Pytania i Odpowiedzi

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące nauczania w Niepublicznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym NAJA SZKÒŁA w Wejherowie. Jeśli brakuje odpowiedzi na intersujący Was temat, prosimy o przesłanie informacji.


Osoba do kontaktu: Klaudia Kleina.


Naja Szkòła - od A do Z

Czym jest pedagogika Montessori?

Maria Montessori - włoska lekarka i pedagog - stworzyła swoją koncepcję pedagogiczną w pierwszej połowie XX wieku wykorzystując wiedzę z zakresu medycyny, filozofii, psychologii oraz wieloletnią praktykę zdobytą podczas pracy z dziećmi w różnym wieku i z różnych środowisk.

Pedagogika Montessori upowszechniła się na świecie jako jedna z bardziej skutecznych metod zindywidualizowania kształcenia dzieci i młodzieży, wykorzystywanych począwszy od edukacji przedszkolnej aż po szkołę średnią.

Szkoła na miarę dziecka wg Montessori zakłada w procesie wychowania i nauczania m.in.:

Co powinna zawierać wyprawka "zerówkowicza"?


Co powinna zawierać wyprawka w klasach I-III?

Czy jest dostępna świetlica i w jakich godzinach?

Czy szkoła zapewnia wyżywienie?

Co to znaczy "szkoła dwujęzyczna"?

Dlaczego język kaszubski jest ważny?

Kaszubi zamieszkują Pomorze od VI wieku i tworzą naturalną przestrzeń językową na obszarze od Helu po Chojnice. Znajomość języka kaszubskiego, historii i kultury Kaszubów buduje wrażliwość i otwartość na inne kultury. Poczucie przynależności do własnego obszaru kulturowego sprawia, że dzieci czują się bezpieczne i lepiej radzą sobie z problemami. Chętniej też uczą się nowych języków i osiągają lepsze wyniki w nauce. Znając tylko jeden język, patrzymy na świat w tylko jeden sposób. Poznając inne języki – czynimy nasz świat większym i bardziej otwartym. Świadomość wielokulturowości ma dzisiaj ogromne znaczenie w zglobalizowanym świecie, który zmienia się tak dynamicznie za sprawą nowych technologii.

Na czym polega ocenianie kształtujące?

Informacja zwrotna skuteczniej niż stopnie motywuje ucznia do nauki. Nauczycielowi pomaga natomiast ustalić, na czym należy się skupić podczas kolejnych lekcji. Nauczyciel traktuje uczniów indywidualnie obserwując, jak zdobywają wiedzę i dając konkretne wskazówki do dalszej pracy. Zawsze wyjaśnia, jakie są cele uczenia się i kryteria sukcesu. Stara się angażować uczniów w ich proces edukacyjny. Uczniowie wymieniają się wiedzą, ucząc się od siebie nawzajem. W Polsce ocenianie kształtujące obecne jest od początku lat 2000. Duża w tym zasługa Centrum Edukacji Obywatelskiej, będącego ośrodkiem szkoleniowym i popularyzatorskim dla nauczycieli i rodziców.

Jak oceniamy zachowanie uczniów?

Zachowanie uczniów oceniamy w systemie świateł drogowych. Nauczyciele przedmiotowi przyznają światła - zielone i żółte. Światła: pomarańczowe i czerwone zarezerwowane są wyłącznie dla wychowawców

Jaki jest dydaktyczny plan dnia?


Więcej na temat dobrych praktyk Naji Szkòłë: Nasz plan dnia

Jakich języków uczymy w klasach I-III?


Więcej na temat dobrych praktyk Naji Szkòłë: Priorytety edukacyjne.

Do czego używamy Google Classroom?

Służy jako elektroniczny zeszyt, w którym nauczyciele: 


Rodzice mogą śledzić aktywności ucznia dzięki cotygodniowym powiadomieniom, otrzymywanym jako wiadomość e-mail. Dostęp możliwy jest również na urządzeniach mobilnych. 

Aby zalogować się do konta dziecka na Google Classroom, należy kliknąć link classroom.google.com. 


E-maile z podsumowaniem z Classroom dla opiekunów.

Urządzenia mobilne z systemem Android i iOS.


Pomoc: Klaudia Kleina