Історія кафедри

Кафедра була створена в 1963 р. з ініціативи директора Криворізького заводу гірничого машинобудування П. П. Ляпоти на базі кафедри технічної механіки КГРІ та навчального центру заводу. Першим завідувачем кафедри був, тоді ще кандидат технічних наук, а потім доктор, професор Ізраїль Анатолійович Бегагоєн (1962−1985). Разом із ним працювали старші викладачі І. В. Антоненко та С. Ф. Літовка. У 60-ті роки на кафедру прийшли кандидати технічних наук В. І. Биков, А. І. Бойко, О. І. Бондарець, К. Т. Корохов, А. С. Кухар, Н. Т. Малиш, П. О. Руденко, Ю. С. Рудь та ін.

У різні роки кафедру очолювали:

  • д-р техн. наук, проф. А. І. Бажал (1986−1995);

  • канд. техн. наук, проф. В. О. Марутов (1995−1996);

  • канд. техн. наук, проф. М. В. Михайленко (1996−2000);

  • канд. техн. наук, доц. О. І. Бондарець (2001−2002);

  • д-р техн. наук, проф. М. В. Кіяновський ( 2002 -2018).

До 1965 р. кафедра знаходилась у навчальному корпусі КГРІ по вул. Пушкіна та мала такі навчальні лабораторії: металографії, технології конструкційних матеріалів та термообробки, різання металів, металорізальних верстатів та інструментів. У новому корпусі по вул. ХХІІ партз’їзду почалось оснащення нових навчальних лабораторій за сприяння зав. лабораторіями Г. І. Койди; допомогу надали машинобудівні підприємства Кривбасу. Якісне оснащення лабораторій дало змогу проводити заняття на високому рівні. Згодом відбувалось переоснащення деяких лабораторій у зв’язку з введенням у навчальний процес металорізальних верстатів з числовим програмним керуванням, роботів, електронно-обчислювальних машин, систем автоматизованого проектування технологічних процесів, комп’ютерної техніки. За сприяння завідуючого лабораторіями Л. М. Левчуна з’явились нові лабораторії: автоматизації технологічних процесів, систем автоматизованого проектування та комп’ютерної техніки.

Навчальний процес на кафедрі тісно пов’язаний з науковими дослідженнями в таких напрямках: підвищення надійності та довговічності гірничого обладнання; дослідження та розробка нових технологічних процесів металообробки; контроль якості виготовлення, складання і функціонування машин діагностичними методами. У наукових дослідженнях беруть участь студенти, кращі з яких були нагороджені дипломами республіканських конкурсів. Результати активних наукових розвідок висвітлені в докторських дисертаціях (науковці І. А. Бегагоєн, В. І. Биков, М. В. Кіяновський, Ю. С. Рудь, Л. Т. Шаповалов) і в кандидатських дисертаціях (дослідники Д. А. Артамонова, А. І. Бажал, Б. Г. Бовдуй, О. В. Бондар, О. І. Бондарець, А. Г. Дербас, Я. Я. Зверховський, Ю. О. Малиновський, Н. Т. Малиш, М. В. Плахотній, П. О. Руденко, Х. К. Хусейн, Н. І. Цивінда, Л. І. Шаблій та ін.).

За 50 років існування кафедра підготувала понад 5000 кваліфікованих інженерів-механіків, які стали відомими фахівцями виробничих, науково-дослідних і практичних установ, ученими та політичними діячами нашої країни.

Кафедра технології машинобудування досліджує конструкторсько-технологічні проблеми машинобудівної галузі Кривбасу з максимальним урахуванням тенденцій світового розвитку машинобудування. Кафедра працює в напряму «курсовий і дипломний проект за замовленням підприємства».

З 2000 р. кафедра постійно бере активну участь у національних і міжнародних конкурсах, олімпіадах, конференціях, за результатами яких студенти неодноразово посідали призові міста на Всеукраїнських конкурсах та Всеукраїнських олімпіадах з предметів: «Технології машинобудування», «Металорізальні верстати», «Комп’ютерне моделювання».

Склад кафедри 1990 і 1993 роки

Склад кафедри 2002 року

Склад кафедри 2005 і 2006 роки

Склад кафедри 2012 року

Склад кафедри 2013 року

З 2007 р. кафедра бере участь у Міжнародному проекті «Передові комп’ютерні технології для університетів України», який організувала компанія Delcam. Кафедра ТМ отримала від компанії Delcam ліцензію на використання сучасної САD/CAM-системи PowerSolutionDelcam. На базі цього програмного забезпечення організовано навчально-науковий центр «КНУ-Делкам» для навчання студентів, перепідготовки й підвищення кваліфікації спеціалістів регіону. Щорічно студенти кафедри беруть активну участь у Міжнародному конкурсі на іменну премію Delсam, де посідають призові місця; нагородження переможців відбувається в резиденції посла Великобританії.

Завдяки плідній співпраці з потужними підприємствами регіону, зокрема з ООО НПП «Адамант», ПАТ «Ельворті», ПАТ «Гідросила», НУО «Імперія металів», ТОВ «Метінвест Холдинг», ПАО «Арселор Міттал Кривий Ріг» та ін. студентам кафедри технології машинобудування надаються пріоритетні умови проходження виробничої практики з можливістю вже з ІІІ курсу поглибити свої знання в галузі та опанувати такі професії технолога, конструктора, програміста верстатів з ЧПК. На факультеті створено асоціацію механіків-машинобудівників з провідними підприємствами регіону. Тож на базі кафедри технології машинобудування регулярно проводиться захід «День інноваційних технологій», під час якого викладачі та студенти отримують останню інформацію зі світу сучасних технологій щодо моделювання та виготовлення 3D-об’єктів з конструкційних матеріалів методом просторового друку; технології та обладнання для переробки й виготовлення деталей із полімерних сполук, сучасних методів і устаткування для високоточної обробки металів.

Усе це дає можливість кафедрі надавати освітянські послуги сучасного рівня та готувати фахівців найвищої кваліфікації, конкурентоспроможних на ринку праці.Випускники кафедри отримують кваліфікацію «інженер-механік». Працюють на машинобудівних підприємствах, у проектних відділах, конструкторських бюро, у відділах діагностики та технічного обслуговування, у регіональних представництвах міжнародних фірм, сервісних центрах регіону, країни, світу.