Духовний скарб нації

Реалізація програми

13 грудня 2023 року

Інсценізація Андріївських вечорниць 

«Буде тобі враже, як Солоха скаже»

Мета: розширити знання учнів про давні традиції українського народу, ознайомити дітей з традиційним проведенням Андріївських вечорниць та обрядами пов’язаними з ними обрядами ворожіння й кусання калити; виховувати в учнів любов до Батьківщини, повагу та любов до традицій рідного народу, інтерес до вивчення минулого рідного краю, прагнення зберегти народні звичаї та обряди, знати і передавати кращі народні надбання, берегти і шанувати історію своєї держави, свою національну сутність; сприяти розвиткові творчих здібностей дітей, артистичність, викликати бажання берегти свою національну культуру; розвивати комунікативну, інформаційну компетентності та компетентність творчої діяльності.

Вправи: інформаційна хвилинка – «поринь в історію свята», театралізоване дійство, ворожіння на варениках та кусання калити.

Опис: під час заходу діти дізналися про історію свята, познайомилися з головними героями свята Солохою та Андрієм Первозваним, відчули себе справжніми учасниками вечорниці скуштувавши смачні вареники з

передбаченням та кусали калиту.

Ефект: учні познайомилися з традиціями андріївських вечорниць, весело провели час, відчули себе самобутніми українцями, які мають свої власні традиції та звичаї.

1 грудня 2023 року

Семінар «Наші традиції та звичаї»

Мета: розширити знання учнів про давні традиції та звичаї українського народу, ознайомити дітей з традиціями святкування Андріївських вечорниць та обрядами пов’язаними з ними; виховати повагу та любов до традицій рідного народу, інтерес до минулого рідного краю, прагнення зберегти народні звичаї та обряди, знати і передавати кращі народні надбання, берегти і шанувати

історію своєї держави, свою національну сутність; викликати бажання берегти свою національну культуру; розвивати комунікативну, інформаційну компетентності.

Вправи: евристична бесіда, перегляд відео, розробка сценарію

Опис: під час семінару діти познайомилися з історією та традиціями Андріївських вечорниць, переглянули відео де відображуються святкування вечорниць, розробили власний сценарій інсценізації дійства.

Ефект: знайомство учнів з народними традиціями святкування, виявили ініціативу відродити дану традицію провівши свято – вечорниці в нашій школі з метою зберегти українські традиції та сприяти розвитку громадянської компетентності у молодого покоління українців.

10 листопада 2023 року

Круглий стіл «Мова – скарб нації»

Мета: виховання любові до рідної землі, до рідної мови, до її носія – українського народу, до держави Україна, до народних традицій; формувати переконаність у нетлінності духовних скарбів народу; формувати розуміння того, що мова - скарб, без якого не може існувати ні народ, ні держава.

Вправи: перегляд відео, гра вірю не вірю, бесіда.

Опис: під час перегляду відео учні дізналися цікаві факти про українську мову, звернули увагу на наріччя (говори) української мови, яких існує понад сто, дізналися що ми розмовляємо південно-східним наріччям, а говір нашого села особливий, який не зустрічається навіть ніде з сусідніх сіл. Закріпили свої знання погравши в гру вірю не вірю.

Ефект: дізналися багато цікавих фактів про рідну мову, та домовилися впроваджувати лагідну українізацію у своїх родинах.

13 жовтня 2023 року

Гра «Нащадки козаків»

Мета: розширити знання дітей про українських козаків, їх життя, культуру та традиції; створити в дітей піднесений настрій; виховувати в дітей любов до Батьківщини.

Вправи: інтелектуальні козаки, куховари, козацькі чайки, стрибки на конях, вірю не вірю, художня.

Опис: під гри учні продемонстрували свої знання з історії козацтва, познайомилися з традиціями легендарних козаків, спробували «зварити» куліш, «поганяти» козацькі чайки, продемонстрували свою спритність та зобразили справжнього козака, яким вони його собі уявляють.

Ефект: під час гри учні дізналися цікаву інформацію про козаків, позмагалися в спритності та художній майстерності, розшили свої знання про історію своєї Батьківщини.

6 жовтня 2023 року

Бесіда «Духовні скарби українського народу»

Мета: донести дітям інформацію про ознаки кожної нації, формувати знання учнів про звичаї та традиції українців; прищеплювати і розвивати  почуття патріотизму, національної гордості за українські традиції; виховувати любов до рідного краю, бажання берегти українські традиції та самоідентичність української нації. 

Вправи: евристична бесіда, перегляд презентації

Опис: під час перегляду презентації учні познайомилися (згадали) ознаки нації, звернули увагу на українських традиціях, згадували які вони знають традиції та звичаї, розповіли про традиції, які є в нашому селі та які вони бачили за межами своєї малої Батьківщини; запропонували спробувати відродити українські традиції за своєю участю демонструючи їх учням школи шляхом інсценізації дійств.

Ефект: діти зацікавилися українськими традиціями та поставили мету відроджувати їх.