Awards
Film Festival Winners and Nominees
2022
2023 Film Fest winner for PSA "Not Normal... Yet" by Connor Amos & Mallory Amos
2023 Film Fest winner for Instructional video "How to Film a Film" by John Clark
2022 Film Fest winner for Instructional video "How to Jump Start a Car" by Alek Kerkesner
2022 Film Fest winner for PSA "Screen Time" by G. Harrison Bauer, Kirsten Augustinsen, Ale Tamayo
2022 Film Fest Winner for TV Choice Award by Kyler Carter
2022 Film Fest nominee for Music Video "Alien Boy" by Jack Maloney, Vic Aleman
2022 Film Fest nominee for Instructional video "How to Care for Cassette Tapes" by G. Harrison Bauer
2022 Film Fest nominee for News Show by G. Harrison Bauer, Kirsten Augustinsen, Ale Tamayo
2022 Film Fest nominee for Music Video "Tokyo Drift" by Sam Lessinger, Matt Bohl
2022 Film Fest nominee for News Package by Evan Georgatos, Griffin Myers
2021 Film Fest winner for Animation by Maggie Gray
2021 Winner Best in Show Lee County Student Film & Television Awards
2021 Film Fest winner for Documentary by Connor Amos, Griffin Myers, et al
2021 Winner TV Choice Award
2021 Safari Montage video contest 1st place
2021 Film Fest Winner for PSA Social Norming by Lance Kammerlocher, Harrison Bauer, Kirsten Augustinsen
2021 Film Fest winner for Short Film I Never got the Chance to... by Zach Jakubuwski, Tatum Bates, G. Harrison Bauer
2021 Film Fest winner for PSA by Kirsten Augustinsen
2021 Film Fest Nominee for Instructional by Zach Jakubuwski and G. Harrison Bauer
2019 Film Fest winner for Instructional by Mark Boyle
2019 Film Fest nominee for Music Video by Alek Kerkesner
2019 Film Fest Nominee for On Air Talent by Jasmine Cubillan
2019 Film Fest nominee for Short Film
Studio Nightmare by Zach Jakubuwski, Octavia Caravella
2018 Film Fest winner for Short Film WW3 by Jaden Williams
2018 Film Fest winner for Music Video by Heidi Erfourth
2018 Film Fest winner for Comedy No Milk by Cameron Sprole
2018 Film Fest winner for Animation by Jaden Williams
2018 Film Fest nominee for Documentary by Molly Chase
2018 Film Fest Nominee for News Package by Zach Jakubuwski
2018 Film Fest nominee for Animation by Colin Horvath
Digital Lee Winners and Nominees
2018 Digital Lee 1st Place Animation & Best in Show
Jaden Williams
2019 Digital Lee 1st Place Animation
Gavin Hargrove
2021 Digital Lee 1st Place Animation
Alfonso Orbe Coka
Photography Contest Winners
ArtFest Fort Myers - "Art Under 20"
1st place- Caroline Perez
"Ding" Darling - Theodore Cross High School photography contest
2nd place- Mouna Benmerabet
"Ding" Darling - Theodore Cross High School photography contest
Honorable Mention- Julian Gonzalez
Southwest Florida Lee County Fair