ČLÁNKY – 1.B

Jeden příběh denně, a jsi fit! (1001 her s knížkou. Jak udělat z dítěte skutečného čtenáře. Philippe Brasseur)

Každý večer před spaním: "očekávaná schůzka" poskytuje dítěti pocit jistoty a zaručuje "pravidelnou" přítomnost dospělého. 

Pozitivní účinky u dospělých: Dospělý vnímá blízkost a lásku svého dítěte; relaxuje po pracovním dni; na chvilku zapomene na stres a starosti.

Pozitivní účinky u dětí: Dítě vnímá, že dospělý věnuje svůj čas jen a pouze jemu; před spaním se zklidní a má pocit bezpečí; rozvíjí si slovní zásobu a vnímání světa; vyjadřuje slovně své pocity (radost, strach, smutek, zlost…); prostřednictvím příběhu prožívá své vnitřní konflikty nebo skryté touhy.

Důležité: předčítejte dál i dětem, které už umějí číst.

Dítě, které umí číst, potřebuje dál poslouchat příběhy. Kniha tak pro něj zůstane pořád radostí a symbolem společenství s vámi jako dospělým. A ne jen učební pomůckou.

Můžete předčítat společně:

Ukazujte prstem, co čtete. Vaše dítě sleduje (čte) text společně s vámi. Vysvětlujte si nová slova, Hádejte, co se stane. Představujte si, co by se v příběhu mohlo stát. Pokud dítě ještě neumí číst, může pouze poslouchat, sledovat obrázky. 


Při výběru pera pro děti nešetřete na kvalitě

PSANÍ PEREM

Po jarních prázdninách si všechny děti mohou přinést psací pero. NE PROPISKU. NE GUMOVACÍ.

Výběr nechám na Vás. Jděte s dítětem do papírnictví. Nechte dítě několik si jich vyzkoušet. To nejlépe dítěti sedící kupte. 

Může to být pero, roller, jednorázové... Hlavně aby nebylo na dítě moc těžké nebo ergonomicky zbytečně komplikované. Proto je důležité, aby šlo dítě kupovat pero s vámi.

Mně nejvíce vyhovují pera a rollery značky Schneider.