Ak odpad ani nevytvoríme, netreba ho triediť !

Pri predchádzaní vzniku odpadu ako aj nakladaní s odpadom, ktorý sme už vyprodukovali sa riadime hierarchiou odpadového hospodárstva

Áno, je to trochu aj o vzopretí sa tlaku reklamy a vlastnej pohodlnosti. Poďte sa pozrieť na niekoľko zásad, ako predísť vzniku odpadu. V angličtine sa volajú 6Rs, lebo všetky začínajú na R, po slovensky (s prižmúreným okom) trebárs 6krát O.

Okrem týchto zásad si môžete pozrieť praktické rady v sekcii Tipy.

ODMIETNI (Refuse): Naozaj-naozaj potrebujem niečo nové kúpiť? Aký to má obal, odkiaľ to je, aké kvalitné, ako sa vyrába? Čím menej mám vecí, tým menej mám problémov s opravami, upratovaním, zabúdaním čo kde mám a či to mám. Odmietam obaly a výrobky, ktoré vlastne nepotrebujem, alebo neviem znovu využiť, vytriediť či skompostovať. Odmietam letáky a reklamné predmety zadarmo.

OBMEDZ (Reduce): Kupujem menej vecí! S každou novou vecou vzniká odpad - či už pri výrobe, balení, alebo doprave. Nakoniec sa odpadom stáva aj vec samotná. Preto treba každú kúpu dobre premyslieť a hlavne sa vyhýbať impulzívnemu nakupovaniu a nakupovaniu samoúčelných vecí (napr. odkôstkovač na jablká...).

OPÄŤ POUŽI (Re-use): Ak mi vec doslúžila, pred vyhodením sa zamyslím nad inou možnosťou jej využitia. Napr. sklenený pohár od jogurtu viem ponúknuť niekomu na zaváranie, alebo použiť na uskladnenie drobností. Roztrhané tričko môže slúžiť ako výplň do vankúša či handra. Zároveň myslím na to, že každá jednorázová vec má svoju alternatívu na viac použití (slamka, obedár, fľaša na vodu, ...).

OBNOV (Recycle): Keď sa dostanem až k vyhodeniu veci do odpadu, snažím sa ho správne vytriediť, aby mohol byť materiál obnovený (zrecyklovaný). Tomu, samozrejme, predchádza premyslená kúpa, pri ktorej uvážim, či viem všetky súčasti tovaru a obalu zlikvidovať s čo najmenšou ekologickou stopou. Zmesovému odpadu sa chceme vyhnúť, nakoľko ten končí na skládke alebo v spaľovni. Oba varianty znečisťujú prírodu a ohrozujú naše zdravie.

OPRAV (Repair): Áno, veci sa dajú opraviť! Ešte stále existujú ľudia, ktorí to vedia. Pozrite si sekciu Tipy.

zOTLIEŤ (skOmpostovať, Rot): Kompostovanie je najlepším spôsobom využitia bio odpadu, t.j. nie len (rastlinného) odpadu z kuchyne, ale aj starého dreva či oblečenia z prírodných materiálov (konope, ľan, bavlna, hodváb, vlna). Pri kompostovaní sa odpad stáva potravou pre iné organizmy, ktoré z neho vytvoria kvalitné hnojivo aj na pestovanie našej potravy.

Táto sekcia je inšpirovaná návodom Waste for Dummies v Bratislave z dielne INCIENu