НАЦІОНАЛЬНИЙ ТРАНСПОРТНИЙ УНІВЕРСИТЕТ 

КАФЕДРА ДОРОЖНЬО-БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ І ХІМІЇ 

Історія

К.С. Теренецький

Кафедру дорожньо-будівельних матеріалів створено при заснуванні університету, на той час Київського автомобільно-дорожнього інституту (КАДІ), в 1944 році за пропозицією д-р техн. наук, проф. Слободяника І.Я., який потім перейшов на аналогічну кафедру в Київський інженерно-будівельний інститут, а кафедру очолив Теренецький Костянтин Степанович.

З 1952 р. кафедра була реорганізована і отримала назву "Кафедра будівництва та експлуатації доріг", яку в 1969 р. очолив Сюньї Георгій Камілович. В 1976 р. цю кафедру розділили на кафедру будівництва і експлуатації доріг (Сіденко В.М.) і кафедру дорожньо-будівельних матеріалів (Сюньї Г.К.).

Георгій Камілович Сюньї відіграв важливу роль в становленні і розбудові кафедри. Відразу після створення КАДІ він був одним із перших деканів дорожньо-будівельного факультету (1945-1951 рр.) і працював на посадах доцента, професора і майже чверть віку — завідувачем кафедри дорожньо-будівельних матеріалів, створивши наукову школу з технології дорожньо-будівельних матеріалів.

Професор Г.К. Сюньї створив знану в країнах колишнього Радянського Союзу школу асфальтобетонників, займався дослідженнями міцності та довговічності дорожньо-будівельних матеріалів, розробив основи теорії та впровадив у практику кольорові асфальтобетони та пластбетони, зробив значний внесок у розвиток теорії і практики виготовлення та використання асфальтобетонних сумішей.

Влаштування дослідної ділянки

під керівництвом Г.К. Сюньї (1954 р.)

Сьогодні молоде покоління дорожників навчають та виховують у стінах університету багато з тих, хто колись на студентській лаві уважно занотовував лекції Георгія Камілловича, хто переймав його знання і досвід, вчився відповідальності, любові до обраного фаху, хто під його керівництвом писав наукові роботи, захищав дисертації.

В 1987 р. кафедру дорожньо-будівельних матеріалів об’єднали з кафедрою загальної хімії і вона одержала назву "Кафедра дорожньо-будівельних матеріалів і хімії".

Кафедра загальної хімії також була створена у 1944 році під керівництвом д-р хім. наук, професор Товбіна Мойсея Володимировича. У 1954 році кафедру очолив д-р хім. наук, професор Ройтер Володимир Андрійович. З 1964 року кафедрою хімії завідував д-р хім. наук професор Романкевич Михайло Якович. З 1975 р. кафедру загальної хімії КАДІ очолив Авенір Якимович Веліканов — д-р хім. наук, професор КДУ ім. Т.Г. Шевченка. Разом з ним прийшла працювати група його учнів, наукових співробітників. Талановитий організатор студентської молоді і чудовий педагог, він за короткий час практично оновив кафедру: були перебудовані і оснащені новими меблями й устаткуванням всі приміщення лабораторного фонду, що сприяло підвищенню інтересу студентів до хімії та покращенню їх успішності в цілому.

Авенір Якимович успішно поєднував педагогічну діяльність з науковою. Він створив науково-дослідну лабораторію фізико-хімічних досліджень. Виховував у молоді любов не тільки до навчання, а й до наукових досліджень.

А.Я. Веліканов — відомий учений, один із провідних фахівців у галузі електрохімії халькогенідних розплавів. Розробив феноменологічну теорію розплавів іонно-електронних провідників, названих ним поліфункціональними. Під його науковим керівництвом захищено 12 кандидатських дисертацій.

А.Я. Веліканов

Авенір Якимович успішно поєднував педагогічну діяльність з науковою. Він створив науково-дослідну лабораторію фізико-хімічних досліджень. Виховував у молоді любов не тільки до навчання, а й до наукових досліджень.

А.Я. Веліканов — відомий учений, один із провідних фахівців у галузі електрохімії халькогенідних розплавів. Розробив феноменологічну теорію розплавів іонно-електронних провідників, названих ним поліфункціональними.

Під його науковим керівництвом захищено 12 кандидатських дисертацій.

Об’єднану кафедру дорожньо-будівельних матеріалів і хімії очолила професор Пархоменко Неллі Георгіївна і керувала нею до 1997 р. Вона успішно продовжила справу професора Сюньї Г.К. стосовно підвищення якості навчально-методичної та наукової роботи на кафедрі, а також зробила значний внесок в розвиток матеріально-технічної бази кафедри. Під її керівництвом було здійснено успішну передислокацію всієї кафедри в новий навчально-бібліотечний корпус університету на вулиці Кіквідзе, 42. В новому приміщенні учбові і наукові лабораторії кафедри були оснащені сучасним вітчизняним та зарубіжним випробувальним обладнанням та устаткуванням. Вона налагодила в нових умовах чітку організацію навчального процесу та виконання наукових досліджень.

Н.Г. Пархоменко

У цей період секцією дорожньо-будівельних матеріалів керував всесвітньовідомий вчений д-р техн. наук, професор Радовський Борис Самойлович. Він продовжив і примножив наукові матеріалознавські напрямки, засновані професором Сюньї Г.К. та створив свою наукову школу з проблем механіки дорожньо-будівельних матеріалів і дорожніх одягів. Для фахівців дорожньої галузі при підвищенні їх кваліфікації в університеті він розробив нові лекційні курси з урахуванням новітніх науково-технічних досягнень. Він активізував роботу навчального гуртка студентів. Під його керівництвом були виконані наукові дослідження, які знайшли широке використання в практиці дорожнього будівництва при розробці нормативно-технічної документації та альбомів типових конструкцій, методів випробування дорожньо-будівельних матеріалів та проектів дорожніх одягів. Ним було оновлено та розроблено курс лекцій з дисципліни "Грунтознавство та механіка грунтів", розроблені нові курси лекцій з дисциплін "Основи механіки конструкцій дорожнього одягу" та "Основи наукових досліджень", розроблено методичні вказівки та рекомендації. Радовський Б.С. підготував 12 кандидатів і 2 доктори наук. Б.С. Радовський підготував 12 кандидатів і 2 доктори наук.

Професор Радовський Б.С. удосконалив методику викладання дисциплін з урахуванням сучасних вимог, обґрунтував доцільність підготовки фахівців для дорожньої галузі з технології дорожньо-будівельних матеріалів.

Б.С. Радовський є Членом Міжнародної Реологічної Асоціації і Асоціації технологів бітуму та асфальтобетону, членом Комітету по характеристикам бітумних матеріалів Транспортно-дослідницького відділу Національної Академії наук США.

Створений професором Радовським Борисом Самойловичем на кафедрі науковий потенціал активно застосовується його учнями і послідовниками в навчальному процесі, в роботі наукового гуртку студентів, в роботі аспірантів і докторантів, при виконанні науково-дослідних робіт.

В 1997 р. кафедру дорожньо-будівельних матеріалів і хімії об'єднали з кафедрою фізики і вона одержала назву "Кафедра фізики і хімії дорожньо-будівельних матеріалів". Її очолив Володимир Васильович Мозговий. В 1998 р. кафедру фізики виокремили з її складу і вона знову стала самостійною. Кафедру дорожньо-будівельних матеріалів і хімії продовжує очолювати професор Володимир Васильович Мозговий.

У 2012 році професор В.В. Мозговий був нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України – "За особливі заслуги перед українським народом".

В різні роки на кафедрі працювали відомі, талановиті, віддані своїй справі педагоги, науковці та інженерно-технічні працівники, які зробили вагомий внесок у підготовку спеціалістів: канд. техн. наук, проф. О.А. Стасовська (з 1959 р. по 1970 р. працювала деканом дорожньо-будівельного факультету); канд. техн. наук, доц. В.Н. Томачинський (з 1965 р. по 1973 р. працював проректором); к. геол.-м.н., доц. М.П. Ковальов (винахідник всесвітньо відомих приладів); канд. техн. наук, доц. Е.М. Хом’яков; канд. техн. наук, доц. Ю.Г. Колпаков; канд. хім. наук, доц. І.П. Гірко; доц. Л.І. Олійник; доц. О.В. Савінова; канд. хім. наук, доц. І.К. Островська; канд. техн. наук, доц. В.М. Жихарєв; канд. техн. наук, доц. В.М. Ковалевич; канд. техн. наук, доц. В.М. Гусєв (працював у департаменті доріг ООН); канд. техн. наук, доц. Д.І. Садовенко; д-р техн. наук, проф. І.П. Гамеляк; д-р техн. наук, проф. Ю.М. Дорошенко; канд. техн. наук, доц. В.П. Бабенко; канд. хім. наук, доц. В.В. Радченко; канд. техн. наук, доц. В.Р. Шевчук; канд. техн. наук, доц. О.М. Бесараб; канд. техн. наук, доц. А.М. Бессараб; канд. хім. наук В.І. Лисін; канд. хім. наук В.А. Душейко; канд. хім. наук О.Н. Мустяца; І.О. Ільченко; ст. викл. О.В. Прудкий; ст. викл. П.П. Борковський; асистенти: Т.М. Ляненко; Л.І. Гуріна; К.В. Гудіменко; завідувачі лабораторії: В.Н. Коломієць; Г.Й. Рутковська; О.П. Юрчук; А.А. Борисенко; наукові співробітники: В.Г. Пастухов; В.Г. Москалюк; І.В. Глуховський; О.Е. Цеханський; Н.В. Мурашина; Л.Й. Пащинська; І.І. Троян; О.Г. Малеванська; Є.В. Ковалевич; Л.О. Алексеєнко; О.О. Шевчук; Б.Ю. Ольховий; інж.: Н.В. Островерха; О.Г. Міслявчук; І.В. Білоцерківська; Т.П. Іванько; М.В. Паламарчук; І.А. Годованець та інші.

Все життя, до останніх днів (1948 – 2014 р.р.) на кафедрі працювала лаборант В.В. Коровіна. Валентина Василівна самовіддано і старанно, з любов’ю до справи та до студентів, брала участь у підготовці і проведенні лабораторних занять з випробування дорожньо-будівельних матеріалів і ґрунтів, проявляючи високий професіоналізм, віддаючи частину своєї душі молоді.

Вагому допомогу у становленні і розвитку кафедри надали: д-р техн. наук, проф. В.І. Гоц; канд. техн. наук, доц. П.М. Коваль; канд. техн. наук, доц. В.В. Смолянець; канд. техн. наук, доц. О.В. Шабатура; канд. техн. наук, доц. С.К. Головко; канд. техн. наук, доц. Р.І. Полюга; канд. техн. наук, доц. І.П. Бабяк; канд. техн. наук, доц. В.Ф. Кожушко; канд. техн. наук, доц. Є.М. Петрикова; асист. С.В. Кіщинський.

М.П. Ковальов

Окрім педагогічної діяльності співробітники кафедри активно займаюся науковими дослідженнями, винахідницькою роботою, впровадженням розробок в практику. Так, доцент М.П. Ковальов в 60-х роках ХХ ст. створив унікальний прилад для оцінки якості ущільнення грунтів в польових умовах. Сьогодні цей прилад є загальновизнаним не тільки у вітчизняній дорожньо–будівельній сфері, а також в багатьох зарубіжних країнах. Під його керівництвом на кафедрі виконанно багато НДР із залученням студентів, зокрема молодь брала участь у польових роботах з оцінки грунтово-гідро-геологічних умов роботи мостів і доріг.

М.П. Ковальов був висококваліфікованим викладачем і науковцем, а також мав неабиякий винахідницький талант, плоди якого були втілені в практику дорожнього будівництва. Крім того, ним вперше було розроблено та зареєстровано ще в 1936 р. автомат для газованої води (авторське свідоцтво на винахід №49544 від 31.08.1936 р.).

Виконання польових випробувань під керівництвом М.П. Ковальова

Викладачі кафедри протягом багатьох років готують студентів зарубіжних країн.

Доцент В.М. Ковалевич із туніськими студентами на практичних заняттях (Туніс 1985 р.)

Доцент В.М. Жихарєв з алжирськими студентами на навчальній інженерно - геодезичній практиці (Алжир 1990 р.)

Від 2002 року, за ініціативи та участі В.В. Мозгового, кафедра спеціалізується на підготовці фахівців за освітньою програмою "Технології будівельних конструкцій, виробів і матеріалів" (спеціальність 192 "Будівництво та цивільна інженерія"), створено науково-дослідну лабораторію, навчально-методичне забезпечення навчального процесу, організовані навчальні та виробничі практики, встановлені та постійно підтримуються і розвиваються ділові контакти з потенційними роботодавцями для випускників.

У 2004 році на кафедрі створена науково-дослідна лабораторія "Технологій матеріалів і конструкцій транспортного будівництва ім. проф. Г.К. Сюньї". Лабораторія була створена для розробки та впровадження новітніх наукових досягнень з прогресивних технологій, матеріалів та конструкцій в транспортне будівництво. До складу науково-дослідної лабораторії входить "Випробувальна лабораторія якості матеріалів транспортного будівництва", яка за результатами аудиту стану систем вимірювання відповідає вимогам ДСТУ ISO 10012:2005 (Свідоцтво №06-0019/2024 від 22 квітня 2024 р.).

Від 2017 року кафедра здійснює підготовку фахівців за спеціальністю 183 "Технології захисту навколишнього середовища" освітня програма "Технології захисту навколишнього середовища на автозаправних комплексах та підприємствах будівельної індустрії".

Нині на кафедрі працюють: завідувач кафедри – д-р техн. наук, професор В.В. Мозговий; професори: канд. хім. наук, професор Н.Г. Пархоменко, канд. хім. наук, доцент К.В. Мудрак; доценти: канд. хім. наук, доцент Н.І. Мельник, канд. хім. наук Н.О. Березіна, канд. техн. наук, доцент С.А. Баран, канд. техн. наук О.М. Куцман; асистенти: І.І. Гринчак (Боровик), І.О. Опрощенко; завідувачі лабораторій: І.А. Насєдкіна, В.М. Бондар; інженери: Н.С. Лаптєва, О.Є. Ткаченко; старший лаборант Н.М. Чубенко.

Викладачі кафедри є організаторами студентської творчості в наукових гуртках, активно допомагають студентам виконувати дослідження за тематикою кафедри та публікувати їх результати.

Серед викладачів кафедри є винахідники – автори винаходів і патентів України, які були впроваджені у виробництво і принесли відчутну користь народному господарству.

Кафедра має навчальні та наукові лабораторії, обладнані стандартними вимірювальними приладами та оригінальними установками і приладами, розробленими викладачами кафедри. Також створено філії кафедри на базі Державного підприємства "Державний дорожній науково-дослідний інститут імені М.П. Шульгiна" (ДП "Держдор НДІ"), Державного підприємства "Український науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів" (НДІБМВ) та Державного підприємства "Дорожній науково-технічний центр" (ДП "Дорцентр"). Крім того кафедра активно співпрацює з іноземними організаціями. Її співробітники були членами Міжнародної дорожньої асоціації - РІАRС (В.В. Мозговий, Ю.М. Дорошенко), брали участь у міжнародних конгресах з дорожнього будівництва, з фізико- та електрохімії розплавів (О.Н. Мустяца), які відбувалися в Угорщині, Польщі, Німеччині, Португалії, Італії, Данії, Австрії, США та інших країнах.