During this unit, students will explore and analyze rates, unit rates, ratios, and proportions. These skills directly relate to real world activities because we will use these skills to find the 'best buy', 'worst buy, and price per unit (item). Our current unit will directly connect and lead into our next unit, percentages.
Extra help is offered after school on Tuesdays and Thursdays. Email me at MeFerraro@ossiningufsd.org or ask to chat with me during class to set up an appointment! :-)
Resources:
IXL: https://www.ixl.com/math/
Delta Math: deltamath.com
Ted-Ed: https://ed.ted.com/lessons?category=mathematics
Kahn Academy: https://www.khanacademy.org/
Real Life Math Connections: https://www.thirteen.org/get-the-math/
Interactive Basic Math Facts Practice: https://www.math-drills.com/flashcards.php