Dozor nebo výchova

Doc. PhDr. Pavel Vacek, Ph.D.

Konferenční příspěvek je zaměřen na zkoumání možností utvářet ve školním prostředí - v kontextu současné doby - mravní stránku osobnosti žáků. Kriticky pojednává o preferovaném jednostranném přístupu v podobě zpřísnění dozoru a následných sankcí jako "hlavní metodě" umravňování žáků. Představuje přístupy a postupy, které staví na promyšleném rozvoji mravního vědomí, cítění a přesvědčení, které jsou základem mravního jednání.

Profily řečníků

I když se nikdo nedívá: Komenský a formování charakteru

Doc. PhDr. Jan Hábl, Ph.D.

Člověk nějak jest a nějak být má. Ale jak? „Nůž má být ostrý, provaz pevný, les voňavý, řeka má být čirá“, říká mudrc (Aristoteles). Ale kdo má být člověk? Jedná se o etickou otázku. A nesnadnou otázku. Otázku charakteru, otázku dobra a zla, lidskosti, morálky. Hlas, který říká „měl bych“, provází člověka v každé roli a situaci – ať už jsem rodič, byznysmen, zaměstnanec, politik či prezident.

Náš učitel národů, J. A. Komenský, kdysi vznesl tuto otázku: „Kterak učiniti, aby člověk nejen věděl, co je dobré, ale též chtěl dobré, a také činil dobré, a to i když se nikdo nedívá?“ Vědět, chtít, činit – poznání, vůle, jednání. Nejen na oko, nejen před lidmi, ale před sebou, i když se nikdo nedívá, tj. být dobrý ze své podstaty. Je to vůbec možné? Je to reálné? Příspěvek reflektuje tyto otázky.