Op 4 maart 2021 presenteer je de resultaten van je onderzoek. Het werkstuk is immers niet alleen voor jezelf. Het is een meesterproef bestemd voor een publiek.
Vanwege de coronamaatregelen vinden de presentaties 's middags plaats en niet op de gebruikelijke profielwerkstuk-avond. Onder aan deze pagina vind je de indeling. Let ook op de mail voor nadere informatie.
Voorbereiding
Je bereid de presentatie voor in overleg met je begeleider. Bij de presentatie maak je gebruik van film, zoals bij stap 7 is uitgelegd.
Tips voor een succesvolle presentatie:
Een goede presentatie heeft een heldere structuur met kop, romp en staart. Start bijvoorbeeld door je publiek te vertellen wat ze kunnen verwachten. Geef een korte inleiding op het onderwerp, de motivatie voor je keuze en de onderzoeksvragen die je jezelf hebt gesteld. Een goed begin is het halve werk. Zorg dat je in de eerste minuten de aandacht weet te vangen en de nieuwsgierigheid weet te wekken van je publiek.
De romp bevat de kern van je verhaal. Hier vertel je wat de belangrijkste bevindingen zijn van je onderzoek. Breng de boodschap zo helder mogelijk. Je spreekt voor mensen die lang niet allemaal thuis zijn in het onderwerp dat je behandelt.
Sluit af met een samenvatting of conclusie waarin de boodschap helder overkomt. Bedenk een goede pakkende slotzin (en dus niet: "Dit was mijn presentatie.")
Bedenk welke middelen je naast film wilt gebruiken (powerpoint, prezi, geluidsfragment) en met welk doel. Draagt het bij aan je verhaal? Verduidelijkt het wat je wilt zeggen?
Stop je powerpoint of prezi niet vol tekst. Eén pakkende foto kan meer duidelijk maken dan een waslijst aan punten.
Oefen je presentatie van tevoren. De middag voor de presentatieavond is het vanaf 17:00 uur mogelijk om in de lokalen de powerpoints en prezi's te oefenen. Op deze manier kun je controleren of alles naar behoren werkt. Het is ook heel handig om de presentatie inhoudelijk te oefenen met ouders of met je begeleider. 1 of 2 oefensessies van je presentatie verbeteren de kwaliteit enorm. Neem ook de powerpoint op een stick mee zodat, als het internet moeilijk doet, de presentatie gewoon doorgang kan vinden.
Je kunt in een presentatie van 15 minuten nooit de hele inhoud van je onderzoek overbrengen. Maak dus keuzes!
Beoordeling
De presentatie is onderdeel van het profielwerkstuk en telt voor 20% mee in het eindcijfer. De presentatie wordt beoordeeld door een andere profielwerkstukbegeleider die immers met een frisse en onbevangen blik kan kijken of je boodschap overkomt.
Ook voor de presentatie wordt gebruik gemaakt van het beoordelingsmodel.