Pytania i Odpowiedzi
Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące nauczania w Niepublicznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym NAJA SZKÒŁA w Wejherowie. Jeśli brakuje odpowiedzi na intersujący Was temat, prosimy o przesłanie informacji.
Osoba do kontaktu: Klaudia Kleina.
Naja Szkòła - od A do Z
Czym jest pedagogika Montessori?
Maria Montessori - włoska lekarka i pedagog - stworzyła swoją koncepcję pedagogiczną w pierwszej połowie XX wieku wykorzystując wiedzę z zakresu medycyny, filozofii, psychologii oraz wieloletnią praktykę zdobytą podczas pracy z dziećmi w różnym wieku i z różnych środowisk.
Pedagogika Montessori upowszechniła się na świecie jako jedna z bardziej skutecznych metod zindywidualizowania kształcenia dzieci i młodzieży, wykorzystywanych począwszy od edukacji przedszkolnej aż po szkołę średnią.
Szkoła na miarę dziecka wg Montessori zakłada w procesie wychowania i nauczania m.in.:
uwzględnienie potrzeb dziecka, jego zainteresowań i możliwości,
indywidualizację nauczania w zakresie treści, jak i tempa uczenia się,
określony zakres swobody, samodzielności i aktywność,
rozwój samodzielnego uczenia się i myślenia.
Co powinna zawierać wyprawka "zerówkowicza"?
Piórnik i wyposażenie: piórnik nie w formie tuby, 2 ołówki o przekroju trójkątnym (B i HB), pióro wieczne (od IV klasy), mazaki (5 kolorów), gumka, temperówka, linijka, kredki ołówkowe, klej w sztyfcie, nożyczki.
Strój szkolny: wygodne ubranie, obuwie na zmianę, kalosze, bluza polarowa, spodnie wodoodporne i kurtka, komplet zapasowy.
Strój sportowy: obuwie sportowe z niebrudząca podeszwą, skarpetki antypoślizgowe, koszulka i spodenki, dres sportowy (nieprzemakalny).
Materiały plastyczne: zakupu dokonuje szkoła w ramach semestralnej składki.
Podręczniki i ćwiczenia: bezpłatne (refundacja MEN) z wyjątkiem: języka angielskiego, języka niemieckiego i religii.
Co powinna zawierać wyprawka w klasach I-III?
Piórnik i wyposażenie: piórnik nie w formie tuby, 2 ołówki o przekroju trójkątnym (B i HB), pióro wieczne (od IV klasy), mazaki (5 kolorów), gumka, temperówka, linijka, kredki ołówkowe, klej w sztyfcie, nożyczki.
Strój szkolny: wygodne ubranie, obuwie na zmianę, kalosze, bluza polarowa, spodnie wodoodporne i kurtka, komplet zapasowy.
Strój sportowy: obuwie sportowe z niebrudząca podeszwą, skarpetki antypoślizgowe, koszulka i spodenki, dres sportowy (nieprzemakalny).
Materiały plastyczne: zakupu dokonuje szkoła w ramach semestralnej składki.
Podręczniki i ćwiczenia: bezpłatne (refundacja MEN) z wyjątkiem: języka angielskiego, języka niemieckiego i religii.
Czy jest dostępna świetlica i w jakich godzinach?
Świetlica: poranna w godz. 6:45 do 8:45 i popołudniowa od 14:30 do 17:00.
Zajęcia świetlicowe: podczas świetlicy popołudniowej dzieci mają zajęcia sensoryczne i spędzają czas na świeżym powietrzu, na świetlicy porannnej gry i zabawy ruchowe.
Czy szkoła zapewnia wyżywienie?
Obiady szkolne: zwykle dwudaniowe, dostarczane są przez firmę cateringową, na życzenie - dieta wegetariańdska, informacja o cenie dostępna na początku września, za obiady płacimy "z góry" na podstawie liczby zadeklarowanych posiłków.
Drugie śniadanie: uczniowie przynoszą z domu - śniadaniówka nie powinna zawierać słodyczy i niezdrowych przekąsek. Warto pomyśleć o dodatkowym pojemniku z warzywamy na drugą część dnia.
Napoje we własnym zakresie: wyłącznie woda niegazowana.
Co to znaczy "szkoła dwujęzyczna"?
Wielojęzyczność: według naukowców dzieci znające co najmniej dwa języki lepiej sobie radzą w zakresie trzech głównych funkcji języka: komunikowania się, myślenia i poznawania.
Edukacja dwujęzyczna: umożliwia stały, naturalny kontakt z dwoma językami - polskim i kaszubskim, będącym drugim językiem nauczania. Dzieci mogą używać języka polskiego, nauczyciel czasem też zwraca się do nich po polsku. Wcześniej określa, jakie treści będą przekazywane w języku kaszubskim i zasady posługiwania się kaszubskim podczas przerw, rozmów i zabaw. Wraz z językiem dzieci poznają kulturę Kaszub i innych regionów Europy.
Nauka przez zanurzenie: sam pobyt w szkole jest już lekcją językową, dzieci zostają zanurzone w języku z chwilą, gdy przekroczą próg szkoły. W podobny sposób odbywa się nauczanie języka angielskiego i niemieckiego.
Więcej na temat dobrych praktyk Naji Szkòłë: Język kaszubski
Dlaczego język kaszubski jest ważny?
Kaszubi zamieszkują Pomorze od VI wieku i tworzą naturalną przestrzeń językową na obszarze od Helu po Chojnice. Znajomość języka kaszubskiego, historii i kultury Kaszubów buduje wrażliwość i otwartość na inne kultury. Poczucie przynależności do własnego obszaru kulturowego sprawia, że dzieci czują się bezpieczne i lepiej radzą sobie z problemami. Chętniej też uczą się nowych języków i osiągają lepsze wyniki w nauce. Znając tylko jeden język, patrzymy na świat w tylko jeden sposób. Poznając inne języki – czynimy nasz świat większym i bardziej otwartym. Świadomość wielokulturowości ma dzisiaj ogromne znaczenie w zglobalizowanym świecie, który zmienia się tak dynamicznie za sprawą nowych technologii.
Na czym polega ocenianie kształtujące?
Informacja zwrotna skuteczniej niż stopnie motywuje ucznia do nauki. Nauczycielowi pomaga natomiast ustalić, na czym należy się skupić podczas kolejnych lekcji. Nauczyciel traktuje uczniów indywidualnie obserwując, jak zdobywają wiedzę i dając konkretne wskazówki do dalszej pracy. Zawsze wyjaśnia, jakie są cele uczenia się i kryteria sukcesu. Stara się angażować uczniów w ich proces edukacyjny. Uczniowie wymieniają się wiedzą, ucząc się od siebie nawzajem. W Polsce ocenianie kształtujące obecne jest od początku lat 2000. Duża w tym zasługa Centrum Edukacji Obywatelskiej, będącego ośrodkiem szkoleniowym i popularyzatorskim dla nauczycieli i rodziców.
Jak oceniamy zachowanie uczniów?
Zachowanie uczniów oceniamy w systemie świateł drogowych. Nauczyciele przedmiotowi przyznają światła - zielone i żółte. Światła: pomarańczowe i czerwone zarezerwowane są wyłącznie dla wychowawców.
Jaki jest dydaktyczny plan dnia?
Zajęcia dydaktyczne: od 8:45 do 14:30.
Przerwa na drugie śniadanie: 9:30 i 13:30
Przerwa obiadowa: 11:30, 12:00.
Mycie zębów: o 12:45 myjemy zęby pastą z ksylitolem.
Więcej na temat dobrych praktyk Naji Szkòłë: Nasz plan dnia
Jakich języków uczymy w klasach I-III?
Język polski: pierwszy język nauczania.
Język kaszubski: drugi język nauczania, z którym dzieci mają naturalny kontakt „przez zanurzenie” w wymiarze 4-5 godzin lekcyjnych tygodniowo.
Język angielski: 3 godziny zajęć lekcyjnych tygodniowo prowadzonych przez dodatkowego nauczyciela posiadającego kwalifikacje do nauczania języka angielskiego.
Język niemiecki: 2 godziny zajęć lekcyjnych tygodniowo prowadzonych przez dodatkowego nauczyciela posiadającego kwalifikacje do nauczania języka niemieckiego.
Więcej na temat dobrych praktyk Naji Szkòłë: Priorytety edukacyjne.
Do czego używamy Google Classroom?
Służy jako elektroniczny zeszyt, w którym nauczyciele:
przydzielają i odbierają projekty uczniów,
przesyłają informacje zwrotne,
załączają materiały edukacyjne.
Rodzice mogą śledzić aktywności ucznia dzięki cotygodniowym powiadomieniom, otrzymywanym jako wiadomość e-mail. Dostęp możliwy jest również na urządzeniach mobilnych.
Aby zalogować się do konta dziecka na Google Classroom, należy kliknąć link classroom.google.com.
E-maile z podsumowaniem z Classroom dla opiekunów.
Urządzenia mobilne z systemem Android i iOS.
Pomoc: Klaudia Kleina