Gymnázium

sekunda

V mesiaci marec sme sa na online hodinách venovali zaujímavým témam a projektom. Na geografii sme cestovali po výnimočných mestách Ázie. Vypracovali sme samostatne projekty o Istanbule, Dubaji, Jeruzaleme a Jakarte, o ktorých sme sa dozvedeli nové a pútavé informácie.

Na online hodinách výtvarnej výchovy sme sa všetci zabavili pri tvorbe kreslených animácií v aplikáciách. Boli sme unesení zo skvelej a obdivuhodnej akčnej fotoanimácie s lego figúrkami, ktorú vytvoril Šimon Sedlák. Celý proces výroby minútovej fotoanimácie mu trval 2,5 hodiny a použil na ňu vyše 200 fotiek.

Na hodinách slovenského jazyka a literatúry sme zvádzali neľahký boj s číslovkami. No napokon sme na teste ukázali, že aj toto učivo sme si dobre osvojili. Arthur nás očaril perfektným projektom o detektívnej literatúre.

Veríme, že aj v nasledujúcich mesiacoch sa dozvieme veľa zaujímavých informácií a vypracujeme projekty na vysokej úrovni.

tercia

V marci mesiaci kníh sme okrem čitateľských aktivít formovali aj úctu, zmysel pre spravodlivosť a flexibilitu v rozhodovaní.

Učitelia prácu žiakov Tercie chvália, preto som sa v GN zamerala na to, ako svoju prácu vidia samotní žiaci.

Damian ocenil to, že mohol vstávať neskôr, bola pohoda a bol prekvapený, koľko sa toho počas dištančného vyučovania naučil.

Samuel je maximálne spokojný s výsledkami písomiek na slovenčine, fyzike i španielčine.

Sofia Šavelová ešte stále zvláda učenie online perfektne, čomu sa sama čuduje. Daniela sa teší, že s ročníkovou prácou takmer finišuje, veľa sa toho naučila a verí, že to takto pôjde až do konca roka.

Šimon svoju prácu hodnotí takto: "Lepšie sa mi učilo a cítim, že niektorým veciam, ktorým som nerozumel, už rozumiem. Taktiež som nedostal ponorkovú chorobu, takže som rád :) Som viac s rodinou, a to mi veľmi prospieva. Nechodím teraz neskoro večer domov, a preto sa lepšie vyspím a lepšie mi to myslí." Čo viac si priať?

Sofia Flimerová sa teší, lebo sa toho veľa naučila, vyhovuje jej aj forma učenia, na hodinách pracuje usilovne. Momentálne sa pilne učí angličtinu.

Terciáni sú teda spokojní a myslím, že si z tejto náročnej doby urobili celkom pohodové obdobie domáceho vzdelávania. A teraz ako bonus získavajú veľkonočné prázdniny. Krásne jarné dni.

kvarta

Marec mesiac v znamení prichádzajúcej jari a prebúdzajúceho sa života. Zdá sa, že k životu sa prebrali nielen medvede, ale aj naši 4 mušketieri. Vyrástli nielen fyzicky, ale aj mentálne. Už nemajú problém viesť na komunite debaty aj na zložitejšie témy, ako napr. integrita alebo ohľaduplnosť, či náboženské témy. Na dejepise sme zase riešili zdanlivo neriešiteľné otázky, ako napr. Prečo sa nepodarila Pražská jar alebo či bolo na normalizácii aj niečo normálne. Veľmi má teší aj fakt, že sa Samko zotavil po úraze a opäť pokračuje tam, kde prestal. A čo by som si prial z pozície triedneho na záver? Aby sme všetci prežili krásnu Veľkú noc.

1.A

Uplynulý mesiac sa u nás niesol v znamení záhad, šifier, rôznych kvízov a súťaží. Hneď na úvod sa prváci na komunite v skupinách dostali do únikových miestností a len vďaka spolupráci všetkých členov pri riešení šifier mohla skupina prísť až na koniec príbehu. Vyskúšali si tak v praxi mnoho životných zručností, najmä spoluprácu, zdravý rozum či riešenie problémov.

Marec sa už od roku 1955 spája s prívlastkom mesiac knihy. Na našom Instagrame sme preto pre všetkých študentov pripravili súťaž Knižné dobrodružstvo. Každý deň počas jedného týždňa bola uverejnená výzva, v ktorej boli zašifrované názvy kníh, mená literárnych postáv a ich autorov. Blahoželám Karin a Veronike, ktoré boli v lúštení veľmi úspešné a získali poukážku na nákup kníh v kníhkupectve Chistiania.

Knihám sa venovali žiaci aj na anglickom jazyku. S pani učiteľkou Vernarčík sa pri téme životného prostredia viacerí zhodli na tom, že klasickú knihu ekniha nenahradí. Dojem z listovania, vôňa papiera a dobrý pocit zo zbierky kníh vo svojej knižnici je nenahraditeľný. Na druhej strane žiaci vedia, ako prispieť svojou troškou k ochrane životného prostredia. Pani učiteľka oceňuje ich aktivitu aj angažovanosť v tejto dôležitej téme, chváli nápaditosť a originalitu pri vymýšľaní environmentálnych sloganov a už teraz sa teší na to, ako svoje slogany na hodinách UKL premenia na malé umelecké diela.

Napriek tomu, že máme za sebou už 7 mesiacov zo školského roka, strávili sme z nich osobne v škole len jeden. Aj online priestor preto so žiakmi stále využívame na to, aby sme sa navzájom bližšie spoznali. Na slovenskom jazyku sa učili vytvárať ankety a dotazníky, ktoré potom ich spolužiaci vyplnili a dozvedeli sa tak o sebe veľa zaujímavého. Napríklad to, že viac ako polovica našej triedy hrá na nejaký hudobný nástroj, väčšina žiakov by chcela v budúcnosti študovať aj žiť v zahraničí, ich najobľúbenejšia farba je čierna, sociálna sieť Instagram a väčšine žiakov vyhovuje viac nočný typ života.

Milí rodičia a žiaci, prajem Vám príjemné prežitie blížiacich sa veľkonočných sviatkov a teším sa na spoločné stretnutie opäť v novom mesiaci.

2.A

Pochvala je pre motiváciu študentov učiť sa nevyhnutná. Malé povzbudenia dostali študenti na vyučovacích hodinách ako ocenenie za svoju prácu. Mimka Hutárová mala pripravenú peknú prezentáciu na hodinu dejepisu. Karin Kokoruďová dostala pochvalu za pekne vypracovanú domácu úlohu z dejepisu. Pekne plynulo čítať v španielskom jazyku sa darilo Dominikovi Lajšovi, Sofi Vrbenskej, Karin Feterikovej, Eme Baniarovej. Aktívna na hodine úvod do literatúry anglického jazyka bola Sára Kandravá, ktorá pekne spracovala zadanie. Skupinovú prácu na hodine umenie a kultúra ocenila pani učiteľka u Lucky Luxovej. Michelle Bezáková je na hodinách aktívna a zapája sa do diskusií. Dostávam pozitívnu spätnú väzbu aj na redakčný tím, v ktorom pôsobí Lucka Harabinová a Lívia Mlčochová. Za veľmi dobrú považujem aj dochádzku na hodiny. Som spokojná s včasným upozornením od rodičov na neprítomnosť študentov na hodinách. Mesiac marec je za nami, a my takto pomaličky, prekonávame toto náročné obdobie. Pri príležitosti Dňa vody si druháci päťročného bilingválneho odboru prostredníctvom webinára zorganizovaného za pomoci Slovenského olympijského a športového výboru a neziskovej organizácie Planet Lover rozšírili vedomosti o dôležitosti vody pre našu Zem. Dozvedeli sa veľa zaujímavých informácii o spotrebe pitnej vody na našej planéte. Vedeli ste napríklad, že Slovenská republika má druhé najväčšie zásoby pitnej vody na Zemi?

3.A

Emily Brönte a jej dielo Búrlivé výšiny boli stredobodom pozornosti našich tretiakov na hodinách anglickej literatúry. Eseje, listy a príbehy, ktoré na túto tému vypracovali, sú dôkazom ich schopnosti hľadať súvislosti a kriticky myslieť.

Na hodinách dejepisu sa študenti venovali situácii pred 1.svetovou vojnou, na ktorú vypracovali veľmi pekné aplikačné úlohy a tiež zaujímavé reporty o vražde F.F.d’Este.

V mimoškolskej oblasti sa Dianka, Monika a Radko zapojili do školského kola chemickej olympiády a Dianka postúpila do ďalšieho kola. Blahoželáme!

Veľká pochvala patrí tretiakom aj za úspešné zvládnutie testu z anglického jazyka. Preberali sme frazové slovesá, slovotvorbu a použitie sposobových slovies a priemer testu bol 92% na triedu.

Na komunite sme sa navzájom delili o nové zručnosti a záujmy, ktoré nám pomáhajú zvládnuť toto neľahké obdobie. Emma a Nikolka sa venujú kváskovaniu, klíčkovaniu a fermentovaniu. Monika pečie koláče. Matúš sa samoštúdiom snaží vylepšiť svoje znalosti zo španielčiny. A Jakub si zdokonaľuje svoju hru na gitaru. Len tak ďalej.

4.A

Marec sa niesol v očakávaní definitívneho rozhodnutia ohľadom maturity. Nepochybne najlepšou správou tohto mesiaca pre štvrtákov bola tá o zrušení písomnej aj ústnej časti maturitnej skúšky, v ich prípade zo slovenského jazyka a literatúry. A tak si môžeme vypočuť excelentné odpovede niektorých už len v predstavách.

Na hodinách komunikačnej výchovy sme uzavreli celok finančná gramotnosť prezentáciami o spokojnosti s bankovými produktami a službami, online nakupovaní či využívania možnosti sporenia. Cez prieskum v triede sme sa dozvedeli o tom, že žiaci považujú sny čiastkové aj veľké za dôležité a zároveň dosiahnuteľné. Na najbližších hodinách komunikačnej výchovy sa budeme venovať etikete pri stolovaní (napríklad aj ako jesť exotické jedlá), predstavovaní a pri rôznych spoločenských situáciach, a to prostredníctvom krátkych videí a kvízov.

Na angličtine prechádzame zložitejšou gramatikou aj slovnou zásobou. Chválim triedu za to, ako sústredene pracujú a dopĺňajú sa. Veľa študentov gramatiku nemusí, a podstata učenia sa jazyka netkvie výlučne a bezvýhradne v gramatike. Ale ak sa chcú posunúvať na vyššiu úroveň, musia gramatike rozumieť prakticky ju v reči aplikovať. A to si uvedomujú aj tí, ktorí gramatiku ako takú dlho bojkotovali. Tento mesiac sme sa viackrát zamýšľali nad metódami učenia sa slovíčok. Každý ma svoj spôsob, akým sa najlepšie slovíčka učí efektívne teda tak, aby si ich pamätal aj po dlhšom čase. Navzájom sme si vymieňali tipy a rady.

S prácou triedy počas dištančného vzdelania sú spokojní aj iní vyučujúci. Pán Andráš chváli dobré výsledky na online testoch, ktoré slúžia ako istý druh spätnej väzby tak pre vyučujúcich, ale hlavne pre samotných žiakov. Pani učiteľka Strenková oceňuje aktivitu triedy na hodinách literatúry v anglickom jazyku, a to najmä Viki, Laury, Shanye, Mišky a Vanky pri analýze diela Veľký Gatsby. Je skvelé vidieť, že záujem žiakov o diela/predmety ďaleko presahuje učenie sa na maturitnú skúšku.

Marec so sebou napokon predsa len priniesol aj krajšie počasie. Snáď sa nám rozjasňuje na lepšie časy.

5.A

Naši piataci maturanti pomaly ale isto "finišujú" do cieľa a míľovými krokmi sa blížia ku koncu štúdia na našej škole. Úprimne priznali, že rozhodnutie ministra o zrušení maturitných skúšok ich potešilo, no v prístupe k štúdiu nepoľavili, kedže všetci majú pred sebou ďalší cieľ, ktorým je štúdium na vysokej škole.

Prihlášky už majú všetci maturanti podané a teraz sa pripravujú na príjímacie pohovory alebo na samotné štúdium na vysokej škole. Napríklad, naše budúce medičky sa intenzívne venujú biológii človeka a organickej chémii, budúce právničky si zase opakujú 2.svetovú vojnu a venujú sa tiež modernej filozófii, ekonómovia, manažéri a informatik študujú postupnosť. No a to, čomu sa venujú všetci, je, samozrejme, anglický jazyk, kde v intenzívnom štúdiu pokračujeme ďalej, aby piataci mohli zo svojich vedomostí a zručností v anglickom jazyku na úrovni C1 benefitovať aj v svojom ďalšom štúdiu.