Základná škola

1.M – Mudrlanti

Pripraviť sa, pozor, štart! A už to vrčí a pneumatiky pištia v prudkých zákrutách.

Na hodine písania sme sa malé písané f učili písať trochu inak. Je to písmeno, ktoré potrápi, ale aby to tak nebolo, vymyslela som pre deti autíčkové preteky. Všetky deti si svojou naštartovanou kriedou zajazdili po nevšednej autodráhe. Mnohí sa zabavili, keď v najvyššej časti som ich zdvihla, aby na tabuľu dosiahli. Mojím cieľom bolo vyvolať emocionálnu reakciu, ktorá by vytvorila hlbokú stopu a deti si ľahko zapamätali, ako sa to malé, nezbedné f píše. Čo myslíte, podarilo sa? Na to nám odpovie čas. a kolegyne z druhého stupňa. Pripravila som pre vás aj tri ilustračné videá.

2.C – Cestovatelia

Mesiac marec je mesiacom knihy. Aj Cestovatelia sa pustili do čítania rôznych zaujímavých kníh. Príbeh Mimi a Líza je prekrásna kniha o priateľstve a spolupráci. Príbehy týchto dvoch kamarátok si čítame spoločne s Mariankou. Veľmi nás chytili veselé zážitky plyšových opičiek z knihy Opice z našej police. Vždy sa pri čítaní tejto knižky s pani učiteľkou Martinkou veľa nasmejeme.

V tomto mesiaci sme sa začali rozprávať o zručnosti SPOLUPRÁCA. Je to veľmi dôležitá zručnosť. Presviedčame sa o tom každý deň. Vyskúšali sme si ju na rôznych aktivitách. Aj pri vytváraní mega výkresu pestrých farieb.

Na prvouke sme otvorili tému o záchranných zložkách. Prácu záchranárov, policajtov a hasičov si veľmi vážime. Niektorí z nás by sa nimi v budúcnosti chceli aj stať. Dozvedeli sme sa to pri téme o povolaniach a pri miniprojekte: Čím budem, až vyrastiem.

V marci si pripomíname aj Deň vody. Ani tento rok sme nezabudli. Oblečení celí v modrom sme si pozreli rozprávku o kvapke, prečítali príbeh i báseň o kvapke. Potom sme sa pustili do vlastných výtvorov. Cestovatelia sú neskutočne šikovní spisovatelia. Dúfame, že ich perfektné básne a príbehy na tému voda sa ocitnú aj v našom školskom časopise.

Nezabudli sme ani na Veľkú noc. Našu triedu obohatila veľkonočná výzdoba od vajíčok až po zajačikov. Na sviatky jari sa už všetci tešíme.

3.B – Bádatelia

Ako na kolotoči

Raz v triede, raz online. Takto to vyzeralo aj u nás. A hoci, nie vždy máme „svoj deň“, vieme, že naše zážitky, spoločné objavovanie nových poznatkov a humorné chvíľky v kolektíve sú cennejšie ako čas strávený pri počítači.

4.P – Pátrači

Pátrači toho stihli naozaj veľa. Neveríte? Presvedčte sa. Vypočítali matematické príklady, vyskloňovali podstatné mená, napísali diktát, urobili projekt z vlastivedy, vyrobili kvety z papiera, skontrolovali bicykle pred začiatkom sezóny, zacvičili si, zatancovali, zaspievali či pripravili chutný recept. Keďže je marec mesiac knihy, tak Pátrači odprezentovali svoje prečítané knihy a dievčatá Mia, Paťka, Sofinka a Saška nám zahrali na hudobných nástrojoch svoje obľúbené skladby. Pátračky, potešilo nás to. Dočkali sme sa aj výsledkov zo súťaže Všetkovedko. Všetci získali diplom, ceruzku a Stelka, Sofinka, Mia, Emmka a Matúško Strenk aj krásne darčeky. Dôležité je, že všetci sa snažia podávať vždy výborné výsledky a darí sa im to.

A čo poviete? Stihli by ste to všetko aj vy?

Marcová fotogaléria »

5.P – Pozorovatelia

Pozorovatelia majú za sebou úspešne ďalší mesiac dištančného vzdelávania a tak si ho poďme spoločne zhodnotiť. Chlapcov môžem pochváliť za prácu na hodinách telesnej výchovy. Veľmi pekne odovzdali pulzovú frekvenciu v pokoji, po záťaži a po minútovom oddychu. Na slovenskom jazyku si Pozorovatelia vytvorili originálne vizitky a pútavé plagáty.

Na literatúre si zas pre zmenu vytvorili čitateľské denníky. Veľkú pochvalu si Pozorovatelia zaslúžia za ich aktivitu na hodinách dejepisu. Precízne urobili svoje projekty o rôznych druhoch písma. Či už to bolo písmo klinové, obrázkové alebo hláskové, všetky boli urobené precízne a doplnené zaujímavými obrázkami. Pozorovatelia, skvelá práca! Na hodine komunikačnej výchovy sme sa skvele zabavili pri dištančnej forme známej hry telefón. Pomocou tejto hry sme si vyskúšali a preopakovali, aké dôležité je aktívne počúvanie. Verím, že Pozorovateľom sa v apríli bude dariť minimálne rovnako úspešne ako v marci. Držím im prsty.

5.V – Výskumníci

Mesiac marec bol u našich Výskumníkov pestrý. Začali sme ho spoločne na komunitke zručnosťou spolupráca. Výskumníci zábavnými aktivitami preukázali silnú súdržnosť, vzájomnú pomoc a podporu. Táto zručnosť sa veľmi pozitívne odrážala u Výskumníkov aj na iných vyučovacích hodinách.

Na hodine anglického jazyka sme zábavnými aktivitami sústredili našu pozornosť na zmyslové vnímanie pomocou anglických cvičení a hier. Pripomenuli sme si aj mesiac marec ako mesiac kníh. Rozprávali sme sa o knihách v anglickom jazyku, o tých, ktoré už poznáme a ukázali sme si aj nové, ktoré by našich Výskumníkov mohli zaujať. Okrem iného sme prebrali aj tému zvieratá, každý Výskumník vytvoril veľmi pekný Animal quiz.

Pani učiteľka slovenského jazyka pochválila Výskumníkov za tvorbu originálnych vizitiek, pútavých plagátov na ľubovoľnú tému aj za tvorbu čitateľských denníkov. Samozrejme, že v tomto mesiaci nezabudli na besedu o prečítaných knihách.

Na telesnej výchove sa chlapci pekne pripájali na online hodiny. Pani učiteľka ocenila chlapcov za presné nameranie pulzovej frekvencie v pokoji, po záťaži a po minútovom oddychu a tiež za prácu na hodinách TSV. Samozrejme, ani dievčatá nezaháľali. Na online hodinách zdolávali kondičné, zdravotné a relaxačné cvičenia. Išlo im to výborne.

Pani učiteľka Zuzka pochválila Výskumníkov za krásne projekty, ktoré urobili veľmi dôsledne na hodine dejepisu. Precízne spracovali informácie o Levom hrdinovi – Gilgamešovi a nezabudli ani na ilustrácie.

Mesiac marec sa nám opäť naplnil mnohými Good News. Super, naši Výskumníci pracujú usilovne ako včeličky.

Tento mesiac sa nám preklopil do jarného obdobia a do veľkonočných sviatkov, a teda aj pri tejto príležitosti Vám všetkých prajem príjemné prežitie Veľkej noci, veľa jarného slniečka a rodinnej pohody.

6.N – Námorníci

V marci sa Námorníci opäť vôbec nenudili a naučili sa toho viac než dosť. Na geografii cestovali po mestách Ázie. Vypracovali skupinové projekty o sídlach Ázie a dozvedeli sa nové informácie o Tokiu, Pekingu, Bombaji, Jeruzaleme, Istanbule a Dubaji. Na literatúre tvorili tretí čitateľský denník a podebatili si o prečítaných knihách. Na angličtine sme sa naučili prítomné časy a tiež stupňovanie prídavných mien, slovnú zásobu, ktorá sa spája s hudbou. No a na hudobnej výchove sme si zahrali únikovú hru. Každá skupinka sa mohla dostať z miestnosti po odomknutí siedmich zámkov. Zámky sa dali otvoriť po zadaní správnej odpovede. Odpovede sa skrývali v textoch pod obrázkami alebo v hudobných ukážkach. Námorníci si s úlohou hravo poradili a všetci ju úspešne zvládli.

Veľkú pochvalu Námorníci dostávajú aj od pani učiteľky Gvozdiakovej, ktorá ich chváli za aktívnu prácu na hodinách občianskej náuky a etiky a za príkladné pripájanie sa na hodiny.

Pochvalu dostávajú aj od pani učiteľky Krajňákovej, ktorá je s prácou Námorníkov tiež veľmi spokojná.

Teším sa, že na Námorníkov počúvam samé chvály.

1.D až 4.D – Dobrodruhovia

Ďalší mesiac u Dobrodruhov zbehol ako voda. Stále nám chýbajú spolužiaci z vyšších ročníkov, ale zvládame to na jednotku. Možno preto, že každý deň máme kopec práce. Čítame, píšeme, vyhľadávame, počítame, striháme, maľujeme. A to robíme aj na hodinách slovenského jazyka. Dať správne štipec na kartičku po tvrdých alebo mäkkých spoluhláskach nie je vôbec jednoduché. Vyžaduje si to 100% znalosť rozdelenia spoluhlások, poznať aj výnimky a potom to je už hračka. Presne takto pracuje aj druhácka štvorka v zložení Zarka, Hugo, Jakubko a Timko. Mesiac marec je mesiacom knihy, tak sme si urobili čítanie z vlastných kníh, ktoré malo veľký úspech. Každý Dobrodruh si doniesol svoju obľúbenú knižku a prečítal z nej úryvok. Odrazu sme v triede mali 101 dalmatíncov, Zvieratká z dvora, Matildu. Štvrtáci Jakubko a Tobi vypracovali krásne projekty o živočíšnych spoločenstvách. Obidvaja si vybrali to isté spoločenstvo – svorku. Počas odprezentovania projektov sme sa dozvedeli veľa zaujímavého zo života vlkov. Na Danielka čakala tiež ťažká úloha. Vybrať si jednu z prebraných tém a tiež urobiť projekt. Danielko sa rozhodol pre srdce. Na pomoc si zobral svojho bračeka Samka, ktorého najprv obkreslil na papier a následne sme sa dozvedeli, kde máme uložené srdce a akú dôležitú funkciu plní v našom tele. Tento mesiac sme si počas komunít zopakovali jednu zo sociálnych zručností a tou bola spolupráca. A prečo? Pretože pri každej činnosti je dobrá spolupráca výsledkom úspechu.

5.O a 6.O – Objavitelia

Marec bol plný najrôznejších zážitkov. Objavitelia si zahrali Knižné bingo a celú rodinu zapojili do ponožkovej výzvy pri príležitosti Svetového dňa Downovho syndrómu. Uprostred marca sme sa na online hodinu angličtiny všetci pripojili v niečom zelenom a pripomenuli sme si tak Deň sv. Patrika, pre ktorý je práve zelená farba veľmi typická. Aj napriek tomu, že Objavitelia teraz na hodinách nemajú pani asistentku, prejavili veľkú zodpovednosť, samostatnosť a trpezlivosť. Chcem ich veľmi pochváliť za aktívnu prácu a výborné výkony za celý tento mesiac. Prvé jarné lúče slnka nám všetkým dodali nové sily a každý deň začíname v dobrej nálade. Sme veľmi radi, že triedne kamarátstva pretrvávajú aj počas týchto neľahkých týždňov a veríme, že všetko čoskoro dobehneme spoločne v škole.

7.P a 8.P – Prieskumníci

Bol to aktívny mesiac. Prieskumníci si pripomenuli sviatok všetkých žien, Mesiac knihy a svojimi fotkami sa zapojili do ponožkovej výzvy pri príležitosti Svetového dňa Downovho syndrómu. Okrem toho sme sa, samozrejme, venovali aj ostatným školským povinnostiam. Pomocou stránky Bez kriedy si opakujeme učivo a veľmi chválim Kika A., Aničku, Kika J., Paľka a Adama za to, že si sami zisťujú, či na nástenke nepribudlo nejaké nové upozornenie. Prieskumníci z VIII.P perfektne pracujú aj samostatne a na hodinách geografie si vyhľadávajú obrázky z pamiatok krajov, ktoré preberáme. Vyhľadali si napríklad povesti o Trenčianskom hrade či o Čachticiach. Siedmaci zasa vyhľadávali zaujímavosti o severských krajinách a pri príležitosti Svetového dňa vody sme si pozerali video o ľadovcoch.

Opäť by som rada poďakovala všetkým Prieskumníkom za ich prácu a popriala im krásnu a veselú Veľkú noc.

9.K – Kozmonauti

Ako všetci vieme, marec je mesiacom knihy. S Kozmonautmi sme si ho pripomenuli tvorbou knižného binga z kníh, ktoré majú vo svojej domácej knižnici. Za zapojenie sa do tejto aktivity chcem pochváliť Danku, Mirka, Sarah a Viki. Podarilo sa im perfektne uložiť knihy podľa určených podmienok. Veď posúďte sami, fotky nájdete v našej fotogalérii. 21.3. bol Svetový deň Downovho syndrómu a s Kozmonautmi sme nezabudli ani naň. V tento deň sme si na znak toho, že byť "odlišný je normálne" obuli rozdielne ponožky. Veľmi pekne ďakujem dievčatám Kozmonautkám, pretože sa všetky zapojili. Na hodinách fyziky žiaci vyhľadávali informácie o slávnom fyzikovi. Obľúbeným fyzikom bol jednoznačne Nikola Tesla, pre ktorého sa rozhodla väčšina. Pani učiteľka Evka chváli Tomáša a Mirka za výborné vypracovanie testu z geografie na tému rastlinstvo a živočíšstvo Ameriky. No a z matematiky si vyslúžil pochvalu Slavo za svoje logické myslenie a správne riešenie zadaní. V závere mesiaca Vám prajem krásne prežitie veľkonočných sviatkov, veľa oddychu a načerpania novej energie.