Systematická ochrana vodních zdrojů (SOPOR)

před rizikem znečištění pesticidy a jejich metabolity



Odstraňování pesticidů ze zdrojů pitné vody je mnohdy technologicky, a tedy i finančně náročné. Nejefektivnější řešení je eliminace zdrojů znečištění v místě jejich vzniku.

Právě proto vznikla nová certifikovaná metodika monitoringu výskytu pesticidů a jejich metabolitů v oblastech zdrojů pitné vody.

Na vzniku se podíleli například Aquatest a.s., VÚMOP, Ekotechnika a další. Cílem bylo přejít ke zmíněnému nejefektivnějšímu řešení. Zajistit ochranu vodního zdroje ještě před jeho poškozením, identifikaci a zhodnocení rizika ohrožení a vytvoření monitorovacího systému - také pro kontrolu technologické kázně.

Převážná většina těchto přípravků je klasifikována jako nebezpečná pro zdraví. K jejich používání přispívá současné složení pěstovaných plodin. Oproti dřívějšímu modelu zemědělství, kdy se pěstovaly převážně obiloviny a brambory, se pěstují technické plodiny - řepka, kukuřice a cukrová řepa, na které je použítí pesticidů ve větším množství nutností. [10][11][19]


SOPOR - informace k výstupu: Specializovaná mapa s odborným obsahem

V rámci dalších opatření je naplánovaný například nový způsob předávání dat prostřednictvím databáze mezi ÚKZUZ, ČHMÚ, podniky Povodí, orgány ochrany veřejného zdraví a výrobci pitné vody o výskytu reziduí v povrchových a podzemních vodách.

Nebo rozvíjení rostlinolékařského portálu zaměřeného na správné, bezpečné a vhodné používání přípravků na ochranu rostlin. [11]


Více v samotném NAP.