Wesołe obrazki



Temat: Wskaźniki kwasowo-zasadowe.


Trochę teorii…

Wskaźniki kwasowo-zasadowe (indykatory) służą do określania odczynu roztworu. Są to substancje zmieniające swoją barwę w zależności od tego, czy roztwór ma odczyn kwasowy, zasadowy, czy obojętny. Każdy ze wskaźników ma charakterystyczny zakres pH*, w którym następuje zmiana jego koloru. Do najpopularniejszych wskaźników chemicznych należą: uniwersalny papierek wskaźnikowy, oranż metylowy i fenoloftaleina. Wskaźnikami mogą być również substancje występujące w przyrodzie, m.in. wywar z czerwonej kapusty, sok buraczany, esencja herbaciana, czy sok z czarnej jagody.

Barwniki kwiatów niektórych roślin mogą służyć jako wskaźniki kwasowo-zasadowe odczynu gleby. Przykładem są niezapominajki, które na glebie o odczynie zasadowym mają barwę niebieską, a na glebie o odczynie kwasowym barwę różową.

*skala pH to skala wartości liczbowych od 0 do 14, zależna od stężenia jonów w roztworze

Nasze zadania/działania

1. Przygotowania do naszych zajęć musieliśmy rozpocząć kilka dni wcześniej. Jako wskaźnik wybraliśmy wywar z czerwonej kapusty. Zanurzyliśmy w nim ręczniki papierowe i zostawiliśmy do wyschnięcia.

2. Podczas zajęć przygotowaliśmy kilka roztworów o różnych odczynach i różnych wartościach pH. Posłużyły nam one jako farby do stworzenia różnych rysunków. Okazało się, że oprócz talentów naukowych odkryliśmy talenty plastyczne:).