäsa na celom svete sa vyhodí. Je to o to väčšia škoda, keďže produkcia mäsa spotrebuje najviac zdrojov. Nielen že vyhadzujeme množstvo vody a pôdy, ale aj vzácny život zvieraťa.