Tudomány-technika

Élet a jövőben


A jövőben megváltoznak majd az emberek, a városok, más lesz a közlekedés, és egyre többet változik majd a technika.

Az elektromos autók elterjedésével a városok kevésbé lesznek zajosak, mert az új autók árammal működnek. A villamosenergia olcsó lesz. Hamarosan sokkal kevesebb autóra lesz szükségünk. A korábbi parkolókat parkokká alakíthatjuk. Kevesebb baleset lesz, az önjáró autók sok ember életét mentik meg.

Néhány autógyártó valószínűleg közösen tervez majd autókat a csúcstechnikával foglalkozó cégekkel (Apple, Google, Microsoft). A hagyományos autógyártók innovációk sorával próbálnak jobb elektromos autókat gyártani.

A települések szerkezete, lakossága is átalakul, lévén, hogy az emberek otthonról dolgozhatnak, így egyre többen törekednek majd arra, hogy szép, vidéki környezetben éljenek. Ez az életforma magával hozza a kertészkedés újraéledését, előretörését, vagyis aki teheti, otthon termeszti a zöldségeket és a gyümölcsöket.

A mezőgazdasági munkák nagy részét csúcsrobotok végzik majd.

Már vannak olyan cégek, akik orvosi eszközt építenek a mobiltelefonokba (Samsung), ami képes a telefont használó személy egészségügyi állapotát felmérni. A telefonok majdnem minden betegséget azonosítanak. Ezek a készülékek elérhető áron kerülnek forgalomba, így hamarosan mindenki számára elérhető lesz egy-egy orvosi elemzés.


2030-ban a számítógépek intelligensebbek lesznek, mint az emberek. A szoftverek terjedése az elkövetkező öt-tíz évben rohamos ütemben változtatja meg a legtöbb hagyományos iparágat.

A számítógépek egyre gyorsabban értik meg a világot.

A Facebook most is rendelkezik olyan arcfelismerő szoftverrel, amely jobban felismeri az arcokat, mint az emberek.

A legolcsóbb 3D-s nyomtató ára 10 év alatt 18 000 dollárról 400 dollárra csökkent. Ugyanakkor 100-szor gyorsabb lett. Minden nagyobb cipőgyártó cég elkezdte már a 3D-s nyomtatású cipők gyártását, de repülőgépek apróbb alkatrészeit is képesek kinyomtatni távoli reptereken, ha meghibásodik valami a gépen.

Az új okostelefonok is 3D-s szkennelési lehetőségekkel rendelkeznek, így hamarosan akár otthon is nyomtathatunk magunknak kedvünkre való cipőt.

A jóslatok szerint 2027-re a késztermékek 10% -át nyomtatják.

Egyes előrejelzések szerint az évszázad harmincas éveire gyakorlatilag minden, ami eddig igaz volt, megváltozik.


Losonc Ádám

Érdekességek az óraátállításról

A nyári időszámítás bevezetését az amerikai Benjamin Franklin vetette fel 1784-ben, de csak 1916-ban vezették be először Amerikában: a helyi időt egy órával előre állították az adott időzóna idejéhez képest. A nyári időszámítás elnevezés onnan ered, hogy ez az időszak, legalábbis az északi féltekén, nagyrészt a nyárra esik.

Az 1973-as kőolajválság után a nyugati világ országai újra elővették az óraállítás ötletét, hogy a vállalatok és a háztartások számára egy óra világosságot nyerjenek, s ezzel energiát takarítsanak meg.


Az óraátállítási módszer azon alapul, hogy a tavaszi és őszi napéjegyenlőség – idén március 20. és szeptember 22. – között a nappalok hosszabbak, mint az éjszakák. Amennyiben a nap által sugárzott “ingyenes” fény nagyjából egybe esik a lakosság ébrenlétével, kevesebb lehet a világításra elhasznált villamos energia mennyisége.

A nyári időszámítás március utolsó vasárnapján, közép-európai idő szerint 2.00 órakor kezdődik és október utolsó vasárnapján 3.00 órakor végződik.

Téli időszámítás kezdete: 2020. október 25. vasárnap hajnalban 3:00 órakor 2:00 órára kell visszaállítani az órát.

1999 szeptemberében Ciszjordániában nyári időszámítás volt érvényben, míg Izraelben akkor álltak vissza a szokásos időzónára. Ciszjordániai terroristák időzített bombákat készítettek elő, amit Izraelben lévő társaiknak juttattak el. Ők azonban félreértették a bombákon beállított időt, így azok egy órával korábban robbantak fel, megölve három terroristát, a tervezett két busznyi áldozat helyett.

Forrás: https://www.erdekesvilag.hu/erdekessegek-az-oraatallitasrol/