5 zasad udanego kompostowania

1. Im mniejsze tym lepsze

Po pierwsze, wrzucaj do kompostownika jak najmniejsze odpady, nie większe niż 1,5-2 cm średnicy. Małe odpady rozkładają się znacznie szybciej, niż te duże (dotyczy to każdego rodzaju materiałów biologicznych, od słomy po skórki z owoców).

2. Sprawdź wilgotność

Po drugie, zwracaj uwagę na zawartość wody w odpadach – kompost nie może być ani za suchy, ani za mokry (zbyt mokry będzie nieprzyjemnie pachniał; zbyt suchy może gnić).

3. Świeże powietrze

Po trzecie, zapewnij dostęp do świeżego powietrza – tlen zapobiega gniciu odpadów, które przebiega w warunkach beztlenowych.

4. Sprawdź temperaturę

Po czwarte, sprawdzaj temperaturę, jaka panuje we wnętrzu kompostownika (optymalna temperatura wynosi od 10 do 70 stopni Celsjusza).

5. Deleguj zadanie

Po piąte, nie bój się mikroorganizmów żyjących w kompostowniku – mikroorganizmy i przetrwalniki odpowiadają za proces kompostowania i przyspieszają jego przebieg.

Jeśli proces kompostowania przebiega prawidłowo, dojrzały kompost uzyskamy po ok 12 miesiącach. Jeżeli dodatkowo wykorzystamy aktywatory kompostowania, ten okres może ulec skróceniu. Taki kompost ma cechy gleby humusowej – jest czarny, ma wyraźne grudki (tzw. gruzełki), jest sypki, lekko wilgotny i wydziela przyjemny „zapach lasu”. Mogą w nim być resztki wciąż nierozłożonych roślin.

Może zainteresuję Cię także: