owo

(...) Wreszcie słowo fizyka. W tej książce chcę mówić o fizyce w jej pierwotnym znaczeniu, pochodzącym od greckiego physis - natura. Fizyka oznacza więc naukę o poznawaniu natury. Przytoczmy tu piękny wyjątek ze wstępu do podręcznika fizyki napisanego w 1825 r. przez Feliksa Drzewińskiego, profesora Uniwersytetu Wileńskiego :

„Fizyka nazwisko nauki pochodzące od wyrazu greckiego Physis, natura, przyrodzenie, oznacza naukę poznawania natury. Przyrodzeniem, albo naturą zmysłową, zowiemy to wszystko cokolwiek dziafci na zmysły nasze, i sprawuje w nas czucie. Wszystkie więc rzeczy nas otaczające, których się dotykamy, na które patrzymy, to co słyszymy, co działa na zmysły smaku, i powonienia, wszystko to stanowi naturę zmysłową, i poznawanie tego wszystkiego do Fizyki należy. Przeto Fizyka jest nauką poznawania rzeczy świat składających, badania i dochodzenia ich własności. Rzeczy składające świat fizyczny, to jest zmysłom naszym dostępny, są niezmiernie liczne, i rozmaitemi własnościami obdarzone. Cała ziemia i części ją składające, istoty na niey i wewnątrz jey umieszczone, niebo i to co niem postrzegamy, powietrze w którem żyjemy, budowa nas samych i innych podobnych nam jestestw, to wszystko stanowi świat zmysłowy".

Źródło: Prawda i mity w fizyce, Andrzej K. Wróblewski


Dyplomy

noblowskie od początku były projektowane indywidualnie dla każdego laureata przez uznanych artystów i kaligrafów . W pierwszych latach (1901- 23) przyznawania Nobla autorką dyplomów była szwedzka rzeźbiarka i artystka tekstylna Sofia Gisberg. Jako artystka miała ogromny zasięg, projektując wszystko, od tkanin kościelnych i szlachetnych dyplomów, po świeczniki, kałamarz i inne przedmioty. Na banerze u góry strony dyplom zaprojektowany w 1911roku dla Marii Skłodowskiej - Curie .

Współcześnie

projektowane dyplomy można obejrzeć tutaj:

https://www.nobelprize.org/prizes/about/the-nobel-diplomas?gallery_style=page#gallery-5

Każdy dyplom Nobla jest unikalnym dziełem sztuki, Dyplomy wręczane laureatom są produkowane na specjalnie zamówionym papierze czerpanym. Projekt artystyczny dyplomów zmieniał się na przestrzeni lat, ale tekst zawsze był zgodny z tym samym wzorem odpowiednio w językach szwedzkim i norweskim. „Szwedzkie” dyplomy w dużej mierze zawierają ten sam tekst, wskazując osobę lub osoby, którym organ przyznający nagrodę postanowił wręczyć tegoroczną nagrodę oraz cytat wyjaśniający dlaczego.

Dyplomy bardzo często charakteryzują się rocznym motywem - ptakami, kwiatami, wazami itp. - a nie indywidualnym projektem nawiązującym do laureatów. Od 1988 r. Dyplomy Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk są ręcznie pisane przez znaną kaligrafistkę Annikę Rücker.

Źródło: https://www.nobelprize.org