Сафіуліна Олена Віталіївна

Сафіуліна Олена Віталіївна,

учитель математики, інформатики комунального закладу "Гайворонський ліцей №2" Гайворонської районної ради Кіровоградської області

Назва цифрового освітнього середовища:

Хмара тегів як засіб візуального аналізу текстів в освітньому середовищі

Сервіс створення середовища:

https://wordart.com/

Опис моделі цифрового середовища:

WordArt (до 2017 р. tagul) – якісний сервіс web 2.0, сучасний засіб візуалізації подачі текстової інформації у вигляді хмарки слів. Хмара може бути представлена у формі, яка сподобається дітям (тварини, певного предмета, рослини тощо), мати різні кольори тексту та фону. Сервіс має англомовний інтерфейс, але дуже зручний у користуванні (можуть працювати вчителі та учні).

WordArt дозволяє візуалізувати текст у яскраву хмарку, введений користувачем, або за вказаним посиланням. Додавання посилання до кожного слова, значно збільшує можливості даного сервісу. Створеною креативною хмаринкою можна ділитися в соціальних мережах, відправляти електронною поштою, вбудовувати на свій сайт або блог зі збереженням інтерактиву, а також завантажувати зображення у форматі jpg чи png (формати векторного зображення платні).

Кожен із користувачів може сам придумати використання хмар тегів, адже сервіс зацікавить учнів вивчати матеріал, надасть уроку креативності, новизни, яскравості.

Алгоритм роботи в середовищі:

https://drive.google.com/open?id=1QslFIo4Kz8zNl44ztumR4_kg-rWJvOZd

Опис можливостей організації групової роботи:

Онлайновий сервіс WordArt слід використовувати для групової роботи з учнями. Доцільно вчителю створювати вправи, які учні будуть виконувати протягом уроку, в якості актуалізації опорних знань, визначення теми чи мети уроку, тощо. Також можна дітям запропонувати виконувати завдання у групах, або навпаки, створити хмаринку з основних понять теми, яка в подальшому буде слугувати як підказка для повторення. В хмарі є можливість представити ключов слова проекту, або результати дослідження. Сервіс сприяє кращому засвоєнню знань, розвиває творчість, дає можливість учням виконувати різноманітні проекти для різних вікових груп.

Опис можливостей середовища для здійснення освітньої діяльності:

Доцільно використовувати цікаві та креативні хмаринки на уроках для зацікавлення вивчення матеріалу, надають яскравості та новизни. Деякі можливості WordArt в освітній діяльності:

• з хмари записати тему уроку;

• можна запропонувати дітям прочитати в «хмарі» головне питання, на яке необхідно знайти відповідь протягом уроку;

• використати для зворотнього зв'язку;

• скласти речення або розповідь, використовуючи якомога більше слів із хмари;

• створити словникову «хмару» на основі невеликих нещодавно вивчених навчальних текстів;

• показати «хмару», складену зі слів, узятих із незнайомого тексту, і попросити здогадатися про його зміст;

• перетворити нудний текст в цікаву головоломку;

• зробити "хмарку" підказок до математичного (фізичного, географічного, біологічного, інформатичного, ...) диктантів, кросвордів тощо;

• повторити основні поняття теми, що вивчається;

• створити вправи для розподілу слів у хмарі на категорії, тощо.

Приклади використання:

https://drive.google.com/open?id=10WI7kmxwufv7O1q3UmkUHHBmdAUuEvbq

Корисні посилання та бібліографія:

https://wordart.com/

https://koliganka.jimdo.com/%D0%B2%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D1%81%D1%8C%D0%BA%D1%96-%D1%81%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B8/%D1%85%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B0-%D1%81%D0%BB%D1%96%D0%B2/