Świąteczne ozdoby


Temat: Mieszaniny substancji. Krystalizacja jako sposób rozdzielania mieszanin jednorodnych.


Trochę teorii…

Mieszanina składa się z co najmniej dwóch różnych składników zmieszanych ze sobą w dowolnych stosunkach masowych i/lub objętościowych. Mieszaniny można podzielić na jednorodne (homogeniczne), czyli takie, w których nie można rozróżnić składników gołym okiem, ani za pomocą prostych przyrządów optycznych, np. mieszanina soli z wodą. Z kolei mieszanina piasku z wodą jest przykładem mieszaniny niejednorodnej (heterogenicznej). Składniki takiej mieszaniny możemy rozróżnić gołym okiem lub za pomocą prostych przyrządów optycznych.

Wybór sposobu rozdzielenia mieszaniny na składniki zależy od właściwości składników wchodzących w jej skład, np. gęstości, rozpuszczalności w wodzie, czy temperatury wrzenia. Jedną z metod rozdzielania mieszanin jednorodnych jest krystalizacja. Polega ona na wydzieleniu z roztworu nasyconego substancji stałej w postaci kryształów.

Nasze zadania/działania

1. Na zajęciach postanowiliśmy wykorzystać proces krystalizacji do stworzenia ozdób choinkowych. Do przygotowania roztworów użyliśmy dwóch soli: soli gorzkiej, czyli siedmiowodnego siarczanu (VI) magnezu oraz boraksu, czyli soli sodowej kwasu borowego. Do wykonania zadania potrzebowaliśmy także drucików kreatywnych.

2. Pierwszym etapem zadania było przygotowanie nasyconych roztworów soli. Następnie, z drucików kreatywnych „wyczarowaliśmy” różne kształty naszych ozdób. Nie zabrakło aniołków, choinek, serduszek i gwiazdek. Druciki zanurzyliśmy w roztworach soli, dodając do niektórych barwników. A później… musieliśmy wykazać się cierpliwością. Na efekty naszych prac musieliśmy poczekać około tygodnia. Udało nam się uzyskać piękne kryształy i ozdoby. Wesołych Świąt:).