Громадянська освіта 10 класи

https://meet.google.com/zpj-yagf-vcn -посилання на урок



 https://meet.google.com/zpj-yagf-vcn  -посилання на урок


Шановні учні! Вітаю вас у новому навчальному році . Ми продовжуємо працювати на платформі Дистанційне навчання. Бажаю вам успіхів!


8 грудня

Громадянське суспільство

12 грудня

Громадянська участь у житті суспільства


перегляньте відео

опрацюйте тему 4

проаналізуйте документ на с.85

розгляньте схему на с. 84

вивчіть терміни на с.81

дайте відповідь на питання на с.85

1 грудня

Розділ 4    Демократичне суспільство та його цінності

тема 1. Демократична держава

Опрацьовуємо параграф

Документи на с.65,66,67,

Вивчаємо терміни с.64

Відповіді на питання на с.73

24 листопада 

Тематичне оцінювання з Розділу 3 

Людина в соціокультурному просторі

виконайте тести

17 листопада 

Розділ 3

тема2

Ефективна комунікація. Конфлікти

Опрацьовуємо параграф

Документи на с.54,55

Вивчаємо терміни с.52

Відповіді на питання на с.55

 



10 листопада 

Стереотипи та упередження

Опрацьовуємо параграф

Документи на с.57,58,59

Вивчаємо терміни с.55

Відповіді на питання на с.59

Упередження та дискримінація

тема 3

перегляньте відео

Відповіді на питання на с.59

опрацьовуємо таблицю на с.57

аналізуємо документи на с.57

вивчаємо терміни на с.56

3 листопада 

Ефективна комунікація

Мотивація уроку: Досліджуємо поняття комунікації. Вчимося вибудовувати ефективний діалог зі співрозмовником та підтримувати його. Розуміємо характер процесу міжособистісного спілкування, розрізняємо його основні сторони: вербальну та невербальну комунікацію. Діємо, беручи участь у ситуаціях, які стосуються різних форм спілкування, вчимося передавати інформацію, впливати на співрозмовника і створювати позитивне враження про себе. 

Поміркуйте, наскільки великим благом саме для вас є спілкування? Прокоментуйте філософські думки: Ну що б, здавалося, слова…Слова та голос — більш нічого. А серце б’ється — ожива,Як їх почує!.. Тарас Шевченко. Розкіш людського спілкування – одне з найвищих людських благ, але цим благом треба вміти користуватися!Антуан де Сент-ЕкзюперіБагато говорити і багато сказати – не одне й те саме. Софокл – давньогрецький драматург


Спілкування – це процес взаємодії між людьми, у якому відбувається обмін діяльністю, інформацією, досвідом, цінностями й навичками, результатами праці.

Вербальне спілкування (від латин. verbalis — словесний) здійснюється за допомогою мови, а тому є унікальним видом спілкування, доступним людині. Вербальна комунікація — процес двостороннього мовного обміну інформацією. 

Невербальне спілкування відбувається за допомогою міміки, жестів і пантоміміки, через прямі сенсорні або тілесні контакти (тактильні, зорові, слухові, нюхові та інші відчуття й образи, отримані від іншої особи). Невербальні форми й засоби спілкування притаманні не тільки людині, але й деяким тваринам, наприклад собакам, мавпам і дельфінам. 

Комунікативністю називають здатність людини будувати широку мережу знайомств і вміння спільно обговорювати проблеми. Як виглядає процес комунікаціїЗагалом у процесі комунікації є три складових:відправник - той, хто говорить, пише, малює тощо;повідомлення - те, що відправник передає, тобто певним чином закодоване повідомлення в усній мові, письмі, малюнку, пісні тощо;отримувач - той, хто намагається зрозуміти суть повідомлення та, відповідно, сприймає його. Таким чином, комунікація - це не лише те, що передає відправник, але й те, що сприймає адресат. 

Запитання для обговорення1. Що таке спілкування? Яку роль воно відіграє в житті людини?2. У чому полягає відмінність комунікації від спілкування?3. Що таке вербальне та невербальне спілкування ?4. Якою мати бути комунікація, щоб називатися ефективною? 

Домашнє завдання: Опрацювати стор. 52-56 підручника. Занотувати в конспект основні визначення. 

29 вересня 10 а асинхронно 

Еволюція прав людини


ументів з прав людини для забезпечення сучасного захисту прав і свобод особистості; сформувати поважне ставлення школярів до прав і свобод людини; закріпити знання про правовий статус особистості в Україні; сформувати правову компетентність старшокласників у частині захисту основних прав і свобод особистості, закріплених у документах з прав людини; формувати громадську позицію; уміти створювати умови для соціалізації особистості.


III. Мотивація навчальної діяльності

Учитель пропонує учням обговорити притчу.

«В один холодний зимовий день стадо дикобразів лежало тісною купою, щоб, зігріваючись разом, не замерзнути. Проте незабаром вони відчули уколи від голок одне одного. Потім, коли потреба зігрітися знову змусила їх присунутися ближче, вони знову відчули незручність. Так вони кидалися з однієї крайності в іншу, поки не лягли на помірній відстані одне від одного, за якої вони з найбільшою зручністю могли витримувати холод».

Запитання

1. У чому сенс притчі?

2. Чому вона вчить?

3. Якими мають бути стосунки між людьми?

4. Чи завжди вдавалося людям знаходити таку «помірну відстань один від одного», щоб враховувати інтереси кожного?

III. Вивчення нового матеріалу

►► Еволюція уявлень про права людини

Однією з основних проблем, яку має розв'язати світове співтовариство, є проблема прав людини. Шлях людства до нинішнього розуміння прав людини був складним і тривалим. Вже в первісний період, об'єднуючись за ознакою роду, племені, люди створювали правила поведінки, підкоряючись яким легше було вижити. Так з'явилися перші моральні норми, частину яких після утворення держави було закріплено спеціальними розпорядженнями, указами правителів і перетворено на обов'язкові вимоги. Вони дістали назви юридичних, чи правових, норм, за дотримання яких держава суворо стежила, а за порушення карало (закони Хаммурапі у Вавилоні XVIII ст. до н. е.).

У Давній Греції з'явилася ідея права як загальної приналежності. «Право не є чимось, що надається кожній людській істоті вже на тій підставі, що воно є людським і розумним», — стверджували грецькі філософи. Однак Давня Греція і Давній Рим були рабовласницькими державами, де ідея загальних і рівних прав людини була нездійсненна, так само як і в середньовіччі.

Першим кроком до утвердження прав людини стало прийняття англійської Великої хартії вільностей 1215 р. У ній говорилося: «Жодна людина не буде арештована або ув'язнена, чи позбавлена майна, чи оголошена поза законом, чи вигнана ... інакше як за законним вироком рівного йому і за законом країни». Хартія проголошувала деякі привілеї лицарства, селянства і городян.

Тільки в XVIII ст. спочатку в СІЛА була прийнята Декларація незалежності (1776 р.), а потім у Франції проголошена Декларація прав людини і громадянина (1789 р.). У цих документах стверджувалася рівність всіх людей у правах, що належать їм від народження. Ці документи започаткували реалізацію ідеї правової держави, для якої поняття «гідність особистості», «права людини», «свобода» є основними. Необхідність створення такої держави як гаранта прав і свобод людини довела історія XX ст.

1945 р. була створена Організація Об'єднаних Націй. Головним своїм завданням ООН проголосила підтримку і зміцнення міжнародного миру і безпеки, забезпечення прав людини в усьому світі. З цією метою були прийняті важливі міжнародно-правові акти, у яких були визначені основні стандарти прав і свобод людини. Це Загальна декларація прав людини, прийнята Генеральною асамблеєю ООН 10 грудня 1948 р., яка рекомендувала всім країнам імплементувати стандарти цих прав у національну правову базу, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права, Міжнародний пакт про соціальні, економічні та культурні права та ін. Загалом за час свого існування ООН прийняла понад 70 міжнародних документів у галузі прав людини. Але найвизначнішими є саме ці три документи. У них втілені прогресивніші погляди світової спільноти з питань прав особистості. 10-го грудня у всіх країнах відзначається як День прав людини. 28 червня — день Конституції України, якій на сьогодні виповнилося уже 15 років.

Завдання

1. Вставте пропущені слова в тексті. Запропонованих слів більше, ніж повинно бути в тексті. Слова можуть повторюватися.

Слід визнати очевидними такі істини: всі люди створені ______, всі повинні бути _______ від народження, всі наділені деякими невідчужуваними ______ . Для забезпечення цих _________ засновані ________, що здійснюють справедливу владу. Держава ж встановлює _______ , які спрямовані на захист людей і забезпечення загального добробуту. (Життя, право, свобода, необхідність, рівність, закон, правило, уряд.)

2. Які із запропонованих висловлювань ви взяли б за епіграф до сьогоднішнього нашого уроку. Відповідь аргументуйте.

Робота з Конституцією України

1. Чи є в ній розділ, який стосується прав та свобод громадян?

2. Що таке обов'язки?

3. Для чого вони передбачені в Конституції України?

4. Як ви розумієте відповідальність людини і громадянина перед державою?

5. Яким чином держава несе відповідальність перед людиною, громадянином?

Гра «Політ на повітряній кулі»

Умова гри: ваша повітряна куля падає. Щоб врятуватися, вам необхідно залишити лише п'ять мішків, решту викинувши за борт. Усього в повітряній кулі 10 мішків з написами:

Висновок. Із цього списку не можна вилучити жодного пункту, всі вони необхідні для повноцінного життя людини.

►► Фундаментальні права і свободи людини, їх класифікація

Права людини — це визнані і гарантовані державою можливості дій (правомочності) людини в описаній, зазначеній у законі сфері.

Свободи людини — сфери, галузі діяльності людини, у які держава не повинна втручатися.

Обов'язки — це заходи суспільно необхідної поведінки людини.

Згідно з Конституцією України ми можемо класифікувати права громадян як цивільні, соціально-економічні, культурні, політичні.

Права людини

Запитання

— Навіщо потрібно вивчати права людини?

Чим більше людей будуть знати про права людини і намагатимуться жити за принципами, які містять в собі ці права, тим більша ймовірність, що права людини стануть не просто ідеальною моделлю, але й реальністю.

Наше суспільство не ідеальне. Які приклади порушень прав людини в Україні та у світі ви можете навести? (Учні наводять приклади.) Так, права людини порушуються. Їх потрібно захищати. Для цього існують документи щодо захисту прав людини, прийняті в усьому світі.

Права і свободи людини в документах

Визначення понять

Хартія (лат. charta, відгрец. χαρτης;— папір, грамота), — за часів Середньовіччя і Нового часу назва деяких документів публічно-правового характеру (конституцій і актів), у яких було відображено політичні вимоги соціальних верств і класів. У наш час в міжнародному праві хартія — це правовий акт, який не має обов'язкової сили, за змістом майже завжди є декларацією і формулює загальні принципи і цілі будь-яких міжнародних домовленостей.

Білль (англ. bill — рукопис, грамота) — у Великобританії та інших англосаксонських країнах законопроект, який вносять у законодавчий орган.

Білль, прийнятий парламентом, називається актом або статутом (в Англії). За деякими актами назва «білль» зберігалася і після прийняття їх парламентом, наприклад Білль про права (1689). Біллі бувають публічні (public) та приватні (private).

Декларація — офіційний державний документ, що містить основоположні принципи зовнішньої або внутрішньої політики держави, основи діяльності міжнародних організацій.

Конвенція (лат. conventio — договір, угода) — різновид міжнародного договору, у якому прописані норми, що є юридично зобов'язувальним для сторін, які підписали цю конвенцію.

Пакт (від лат. pactum — договір, угода) — одне з найменувань різного роду міжнародних договорів, що мають велике політичне значення, наприклад «Міжнародний пакт про громадянські і політичні права» (1966) або «Пакт про стабільність і економічне зростання країн Євросоюзу» (1997).

Усі права людини є абсолютними. Деякі з них обмежені (в більшості випадків або в деяких випадках) державою в інтересах суспільства.

Права людини, які не повинні обмежуватися ні за яких обставин:

Випадки, у яких допустимі обмеження прав людини з боку держави:

Робота з текстом

Попрацюйте з текстом і дайте відповідь на запропоновані питання.

1. Визначте, у чому полягає небезпека у відносинах між владою і людиною.

2. Чи згодні ви з думкою автора?

«Люди, «опинившись біля керма влади, почали порушувати права людини і чинити свавілля: вбивати неугодних, позбавляти власності тих, хто їх не влаштовував. Так народилося свавілля, що суперечить вихідного стану права». (Джон Локк)

«Поняття держави відповідає поняттю насильства. Поки є держава, немає волі...» (І. П. Луппол).

«У суспільстві завжди знаходилися люди, що йшли проти... тих, хто перебував при владі. Так розвивалося інакомислення, яке не влаштовувало тих, чиї позиції піддавалися критиці. Тому влада завжди переслідувала інакомислячих. Надалі вони ставали організаторами правозахисного руху. Важливо зрозуміти, що правозахисники «завжди готові прийти на допомогу тим, кого женуть (навіть якщо це люди не близькі за переконаннями). Головне — відстояти права особистості, захистити її гідність, сформувати огиду... до будь-яких видів насильства».

Захист прав людини здійснюють:

Уповноважений з прав людини, або омбудсмен, — людина, яку обирає Верховна Рада України для збирання інформації про порушення прав людини і сприянтим, чиї права порушені.

IV. Підсумок уроку

1. Поміркуйте над питанням «Як можна захистити свої права?»

1) Запропонуйте свої варіанти відповіді.

2) Запишіть у зошит, які існують рівні захисту прав людини (приклади).

2. Визначте, у яких із запропонованих ситуацій має місце порушення прав людини:

а) продавець у магазині «обважив» покупця;

б) співробітник адміністрації міста образив громадянина, який прийшов до нього на прийом;

в) міліціонер під час затримання підозрюваного завдав йому тяжких тілесних ушкоджень, які не відповідають характеру небезпеки з боку підозрюваного;

г) брати побилися між собою і завдали каліцтва один одному;

д) невідомі викрали з дачі майно;

е) міліціонери затримали на вулиці підлітка і не повідомили його батькам про факт затримання;

ж) в результаті сімейної сварки чоловік завдав побоїв дружині;

з) вчитель на уроці назвав дитину «ідіотом»;

і) хулігани відібрали на вулиці у дитини мобільний телефон.

V. Домашнє завдання

1. Складіть пам'ятку «Якщо ваші права порушені», зазначте в ній, куди може звернутися людина по допомогу, який порядок звернення, вкажіть адреси та телефони, де можна отримати захист.

2. Сплануйте і проведіть у школі акцію для учнів молодших класів «Дітям про права дитини!». Для цього створіть групи (кількість груп має відповідати кількості класів у початковій школі). Напишіть сценарій виступу на 15-20 хвилин, підготуйте листівки з інформацією з прав дитини, домовтеся з 


22 вересня 10 а асинхронно

Узагальнення розділу "

15  вересня(10 а)-асинхронно

Практичне заняття. Чи може людина бути творцем власного життя, або як стати успішною людиною


Мета уроку: сформувати в учнів переконання, що доля людини у першу чергу залежить від того, як вона вміє долати життєві перешкоди, позитивно чи негативно сприймає навколишній світ, які цінності, матеріальні чи духовні, вважає головними для себе; виробляти активну життєву позицію; розвивати креативність мислення, пізнавальний інтерес до теми, формувати в учнів позитивний світогляд; виховувати людяність, гуманність, духовність, толерантність


Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань та мотивація діяльності

відповідь на проблемні запитання:

 

Обґрунтовуючи важливість теми уроку, вчитель використовує розповідь:

У більшості людей мета життя зводиться до створення сім’ї, виховання власних дітей, а також до грошового благополуччя. Ось, це перша помилка думки! Вам слід зрозуміти, що хороший заробіток повинен бути лише проміжною метою, але ніяк не кінцевою. Багато висміюють вираз « щастя не в грошах », додаючи до нього « а в їх кількості ». Але, поміркуйте самі, адже далеко не кожен багата людина воістину щасливий. Зовсім не складно здогадатися, яку мету ставлять ті самі багаті, але нещасні люди – це розбагатіти. Досягаючи цієї мети, людина просто не знає, не розуміє всім своїм єством, що йому далі робити – то, в якому взагалі напрямку рухатися? Тому й виходить, що розбагатіли раптово починають пити, вживати наркотики і здійснювати подібні, здавалося б, не властиві їм вчинки. Секрет грошей, власне, і полягає в тому, щоб людина, як не дивно, не повинен сприймати їх, як першочергову мету. Метою в житті має бути щастя, душевну рівновагу. А вже Ваше право – все чітко обміркувати, зважити і вирішити для себе, яким чином Ви всього цього досягнете.

Отже, спробуємо з’ясувати за яких обставин або чинників людина може бути творцем власного життя, або як стати успішною людиною.

ІІ. Формування громадянських компетентностей

Розкриваючи зміст поняття «сенс життя» вчитель організовує рольову гру «Діалог двох філософів» та організовує евристичну бесіду за запропонованими питаннями:

С.: Людина – це та ж тварина, тільки більш розумна. Головні завдання людини як і звірів: поїсти, відпочити, порозважатися.

А.: У людини, якраз, головним є інше завдання. Тільки людина думає над сенсом життя і способами його досягнення.

С.: Так, сенс життя і полягає в базових інстинктах, які притаманні всім тваринам.

А.: Чому сенс життя полягає у самовдосконаленні та самореалізації задля вдосконалення світу? Не варто плутати мету і засіб її реалізації.

Запитання для бесіди:

- З яким твердженням учасників діалогу ви згодні, а з яким ні? Чому?

- У чому на вашу думку полягає сенс  життя людини?


Перегляд фрагменту відеоролика «Як стати успішним. 5 хвилин для вічності»

(Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=LPC_f9pV0OM)

Завдання учням: підготувати відповіді на запитання:

Формування креативного мислення та образності уявлення вчитель забезпечує організацією диспуту, пропонуючи обговорити судження видатних діячів:

Висловіть своє судження:

Які критерії та шляхи успішності пропонують автори думок?

За якими ознаками цих людей можна вважати успішними? 


Перегляд відеоролика «Як стати успішною людиною. Поради»

(Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=QlvTGwxQK6Q)

 

ІV. Підведення підсумку уроку:

Узагальнення: Кожна людина – унікальна особистість, не потрібно піддаватися стереотипам життя і плисти за течією – «як усі». Треба шукати власний шлях, щоб досягти успіху і, щоб люди дивувалися унікальності і неповторності кожного з нас! Крім того, щасливим можна стати в будь-який період життя – починаючи з молодості, і закінчуючи глибокою старістю. Навіть не так, щасливим потрібно бути в будь-який період свого життя. Деякі люди, досягаючи зрілого віку, розуміють, що вони досягли в житті не того, чого хотіли. Ні в якому разі Ви не повинні опускати руки, а лише варто переоцінити власне життя, налаштувати себе по максимуму позитивно і Ви відчуєте потужну силу тяжіння позитивних флюїдів. І велике щастя буде на відстані долоні від Вас… Вам під силу змінити долю в будь-який момент життя. Побудова вашої майбутньої реальності відбувається у згоді з вашими думками та емоціями, а це означає, що майбутнє повністю під вашою владою. Бажаю вам стати успішними людьми завдяки своєму розуму, силі, енергії. Хай у вас від задуму до його здійснення буде найкоротша відстань, і ви обов'язково станете щасливими. Так, серед характерних рис українців є повільність, звичка відкладати на колись (якось-то воно буде). Напевне, тому ми на сьогодні є менш успішними, ніж більшість народів у прогресивному поступі.

Отже, тільки активна, діяльна, енергійна особистість, наснажена доброю енергетикою, здатна до творчості, може долати труднощі й досягати поставленої мети.

 Домашнє завдання


                                                                                                                        

8вересня (10 а)

тема 3

тема : Соціалізація особистості

1 Поняття та етапи соціалізації

2 Субкультури

3 Партнерські стосунки в сім'ї

4 Трансформація моделей сім'ї

                                                                                                             Завдання :

-Опрацюйте тему 3

-Перегляньте відео

Дайте відповідь на питання . 1-4



8 вересня

тема 2

Самореалізація людини

тема: Самореалізація особистості.

Самореалізація у підлітковому та юнацькому віці. Складові самореалізації.

Мета

 Розкрити поняття самореалізації. Ознайомити зі складовими самореалізації



Розповідь вчителя. Кожна психологічно зріла особистість по-своєму унікальна і має неповторні індивідуальні риси. І нехай довжина життєвого шляху зумовлена вищими силами, лише від особистості залежить її ширина і глибина. Саме в останніх критерії часто криються проблеми особистості, суть яких зводиться до питання самореалізації людини. Деякі люди успішно проходять шлях самопізнання і самоприйняття, знаходять свою нішу, в якій їм вдається розкрити свої можливості, задіяти потенціал і отримати задоволення від дій. Інші більшу частину життя проводять у пошуках уявлення про себе – образу «Я» і, не досягнувши зрілої ідентичності, губляться в океані життя, не зумівши реалізувати себе. Третя категорія людей зовсім не намагаються розкрити природні таланти і пропалюють своє життя даремно.

Кожна людина має потребу у самореалізації, однак не всі усвідомлюють ї ї значення. Автор теорії потреб А. Маслоу вважав, що люди часто відмовляються від можливостей самореалізації й тому не такі щасливі, якими могли б бути, адже якість нашого життя безпосередньо пов'язана із задоволенням вищих потреб, у тому числі й потреби у самореалізації.

Мистецтво самореалізації – це здатність усвідомити і реалізувати свій особистий потенціал, спроможність жити динамічно і натхненно, рости, розвиватись, удосконалюватися, рухатись уперед, ставити перед собою амбітні цілі й досягати їх, долаючи перепони, знаходячи оптимальні рішення для себе й оточення.


1 Життєві цінності

2 Самореалізація та особистий розвиток

3 Мобільність і адаптивність

ДЗ тема 2,знати терміни "самореалізація", "адаптивність", "мобільність"





1 вересня 10 а асинхронно

тема 1

Тема уроку: Я-людина

1  Що таке людина

2 Різні виміри людини

3 Таблиця с.8

ДЗ  тема 1,відповіді на пит. на с.8

Мета :

 Знання і  розуміння: знає зміст понять: індивід, особа, особистість, громадянин, ідентичність, самореалізація людини, соціалізація, особиста гідність, совість, сім’я, субкультура; знає загальні ознаки та ознаки ключових понять; усвідомлює існування логічних зв’язків між усіма складовими розділу; відтворює основну частину навчального матеріалу, знає основоположні теорії та факти, вдало підбирає приклади.

 Вміння і  навички: вільно оперує основними поняттями; використовує загальновідомі докази з самостійною і правильною аргументацією; демонструє здатність самостійно підбирати необхідну інформацію до уроку; формулює і висловлює власну думку щодо особистої гідності, необхідності автономії особистості, ролі сім’ї у процесі формування людини та громадянина; відстоює власну позицію, використовуючи інформацію з різних галузей знань.

. Мотивація навчальної діяльності

Запитання  до  учнів: 

.

IІІ. Вивчення нового матеріалу

«Виросло  нове  покоління, для  якого  українська  ідентичність — це  щось  абсолютно природне,  бо  іншої  ніколи  не  було,  це  їхня  країна,  вони  сприймають  її  як  свою,  вони вірили  в  її  незалежність  і  не  усвідомлювали,  якою  мірою  ця  незалежність  була умовною і під загрозою. І тепер вони готові за цю свою країну боротися, навіть якщо вони від народження говорять російською».

Оксана Забужко(«Радіо Свобода», 2014)

Ознайомтесь із висловом і дайте відповіді на питання.

1. Які чинники впливають на становлення ідентичності української молоді у сучасних умовах?

2.Які орієнтири та цінності мають бути в основі формування ідентичності сучасної людини?

  Учитель.  Ми  народжуємось  у  цьому  світі  і  поступово  набуваємо  певних,  притаманних лише нам, фізичних ознак і рис характеру. З волі батьків, родичів ми отримуємо  ім’я,  прізвище.  Проживання  у  певному  населеному  пункті дає нам можливість називатися його мешканцями. Наше походження, особливості культури, в умовах якої ми зростаємо, допомагають сформувати у нас  відчуття  належності  до  певної  спільноти.  Під  час  навчання,  професійної зайнятості, громадської активності, у стосунках зі сім’єю, родиною, друзями, колегами ми формуємось як особистості, розвиваємо власні «Я», усвідомлюючи  при  цьому  належність до різноманітних груп. Результатом даного процесу конструювання власного «Я» і є ідентичність

Формування понять

   Ідентичність — це невід’ємна  характеристика  людини, що  виявляється  у  визнанні своєї унікальності,  з  одного боку,  й  відчутті  приналежності  до  певної  спільноти

                     Міні –лекція 

 Деякі  елементи  ідентичності  особистості  є  сталими.  Наприклад,  культурне середовище, у якому ми виросли, традиції, виховання батьків формують нашу етнічнокультурну приналежність, яка є сталим компонентом ідентичності. Разом з тим, певні складові ідентичності є змінними. Одні з них можуть втрачатися, їхнє місце заступатимуть нові. Наприклад, переїзд в іншу країну може вплинути на зміну громадянства людини, тобто на її громадянську ідентичність.Свобода вибору у формуванні власної ідентичності є засадничою характеристикою дотримання прав людини. Кожен індивід має право вибирати чи змінювати на свій розсуд різні спільноти, взаємодіяти з іншими групами, культурами. Адже це корисно для набуття нового досвіду.

У структурі ідентичності розрізняють два рівні: особистісний та соціальний.  Особистісний  рівень  стосується  індивідуальних  характеристик людини, тоді як соціальний — її соціалізації, адже у процесі дорослішання ми входимо до різних соціальних груп та спільнот. Окремі елементи ідентичностей різних індивідів можуть бути подібними, однак разом з тим кожна людина є неповторною. Адже ідентичність — це комплексна і мінлива комбінація різних елементів, що вказує одночасно на унікальність особистості та її приналежність до різних спільнот.

Інколи буває й так, що окремі елементи нашої ідентичності є проблемними, вони не укладаються у нашу систему цінностей, ми не бачимо перспектив для розвитку. Феномен тимчасової  втрати  особистісних  орієнтирів  дослідники  називають  кризою ідентичності, що  тісно  пов’язана  з  кризою  сенсу  життя.  У  підлітковому віці кризи ідентичності відбуваються найчастіше. Однак у цьому віці існує більше можливостей для їхнього подолання, як от спілкування з друзями, заняття спортом, волонтерство, громадська активність.

Формування понять

Особистісний  рівень  ідентичності  — це  набір  індивідуальних  ознак,  що зумовлюють  унікальність людини.

Соціальний  рівень  ідентичності  — усвідомлення та  дотримання  людиною норм й очікувань соціального середовища, у якому вона перебуває.

Криза  ідентичності  феномен  тимчасової  втрати особистісних орієнтирів

Перегляд відеоматеріалів

Квітка Цісик: «Я мріяла, що в Україні мене почують»

https://www.youtube.com/watch?v=zllILQuXoFU

Евристична бесіда.

Що, на  вашу  думку,  спонукало  відому  американську  співачку,  котра  ак-тивно працювала в англомовному світі реклами, радіо та телебачення, активно долучитися до виконання українських пісень?

 ЗАСТОСУВАННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ.

«Живіть змістом старої минувшини, її формою і будьте сполучниками її з новими проявами, новими ідеями».

Георгій Нарбут, український графік

 

 

1.Як ви розумієте звернення відомого українського графіка Георгія Нарбута

до митців?

2.Як ці  слова  можна  сприйняти  у  контексті  розуміння  ідентичності

людини?

Підсумки уроку

1. Поясніть, як ви розумієте твердження, що знання про себе необхідні людині для того, щоб бути людиною. Чи поділяєте ви цю думку?

2.  Чому усвідомлення людиною своєї ідентичності є  важливим для кожного?

V. Домашнє завдання Дослідіть  походження  відомого  художника Георгія Нарбута  та  шлях  формування  його ідентичності.


Повторення Розділу 6.Взаємодія громадян і держави в досягненні суспільного добробуту

тема 3 Ринкова економіка

Повторення Розділу 5.Світ інформації та мас-медіа

Повторення Розділу 4Демократичне суспільство та його цінності

17 квітня 10 б,18 квітня 10а

повторення Розділу 3 Людина в соціокультурному просторі

14 квітня 10 б,13 квітня 10а

повторення Розділу 2 Права і свободи людини


10 квітня 10 б,11квітня 10а

Практична робота : "Хто я " 

відповідь на 12 питань-позицій


7 квітня 10 б,6 квітня 10а

повторення Розділу 1 Особистість та її ідентичність



Розділ 1

Практична робота : "Хто я ?"

завдання : дати відповіді на питання : "Хто я ?"

3 квітня 10 б,4 квітня 10а

Практична робота

з теми  "Україна-член європейського та світового співтовариства"


24 березня 10 б,23 березня 10 а

Україна-член європейського та світового співтовариства


перегляньте відео

опрацюйте тему 3

проаналізуйте ілюстрації  

вивчіть терміни 

проаналізуйте документи, таблиці 

дз - усне опитування питання на с.183

20 березня 10 б,21 березня 10 а

Міжнародні відносини та міжнародне право-усне опитування з теми 2

17 березня 10 б,16 березня 10 а

Міжнародні відносини та міжнародне право


перегляньте відео

опрацюйте тему 2

проаналізуйте ілюстрації  

вивчіть терміни 

проаналізуйте документи, таблиці 

дз - усне опитування питання на с.178

13 березня 10 б,14 березня 10 а

Міграція. Виклики сучасного світу

Продовжуємо вивчати тему 1

6,10 березня 10 б,7,9 березня 10 а

Інтеграція і глобалізація

перегляньте відео

опрацюйте тему 1

проаналізуйте ілюстрації  

вивчіть терміни 

проаналізуйте документи, таблиці 

дз - усне опитування питання на с.171

24,27лютого 10 б,23,28 лютого 10 а 

Практичне заняття

 Родинний бюджет


перегляньте відео

опрацюйте питання на с.156


20лютого 10 б,21 лютого 10 а 

Лобіювання інтересів та корупція


перегляньте відео

опрацюйте тему 7

проаналізуйте ілюстрації  

вивчіть терміни 

проаналізуйте документи, таблицю на с.154


дайте відповідь на питання 6 на с 155

17лютого 10 б,16 лютого 10 а 

Ринок праці


перегляньте відео

опрацюйте тему 6

проаналізуйте ілюстрації  

вивчіть терміни 

проаналізуйте документи, таблицю на с.150


дайте відповідь на питання 10 на с 151

13 лютого 10 б,14  лютого 10 а 

Підприємництво


перегляньте відео

опрацюйте тему 5

проаналізуйте ілюстрації  

вивчіть терміни 

проаналізуйте документи


дайте відповідь на питання 3 на с 148

10 лютого 10 б,9  лютого 10 а 

Економіка домогосподарства


перегляньте відео

опрацюйте тему 4

проаналізуйте ілюстрації  

вивчіть терміни 

проаналізуйте документи


дайте відповідь на питання на с 145

6 лютого 10 б,7 лютого 10 а 

Ринкова економіка


перегляньте відео

опрацюйте тему 3

проаналізуйте ілюстрації  

вивчіть терміни 

проаналізуйте документи


дайте відповідь на питання на с 141

3 лютого 10 б,2 лютого 10 а 

Сталий розвиток


перегляньте відео

опрацюйте тему 2

проаналізуйте ілюстрації  

вивчіть терміни 

проаналізуйте документи


дайте відповідь на питання на с 133

30 січня 10 б,1 лютого 10 а 

Розділ 6

Взаємодія громадян і держави в досягненні суспільного добробуту

Завдання економіки


перегляньте відео

опрацюйте тему 1

проаналізуйте ілюстрації  

вивчіть терміни 

проаналізуйте документи


дайте відповідь на питання на с 129

27 січня 10 б,26 січня 10 а 

Інтернет


перегляньте відео

опрацюйте тему 5

проаналізуйте ілюстрації  

вивчіть терміни 

проаналізуйте документи


дайте відповідь на питання на с 121(для асинхронників -письмово)

23 січня 10 б,25 січня 10 а (асинхронно)

Критичне сприйняття та протидія маніпуляціям мас-медіа


перегляньте відео

опрацюйте тему 4

проаналізуйте ілюстрації 

вивчіть терміни 

проаналізуйте документи


дайте відповідь на питання на с 116 (для асинхронників -письмово)

20 січня 10 б,18 січня 10 а (асинхронно)

Маніпулятивний вплив медіа


перегляньте відео

опрацюйте тему 3

проаналізуйте ілюстрації на с.113

вивчіть терміни 

проаналізуйте документи

проаналізуйте таблицю на с.111

дайте відповідь на питання на с 113 (для асинхронників -письмово)

16 січня 10 б,18 січня 10 а (асинхронно)

Медіа і демократія


перегляньте відео

опрацюйте тему 2

проаналізуйте ілюстрації на с.105

вивчіть терміни 

проаналізуйте документи

проаналізуйте таблицю на с.104

дайте відповідь на питання на с 109 (для асинхронників -письмово)

11 січня 10 а,13 січня 10 б

Розділ 5Світ інформації та мас-медіа

тема 1. Комунікація ,інформація ,медіа

перегляньте відео

опрацюйте тему 1

проаналізуйте ілюстрації на с.99,101,102

вивчіть терміни 

проаналізуйте документ на с.100

проаналізуйте таблицю на с.100

дайте відповідь на питання на с 102


9 січня 10б,11 січня 10а

Дитячі і молодіжні громадські об'єднання

перегляньте відео

опрацюйте тему 6

проаналізуйте ілюстрації на с.90,92

вивчіть терміни 

проаналізуйте документ на с.91 

проаналізуйте таблиці на с.92,93

дайте відповідь на питання на с 93


19 грудня (10б),20 грудня (10а)

Школа-простір демократії


перегляньте відео

опрацюйте тему 5

проаналізуйте ілюстрації на с.8

вивчіть терміни 

проаналізуйте документ на с.87


14 грудня (10а),16 грудня (10б)

Громадянська участь у житті суспільства


перегляньте відео

опрацюйте тему 4

проаналізуйте документ на с.85

розгляньте схему на с. 84

вивчіть терміни на с.81

дайте відповідь на питання на с.85

12 грудня (10б),13 грудня (10а)

Громада


перегляньте відео

опрацюйте тему 3

проаналізуйте документ на с.80,81

розгляньте схему на с. 82

дайте відповідь на питання на с.82

7 грудня (10а),8 грудня (10б)

Громадянське суспільство

перегляньте відео

опрацюйте тему 2

проаналізуйте документ на с.77

розгляньте схему на с.77

дайте відповідь на питання на с.78

5 грудня (10 б),6 грудня (10 а)

Політичні партії

перегляньте відео

опрацюйте пункт 7

проаналізуйте документ на с.72

розгляньте схему на с.73

дайте відповідь на питання на с.73

30 листопада (10 а),2 грудня (10 б)

Види виборчих систем

опрацювати пункт 5,6

вивчити терміни на с.69

опрацювати таблицю на с.70

                                              завдання :

відповіді на питання на с.73

28 листопада (10 б),29 листопада (10 а)

Вибори як інструмент демократії

опрацювати пункт 4

класифікувати вибори

розглянути таблицю на с.68

кого у Давній Греції називали словом ідіот?

активне ,пасивне виборче право?

                                                              завдання :

лайте відповідь на питання на с. 68

23 листопада (10 а),25 листопада (10 б)

Ідеали та цінності демократії .Демократія як політичний процес та народовладдя

пункт 3 с.67

опрацюйте пункт

проаналізуйте документ на 67

ознайомтеся з рисами, які характеризують концепцію ліберальної представницької демократії

дайте відповідь на питання на с.68

21 листопада (10б),22 листопада (10а)

Гендерна демократія

опрацювати  пункт 2 теми 3

проаналізувати документи на с.66,67

дати відповідь на питання на с.73


16 листопада (10 а ),18 листопада (10 б)

Розділ 4    Демократичне суспільство та його цінності

тема 1. Демократична держава


Опрацьовуємо параграф

Документи на с.65,66,67,

Вивчаємо терміни с.64

Відповіді на питання на с.73

 для учнів ,які працюють асинхронно, завдання виконати письмово


14 листопада (10б),15 листопада (10 а)

Толерантність. Забобони


Тематичне оцінювання з Розділу 3 

Людина в соціокультурному просторі

виконайте тести

перегляньте відео

Відповіді на питання на с.59

опрацьовуємо таблицю на с.59

аналізуємо документи на с.58

повторюємо терміни на с.56

 для учнів ,які працюють асинхронно, завдання виконати письмово


7 листопада (1о б),8 листопада (10 а)

Упередження та дискримінація

тема 3

перегляньте відео

Відповіді на питання на с.59

опрацьовуємо таблицю на с.57

аналізуємо документи на с.57

вивчаємо терміни на с.56

 для учнів ,які працюють асинхронно, завдання виконати письмово



2 листопада (10 а),4 листопада (10 б)

тема 3

Стереотипи та упередження

Опрацьовуємо параграф

Документи на с.57,58,59

Вивчаємо терміни с.55

Відповіді на питання на с.59

 для учнів ,які працюють асинхронно, завдання виконати письмово


перегляньте відео


31 жовтня (10 б),1 листопада (10а)

Розділ 3

тема2

Ефективна комунікація. Конфлікти

Опрацьовуємо параграф

Документи на с.54,55

Вивчаємо терміни с.52

Відповіді на питання на с.55

 для учнів ,які працюють асинхронно, завдання виконати письмово


перегляньте відео


19 жовтня (10а),21 жовтня (10 б)

Розділ 3 Людина в соціокультурному просторі

тема 1 . Я і ми. Соціокультурна багатоманітність

Опрацьовуємо параграф

Документи на с.47,49

Вивчаємо терміни с.46

Відповіді на питання на с.51

 для учнів ,які працюють асинхронно, завдання виконати письмово

перегляньте відео


17 жовтня (10 б),18 жовтня (10а)

тема 5

Механізми захисту прав людини

Опрацьовуємо параграф

Документи на с.38,39

Вивчаємо терміни с.37

Відповіді на питання на с.42

 для учнів ,які працюють асинхронно, завдання виконати письмово


виконайте тести-тематичне оцінювання

10 жовтня (10 б),11 жовтня (10 а)

тема 4

Права дитини

Опрацьовуємо параграф

Документи на с.33,35

Вивчаємо терміни с.32,

Відповіді на питання на с.36 для учнів,які працюють асинхронно,завдання виконати письмово


перегляньте відео


3 жовтня (10 б),4 жовтня (10 а)

тема 3

Людина і держава

Обговорюємо висловлювання відомих людей на с.30

Опрацьовуємо параграф

Документи на с.31

Відповіді на питання на с.31 для учнів,які працюють асинхронно,завдання виконати письмово


перегляньте відео

26 вересня (10 б),27 вересня (10 а )

тема 2

Еволюція прав людини

Опрацювати параграф

Документи на с.25,27

Характеристика громадських діячів с.27-29

Відповіді на питання с.29 ( пит.1-9)-для учнів,які працюють асинхронно,завдання виконати письмово

Перегляньте відео


21 вересня 10 (а),23 вересня (10 б)

Розділ 2,тема 1

Людська гідність та права людини

_опрацьовуємо параграф

-відповідаємо на питання 1-7 на с.23 для учнів,які працюють асинхронно,завдання виконати письмово




19 вересня (10 б),20 вересня (10 а)

Підсумкове опитування з розділу 1.

Особистість та її ідентичність

Відповідь на питання на с.8,11,17,18