Функции и отговорности

Функции

Старши учителят в начален етап на основното образование (І-ІV клас) планира, организира и провежда обучението, възпитанието, социализацията и подкрепата на учениците в начален етап на основното образование в училището като институция в системата на училищното образование, като изпълнява и специфични организационни, координационни, квалификационни и аналитични функции на ниво клас и училище, произтичащи от спецификата на длъжността.

Основни функции:

  1. Планира образователния процес при отчитане на възрастовите, индивидуалните възможности и особености и специални образователни потребности на учениците, както и на възможностите за развитието им.
  2. Организира и провежда образователния процес, използва ефективни методи на обучение, на информационните и комуникационните технологии, създава и поддържа стимулираща и подкрепяща образователна среда и позитивна дисциплина, които насърчават развитието на учениците, на коректни взаимоотношения, конструктивно общуване и сътрудничество както между учител и учениците и между самите ученици, така и между учител и родител.
  3. Оценява напредъка на учениците и на степента на усвояване на предвидените компетентности, насърчава постиженията или оказва необходимата подкрепа и съдействие за пълноценното им интегриране в образователната и социалната среда съобразно специфичните им потребности.
  4. Сътрудничи и участва в екипи за подкрепа на личностното развитие на учениците съвместно с други педагогически специалисти, взаимодейства с други институции и организации за осъществяване на подкрепа за личностно развитие на учениците.
  5. Отговaря за живота и здравето на учениците както по време на образователния процес в учебните часове, така и по време на организираните допълнителни дейности или занимания по интереси.
  6. Участва в провеждането на национално външно оценяване, държавни зрелостни изпити, като квестор, оценител, консултант.
  7. Участва в оценяването и избора на подходящи учебни помагала, учебници или учебни комплекти по преподавания учебен предмет, отчитайки спецификата на класа.
  8. Изпълнява дейности по проекти и програми, финансирани от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
  9. Участва в реализирането на училищната политика по превенция и противодействие на училищния тормоз. Изпълнява задълженията си за уведомяване на компетентните органи в случай, че му стане известно, че ученик се нуждае от закрила.
  10. Води документация, свързана с неговата дейност, при спазване на нормативните изисквания и дадени разпореждания на училищно ниво.
  11. Изготвя годишно разпределение на учебния материал. Подбира и планира подходящите методи, средства, материали и образователен инструментариум за реализация на дадена образователна дейност.
  12. Познава държавните образователни стандарти и учебната програма по преподавания предмет и планира дейността си, свързана с обучението, като разработва годишно тематично разпределение.
  13. Умее да дефинира ясни образователни цели, планира подходи и техники за учене и мотивиране на учениците, за реализиране на вътрешнопредметни и междупредметни връзки и прогнозира очакваните резултати.
  14. Познава специфичните потребности на всеки ученик и умее да планира дейности за индивидуална работа и за подкрепа.
  15. Притежава знания и умения за работа с деца или ученици със специални образователни потребности, в риск, с хронични заболявания или с изявени дарби.
  16. Познава и планира използването на иновативни методи за преподаване и оценяване на резултатите на учениците, модели на позитивно възпитание и конструктивни подходи за осъществяване на обучение, основаващи се на сътрудничество за постигане на по-добри резултати.
  17. Отчита конкретните особености на учениците в класа – възрастови, когнитивни, емоционални и т.н.
  18. Познава възможностите и умее да подбира и прилага ефективни, иновативни методи и използва подходящи средства и материали (в т.ч. учебници, учебни помагала, познавателни книжки, учебни и дидактически материали и други източници на информация, включително създадени от самия него) за

самоподготовката и при реализиране на възпитателната дейност.

  1. Осигурява на децата/учениците възможност да упражняват и прилагат придобитите знания, да развиват творческо мислене и мотивация за самостоятелно действие, както и да получат обратна информация за това как се справят и как да подобрят резултатите си.
  2. Умее да прилага информационните и комуникационните технологии в работата си, да подпомага и мотивира учениците за формиране на дигитални умения.
  3. Насърчава усвояването на знания и на ключовите компетентности по съответния учебен предмет, формира и развива в учениците умения за самостоятелен живот, за междуличностно и междукултурно общуване, вземане на решения, съпричастност, отговорност за собствените действия, за критично, самокритично и конструктивно мислене.
  4. Насърчава и направлява усвояването на знания, формирането на умения и нагласи за успех у учениците, за

самостоятелен живот, за междуличностно и междукултурно общуване, вземане на решения, съпричастност, отговорност за собствените действия, за критично и креативно мислене, за умения за саморефлексия и др.

  1. Съдейства за възпитанието и максималното развитие и изява на личностния потенциал на всеки ученик, съобразно индивидуалните му заложби, способности, интереси, мотивира ги да се чувстват ценени и ги прави активни участници в процеса на образованието.
  2. Спазва книжовните езикови норми на българския език в процеса на обучение, възпитание и социализация на децата и учениците и контролира спазването на изискванията към устната и писмената реч.
  3. Осигурява позитивна образователна среда, насочена към индивидуалните потребности на учениците, като оказва подкрепа, насочена към подобряване на резултатите им.
  4. Познава и прилага изискванията за безопасни условия на обучение, възпитание и труд и осигурява на учениците сигурна и безопасна среда, вкючително и за работата в интернет среда.
  5. Владее техники за презентиране и оказване на подкрепа за изграждане на презентационни умения в учениците.
  6. Познава държавните образователни стандарти за оценяване на резултатите от обучението на учениците и за предучилищното образование и умело разработва и прилага ефективен инструментариум за проверка и оценка (диагностика) на постигнатите резултати на децата/учениците, за определяне на достигнатото равнище на усвояване на знания и формиране на умения от всеки ученик.
  7. Умее да използва подходящи методи, средства и подходи (в т.ч. и иновативни) за насърчаване на напредъка и постигнатите резултати от децата или учениците и да определя критерии и показатели за оценяване на знанията и уменията на учениците, с които запознава както класа, така и отделния ученик.
  8. Притежава умения и осигурява обективна и навременна информация за индивидуалното развитие и за постигнатите резултати от ученика, информира родителите за тях и определя мерки за допълнителна подкрепа, консултиране и коригиране, като използва конструктивно обратната връзка за подобряване на преподавателската си работа.
  9. Изгражда умения у учениците за самооценка, самокритичност и самоусъвършенстване.
  10. Притежава умения да организира, координира и контролира дейностите по време на преподаването, поддържа необходимата дисциплина и работна атмосфера в класа, цели постигане на планираните резултати, работи с всички групи (изявени и напреднали, с обучителни трудности, с пропуски и др.), обобщава постигнатите резултати.
  11. Умее да ръководи клас, като споделя грижата и отговорността за учениците, формира умения за работа в

екип, мотивира ги за участие в планираните дейности и за самостоятелно учене, възпитава в дух на толерантност и формира гражданска позиция.

  1. Познава и прилага конструктивни подходи на сътрудничество, за насочване на учениците към автономия в ученето чрез придобиване на ключови умения, а не механично запаметяване.
  2. Проявява отношение към специфичните потребности на ученици, прилага диференциран подход за обучение с цел подпомагане на ефективното учене.
  3. Притежава знания и умения за работа в хетерогенна среда и подпомага социалната интеграция на ученици със затруднения, като инициира и организира различни форми на взаимодействие, изгражда взаимоотношения, основани на взаимно доверие и уважение.
  4. Познава и прилага техники за превенция и справяне в конфликтна ситуация, подбира методи и подходи, ориентирани към формиране на съпричастност, ангажираност, солидарност, съобразяване с личностните и ценностните различия между хората като основа за взаимно разбирателство.
  5. Познава причините и факторите за агресивно, асоциално и антисоциално поведение и прилага начините за противодействие и реагиране при всяка специфична ситуация.
  6. Формира положително отношение за опазване на материално-техническата база и възпитава децата и учениците в отговорност.
  7. Притежава умения на организатор и ръководител в класа и подкрепя разработването на правила за вътрешен ред и насърчава спазването им.
  8. Насърчава участието на учениците във формите на ученическото самоуправление да участват в обсъждането при решаване на въпроси, засягащи училищния живот и училищната общност, в т. ч. училищния учебен план.


Специфични функции като старши учител:

  1. Участва в провеждането на вътрешноинституционалната квалификация в начален етап на основното образование.
  2. Участва в:

а) подготовката на изпитни материали: тестове, задачи, задания и критерии за оценяване на знанията и уменията на учениците в начален етап на основното образование.

б) диагностика и оценка на резултатите на учениците, напредъка и необходимостта от допълнителна работа;

в) провеждането на външно оценяване и държавни зрелостни изпити;

г) провеждането на училищен кръг на олимпиади, конкурси, състезания и други извънкласни форми и дейности.

  1. Обобщава и анализира резултатите, получени от оценяването на входното и изходното равнище и/или от външно оценяване по учебните предмети, изучавани в начален етап на основното образование на ниво клас.
  2. Консултира и подпомага лицата, заемащи длъжност „учител“, с цел кариерното им развитие.
  3. Участва в разработването на училищните учебни планове, учебни програми, иновативни и авторски програмни системи в случаите, предвидени в държавните образователни стандарти.
  4. Участва в организиране и координиране на дейности по разработване на проекти и участва в изпълнението им.
  5. Участва в реализиране на система за наставничество на училищно ниво:

а) за подпомагане на новоназначени учители и оказване на методическа подкрепа за ефективно включване в образователния процес, мотивиране за професионално усъвършенстване и кариерно развитие като наставник;

б) чрез ръководене на самостоятелното участие в образователния процес на „стажант-учители“ като „учител-наставник“;

в) за осъществяване на методическа и организационна подкрепа на учители при ниска оценка в резултат на атестирането.


Отговорности

  1. Осигуряване на трайно усвояване на знания по преподавания предмет;
  2. Създаването и поддържането на атмосфера и дисциплина, които благоприятстват и стимулират конструктивно общуване и сътрудничество в процеса на обучение;
  3. Изграждане на етични взаимоотношения между учител и ученици и между самите ученици;
  4. Учителят не може да нарушава правата на ученика, да унижава личното му достойнство, да прилага форми на физическо и психическо насилие върху тях.
  5. Формирането на позитивни социални и граждански умения и ценностни ориентации в учениците;
  6. Формирането в учениците на навици за учене, организираност и самодисциплина и ги възпитава в самостоятелност и поемане на отговорност за собствените, действия и поведение;
  7. Пълноценното интегриране на учениците в училищната среда, съобразно специфичните им потребности;
  8. Организирането и провеждането на педагогическата дейност в съответствие с изискванията към неговата работа, определени в различните нормативни актове и образователни документи;
  9. Водене и поддържане на установената училищна документация, свързана с неговата дейност;
  10. Състоянието на поверената му материално-техническа база;
  11. Поддържането на положителен имидж на учебното заведение.