Jak pozbyć się nieproszonych gości z kompostownika?

Kompostownik zamieszkuje cała gromada żyjątek i mikroorganizmów. Jest to zupełnie normalne – ich obecność jest niezbędna w procesie rozkładu materii organicznej i to nie im poświęcamy dzisiejszy materiał. Tym razem podpowiemy jak pozbyć się zwabionych do kompostownika nieproszonych gości z gatunku tych uporczywych i niemających szczególnego wpływu na przebieg procesu kompostowania.

1. Muszki owocówki

Bardzo lubią wilgoć, ciepło i gnijące odpady, więc kompost to dla nich idealny dom. Pojawiają się szczególnie wtedy, kiedy w kompoście jest dużo resztek owoców i warzyw zawierających cukier. To właśnie one pozostawione na wierzchu kompostu zwabiają muszki owocówki, które potem mogą złożyć jaja. Tylko chwila nieuwagi grozi plagą świeżo wylęgniętych muszek owocówek, których widok przywołuje na myśl sceny z horrorów.

Żeby muszki się nie zlatywały, odpady zawierające cukier powinny być mocno rozdrobnione i przykrywane innymi odpadami, np. suchymi liśćmi, papierem, kartonem, trawą lub już przerobionym kompostem. Inną metodą jest zakrycie szczelin kompostownika przepuszczającą tlen moskitierą. Jeśli te metody zawiodą i muszki mimo to zadomowią się w kompostowniku, spróbuj:

  • odstraszyć je spryskując kompost wodą z czosnkiem, sadząc w okolicy kompostownika lawendę, bazylię, miętę lub trawę cytrynową albo dodając do kompostu parę kropli olejku lawendowego,

  • wybić larwy, chwilowo ustawiając kompost w słońcu,

  • zastawić pułapkę na dorosłe osobniki z wody, płynu do naczyń i octu.


2. Ślimaki

One także bardzo chętnie zadomawiają się w kompostowniku i w nim rozmnażają. Kiedy tak się dzieje, zwykle pierwszą myślą jest zastosowanie odpowiednich środków chemicznych przeciwko ślimakom, ale nie jest to idealne rozwiązanie. W ten sposób poza ślimakami zabijemy też inne pożyteczne organizmy, a poza tym domowy kompost powinien być jak najbardziej naturalny.

Ślimaki można odstraszyć w naturalny sposób, sadząc w okolicy kompostownika rośliny, których nie lubią ślimaki, np. czarny bez, rumianek lub krwawnik. Inną metodą jest postawienie zasieków wokół kompostownika w postaci rozsypanych trocin, potłuczonych skorupek jaj lub piasku zmieszanego z popiołem. Jest to dla nich bariera nie do pokonania. Jeśli te metody zawiodą, spróbuj:

  • odstraszyć ślimaki oblewając kompostownik gnojówką z piołunu,

  • zaprosić w okolicę kompostownika naturalnych wrogów ślimaków, takich jak kury, żaby lub jeże,

  • lekko przesuszyć kompost (Ślimaki lubią wilgotne środowisko, więc dodanie składników wysuszających kompost może zniechęcić je do przebywania w nim),

  • otoczyć kompostownik gęstą siatką, np. moskitierą, podobnie jak w przypadku muszek owocówek.


PS. Jeże to wyjątkowo skuteczna metoda na ślimaki. Żeby zadomowiły się w ogródku, usyp w ustronnym miejscu (np. na łące kwietnej) stertę z gałązek różnej grubości i liści, aby mogły w niej zamieszkać. Ważne, żeby to miejsce zostawić w spokoju i nie hałasować w pobliżu.

A jakie są Twoje metody na nieproszonych gości? Napisz do nas e-mail: kompost@planergia.pl lub odwiedź naszą grupę na Facebooku. Więcej porad i ciekawostek dotyczących kompostowania znajdziesz w aplikacji „Własny kompost = piękny ogród” (https://kompost.planergia.pl/).