Здобувачам освіти

Права та обов'язки учня ліцею

СВІТОВИЙ КОДЕКС ПРАВ ДИТИНИ

■ усі діти мають право на любов і піклування;

■ діти можуть виражати власні думки;

■ діти можуть обирати віросповідання;

■ діти можуть спілкуватися з ким бажають;

■ жодна дитина не повинна бути об'єктом сексуальних домагань;

■ усі діти мають право на навчання;

■ усі діти мають право на інформацію;

■ усі діти мають право на дозвілля та участь в іграх і розважальних заходах.


Здобувачі освіти мають право на:

безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці;


Здобувачі освіти зобов’язані:

Пам'ятка

Основні правила безпечної роботи в інтернеті, про які варто знати учням

4349_Торгівля людьми Презентація.pptx

Причини, форми, етапи торгівлі людьми.

Життя без насильства.ppt

Життя без насильства.

Чим небезпечні енергетичні напої.

Взаємодія кофеїну та алкоголю в енергетиках: чим небезпечні енергетичні напої

Кофеїн — найпоширеніша речовина на планеті, що входить до складу кави, чаю та енергетиків. Сьогодні, складно уявити будь-яку молодіжну вечірку без найнебезпечніших напоїв у світі, а саме енергетиків, змішаних з алкоголем. Чому вживати такі напої ризиковано та якої шкоди вони можуть принести здоров'ю, розповімо далі.

Найбільше енергетики п'ють молоді люди. Вони дуже люблять змішувати їх з алкогольними напоями, тому що їм здається, що якщо алкоголь запити енергетиком, то це дозволить не п'яніти. На полицях багатьох супермаркетів навіть можна знайти алкогольні енергетики, які містять кофеїн і гуарану.

Але як же насправді впливають енергетичні напої на людину?

Що входить до складу енергетичних напоїв: основні властивості й чим небезпечні енергетики.

Енергетик — це безалкогольний напій, до складу якого входить кофеїн, амінокислоти, що стимулюють харчові добавки, деякі трави й вітаміни. Маркетинг енергетичних напоїв деяких компаній настільки ефективний, що їх продажі постійно зростають і люди починають вірити в неіснуючі корисні властивості енергетиків.

Кофеїн вважається найголовнішим інгредієнтом таких напоїв. У півлітровій баночці енергетика міститься від 60 до 400 мг кофеїну, що дорівнює такій самій його кількості в 4 чашках кави. Тільки ось 4 чашки кави залпом і за один раз мало хто п'є, а енергетик багато. Якщо випити не одну пляшку популярного напою, а кілька, то велика ймовірність передозування кофеїном.

Крім того, кофеїн також входить до складу багатьох лікарських засобів, де може виступати як основною діючою речовиною, так і допоміжною. Наприклад:

Приймати дані медикаменти спільно з енергетиками небажано, так як при такому поєднанні рівень кофеїну в організмі буде достатньо високим, що може призвести до негативних наслідків для здоров'я.

Цікаво також, що розглядувані напої можуть містити гуарану. Для довідки пояснимо, що таке гуарана. Ця рослина, так зване бразильське какао, один грам якого містить від 40-50 мг гуаранину (речовина, ідентичне кофеїну). Найчастіше гуарану, як і кофеїн, вказують у складі енергетичного напою, проте дані про їхню кількість виробники замовчують.

Серед інших інгредієнтів енергетиків може бути таурин, вітаміни групи В, женьшень, цукор, підсолоджувачі, консерванти й барвники.

А в чому ж тоді полягає небезпека енергетиків, адже до їх складу входять вітаміни та навіть лікарські засоби (женьшень)?


Небезпека від енергетиків: що відбувається з організмом після вживання енергетичних напоїв

Учені виявили, що розглядувані напої є основним джерелом кофеїну для тих, хто їх п'є, обганяючи за кількістю в складі даної речовини навіть каву. Енергетики вживають близько 30% підлітків і більшість чоловіки у віці від 18 до 34 років. За останні кілька років споживання напоїв енергетиків серед молоді зросло з 0,5% до 5,5%.

Головною причиною чому енергетики вважаються небезпечними й здатними викликати відхилення у здоров'ї — це високий рівень кофеїну в їх складі.

Дана речовина надає нижчеперелічені дії, які при передозуванні кофеїном можуть призвести до негативних наслідків, наприклад:

Якщо вживати невелику дозу кофеїну (150-400 мг), то це жодним чином не повинно позначитися на організмі, але якщо пити енергетик разом з алкоголем — негативних наслідків не уникнути.

Однак, існує група осіб, яким слід взагалі відмовитися від енергетичних напоїв.

Так, Американська академія педіатрії попереджає дітей та їх батьків про негативний вплив енергетиків на дитячий організм. Наслідками любові до напоїв з великим вмістом кофеїну може стати невралгія головного мозку й серцево-судинної системи.

Людям, у яких хворе серце й підвищений тиск вживати енергетики не рекомендовано і їм слід звернутися до лікаря за консультацією, якщо вони все ж хочуть їх випити. Вагітним і годуючим жінкам також найкраще відмовитися від розглянутих напоїв.

Чому енергетики не можна змішувати з алкоголем?

Кофеїн є стимулюючою речовиною, в тому випадку, якщо його вживати окремо, наприклад, просто пити енергетик. Але якщо кофеїн і алкоголь поєднати, то ця суміш може блокувати сенсорні сигнали, тобто сповільнювати сприйняття інформації, що надходить від органів зору, смаку, слуху, дотику, нюху.

Побутує помилкова думка, що кофеїн нейтралізує дію алкоголю, але насправді це не так — він, навпаки її підсилює. Енергетик, що містить дану речовину (кофеїн), жодним чином не може вивести людину зі стану сп'яніння.

Координація та швидкість реакцій людей, які змішують алкоголь з енергетичними напоями, порушується. Люди в стані алкогольного сп'яніння можуть здійснювати ризиковані вчинки й завдавати шкоди своєму здоров'ю, не віддаючи собі в цьому звіту. Суміш кофеїну та алкоголю лише посилює цей ефект.

Крім того, алкогольні енергетики надають посилене навантаження на нервову систему. Кофеїн, що міститься в енергетиках стимулює її, а алкоголь викликає гнітючу дію. Таким чином, виходить антагоністичний ефект: на нервові клітини надходить відразу два різних сигналу, що порушує роботу мозку. Поєднання в алкогольних енергетиках етанолового спирту й кофеїну призводить до того, що людина стає менш чутливою до впливу алкоголю, вона не відчуває, що п'яніє й може вжити небезпечну для організму кількості алкоголю.

Чим небезпечні енергетичні напої, які вживають разом з алкоголем? Вони можуть:

Енергетичні напої містять від 25 до 50 грамів цукру, а спільний їх прийом з алкоголем людьми з діабетом може призвести до проблем зі збільшенням рівня цукру в крові.

Також, якщо енергетики й алкоголь поєднати, то можливі індивідуальні негативні реакції на цю комбінацію напоїв. Тому намагайтеся не експериментувати зі своїм здоров'ям.

Не змішуйте алкоголь з енергетичними напоями. Якщо ви відчуваєте втому, розбитість, пригніченість, не поспішайте пити енергетики й алкоголь, краще подумайте про здоровий спосіб життя, наприклад, про достатню кількість сну, правильне харчування, заняття спортом. Спробуйте дотримуватися здорового способу життя й вам більше не захочеться пити найнебезпечніші напої у світі.

ПВК "Редан": що відомо про

 новий молодіжний рух.

У Мережі набирає популярності так званий молодіжний рух ПВК "Редан". У великих містах України правоохоронці затримують десятки й сотні молодих людей, які нібито збираються для бійок у громадських місцях. Відомо про такі випадки в Києві, Харкові, Полтаві, Вінниці, Дніпрі, Івано-Франківську та Львові. Як правило, це школярі середньої вікової групи, що вбираються у чорний одяг полюбляють дивитися аніме.     

Що таке ПВК "Редан"?

Про сам рух відомо дуже мало, як і про його цілі, завдання та орієнтири. Вперше інформація про "Редан" з’явилася у російському сегменті соціальних мереж тиждень тому. Йшлося про об’єднання підлітків, які мають спільний інтерес до японської анімації — аніме. Саме від одного з аніме й походить назва руху — в культовому серіалі Hunter x Hunter є бандитське угрупування під назвою "Геней Рьодан", тобто "бригада фантомів". Власне, Рьодан в перекладі з японської мови означає "бригада". Інша назва — Павук. Символ "павук" та цифра 4 — це данина моді, культурі аніме. В процесі трансформації слово "рьодан" змінилося на "редан".

Абревіатуру ПВК, тобто "Приватна військова компанія", ймовірно, додають для солідності. До слова, редан має відношення до військової справи — таку назву має частина фортифікаційної оборонної споруди. Проте, з огляду на представників так званого "Редан", а це школярі, жодного відношення чи тяжіння до армії вони не мають.

Які цілі у руху "Редан"?

Представники російських "Редан" стверджують, що вони виступають проти футбольних хуліганів, кавказців та мігрантів. Українські поціновувачі модної течії таких проблем не мають.

Чому виник рух "Редан"?

У Нацполіції заявили, що рух "Редан" — це справа рук російських пропагандистів. У такий спосіб вони намагаються провести чергову інформаційно-психологічну операцію та використати дітей для дестабілізації внутрішньої ситуації в Україні. У поліції вказували, що її активні учасники не можуть конкретно пояснити, для чого і чому вони зібралися. Ймовірно, на них впливала ейфорія натовпу. 

У чому може бути його шкода?

Наразі немає інформації про якісь умисні дії щодо дестабілізації в країні від гурту школярів, які намагаються наслідувати популярні в Інтернеті рухи. Проте викликає пересторогу, що хтось може вільно керувати групами населення в країні, де вже рік йде велика війна.

Правоохоронці наголошували, що ситуація постійно відстежується, поліція стежить за створеними "реданами” Telegram-каналами, залучається кіберполіція. Зараз правоохоронцям вдається контролювати ситуацію та запобігати конфліктам.

Міфи про безпечність електронних сигарет.


Міф № 1. Електронні сигарети та кальян безпечніші, ніж звичайні. Це дійсно міф. Безпечного паління просто не буває. Якщо ви палите кальян годину, це завдає шкоди організму, яка рівна сотні викурених сигарет. За один сеанс куріння кальяну людина вдихає 74,1 л диму, який містить ті самі речовини, що й звичайні сигарети (нікотин, солі важких металів та інші). Те саме стосується й електронних сигарет, які мають у складі безліч токсичних речовин та їх сполук: пропіленгліколь, акролеїн, діацетил та ацетилпропіоніл тощо.  

 

Міф № 2. Електронні сигарети та кальян не викликають залежності.

Ні, це міф. Основний компонент, що поєднує всі ці пристрої – нікотин. А він, власне, викликає важку психічну залежність та впливає на швидкість передачі сигналів нейронними зв’язками. Доведено, що люди, які палять вейпи глибше й частіше, затягуються через смак та запах пристроїв.

 

Міф № 3. Електронні сигарети та кальян безпечні для оточення.

Коли поруч із вами хтось палить (без різниці – вейп, кальян, сигарету), ви автоматично стаєте пасивними курцями – вдихаєте дим і пари зі шкідливими речовинами, які наведені вище. Так, у меншій кількості ніж курець (там речовини одразу потрапляють у нижні дихальні шляхи), але все ж потрапляють і до вас.

 

Міф № 4. Електронні сигарети та кальян допомагають кинути палити сигарети.

Черговий міф. Усі електронки та кальяни – ароматизовані, тому містять меншу кількість нікотину, ніж звичайні сигарети. Щоби мозок отримав звичну дозу нікотину, людина затягується глибше й частіше – відповідно, починає навпаки курити більше. Доза нікотину залишається та сама, і шкода для організму така ж.

 

Міф № 5. Безнікотинові суміші не шкодять легеням.

Безнікотинових сумішей просто не буває, завжди є хоча б мінімальна кількість (0,01 %). А ще не забуваємо про ароматизатори, гліцерин, пропіленоксид, діацетил та ацетилпропіоніл, які можуть потовщувати легеневу тканину (альвеоли), утворюючи рубці на легенях, які ніколи не зникнуть. До того ж можна заробити астму, рак легень та хронічні обструктивні захворювання.

 

Отже, безпечного паління не існує. Ніякого. Не будьте ні активними, ні пасивними курцями.


Штрафи за куріння в громадських місцях.

В Україні запрацювала норма Закону №2899-IV щодо захисту населення від шкоди вторинного тютюнового та нікотинового викидів. Згідно з статтею 13 цього Закону, у визначених громадських місцях заборонено куріння із застосуванням тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕНів) на рівні зі звичайними сигаретами, кальянами, електронними сигаретами, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згорання. Вільними від куріння стали території навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, приміщення готелів, ресторанів, гуртожитків, органів влади, дитячі майданчики, підземні переходи, вокзали і зупинки громадського транспорту. Відповідальність нестимуть і курці-порушники, і суб’єкти господарювання, де вчиняється правопорушення. Штраф – від 1 000 до 15 000 грн залежно від суб’єкта і частоти порушень. Скаргу можна подати у електронний спосіб, навіть з телефону.

ДЕ НЕ МОЖНА КУРИТИ

Згідно з новим законом, забороняється куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів:

у ліфтах і таксофонах;

у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;

у приміщеннях та на території навчальних закладів;

у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;

у приміщеннях закладів ресторанного господарства;

у приміщеннях об’єктів культурного призначення;

у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування;

у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;

у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;

у приміщеннях гуртожитків;

на дитячих майданчиках;

у місцях загального користування житлових будинків;

у підземних переходах;

у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, у тому числі в таксі;

на вокзалах та станціях;

на зупинках громадського транспорту.

Антинаркотична брошура QR.pdf

10 точних фактів про наркотики, які ваші друзі можуть не знати.

Правове врегулювання дитячої праці.

12 червня – Всесвітній день боротьби з дитячою працею. Він встановлений Міжнародною організацією праці , яка бореться з проявами експлуатації дітей на різних рівнях. Перші заходи присвячені цьому дню відбулись ще в 1997 році в Осло.

Закликаючи світ до здійснення ефективних заходів щодо викорінення примусової, шкідливої та небезпечної праці, а також експлуатації дітей, Міжнародна організація праці ухвалила Конвенцію від 17.06.1999 № 182 “Про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці”, ратифікованою Законом України від 05.10.2000 2022-III.

Для досягнення поставлених цілей в інтересах молодого покоління працівників, потрібен узгоджений комплексний підхід до викорінення дитячої праці та популяризації культури безпеки і гігієни праці.

День боротьби з дитячою працею переважно спрямований на пробудження свідомості дорослого населення, яке і є головним експлуататором дітей — особливо в країнах третього світу.

Праця неповнолітніх: основні гарантії.

Неповнолітні особи – це особи, що не досягли вісімнадцяти років. У трудових правовідносинах вони прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток і деяких інших умов праці користуються пільгами, установленими законодавством України.

У той же час, статтею 32 Цивільного кодексу України встановлено, що неповнолітніми вважаються особи віком від 14 до 18 років. Праця осіб молодше 14 років взагалі не допускається ні за яких умов .

При прийнятті на роботу неповнолітньої особи необхідно пам’ятати, що такій особі має виповнитись щонайменше 16 років, в іншому випадку вимагається обґрунтувати необхідність прийняття такої особи на роботу та до особової справи працівника долучити:

1) копію свідоцтва про народження (замість паспорта),

2) згоду одного з батьків або особи, що його замінює — якщо особі від 14 до 16 років;

3) документ, який підтверджує, що особа буде виконувати роботу у вільний від навчання час — якщо особі від 14 до 15 років.

Прийняття на роботу і припинення трудових відносин.

Обов’язковою умовою прийняття на роботу неповнолітніх є те, що з неповнолітніми працівниками обов’язково укладаються трудові договори в письмовій формі лише після попереднього медичного огляду. Надалі такі працівники обов’язково повинні проходити медичний огляд — щороку до досягнення ними 21 року , організовувати та фінансувати попередній (під час прийняття на роботу) та періодичні обов’язкові медичні огляди неповнолітніх працівників повинен роботодавець.

Відповідно до ч.3 ст.26 КЗпП України для осіб, які не досягли 18 років, випробувальний термін при прийнятті на роботу не встановлюється.

Щодо підстав і порядку звільнення з роботи, розірвання трудового договору з неповнолітнім, зокрема й строкового, можливе на підставі вимоги батьків, усиновителів, піклувальників неповнолітнього, а також державних органів та службових осіб, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю. Причиною вимоги про розірвання трудового договору з неповнолітнім може бути те, що дальше виконання трудових обов’язків неповнолітнім загрожує його здоров’ю або порушує його законні інтереси .

Розірвати трудовий договір з неповнолітнім працівником з ініціативи роботодавця можна тільки за згодою районної (міської) служби у справах дітей, при цьому звільняти неповнолітніх працівників можна лише у виняткових випадках, при цьому не допускається звільнення без працевлаштування з підстав, зазначених пунктами 1, 2, 6 статті 40 КЗпП України.

Робочий час і час відпочинку.

Для неповнолітніх працівників встановлено скорочену тривалість робочого часу:

особам від 16 до 18 років — до 36 годин на тиждень (включно);

особам від 15 до 16 років — до 24 годин на тиждень (включно);

учні віком від 14 до 15 років, які працюють під час канікул можуть працювати не більше 24 години на тиждень.

Для учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, тривалість робочого часу не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, переліченої вище для осіб відповідного віку.

Заборонено:

залучати неповнолітніх працівників до нічних, надурочних робіт та робіт у вихідні дні (ст.55, 63, 192 КЗпП , ст.11 Закону «Про охорону праці»);

застосовувати працю неповнолітніх осіб на важких роботах та на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах (ст. 190 КЗпП , ст.11 «Про охорону праці»);

залучати неповнолітніх осіб до підіймання та переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми (ст.190 КЗпП , ст. 11 Закону «Про охорону праці»). В Конституції України зазначено, що використання праці неповнолітніх на небезпечних для їх здоров’я роботах забороняється (ст.43), а експлуатація дитини переслідується за законом (ст.52).

Відпустки.

Для неповнолітніх працівників, котрі не досягли вісімнадцятирічного віку, тривалість щорічної основної відпустки становить 31 календарний день. Неповнолітньому працівникові може надаватися щорічна відпустка повної тривалості в перший рік його роботи на підприємстві, навіть якщо він ще не відпрацював шість безперервних місяців на цьому підприємстві. Для цього неповнолітньому працівникові потрібно лише подати заяву.

Медичні наслідки наркоманії

Наркоманія – це патологічний стан, що виникає у разі систематичного вживання речовин, які включені до списку наркотиків, та проявляється психічною та фізичною залежністю від них.

Наркотичний вплив несе масу негативних наслідків для організму. Незалежно від походження, наркотична речовина – це отрута, що нищить людський організм. Наркотики змінюють свідомість людини, руйнують пам’ять, інтелект, пригнічують відчуття та емоції, а також викликають сильну психологічну й фізичну залежність.

 

Ризик інфікування

 

Бактерії, потрапляючи з нечистої голки до кровообігу, циркулюють по всьому організму й відкладаються на серцевих клапанах, призводячи до бактеріального ендокардиту, для якого характерні жар, слабкість, серцева недостатність. Мікроби з нестерильної голки можуть призвести також до абсцесу мозку, симптомами якого є сильний жар і конвульсії. В усіх цих випадках можлива кома або смерть. Крім того, вживання ін’єкційних наркотиків значно підвищує ризик ВІЛ-інфікування.

Психоактивні речовини впливають на роботу всіх органів і систем. Накопичуючись в організмі, вони поступово провокують їх дисфункцію. Найчастіше цей руйнівний процес організму людина не в змозі самостійно зупинити.

 

Зміни в нервовій системі

 

Поведінка наркомана дуже відрізняється від поведінки адекватної людини. Зміни виявляються не відразу, але вони неминучі. Причина в тому, що наркотичні речовини негативно впливають на нервову систему і психіку людини. Чим більше наркоман занурюється в згубну пристрасть, тим помітнішими стають відхилення від норми в його поведінці.

Кожне надходження наркотику супроводжується різким звуженням судин. За допомогою цього організм намагається захистити мозок від інтоксикації. Але в цей момент, крім отрути, в мозкові тканини не надходить кисень і необхідні корисні речовини. Наслідок – загибель нервових клітин і порушення процесів метаболізму.

 

Вплив наркотичних речовин на серцево-судинну систему

 

Механізм впливу різниться в залежності від типу речовини:

Опіати пригнічують роботу центру серцевого м’яза, знижують тиск і швидкість серцебиття, призводять до кисневого голодування.

Стимулятори підвищують швидкість серцебиття, тиск і навантаження на серцевий м’яз, підвищується температура тіла і відбувається спазм судин.

Але в обох випадках наслідки вживання наркотиків плачевні: розвиваються аритмії, серцева недостатність, дистрофія серцевого м’яза, інфаркти.

Багаторазове проколювання вен може призводити до утворення тромбів і рубців. Коли тромби відриваються й потрапляють до кровообігу, а відтак до серця й легенів, може настати смерть – тромб закриває доступ крові до життєво важливих органів.

 

Особливості впливу на дихальну систему

 

При вживанні маріхуани і курильних сумішей у наркоманів розвивається хронічний бронхіт. Але дихальні шляхи страждають не тільки від речовин, які розкурюють. Опіатні наркотики мінімізують кашльовий рефлекс, в результаті чого органи дихання недостатньо самоочищуються, в них розмножуються патогенні мікроогранізми і розвивається пневмонія. У разі передозування може наступити параліч дихального центру, що зумовлює зупинку дихання і моментальну смерть.

 

Негативні наслідки на кісткову систему

 

Наркотики синтетичного походження викликають гниття кісткових тканин і стають причиною розвитку остеомієліту, який руйнує кістки.

Через підвищений впливу хвороби на щелепи, у наркоманів лице стає асиметричним, підвищується крихкість опорного апарату і зубів.

 

Згубна дія наркотиків на шкіру

 

Регулярне вживання наркотичних препаратів згубно відбивається на зовнішності людини: спостерігається швидка втрата ваги, руйнування зубів, виникають виразки по всьому тілу. Шкіра наркомана стає в’ялою, набуває сіруватого відтінку. Сильнодіючі препарати (героїн) провокують виникнення абсцесів. Додається сильне свербіння по всьому тілу. Виникає запалення слизових оболонок носа і рота.

Організм наркомана стрімко старіє, що явно відбивається на зовнішньому вигляді. Косметика не допоможе, вона лише підкреслить негативні зміни.

 

Як страждають органи травлення

 

Наркотичні речовини знижують апетит, погіршують засвоюваність їжі, викликають запори і спазми. Іноді, навіть добре поївши, людина може відчувати дикий голод. Наркомани зовні виглядають змученими, блідими, втрачають звичну вагу. Проблеми зі шлунком ведуть до авітамінозу і отруєнь.

Печінка перша стикається з впливом наркотиків, а згодом перестає справлятися зі своєю роботою. Токсини не переробляються і поширюються по всьому організму, отруюючи продуктами розпаду наркотичних речовин.

 

Вплив наркотичних речовин на репродуктивне здоров’я та майбутнє потомство:

 

У жінок: плід не захищений від впливу токсинів, що може спричинити незворотні зміни на генетичному рівні. Наркотики викликають мутації, каліцтво, пороки внутрішніх органів та інше.

У чоловіків: постійний вплив токсинів на статеві клітини фатально знижує їх якість, відбувається зміна структури сперматозоїда, він стає млявим і нездатним запліднити яйцеклітину.

Якщо зачаття відбулося, ризик неповноцінності потомства дуже великий. Варто зазначити, що негативні наслідки наркотиків не обмежуються лише фізіологічним аспектом, а й стосуються психопатичної, соціальної і комунікативної сфери.

 

Пам’ятайте, що наркотики – це отрута і неминуча смерть! Скажіть категоричне «ні» добровільному безумству.