2018

Rozwój laserów

"Odkrycia uhonorowane w tym roku zrewolucjonizowały fizykę laserów. Ekstremalnie małe obiekty i niesamowicie szybkie procesy są teraz widziane w nowym świetle. Zaawansowane precyzyjne instrumenty otwierają nowe pola dla badań naukowych i liczne zastosowania przemysłowe oraz medyczne."

Połowę otrzyma Arthur Ashkin „za pęsety optyczne i ich zastosowanie w systemach biologicznych". Druga część powędruje do Gérarda Mourou i Donny Strickland "za metodę generowania ultrakrótkich impulsów optycznych o wysokiej intensywności”.




Nagroda została podzielona na dwie części.

Szczypce stworzone przez Ashkina, to narzędzie dzięki któremu można obserwować, obracać, przycinać, popychać czy ciągnąć mikroobiekty za pomocą światła. W wielu laboratoriach tego typu szczypce laserowe są używane do badania procesów biologicznych, silników molekularnych, DNA lub wewnętrznego życia komórek.

Z kolei Mourou wraz ze Strickland opracowali technikę, za pomocą której można śledzić elektrony poruszające się w atomach. Metoda ta polega na wytwarzaniu niezwykle krótkich impulsów, które są generowane przez lasery. Im krótsze impulsy, tym szybsze procesy można obserwować.

Źródło: https://dzienniknaukowy.pl