Теорія  електричних  та  магнітних  кіл

Зміст і структура дисципліни 

В умовах виробництва фахівці повинні вміти кваліфіковано використовувати сучасні засоби автоматизації, в яких дедалі більше використовується електротехнічні, електронні та мікропроцесорні пристрої, а також приймати участь в проєктуванні і розробці автоматизованих установок на базі мікропроцесорної техніки.

Рішення цих питань потребує від фахівця знань принципів дії та особливостей функціонування типових електротехнічних, електронних та мікропроцесорних елементів і пристроїв, що використовуються в даній галузі техніки та виробництва. Крім того, він повинен вміти розібратись, використовуючи інструкції, описи, технічні паспорти, в роботі блоків, пристроїв та установок, що містять електричні, електронні та мікропроцесорні кола, елементи і прилади, з метою їх ефективної та раціональної експлуатації.

Дисципліна «Теорія електричних та магнітних кіл» спрямована на ознайомлення із методами аналізу електричних та магнітних кіл, в тому числі комп’ютерних, які покладені в основу функціонування сучасних електричних та телекомунікаційних систем. Вивчення даної дисципліни дозволяє оволодіти сучасними знаннями з основ електротехніки та електроніки, на які опираються методи моделювання, розробки, експлуатації та аналізу роботи електричних та телекомунікаційних систем.

Метою дисципліни “Теорії електричних та магнітних кіл”  є закріплення та поглиблення теоретичних знань та вмінь в області аналізу складних електричних кіл в стаціонарних режимах, а також здобути наступні компетентності:

– здатність розв’язувати складні задачі та практичні проблеми, що передбачає застосування теорій та методів електроніки;

– здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях;

– здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел;

– здатність інтегрувати раніше здобуті знання з фізики, вищої математики, радіоелектроніки  та інженерної та комп’ютерної графіки для розуміння процесів електротехніки.

Чому в наш час найбільш широко використовується в різних галузях виробництва та побуту має електроенергія?

Інтенсивне використання електроенергії обумовлене такими особливостями: 

електроенергію порівняно легко отримувати з інших видів енергії (механічної, теплової, атомної); 

електроенергію порівняно легко передавати з малими втратами на великі відстані;

електроенергію порівняно легко перетворювати в інші види енергії (механічну, теплову, світлову).

Завдяки цим властивостям енергія, що накопичена в природі (енергія падаючої води, вугілля, торфу, вітру та ін.), порівняно легко розподіляється по самим різним приймачам. Тому її використання в багатьох технологічних процесах витісняє органічне паливо, забезпечує різке скорочення шкідливих викидів, сприяє охороні оточуючого середовища та раціональному використанню природних ресурсів.

Галузь науки, що займається питаннями виробництва, передачі, розподілу і використання електроенергії, називається електротехнікою.

Народження електротехніки відносять до першої половини ХІХ сторіччя, коли були відкриті основні закономірності електричних явищ. У другій половині сторіччя були розроблені сучасні типи основних електричних машин – генератори, трансформатори та двигуни. Це був також період будівництва перших електричних станцій.

Початок ХХ сторіччя знаменує значний зріст централізованого виробництва електричної енергії, перехід до широкого використання електродвигунів в промисловості та зародження електроніки. Наступні десятиріччя характеризуються небаченим розвитком електрифікації. За чверть сторіччя (1929-1954) виробництво електроенергії в усьому світі збільшилось у п’ять разів.

Електротехніка, як наука теоретична і прикладна спочатку розвивалась на основі постійного струму, оскільки першими джерелами електричного струму були гальванічні елементи. В цей період (1800-1850) були відкриті основні закономірності електричних явищ: закони електричного кола (Ом і Кірхгоф), теплова дія електричного струму і його практичне використання (Ленц, Джоуль, Петров), закони електромагнітної індукції і електромагнітних сил (Фарадей, Максвел, Ленц, Ампер, Якобі), електрохімічна дія струму і т. ін. В подальшому все більше виявлявся основний недолік системи постійного струму – трудність економної передачі електричної енергії на значні відстані. 

Можливість передачі електричної енергії на великі відстані, простота машин та інші переваги забезпечили системі змінного струму широкий розвиток. Однак і тепер, коли змінний струм займає центральне місце в електроенергетиці, багато користувачів користуються електроенергією постійного струму, який є для них або єдиним можливим за технологічних умов родом струму, або родом струму, що забезпечує ряд техніко–економічних переваг. 

В електричних колах як постійного, так і змінного струму при будь–яких можливих режимах одночасно проходить неперервний процес утворення електричної енергії і перетворення її в інші види енергії. 

Впорядкований рух вільних заряджених часток в провіднику під дією електричного поля називається електричним струмом. Для визначеності умовно прийнято за позитивний напрямок струму в провідниках вважати напрямок руху позитивних зарядів.  Для виникнення струму необхідне замкнуте електричне коло і джерело електрорушійної сили. У зовнішньому колі струм направлений від клеми « + » до клеми « – », тобто від точки з більш високим потенціалом до точки з більш низьким потенціалом. 

Електричне коло – сукупність пристроїв, що утворюють шляхи для електричного струму, електромагнітні процеси в яких можна описати за допомогою понять електрорушійної сили, струму та напруги.

Магнітне коло – сукупність пристроїв, що утворюють шляхи для магнітного потоку, електромагнітні процеси в яких можна описати за допомогою понять магніторушійна сила, потік, магнітна індукція.

  Електричне коло в загальному випадку включає такі елементи:

джерело електричної енергії – генератори, джерела живлення,

приймачі, що перетворюють електроенергію в інші види енергії,

засоби, що з’єднують джерела енергії і приймачі.

Електричні кола можуть бути простими і складними. До простих відносяться кола з одним джерелом живлення або кількома джерелами в одній вітці (нерозгалужені кола); до складних – кола з двома або більше джерелами живлення в різних вітках (розгалужені кола).

Параметром елемента називається коефіцієнт у рівнянні зв’язку між напругою та струмом на цьому елементі. Якщо параметр не залежить від величини напруги чи струму, то елемент називається лінійним, а якщо залежить – нелінійним.

Коло, яке містить тільки лінійні елементи, називається лінійним. Якщо параметр є функцією часу, то елемент називається параметричним. Розрізняють електричні кола із зосередженими та розподіленими параметрами.

Графічне зображення кола називається електричною схемою. Для кожної електричної схеми існують топологічні поняття: вузол, вітка і контур. Вузол – точка з’єднання трьох або більше провідників. Вітка – ділянка кола між двома сусідніми вузлами. Контур – замкнутий шлях обходу віток (замкнута ділянка кола).